Nový Zéland

Návštěva novozélandského Hobitína (FAQ)

Nový Zéland je neodmyslitelně spojený s trilogií Pána Prstenů. Tato vzdálená země s nádhernou přírodou je sama o sobě magická a pro fantasy lokaci jak stvořená. Až uvidíte harmonicky zvlněné kopečky s pasoucími se ovcemi, klidnou hladinu jezera vedle známé The Green Dragonn Inn a ve svahu rozeseté domečky s barevnými vchody, určitě si pomyslíte: ,,Ten Pytlík si ale uměl vybrat místo!“.

Ať už jste filmový fanoušek, nebo ne, návštěva Hobitína dělá cestování po Novém Zélandu kompletní. Pořád váháte, zda se vydat do země hobitů, čarodějů a draků? Přečtěte si vše, co se hodí před výpravou vědět!

Kromě toho si nezapomeňte přečíst praktické informace o Novém Zélandu nebo jak zorganizovat několikatýdenní roadtrip, projděte si nejkrásnější jednodenní výlety i vícedenní treky Severního i Jižního ostrova, navštivte nejhezčí pláže a majáky (připravuje se) a informujte se, jak získat pracovní víza a nejlépe zužitkovat celý rok (připravuje se).

Obsah

Kde se nachází Hobitín?

Hobitín se nachází u vesnice Matamata na severním ostrově Nového Zélandu. Leží přesně mezi městy Hamilton, Rotorua a Tauranga, od kterých je vzdálen zhruba hodinu jízdy autem.

Z Aucklandu je to pak 179 km, čili přes dvě hodiny jízdy.

  • Nejlepší způsob je půjčit si (nebo koupit) auto a jet do Hobitína po vlastní ose.
  • Druhá možnost je v rámci organizované tour z Aucklandu. Výlet se často spojuje například s návštěvou Waitomo Glowworm Caves.
  • Nejpomalejší možností je doprava veřejným autobusem (například z Aucklandu stojí jednosměrný lístek 50-60 NZD a cesta trvá asi 3,5 hodiny).
  • Z parkoviště je potřeba si do samotné vesničky vzít shuttle bus, který je součástí vstupenky a je přesně spojený s časem návštěvy.

Adresa: 501 Buckland Road, Hinuera, Matamata 3472, New Zealand

Jak vznikl Hobitín?

Důvod vzniku Hobitína je asi všem dobře známý. Jedná se o nejznámější lokaci filmu Pána Prstenů. Co ale jeho vybudování předcházelo a provázelo? Každý průvodce má k historii Hobitína připravenou zábavnou historku. Abych nevytvořila úplný spoiler, řeknu vám jen pár základních faktů.

Představte si, že jste farmář se stádem čítajícím přes 13 000 ovcí a dalšího dobytka a jednoho dne vám na dveře zaklepe lokační scout. Řekne vám, že by na vašich pastvinách rád natáčel pravděpodobně nejznámější film všech dob. Přesně toto se v roce 1998 přihodilo Russelovi Alexandrovi a jeho rodině.

Alexander Farm padla z leteckého průzkumu do oka režisérovi Peter Jacksonovi a po vyjednání podmínek začala v roce 1999 stavba hobití vesnice. Do stavby 39 domků a úpravy celého okolí se zapojila dokonce i novozélandská armáda.

První turistické prohlídky se zde začaly konat v roce 2002. O devět let později se štáb vrátil kvůli natáčení série Hobit. Filmovou lokaci rodina vlastní dodnes a zároveň si udržují svůj zemědělský byznys. Ovce se v podstatě staly součástí expozice, kterou ročně navštíví zhruba 600 000 turistů. Russel Alexandr si asi na tu nečekanou návštěvu v roce 1998 nemůže stěžovat…

Kde si rezervovat vstupenky?

Vstupenky si rezervujte na oficiálních stránkách Hobitína: www.hobbitontours.com

Samozřejmě vstupenky můžete koupit i přes agenturu v jednom balíku s dopravou a dalšími atrakcemi, ale cena se tím zbytečně prodraží.

Jak moc předem začít plánovat návštěvu?

Zvlášť pokud se na Nový Zéland chystáte v hlavní sezóně (listopad – únor) je dobré začít řešit vstupenky co nejdřív. To může být klidně i několik měsíců předem, takže rozhodně na nic nečekejte. I mimo sezónu je pořád lepší si rezervovat návštěvu až měsíc předem.

Kolik stojí vstupenky?

Cena vstupenek je variabilní – záleží na typu tour, věku návštěvníka a době návštěvy.

Hobbiton Movie Set Tour:

Dospělí: 89 NZD
Mladiství (9-16 let): 44 NZD
Děti (0-8 let): 0 NZD (pořád ale musí mít vstupenku a být v doprovodu dospělého s platnou vstupenkou)
Rodinné vstupné (2+2): 225 NZD

Second Breakfast Tour (+snídaně v ceně)

Dospělí: 149 NZD
Mladiství (9-16 let): 99 NZD
Děti (5-8 let): 49 NZD

The evening banquet tour (+večeře v ceně):

Dospělí: 199 NZD
Mladiství (9-16 let): 162 NZD
Děti (5-8 let): 104 NZD

Mid-winter feast (+ neomezený raut v ceně):

Cena: 230 NZD/os.

Co všechno je v ceně?

V ceně základní Hobbiton Movie Set Tour je:

  • prohlídka všech hobitích domků, mlýna a Green Dragon Inn
  • shuttle bus
  • průvodce
  • půjčení deštníku
  • jeden (ne)alkoholický nápoj

Jak probíhá prohlídka?

Přijeďte s dostatečným předstihem k The Shrine’s Rest. Zde se nachází hlavní parkoviště, visitor centrum, kavárna, gift shop, a hlavně zde začínají všechny prohlídky. Po příjezdu se aspoň 15 minut předem hlaste ve visitor centru na recepci s potvrzením o koupi vstupenky.

Pak už jen stačí jít před vchod do řady na shuttle bus. Průvodci si vás zorganizují podle času na vstupence a celou dobu tak budete ve skupince se stejnými lidmi. Během velmi krátké jízdy shuttle busem se od průvodce dozvíte nějaké úvodní informace o Hobitíně.

Shuttle bus vás vysadí na začátku pěšího okruhu. Vchází se přímo do vesnice a postupně se klikatou pěšinkou stoupá na malý kopec, kde se nachází rezidence Pytlíků. Odtud se pak postupně zase klesá kolem řady hobitích domečků k jezeru.

Pěšina kolem jezera vás nejdřív zavede k mlýnu, a pak přes most k The Green Dragon Inn. V hospodě se chvíli zastavuje a můžete si tady dát jeden alko nebo nealko nápoj zdarma, případně koupit nějaké občerstvení. Pak už se jen krátkou chůzí dokončuje okruh kolem jezera, kde je pár posledních hobitích domků, a pak zpět do shuttle busu.

Přestože prohlídka trvá 2 hodiny, čas strávený ve vesnici utekl hrozně rychle. Průvodci se opravdu snažili, aby se nikdo neloudal a nezůstával pozadu za skupinou. Zároveň je ale potřeba říct, že prohlídka měla dobrý spád a náš průvodce sršel vtipy a zajímavostmi o Hobitíně.

Prohlídka je navíc zorganizovaná tak, že všechny skupiny příhodně zmizí na další stanoviště někde v zákrytu, a nově příchozí skupina má výhled na hobití vesnici téměř bez lidí. Proto nemusíte zoufat, pokud se nedostanete na jednu z prvních prohlídek hned ráno. Díky tomu, že se lidi ve skupinkách neloudají, budete mít krásné fotky taky.

Jak dlouho trvá prohlídka?

Základní tour trvá 2 hodiny.

Každá prohlídka je předem krok po kroku naplánovaná a průvodci striktně dodržují čas.

Je možné jít bez průvodce?

Ne, každá skupina musí mít průvodce.

Je možné si pronajmout areál pro uzavřenou společnost (za nemalý poplatek), ale i zde bude vždy přítomný průvodce.

Co s sebou?

Kromě vstupenky (elektronického nebo vytištěného potvrzení) a pohodlného oblečení na krátkou vycházku toho opravdu moc nepotřebujete. V případě špatného počasí jsou na začátku okruhu k dispozici na zapůjčení velké deštníky.

Najdu v areálu nějaké občerstvení?

Ano, dokonce 2x.

The Shrine’s Rest Café – malá kavárna se nachází hned u hlavního parkoviště v areálu s visitor centrem, gift shopem a toaletami. Najdete tady dobrou kávu nebo čaj, minutky, sendviče a dezerty.

The Green Dragon Inn – hospoda je přístupná jen návštěvníkům s platnou vstupenkou v rámci prohlídky, a to ve vyhrazeném čase s celou skupinou. Je dostatečný prostor si tady vychutnat alko a nealko drink (1 ks je v ceně vstupenky zdarma), svačinu a nebo oběd v mírně hobitím duchu.

Stojí návštěva Hobitína za to?

Odpověď zní jednoznačně: ANO.

Jako člen fanklubu Harryho Pottera jsem neměla návštěvu Hobitína původně v plánu. Když se ale na podzim začalo zhoršovat počasí a o chození po horách nemohla být ani řeč, ocitla jsem se shodou okolností v zátoce v blízkosti hobití vesnice. Zcela bez jakýchkoliv očekávání jsem si rezervovala prohlídku a dočkala jsem se milého překvapení.

Filmaři po sobě zanechali hotové uměleckého dílo a majitelé farmy si opravdu dávají práci, aby odstřihli reálný svět od toho pohádkového. Okolí každého hobitího domku je vypracované do posledního detailu včetně sušícího se oblečení (v dětské velikosti samozřejmě).

Magická atmosféra na vás bude působit všude, ať už je vykouzlená filmovou hudbou, speciálním hobitím menu nebo veselými anekdotami průvodců o natáčení. Navíc Hobitín je zasazený v tom nejkrásnějším místě mezi typicky zvlněnými, zelenými kopečky, na kterých se líně pasou ovce.

Jediné malé zklamání může být, že ani jeden z domků nemá interiér, protože tyto scény se natáčely ve studiu. I přesto bych návštěvu Hobitína všem doporučila!

***

Další články o Novém Zélandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *