Chorvatsko

Ostrov Vis: Chorvatsko, jak ho ještě neznáte

Kolem členitého pobřeží Chorvatska se rozprostírá tisíce ostrovů, každý jiný a každý čekající na prozkoumání. My letos objevili ostrov Vis, a zalíbil se nám tak, jak zatím žádný jiný.

Co ostrov Vis dělá tak výjimečným? Tak například do roku 1989 byl jako vojenská základna nepřístupný zahraničním turistům. Navíc se nachází úplně na jihu Chorvatska a celkem daleko od pevniny. Proto je ostrov relativně divoký, řídce osídlený a turismem zatím nezkažený.

V roce 2017 se tady taky natáčel film Mamma Mia: Here we go again!. Ať už jste nebo nejste fanoušky této romantické komedie, můžete se vydat po hlavních lokacích, které patří k nejkrásnějším místům ostrova.

V neposlední řadě jsem na ostrově Vis potkala snad nejmilejší lidi z celého Chorvatska. Vis je místo, kde vám paní domácí donese domácí sušenou pomerančovou kůru a druhý den s úsměvem zaklepe znovu, v rukou tentokrát domácí pomerančový džem.

To vše z Visu dělá ostrov s unikátní a dokonalou atmosférou.

Obsah

Jak se dostat na ostrov Vis?

Na ostrov Vis jezdí do stejnojmenného města několikrát denně trajekt ze Splitu:

  • v sezóně jezdí 2-3x denně velký trajekt, kam je možné si vzít auto, 1x denně pak jezdí katamarán, který je jen pro pěší
  • cesta trajektem trvá 2h20m, cesta katamaránem 1h25m
  • jízdní řád a ceny můžete najít na stránkách croatiaferries.com
  • lístky je lepší koupit pár dní předem, nejlépe na stránkách oficiálního dopravce jadrolinija.hr

Jak je to s dopravou na ostrově Vis?

Vis je posetý zajímavými místy, část z nich je ale dostupná jen lodí nebo prašnou cestou, takže je dobré tomu přizpůsobit dopravní prostředek. Na prašných cestách, kterých je na Visu požehnaně, dostalo naše auto celkem zabrat, často jsme chodili pěšky a zbytek jsme zvládli pomocí lodních výletů. Třeba vám ale bude nejlépe vyhovovat jiná kombinace uvedených možností:

  • vlastní auto (lze dovézt trajektem)
  • půjčené auto (v městech Vis a Komiža je hned několik autopůjčoven)
  • půjčený skútr (vzhledem k úzkým cestám, malým uličkám a nedalekým vzdálenostem je to ideální dopravní prostředek)
  • půjčená čtyřkolka (samozřejmě ne kolem celého ostrova, ale například na pláže se špatným přístupem je to dobré)
  • džípem s organizovanou túrou (dobré na odlehlé pláže a pokud třeba trpíte mořskou nemocí a nechcete na loď)
  • vlastní/ půjčenou plachetnicí či jachtou (spousta lidí si pronajímá lodě a vyráží na několik dní kolem Chorvatského pobřeží – je ale potřeba mít průkaz)
  • malou půjčenou lodí (lze půjčit ve městě Vis nebo Komiža a navštívit s ní blízké pláže)
  • lodí s organizovanou túrou (nejčastěji kolem celého ostrova, k Blue cave nebo na pláž Stiniva)

POZOR: Na ostrově byla naše navigace (hlavně Google Maps) mírně zmatená. Většinou o nic nešlo a holt jsme se otočili a cíl našli pomocí selského rozumu. Jednou nás ale navigace zavedla do samého centra Komiži a my jí důvěřovali do posledního centimetru zbylého mezi naším zrcátkem a kamennou zdí! Asi si umíte udělat obrázek obrovského SUV v neustále se zužující jednosměrné chorvatské uličce 😀 Naštěstí místní s námi měli slitování a našli jsme místo na otočení, ale dobrých 20 minut jsme tím zabili.

Kolik dní je potřeba na poznání ostrova Vis?

Vzhledem k dlouhé cestě trajektem se podle mě vyplatí strávit na ostrově Vis minimálně 3 celé dny. Za den navíc (4 dny) už toho uvidíte opravdu hodně a stihnete nasát zdejší speciální atmosféru. My se tady rozhodli strávit extra noc navíc, tak moc se nám nechtělo pryč.

Zpětně si umím představit celý jeden týden, zejména pokud rádi objevujete skryté pláže, milujete koupání v moři, západy slunce a lelkování se sklenkou místního vína v přístavu.

Kde se ubytovat na ostrově Vis?

Komiža je nejlepší místo, kde se ubytovat na ostrově Vis. Toto krásné historické město je tak akorát velké, je orientované na západ a kolem přístavu vede promenáda, kde se nachází řada obchodů a restaurací. Komiža je nejlepší výchozí bod pro výlety na nejkrásnější pláže ostrova Vis, návštěvu Blue Cave nebo Mount Hum.

Ubytování ve městě Komiža (výběr z booking.com):

Druhou nejlepší volbou je pak město Vis. Nachází se na východě ostrova a je rozdělený na novou a starou část, které propojuje přístav a promenáda. Zejména stará část města Vis je velice malebná a nachází se tady řada dobrých restaurací a butiků. Jelikož do Visu jezdí trajekt z pevniny, je to dobrý výchozí i závěrečný bod.

Ubytování ve městě Vis (výběr z booking.com):

Mapa ostrova Vis

Jaké jsou nejkrásnější pláže ostrova Vis?

Stiniva

Stiniva je pláž ve stejnojmenné zátoce na jihu ostrova. Možná ji už teď znáte z filmu Mamma Mia 2. Co ji proslavilo doopravdy, tak to je její unikátní vzhled. Malá kamenitá pláž s průzračnou vodou je totiž schovaná za přírodní hradbou skal.

Pláž je opravdu nádherná, ale jelikož se jedná o nejoblíbenější turistický cíl na celém ostrově Vis, může být občas trochu přelidněná. Doporučuji dorazit brzy ráno (8:00 – 10:00), od 10:00 už se znatelně začala plnit lidmi.

Na pláž je možné se dostat dvěma způsoby:

  1. vlastní lodí nebo s lodním výletem (lodě musí kotvit vně zátoky, dovnitř se musí buď doplavat nebo doplout na člunu bez motoru)
  2. pěšky: Silnice Marine Zemlje je sice nezpevněná, ale v dobrém stavu. Na jejím konci se nachází nevelké parkoviště (v 10:00 ale bylo poloprázdné). Úzká stezka k pláži má necelý 1 km, ale určitě je dobré mít normální obuv (ne žabky). Pěšina je strmá jak ďas a drolící se kameny jsou dost kluzké. Pro sportovně zaležené děti by měla být za zvýšené opatrnosti schůdná taky. Dolů jsme to zvládli asi za 10 minut, nahoru zhruba za 20 minut (ale my rádi chodíme rychle).

Pritiscína

Pláž Pritiscína je můj absolutní favorit, pokud jde o Chorvatské pláže vůbec. V zátoce u pláže je pár apartmánových domků, které ale klidu tohoto místa vůbec neubírají. Tato pláž je pro mě důkazem, že je pořád možné najít krásné místa s minimem lidí.

Na pláž Pritiscínu jsme přijeli v době oběda a setkali jsme se tady jen s jedením (polonahým) párem. Potřebovali jsme stín, aby jsme si v klidu mohli užít náš tortillový piknik, ale bez slunečníku to je na této oblázkové pláži nereálné. Vyšplhali jsme proto na malý útes na pravé straně nad pláží, kde byly ploché kameny ve stínu stromů. Nejlepší rozhodnutí! Výhled na nádhernou zátoku s tou nejprůzračnější vodou, soukromí a možnost projít až do jeskyně napravo suchou nohou.

Opravdu, nikdy jsem snad neviděla krásnější vodu. Určitě si taky zaplavte (nebo zajděte po skále) nakouknout do zmiňované mořské jeskyně. Zátoka je dost klidná i na paddle boardy a podobné srandy. Když jsme odcházeli, byly tady asi čtyři rodiny a jedna loď, ale pořád tady byl nadstandardní klid.

Dostupnost:

Pritiscína se nachází na jižním pobřeží kousek od města Komiža. Nicméně z hlavní silnice je potřeba se vydat po nezpevněné cestě. 3,5 km se tato štěrková cesta vlní dolů až na úroveň moře. Je vcelku v dobrém stavu, ale závěrečný kopec (cca posledních 100 metrů) je opravdu prudký, a pokud máte malou důvěru ve svůj dopravní prostředek, je lepší pro klid duše zaparkovat nad ním. Druhou možností je samozřejmě doprava do zátoky lodí.

Mala Travna

Pláž Mala Travna je dalším z pokladů ostrova Vis. Nachází se v sousední zátoce pláže Stiniva, a tím pádem je tak trochu v jejím turistickém stínu. S jednou lodí, místním rybářem a asi dvěma rodinami jsme tady byli sami.

V zátoce je opět malá kamenitá plážička lemovaná několika domy. Tentokrát jsme se vydali hledat stín po levé straně pláže. Na skále je možné najít ploché kameny ve stínu stromů a vstup do vody taky není náročný. Jako všude v Chorvatsku je i tady třeba dávat pozor na mořské ježky.

Dostupnost:

I na pláž Mala Travna se lze dostat klasicky autem nebo lodí. Z hlavní cesty je to opět zajížďka 3,5 km, tentokrát je ale delší úsek zpevněná silnice. V závěru se jede po prašné cestě, ale oproti přístupu na pláž Pritiscina se nezdolává tak velké převýšení ani jízda nad dramatickými srázy.

Srebrna

Srebrna je po Stinivě druhou nejvíce turistickou a navštěvovanou pláží na ostrově Vis. Má to své opodstatnění, protože pláž a její okolí je opravdu malebné.

Pokud si chcete zajistit dobré místo ve stínu, budete ale muset přijít brzo ráno. Pláž s bílými kamínky je lemovaná jehličnatým lesem, ve kterém se lze schovat před ostrým poledním sluncem. Nejlepší místa jsou podle mě ale na ploché skále, která vpravo navazuje na pláž.

Po skalnatém pobřeží se dá za pár minut dojít až do sousední zátoky, kde se nachází hezká pláž Ruda.

Dostupnost:

Dostat se na Srebrnu je velmi snadné. Stačí dojet po asfaltové silnici do vesnice Rukavec na jihovýchodě ostrova. Odtud následujte GPS nebo cedule, které vás dovedou na velké parkoviště. Z něj se jde zhruba 0,5 km pěšky až na pláž.

Zaglav

Krása pláže Zaglav spočívá v tom, že na ni není možné dojet autem. Místo toho se člověk musí vydat na hezkou (1 km) dlouhou procházku po pobřeží.

Pláž Zaglav je pro změnu písečná a má velmi pozvolný vstup do vody. Nachází se tady dokonce i restaurace s celkem dobrým menu. Na delší odpolední koupačku naprosto ideální.

Dostupnost:

Jak už bylo zmíněno výše, na pláž Zaglav se musí dojít pěšky. Pokud máte džíp, můžete to vzít po polní cestě, ale je v opravdu špatném stavu. Zaparkujte teda radši u pláže Milna, která se nachází na jihovýchodě ostrova přímo na hlavní silnici. (Pláž Milna ale moc krásná není – úzký pruh písku je obehnaný kamennou zdí a moře je plné chaluh.) Přejděte pláž Milna a dejte se po malé pobřežní cestě. Stezka je krátká (10-15 minut) a nenáročná. Další možnost je přístup po moři.

Stončica

Stončica je nejoblíbenější pláž na východě ostrova Vis. Nachází se v podlouhlé stejnojmenné zátoce a lemuje ji hned několik apartmánových domů zasazených v úbočí zátoky.

Stončica je převážně písečná s velmi pozvolným vstupem do moře. Z toho důvodu je hodně oblíbená u rodin s dětmi. Pláž zabírá zhruba jen polovinu zátoky. Na pravé straně najdete malý bar, na levé straně restauraci s ubytováním.

Dostupnost:

Pláž Stončica je velmi snadno přístupná – například z města Vis je to jen 10km, čili nějakých 15 minut jízdy. Asfaltová silnice končí na velkém parkovišti. Odtud je to asi 2 minuty nenáročné chůze přímo na pláž.

Grandovac

Grandovac je sympatická plážička nacházející se hned u města Vis. Voda je tady ale čistá, jak všude jinde na ostrově a pro ranní koupačku je tato pláž jak dělaná. Přes den tady bývá celkem plno, ale vzhledem k velikosti pláže se tu najde místo pro každého.

Dostupnost:

Grandovac leží za branami města Vis a hned za malým poloostrovem, kde se nachází Češka Vila. Asfaltová silnice přechází velmi krátkým úsekem na nezpevněnou cestu, která končí na parkovišti ve stínu stromů. Pláž je přímo pod parkovištěm.

Barjoska

Pláž Barjoska je jedna z hlavních lokací filmu Mamma Mia 2. Dnes tady po filmařích zůstalo velké betonové molo, které sice místu krásu nepřidává, ale ani nijak zásadně nebere. Co rozhodně pláži krásu přidává jsou bílé oblázky, průzračná azurovo/blankytná voda a stín jehličnanů.

Celý článek: Jak se dostat na filmovou pláž Barjoska (ostrov Vis)

Perna

Pláž Perna se mi líbila ještě o něco víc, než Barjoska. Bylo tady sice pár zakotvených lodí, ale pořád bych skoro použila výraz liduprázdno. Opět se můžete těšit na bílé oblázky a azurovou vodu, se stínem je to malinko horší.

Dostupnost:

Protože pláž Perna se nachází v sousední zátoce pláže Barjoska, platí víceméně stejné způsoby dopravy – loď, džíp, pěšky. Pokud pojedete autem, budete ho muset nechat u Barjosky a zbytek dokončit pobřežní stezkou (necelý 1 km, zpáteční). Rozhodně to ale stojí zato.

Co si vzít na pláž v Chorvatsku – inspirace

Jakým plážím se vyhnout?

Na Visu obecně platí, že odlehlé pláže na východě a severu ostrova jsou znečištěné vyplaveným odpadem. Podle místních to mají na svědomí hlavně turistické lodě, které krouží kolem Visu a hážou odpad do vody hlava nehlava. Těžko uvěřit, že?

Tak či tak, dali jsme si tu námahu, trmáceli se pěšky vyprahlými kaňony a kodrcali autem na prašných cestách k odlehlým zátokám. Tyto pláže se v průvodcích neuváděly, a tak jsme skrytě doufali v odlehlý, zapomenutý ráj.

Po příchodu nás ale většinou čekal nános vyplavených plastů a další rozmělněný odpad, jednou dokonce i mrtvá želva. Většinou jsme brzy balili kufry a jeli hledat příjemnější zážitky na jih a západ ostrova.

Na druhou stranu je potřeba říct, že:

  1. odpad se držel striktně na pláži, a samotné moře bylo krásně čisté s průzračnou vodou. Takže pokud se plavíte s lodí, tyto zátoky můžou být i příjemnou zastávkou.
  2. turisticky vyhledávané a snadno přístupné pláže u města Vis a u dalších vesnic na severu a východě ostrova byly kupodivu čisté, pravděpodobně pravidelně uklízené.

Které pláže jsme konkrétně navštívili a odcházeli s negativním dojmem?

  • pláž Smokova
  • zátoka Oključna
  • zátoka Tiha
  • zátoka Slatine

Jaká další místa navštívit na ostrově Vis?

Blue cave

Blue Cave neboli modrá jeskyně je jednou z nejznámějších a nejnavštěvovanějších atrakcí ostrova Vis. Jméno dostala díky svému unikátnímu zbarvení, které vytváří hra světla a mořské vody.

Blue Cave se nachází na malém ostrově Biševo necelých 10 km od města Komiža, ze kterého pravidelně startují výletní lodě. První lodě vyráží v 10:00 a nejlepší je být v jeskyni kolem poledne, kdy je slunce nejvýš. Lístky jsme koupili to samé ráno v přístavu, cena je 130 HRK/os. + vstup do parku 100 HRK/os..

Cesta malou lodí trvá 15 minut a vysadí vás v malém přístavu na druhém ostrově. Zde je potřeba vystát mírně delší frontu, nicméně my jsme si ,,omylem“ koupili expresní lístky (mohly být maximálně o 100 Kč dražší) a za 5 minut už jsme pokračovali na malém motorovém člunu.

Člun jen zaplul za roh a už jsme se houpali před tmavým vstupem do jeskyně, kterého by si netrénované oko sotva všimlo. Při vstupu do jeskyně jsme poslušně přikrčili hlavu a náš kapitán vypnul motor. Ocitli jsme se v nevelké jeskyni zalité azurovým světlem, které ozařuje vodu velkou dírou ve skále.

V jeskyni jsme byli zhruba 10 minut a pak jsme už museli udělat místo dalším lodím. Stál výlet do Blue Cave za to? Z mého pohledu ANO, přestože cena je vcelku vysoká a čas strávený v jeskyni relativně krátký, ale dostatečný. Pokud jste ale na striktním rozpočtu, asi by se to dalo zvládnout i bez tohoto zážitku.

Mount Hum

Pokud jste neskutečný milovník západů slunce, jak já, západ na hoře Hum nesmíte vynechat! Mount Hum se svými 587 metry je nejvyšší bod ostrova Vis a nachází se přímo nad městem Komiža. Na samotný vrchol se nedostanete, protože je tady vojenská základna. Západ se pozoruje od malého kostelíku (Crkvica Sv. Duha).

Doporučuji dorazit na místo aspoň 20 minut před samotným západem, abyste si mohli celou parádu v klidu vychutnat. My jsme to tentokrát vyhnali do extrému, jak můžete vidět na fotce, a byli jsme ready s židličkama a šampaňským. Podle souhlasného přikyvování ostatních je to údajně správný způsob pozorování západů. Zároveň zvažte zůstat ještě chvíli po samotném západu – zbarvená obloha bude jen a jen pro vás. A noční obloha plná hvězd z vrcholu Humu taky stojí za to!

Dostupnost:

  1. pěšky (stezka začíná v Komiži a zhruba za 2 hodiny vás dovede na vrchol; jelikož jsme ten den ale měli dost, zvolili jsme možnost č.2)
  2. autem (z Komiži je to autem 13 km, kvůli serpentýnám jízda trvá asi 20 minut, na horu vede asfaltová silnice v dobrém stavu. Parkování je improvizované po stranách cesty, následně se musí asi 2 minuty pěšky.)

TIP na další místo pro západ slunce: Pokud to na vrchol Humu nestíháte nebo se vám prostě nechce, stačí vyjet nad Komižu a zastavit na velkém parkovišti v zatáčce. Souřadnice zhruba tyto: 43.016877, 16.098161 (velmi lehké najít).

Komiža

Jak už jsem možná naťukla výš, Komižu považuju za jedno z nejmalebnějších měst Chorvatska. Není to zrovna backpackerský ráj, zato romantika z ní úplně prýští.

Komiža se nachází v klidné zátoce, takže zároveň funguje i jako malý přístav. Na rozdíl od přístavu ve Visu je tady ale převaha domácích rybářských lodí nad luxusními jachtami. Kolem tohoto útulného přístavu se rozkládá velmi živá směs restaurací, kaváren a obchodů. Na promenádě taky najdete stánky, kde se objednávají jednodenní výlety.

TIP, kde se najíst: FABRIKA je příjemná restaurace v přístavu v centru města. Mají tady dobré obědové/večerní menu, cenu, servis i výhledy, ale hlavně luxusní snídaně s čerstvými džusy a smoothie.

V samotném městečku je hned několik mini pláží. Nejhezčí pláž je podle mě podlouhlá Gusarica v severní části, která díky vzrostlým stromům poskytuje dost stínu celý dlouhý den. Za zmínku určitě stojí i pláž Kamenice kousek jižně od Komiži.

TIP, kde parkovat: Nenechte se zmást navigací a nejezděte do centra miniaturní Komiži autem. Nejlepší parkování je kousek nad centrem. Parkování je zcela zdarma a navíc je ve stínu stromů. V Google Maps jej najdete jako Parking Rogači nebo jednoduše následujte městské cedule.

Město Vis

Vis je menší přístavní město a trajekt z pevniny kotví právě tady. Rozhodně není na škodu si jeden večer město Vis projít. Dlouhá promenáda spojuje staré a nové město, všude je plno restaurací se středomořskou kuchyní a lokálních obchůdků.

TIP, kde parkovat: Jediné velké neplacené parkoviště najdete v nové části města (cca 15 minut chůze po promenádě do staré části) zhruba na této souřadnici 43.060209, 16.179953. Vypadá sice jak velké vrakoviště, ale doporučila nám ho paní domácí se slovy, že ona auto ani dům zásadně nezamyká a v životě jí na Visu nic neukradli. Podle výběru od ojetin bez kol po naleštěné BMW a Audi je to asi opravdu parkoviště pro každého.

Město Vis je vcelku dobrá základna pro výlety okolo ostrova, všude se dostanete autem do půl hodiny. Je tady spousta ubytování, autopůjčoven, turistických kanceláří a taky jediný velký supermarket na ostrově. V okolí je pár hezkých a snadno dostupných pláží, například Prirovo nebo Grandovac.

Další články o Chorvatsku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *