Rakiura Trek

Rakiura trek a setkání s kiwim (Nový Zéland)

Trek Rakiura je krásný Great Walk, který vás uchvátí svými plážemi, pralesem a výhledy na oceán. Pobřežní stezka přecházející v lesní pěšinu je nenáročná, krátká a s malým převýšením. Nicméně za tímto trekem budete muset cestovat až na samý jih jižního ostrova Nového Zélandu.

Relativně málo frekventovaný trek je skvělá příležitost, jak uniknout do divoké přírody a projít se ztichlým lesem jen za šumění vln opodál. Rakiura je navíc nejlepší šance, jak spatřit symbol Nového Zélandu – ptáka kiwi.

Přehled novozélandských treků

11 nejhezčích vícedenních treků Nového Zélandu
21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Základní informace o treku Rakiura

Délka: 32 km (okruh)
Počet dní: 3
Lokace: Stewart Island
Trajekt: 3x denně z města Bluff (více info zde)
Náročnost: jednoduchá (dobré značení, cesta v dobrém stavu, rovný terén)
Ubytování: 2 chaty (24$, 22$ mimo sezónu) a 3 kempy (6$)
Začátek a konec: Lee Bay (proti směru hodinových ručiček), Fern Gully (po směru)
Mapa: DOC
Zajímavost: pták kiwi

Den 1: Lee Bay – Maori Beach (4,1 km) + (5 km)

Protože jsem přijela na Stewart Island trajektem až kolem poledne, rozhodla jsem se přespat v nejbližším kempu – Maori Beach. Tento kemp je vzdálený od začátku treku 4,1 km a leží na nádherné pláži.

Na začátek treku je to z přístavu dalších 5 km, což je dobré nezapomenou započítat. Místo chůze z trajektu je možné využít shuttle bus, který jezdí za nemalý poplatek na začátek treku.

Začátek treku poznáte podle cedulí a obrovské kovové konstrukce. Cesta vedla celou dobu po pobřeží, přes pláže a vysuté mosty, a rychle ubíhala. Přestože pláže z fotek vypadaly lákavě, studená voda a mračna nad hlavou na koupání vůbec nelákala – tak jsem se aspoň nezdržovala lelkováním na každé druhé pláži.

V kempu jsem byla skoro sama a noční řev kiwiho, který se pravděpodobně serval s possunem, nebyl úplně balzám na duši. Celkově se jedná o málo frekventovaný trek a zejména na okraji sezóny tady za den člověk potká jen hrstku lidí.

Jak hledat ptáka kiwi na Rakiura treku?

Pták kiwi je novozélandský endemit, který kvůli nedostatku predátorů na zemi v dávné minulosti ztratil schopnost létat. V současnosti se zavlečenými predátory na Nový Zéland se dostal na seznam ohrožených druhů. Spatřit kiwiho je snem většiny cestovatelů, ale ne každému se to podaří.

Steward Island je známý výskytem Southern Brown Kiwi, který je aktivní ve dne i v noci. V současnosti zde žije asi 20 000 kousků. Díky tomu jsou šance právě na tomto ostrově na treku Rakiura vyšší, než kdekoliv jinde na Novém Zélandu.

Kiwi je noční tvor a obecně je nejlepší šance spatřit ho v noci. Až si budete při nočním hledání kiwiho svítit čelovkou, baterkou nebo mobilem, použijte červené papírky na tlumení světla. Rozdávají je ve visitor centru i v kempech na chatách. Ochráníte tak kiwiho oči a zmírníte tím jeho stres ze setkání.

Jak už jsem zmínila výše, pták kiwi nevydává líbezné pípání, nýbrž pořádný řev. Je těžké uvěřit, že takový zvuk vydává malé opeřené stvořeníčko a rozhodně to poslední co budete chtít za tmy v lese dělat, je vylézt ze stanu a jít takovýto ryk pronásledovat. Doporučuji si předem poslechnout zvuk kiwiho na youtube, ať si ho nezaměníte s jiným zvířetem (a taky ať vás hned na začátku nevyvede z rovnováhy).

Takže pokud na kiwiho nenarazíte přes den na stezce, dejte se do pátrání za setmění. Ve visitor centru je možné získat informace o přibližném výskytu kiwi rodinek, přičemž jedna je u chaty North Arm. Sedněte si na setmělé pěšině, buďte tišší a trpělivě čekejte.

Den 2: Maori Beach – Port William – North Arm (17 km)

Další den se začíná přechodem přes celou Maori Beach a most na lanech. V zátoce Port William, kde se nachází další kemp a chata, je hezké molo. Při návratu na rozcestí stezka vstupuje do lesa a dlouho mírně stoupá až na nejvyšší bod celého treku.

Z Port Williamu k chatě a kempu North Arm je to dalších 13 km. Kemp se nachází v lese a společně s chatou byl ve srovnání s předchozí nocí velmi vytížený. Chata se sice nachází na pobřeží, ale vstup do vody je jen velmi pozvolný a plný řas, což z něj přímo nedělá kandidáta na koupání. Ještě bych dodala, že stejně jak na dalších chatách na Novém Zélandu, ani zde není možné využít jakékoliv příslušenství chaty, pokud platíte jen za kemp.

U chaty North Arm byl dokumentován výskyt kiwi a právě tady se vyplatí se po něm porozhlédnout.

Den 3: North Arm Hut – Fern Gully (11 km) + (4,5 km)

Poslední den už se stezka vrací zpět na pobřeží, kudy vede 11 km zpět do civilizace. Výhledy na pláže nejsou tak epické, jak na severním pobřeží, ale o to hezčí je zde lesní cesta.

Z Fern Gully car park je možné do města Oban pokračovat přes Ryans Creek trek (4,5 km). Tuto odbočku rozhodně doporučuji udělat a na závěr si prohlédnout neveliké město Oban.

Shrnutí

Rakiura trek je za mě obrovská konkurence Abel Tasman treku. Nachází se na Stewart Island, takže první je potřeba překonat dobrodružnou cestu trajektem. Připravte se, že za špatného počasí to bude na trajektu doopravdy houpat a vlny nezřídka bývají vyšší, než samotné loď.

Trek nemá velké převýšení, jsou z něj hezké výhledy na pobřeží, má krásné pláže, cesta vede pralesem se stromy pokrytými lišejníkem. Navíc tady není zdaleka tolik lidí, jak na dalších Great Walks. Ale hlavně nezapomeňte v noci vylézt ze stanu a vydat se po stopách kiwiho.

Další články o Novém Zélandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *