Liverpool Hut
Turistika

Trek k Liverpool hut v národním parku Mount Aspiring (Nový Zéland)

Liverpool hut je malá červená chatička zasazená v kopci pod ledovcem v srdci národního parku Mount Aspiring. Přestože se jedná o nádhernou část Nového Zélandu, není to zdaleka vůbec frekventované místo. Dostat se na výchozí parkoviště totiž vyžaduje jízdu po nezpevněné cestě a ne jedno, ale devatero brodění řek autem.

K chatě vede West Matutituki trek, na který později navazuje Liverpool trek. Kousek dál se taky nachází French Ridge Hut. A samozřejmě ve stejném národním parku vede celá řada nádherných treků, které je možné spojit nebo absolvovat před/po dokončení návštěvy Liverpool chaty.

Proč se raději ubytovat na chatě Liverpool, a ne French Ridge, kam dál pokračovat v Mount Aspiring National Park a všechny praktické informace o stezce najdete níž v tomto příspěvku.

Přehled novozélandských treků

11 nejhezčích vícedenních treků Nového Zélandu
21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Základní informace o treku k Liverpool Hut

Délka: 15,5 km (jedním směrem, návrat stejnou cestou)
Počet dní: 2
Náročnost: většinu cesty jednoduchá trasa (dobře značená, rovinatý terén), poslední 1 km je téměř šplhání do hodně prudkého kopce
Ubytování: Liverpool Hut (20$, kapacita 10 postelí)
Začátek a konec: Raspberry Flat Carpark (stejný jak pro Rob Roy Glacier trek)
Parkování: Raspberry Flat Carpark
Lokace: Mount Aspiring National Park, Otago/ Westland
Mapa: DOC
Zajímavost: papoušek Kea

K chatám Liverpool a French Ridge za jeden nebo dva dny

Jelikož trek k chatě Liverpool je až na poslední úsek velmi snadný, je teoreticky možné zdolat celou trasu tam i zpět za jeden dlouhý den. Osobně ale doporučuji na chatě přespat a tím pádem získat extra čas na to užít si malou chatičku v horách daleko od civilizace, v klidu pozorovat nezbedné papoušky Kea a zapadající slunce, a ráno si cestu prodloužit přes sousední kopec k chatě French Ridge a přilehlému ledovci.

Na Liverpool Hut stačí vyrazit klidně v odpoledních hodinách po dopoledním treku k Rob Roy Glacier. Liverpool Hut má sice o malinko slabší výhledy než French Ridge Hut, ale noc tady vyjde o polovinu levněji. Cesta údolím a výhledy z chaty byl jedním z nejlepších zážitků na Zélandu. Navíc byl tento hike skoro liduprázdný.

Den 1: Raspberry Flat Car Park – Liverpool Hut (15,5 km)

Celých 14 km trasy West Matutituki trek vede po rovině údolím vedle stejnojmenné řeky. Řeka má neuvěřitelně azurovou barvu, ale taky je bolestivě studená, protože stéká přímo z ledovců.

Na stráních se pasou koně, krávy a ovce a ve svazích se třpytí desítky větších i menších vodopádů. Cesta je dobře značená a zpevněná, nicméně na pár místech se musí brodit potoky a zdolávat vratké vysuté mosty.

Na trase jsou dvě chaty – Cascade Hut (zavřená pro veřejnost) a Aspiring Hut and Campside. Tady je možné využít toalety a doplnit zásoby pitné vody. U Aspiring Hut se nachází rozcestník, a jedna ze stezek pokračuje směrem na Rees-Dart trek, což je další nádherný a doporučovaný trek v Mount Aspiring National Park.

Strmý závěr Liverpool treku

O kus dál ve zužujícím se údolí uvidíte na řece bytelnější most, který pokračuje stezkou k French Ridge hut a dál do údolí. Před mostem nachází rozcestí, kdy odbočka vlevo vede na Liverpool trek.

Tady stezka vstupuje do lesa a mění se spíš na horolezeckou trasu. Poslední 1,5 km člověk bojuje s bahnem, kluzkými kořeny a zdolává převýšení, které se znatelně projeví v bolavých stehnech a zkráceném dechu.

Díky tomu, že stezka stoupá kus nad Liverpool Hut, se nabízí skvělé výhledy na chatu. Ta je situována ve svahu pod ledovcem. Je to oblíbené místo ne jen pro turisty, ale hlavně pro drzé (ale krásné) papoušky Kea. Ti se neúnavně snaží ukrást cokoliv k snědku a neváhají u toho použít hrubou sílu.

Je odtud taky dobrý výhled do okolí, odkud jsme se před chvílí vyštrachali nahoru a na druhou chatu French Ridge.

Den 2: Liverpool Hut – French Ridge Hut – Raspebrry Flat Car Park (21,5 km)

Pokud na chatě strávíte noc, rozhodně bych doporučila ráno sejít zpět dolů a pokračovat údolím po Upper West Matutituki trek.

V rámci tréningu (krosny je možné nechat dole na rozcestí) podle mě stojí za to se dát přes most a odbočkou doprava na French Ridge trek. Stezka nahoru je asi stejně úmorná, jak na Liverpool Hut a dvakrát delší (3 km z rozcestí).

Na konci se nachází chata French Ridge, která má podle mě ještě o kus lepší výhledy, než Liverpool Hut, protože se nachází přímo pod ledovcem. Kapacita je 20 postelí, ale cena je dvojnásobná (40$), proto je lepší nocovat na Liverpool Hut. Cesta zpět na parkoviště vede stejnou trasou.

Po návratu k parkovišti se ještě nezapomeňte vydat na mnohem kratší, ale stejně tak krásný a velmi známý hike Rob Roy Glacier. Stezka k němu se odpojuje kousek od Raspberry Flat Carpark, vede přes most do lesa a dál stoupá až k ledovci.

Další články o Novém Zélandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz