Liverpool Hut Track

11 nejhezčích vícedenních treků Nového Zélandu

Nový Zéland je známý svou nedotčenou přírodou, která je opravdu impozantní a rozmanitá. Mnozí váží cestu přes půl světa, aby mohli projít naskrz Jižní Alpy, ztratit se v pralese plném přesliček a kapradin, projít se vulkanicky aktivními oblastmi plnými sirných výparů a objevovat zátoky lemované pohádkovými plážemi. Nazout pohorky, nasadit krosnu a ztratit se v horách je na Zélandu snem snad každého.

Novým Zélandem vedou tisíce kilometrů pěšinek, stezek a treků. Možná jste už slyšeli, že na Novém Zélandu existuje deset legendárních treků, tzv. Great Walks, které vedou údajně nejlibovějšími kouty země. Některé z nich najdete i na mém seznamu 11 nejkrásnějších vícedenních treků v tomto článku.

Pokud vás ale lákají spíše jednodenní treky, můžete pokračovat zde. Komě toho si nezapomeňte přečíst praktické informace o Novém Zélandu nebo jak zorganizovat několikatýdenní roadtrip.

TOP vícedenní tréky Nového Zélandu

Nejlepší měsíce na turistiku na Novém Zélandu

Nejlepší doba na turistiku je v létě, které probíhá na Novém Zélandu od prosince do února. Okrajové jarní a podzimní měsíce jsou taky schůdné, ale je potřeba počítat se zbytky sněhových ploten případně více srážkami.

Samotné léto taky není záruka vždy hezkého počasí a slunce, proto doporučuji monitorovat situaci vždy před zahájením výletu. Pro každou část Nového Zélandu se navíc sezóna mírně liší – obecně platí, že na jižní ostrov a zejména do hor přichází zima dříve, než na severní ostrov a do pobřežních a nížinných oblastí.

Hlavní sezóna a krásné počasí se samozřejmě váže s větším množství lidí v národních parcích, rychle mizejícími permity na limitované treky a vyšší cenou a vybookovaností ubytování včetně kempů.

Jaké vybavení si vzít s sebou na vícedenní túru

Většinu výletů na Novém Zélandu je lepší absolvovat v hlavní sezóně, nicméně ani léto nezaručuje slunce a teplo, takže teplé oblečení je vždy na místě. Dále seznam přizpůsobuji spaní ve stanu, nikoliv v horských chatách, kde většinou stačí mít spacák nebo dokonce jen spacákovou vložku. V neposlední řadě se bavíme spíš o trasách, které nejsou technicky náročné a nevyžadují žádné speciální vybavení. Přesto je před každým trekem dobré si ještě zvlášť zjistit, jestli daná trasa nevyžaduje něco navíc. A zároveň je dobré se řídit pravidlem, čím víc věcí, tím lépe se mi půjde.

Univerzální seznam věcí na vícedenní treky:

  • krosna a nepromokavý kryt
  • stan, spacák, karimatka (vyplatí se investovat do kvalitního, lehkého a skladného vybavení ještě před odjezdem na Nový Zéland)
  • vařič, bomba, plecháček (takový, aby se dal položit přímo na oheň), rendlík, miska, lžička
  • velká láhev s vodou (případně vodní filtr, pokud na trase nelze doplňovat pitnou vodu)
  • nutričně kvalitní jídlo (rozpočítané na každý den plus něco navíc, jako když vám třeba celý chleba ukradne novozélandská slepice)
  • trekové hole, pokud používáte
  • kvalitní rozchozené pohorky
  • funkční tričko, fleecová mikina, turistická péřová bunda, lehká nepromokavá bunda
  • outdoorové kalhoty a kraťasy
  • spodní prádlo, kvalitní vysoké ponožky, sportovní podprsenka
  • čepice nebo klobouk, nákrčník
  • věci na spaní, které se dají použít i na večer mezi lidi
  • žabky na večer a do sprchy
  • rychleschnoucí ručník, plavky (pokud je na trase voda)
  • sluneční brýle
  • opalovací krém
  • čelovka
  • kapesní nůž
  • sirky nebo zapalovač
  • repelent
  • mobil, foťák, powerbanka
  • kapesníky, toaletní papír, sáček na odpad, (lopatka na zahrabání organického odpadu, pokud na cestě nejsou záchody)
  • hygiena (kartáček, pasta, hřeben, bio mýdlo, vlhčené ubrousky – pozor: nesmí se házet do kadibudek!)
  • lékárnička (vlastní léky, ibalgin, imodium, náplast, obvaz, dezinfekce)

TOP vícedenní treky Nového Zélandu – mapa:

Pozn.: Turistická infrastruktura je díky investicím peněz z turismu a správě parků na top úrovni. Dobře značené a upravené stezky je předem možné krok po kroku projít na stránkách Departement of Conservation (DOC). Je tady možné taky bookovat chaty a kempy online.

Před cestou taky doporučuji stáhnout offline mapy (mám dobrou zkušenost s mapy.cz, ale na chození mimo dobře značené trasy se vyplatí mít specializované outdoorové appky), nastudovat trasu, zjistit počasí a další přírodní podmínky (příliv/odliv) a dát někomu vědět, kam se chystám.

Lake Waikaremoana

Délka: 46 km (jedním směrem)
Náročnost: jednoduchá
Lokace: Hawke’s Bay (severní ostrov)

Tajemný a nejméně navštěvovaný Great Walk se line kolem nádherného jezera Waikaremoana v lesích severního ostrova Nového Zélandu.

Parkem vede pouze nezpevněná cesta, signál se chytá jen sporadicky a je celá oblast je velmi řídce osídlená a ještě méně navštěvovaná. Dá se proto mluvit o opravdovém dobrodružství v divočině, kde v noci vládne kiwi a na cestu svítí jen hvězdy a měsíc. Nekonečné lesy a jejich šumění od poryvů větru, který vane od jezera a přináší jeho chladný dotek na naše rozpálené tváře při stoupání na jednu z vyhlídek na národní park Te Urewera ležící pod námi jako na dlani… Už se tam taky vidíte?

Celý článek: Lake Waikaremoana

Tongariro Northern Circuit

Délka: 43,1 km (okruh)
Náročnost: střední
Lokace: Waikato/ Manawatu-Wanganui (severní ostrov)

Tongariro Northern Circuit je pomyslný symbol Nového Zélandu a jeden z nejoblíbenějších Great Walks. Dramatická sopečná krajina je v kombinaci s azurovými jezírky hotová pastva pro oči. A snad nikde jinde si člověk nebude připadat vtažený víc do filmu Pána Prstenů, jak právě v národním parku Tongariro.

Trek se většinou začíná i končí ve Whakapapa Village a obchází se centrální část Tongariro v srdci s Mt Ngauruhoe. Cestu není radno podceňovat kvůli často nevyzpytatelnému počasí, které ovládá nálada sopky, a kvůli terénu, který je tvořen drolivými lávovými kameny. Odměnou budou unikátní výhledy na měsíční krajinu, do červena zbarvené kopce i známé Emerald Lakes. Je dobré se předem psychicky připravit na zástupy turistů.

Celý článek: Tongariro Northern Circuit

Around the Mountain Circuit

Délka: 52 km (okruh)
Počet dní: 3-4
Náročnost: střední – pokročilá (méně výrazné značení, občas prudké stoupání nebo klesání, brodění potoků, proměnlivost počasí)
Ubytování: 6 chat (15$)
Začátek a konec: Nort Egmont/ East Egmont/ Dawson Falls/ Kahui Road/ Puniho Road
Mapa: DOC

Jak už název napovídá, Around the mountain circuit obchází celou sopku Taranaki a je tvořen několika jednotlivými treky, které na sebe navazují. Okruh je možné začít hned z několika výchozích bodů, nicméně nejoblíbenější je East Egmont, jehož parkoviště je položené nejvýše, a North Egmont.

Stezka vede pralesem, kolem vodopádů, překračuje se nesčetné množství potoků a stoupá se alpinským terénem, kde se otvírají výhledy na vrchol hory. Často je možné vybírat mezi spodní a vrchní úrovní treku, což umožňuje alespoň částečně reagovat na změny v počasí, čímž je oblast sopky nechvalně proslulá. Celá oblast je ale nádherná a pohled na Taranaki se ani za několik dní neomrzí.

Abel Tasman Coastal trek

Délka: 60 km (jedním směrem)
Náročnost: jednoduchá trasa
Lokace: Tasman

Abel Tasman Coastal trek se nachází ve stejnojmenném národní parku a jak už název napovídá, vede převážně po pobřeží. Jednosměrná stezka vede z Wainui do Marahau (nebo naopak), takže je dobré si domluvit další auto, autobus, stop, loď, nebo jít jen část treku a vrátit se na kajaku. K logistice nezapomeňte započítat taky časy odlivu na dvou úsecích, což ušetří kilometry chůze navíc.

Každopádně pobřežní trek se line kolem Golden Bay, ve stínu stromů, s vyhlídkami na pobřeží a možností sestoupit na jednu z mnoha krásných písečných pláží. Abel Tasman je dobré navštívit v létě a kromě samotného treku si užít plavání, kajaky a kempování na plážích.

Celý článek: Pobřežní trek Abel Tasman

Travers Sabine Circuit

Délka: 81 km (okruh)
Počet dní: 4-7
Náročnost: střední až náročná (občas méně frekventované značení, brodění potoků, nezpevněná stezka, občas prudké stoupání nebo klesání)
Ubytování: 8 chat (15$), u každé je možné stanovat (5$)
Začátek a konec: Mt Rober Road Car Park/ St Arnaud
Mapa: DOC
Lokace: Tasman
Parkování: Mt Rober Road Car Park
Doporučená trasa:
1. den: Mt Rober Road Car Park – Lake Angelus Hut (12 km),
2. den: Lake Angelus Hut – Upper Travers Hut (21 km),
3. den: Upper Travers Hut – Blue Lake Hut (15 km),
4. den: Blue Lake Hut – Sabine Hut (15 km),
5. den: Sabine Hut – Mt Rober Road Car Park (18 km)

Tato trasa vede k pověstnému Blue Lake, jehož vody jsou údajně nejčistší ze všech jezer na Novém Zélandu. Nachází se v jednom z nejkrásnějších národních parků, Nelson Lakes. Trasa se skládá z několika navazujících stezek.

Trasa oficiálně začíná a končí v městečku St Arnaud u jezera Rotoiti. Nicméně já bych doporučila začít na konci silnice Mt Robert Road. Sice se tak vynechá Lakehead trek, rovinatá stezka lesem kolem jezera, ale aspoň to můžete vzít po Robert Ridge Route, jedné z nejhezčích hřebenovek na Zélandu. První chatou po cestě je Lake Angelus Hut, která leží na 12. km od výchozího parkoviště. Kdo nechce jít celý trek, může odtud odbočit na Speargrass trek a dokončit malý okruh za jeden nebo dva dny.

Náročná cesta přes hory a lesy v jednom z nejkrásnějších národních parků Nového Zélandu, která vede k téměř mystickému jezeru v srdci Nelson Lakes, je zážitek na celý život.

Liverpool Hut trek

Délka: 15,5 km (jedním směrem, návrat stejnou cestou)
Náročnost: většinu cesty jednoduchá trasa (dobře značená, rovinatý terén), poslední 1 km je téměř šplhání do hodně prudkého kopce
Lokace: Mount Aspiring National Park (Otago/ Westlands)

Chata Liverpool se nachází ve skvostném národním parku Mount Aspiring a cesta k ní je podle mě nejvíc podceňované místo na Novém Zélandu. Celý park je relativně špatně dostupný, vyžaduje jízdu po nezpevněné cestě, brodění řek a dlouhé treky. O to míň je tady většinou lidí a o to větší zážitek můžete mít.

Samotná cesta k chatě Liverpool vede skrz zelené údolí s křišťálově čistou řekou a následně stoupá do svahu k ledovci. Kromě chaty zde najdete i bandu papoušků Kea a luxusní výhledy do údolí a na protilehlou chatu French Ridge. Více informací o treku, srovnání Liverpool a French Ridge hut a tipy, kam dál vyrazit v Mount Aspiring National Park najdete v celém příspěvku níže.

Celý článek: Trek k chatě Liverpool v národním parku Mount Aspiring

Rees Dart trek

Délka: 63 km (okruh), možnost přidat Cascade Saddle (jednosměrná)
Počet dní: 3-4
Náročnost: střední (dobré značení, nutnost brodit ledovcové řeky, rovinatá stezka) až těžká (přechod přes Cascade Saddle je jen pro zkušené horaly)
Ubytování: 3 chaty (15$), u každé je možné stanovat (5$), další chata a kemp na straně od Raspberry Flat
Mapa: DOC
Začátek a konec: Chinamans Bluff/ Muddy Creek/ Raspberry Flat Car Park

3 možnost začátku Rees-Dart treku

Chinamans Bluff – je možné sem dojet klasickým osobním autem, nicméně cestou je několik brodů, takže cesta je sjízdná jen za dobrého počasí. Začíná tady Dart trek, který vede údolím a následuje Dart River. Na 16. km se nachází chata Daleys Flat Hut. Později je možné udělat jednosměrnou odbočku na Whitbourn trek. 33 km od parkoviště je chata Dart Hut a v tomto bodě se potkává Dart trek s Rees trek a navazuje na ně Cascade trek.

Muddy Creek – na parkoviště Muddy Creek je doporučené auto 4WD, kterým je možné pokračovat ještě o kus za Muddy Creek. Nicméně se v tomto bodě brodí velká řeka, jejíž hladina může kdykoliv stoupnout. V tomto bodě začíná Rees trek, který stejně jako Dart trek obchází údolím Forbes Mountains, a pro změnu následuje Rees River. Na 18. km se nachází Shelter Rock Hut. Dart Hut a odbočka na Cascade a Dart trek se nachází od této chaty dalších 9 km.

Raspberry Flat Car Park – severní a jižní strana národního parku Mount Aspiring je propojena přes Cascade Saddle. Z Raspberry Flat Car Park, které je také přístupné jen po zdolání devíti vcelku plytkých brodů, vede West Matukituki trek, který je nejobtížnější, ale taky nejkrásnější část trasy. Po 25 km od parkoviště se nachází Dart Hut a cesta se napojuje na Rees a Dart trek. Z chaty je taky možné udělat jednodenní výlet do Cascade Saddle, pokud jdete okruh Rees-Dart trek, nicméně doporučená trasa je ze strany od Matutituki.

Routeburn trek

Délka: 33 km (jedním směrem)
Náročnost: jednoduchá až střední
Lokace: Southland

Routeburn je často skloňovaný, když přijde řeč na nejhezčí a nejoblíbenější místa Nového Zélandu. Tento Great Walk se nachází na rozmezí dvou rozlehlých údolí, přičemž v prvním najdete světoznámý Milford Sound a ve druhém malebné Glenorchy.

Trek je relativně krátký, více vám dá zabrat spíše logistika. Jedná se o jednosměrný trek, takže doprava z jednoho konce na druhý po silnici objíždějící celý národní park zabere několik hodin. Samozřejmě existují alternativy a další způsoby, jak si Routeburn užít na maximum, takže klikněte níž a přečtěte si celý příspěvek.

Celý článek: Routeburn trek

Milford trek

Délka: 53,5 km (jedním směrem)
Počet dní: 4
Náročnost: jednoduchá až střední (dobré značení, cesta v dobrém stavu, občas prudké stoupání nebo klesání)
Ubytování: 3 chaty (140$, 15$ mimo sezónu)
Začátek a konec: Glade Wharf (od Te Anau Downs), Sandfly Point (Milford Sound)
Mapa: DOC
Lokace: Southland

Milford trek je údajně jedním z nejkrásnějších treků na světě. Nicméně permity je potřeba zařídit půl roku až rok předem, protože kapacita je velmi limitovaná a sezóna relativně krátká.

Na začátek treku je možné se dostat jedině lodí, které jezdí z Te Anau Downs (10:30, 13:00, 14:00). Protože první úsek je opravdu krátký, je podle mě lepší využít dopoledne k zaparkování auta na konci trasy (Sandfly Point) a 2-hodinovou jízdou autobusem se dostat k trajektu. Odtud začíná stezka bukovým lesem a vede dál do hor, k vysokohorským jezerům, ledovci a několika vodopádům za neskutečnými výhledy. Cestou zpět se opět musí lodí (14:00, 15:00 a 16:00).

Kepler trek

Délka: 60 km (okruh)
Náročnost: jednoduchá až střední
Lokace: Southland

Kepler trek je jedním z nejoblíbenějších Great Walks. Začíná a končí kousek od města Te Anau a stejnojmenného jezera. Cesta stoupá lesem na alpskou louku a pokračuje jako hřebenovka přes vrcholky hor ve fjordové oblasti Southlandu.

Právě cesta po hřebeni patří mezi mé nejcennější vzpomínky z Nového Zélandu a je opravdu krásná. Na trase se taky nachází jeskyně, vodopády a papoušci kea. Ubytování ať už na Luxmore Hut nebo Iris Burn Hut doporučuji řešit už několik měsíců předem. Jedná se o krásný okruh s limitovaným počtem návštěvníků, který si rozhodně nesmíte nechat ujít.

Celý článek: Kepler trek

Rakiura trek

Délka: 32 km (okruh)
Náročnost: jednoduchá
Lokace: Stewart Island

Rakiura trek se nachází na spodním cípu jižního ostrova na Stewart Island, na který jezdí parvidelně trajekt z malého města Bluff. Rakiura se řadí mezi tzv. Great walks a v mnohém připomíná známější Abel Tasman Coastal Track.

Trek nemá velké převýšení, jsou z něj hezké výhledy na pobřeží, má krásné pláže, cesta vede pralesem se stromy pokrytými lišejníkem. Navíc tady není zdaleka tolik lidí, jak na dalších Great Walks. A především je tady velká šance vidět endemickéhoe kiwiho.

Celý článek: Rakiura trek

***

Další články o Novém Zélandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *