TOP 12 míst havajského ostrova Maui
Ostrov Maui je známý jako pacifická perla s písečnými plážemi a luxusními resorty, kam si přepracovaní Američané z pevniny jezdí zalenošit pod slunečník. Maui toho nabízí ale mnohem víc. Na vcelku malé ploše se nachází kromě zmíněných pláží také četné vodopády, krátery více či méně neaktivních sopek, divoká pobřeží, stylová hippie městečka a tropická džungle. A protože zastoupení turistů upřednostňující pasivní dovolenou na Havaji pořád převažuje nad baťůžkáři, budete na většině pěšinek naprosto sami.
Ostrovy Big Island, Kauai a Maui mají každý naprosto unikátní přírodu, liší se jídlem, turistickými atrakcemi i atmosférou. Kromě přehledu nejkrásnějších míst jednotlivých ostrovů se můžete inspirovat 3-týdenním itinerářem. Níže se podívejte na 12 nejlepších míst ostrova Maui, které rozhodně stojí za návštěvu během vaší dovolené.
Nejhezčí místa ostrova Maui – mapa:
#12 Wailea Makena
Je to právě Wailea Makena, kam míří většina výletníků s kufry a slamáky, pod které by se klidně vešli i dva. Pokud si neplatíte lehátko se slunečníkem u resortu, stín se tady hledá trochu hůř. Na druhou stranu moře je v této části nádherně klidné a máte velkou šance potkat želvy. O obchody s nafukovacími jednorožci a vybrané restaurace v této oblasti taky není nouze. Ideální je půjčit si kolo a projet se od pláže k pláži.
#11 Nakalele Blowhole
Nakalele blowhole svým temperamentem skvěle zapadá do divokého rázu severní části ostrova Maui. Pláží na koupání je tady nahoře jen málo, hlavně na klidnější západní straně. Naopak cestou přes výběžek je možné narazit na pár tajemných stezek, které zvídavého turistu provedou tropickým lesem plným zajímavých rostlin. Na silnici 340 v severovýchodní části ostrova je dobré dát si dostatek času. Cesta se klikatí nad útesy a často je jednosměrná. Přes den jsou tu krásné výhledy, v noci to už taková sranda není.
POZOR: K blowhole není bezpečné se přibližovat kvůli její nevyzpytatelnosti. O tom svědčí i několik křížků u parkoviště.
#10 Molokini Crater
Molokini je kráter vyhaslé sopky a nachází se zhruba 3 km od jihozápadního pobřeží ostrova Maui. Díky velmi klidné vodě v zátoce, dobré viditelnosti a pestrému podmořskému životu je to ideální místo pro šnorchlování a potápění. Na samotný ostrov se nesmí vstupovat, protože je zde velmi křehký ekosystém. Ceny lodních výletů se pohybují od 100 USD, což byl jeden z důvodů, proč jsme toto místo vynechali.
#9 Lahaina
Lahaina v havajštině znamená doslova ,,nemilosrdné slunce“. A opravdu, klima je tu celoročně trochu teplejší, než jsme z centrální části Evropy zvyklí. Jinak je to ale pohodové městečko plné kaváren a obchodů se suvenýry. Vyplatí se projít parčíkem v centru města, kde roste obrovský banyánový strom. Za zmínku stojí i fakt, že Lahaina byla až do 19. století hlavním městem Havaje.
TIP: Kdo rád čte a alespoň trochu jej zajímají dějiny Havaje, doporučuji knížku od J. A. Michenera Hawaii I a II. V těchto dvou rozsáhlých románech jsou na pozadí fiktivních příběhů popsány dějiny Havaje. Přes trochu vleklejší úvod vysvětlující tektonický vznik ostrovů, po odbočku do Polynésie s vysvětlením důvodu opuštění této části světa a hledáním nového domova, až k samotné plavbě na Havaj sledujeme hlavní polynéské hrdiny. Následně se děj přesouvá do období misionářů a prosazení křesťanství.
Druhý díl se pak věnuje důležitým minoritám Havaje – číňanům, japoncům a bělochům, kteří na ostrovy v určitém čase připlouvají z rozdílných důvodů a potýkají se s odlišnými problémy. Velice drastická je pak část knihy popisující řádění lepry na Havaji. V další části knihy se pak řeší připojení Havajských ostrovů k USA a druhá světová válka. Obě knihy patří k mým nejoblíběnějším, protože autor má nejen talent přiřadit zajímavým postavám poutavé životní příběhy, ale minulost uvozuje do souvislostí, takže je lehké si představit, co se dělo například v Evropě, když na lodi do Lahainy připlouvali první misionáři.
#8 Big Beach
Big Beach neboli Velká pláž ostrova Maui je opravdu… velká. Úplně bez lidí tato pláž většinou není, na druhou stranu se všichni jednoduše rozptýlí po celé délce pláže. Nesporným plusem je, že Big Beach není obestavěná resorty, jak je to u většiny ostatních pláží v této části ostrova. Plavci i bodybordisti budou mít pré, moře je v ideálním poměru klidu a dokonale tvarovaných vln.
#7 Iao Valley State Park
TIP: Viděli jste už pohádku Moana? Myslím, že jedna z nejpovedenějších od Disneyho, rozhodně není jen pro děti. Tvůrci se snažili věrohodně zachytit polynéskou kulturu. Některá místa ve filmu celkem připomínají i ostrov Maui, například ikonickou Iao Needle z tohoto státního parku.
Státní park Iao Valley má pro Havajce velký historický význam. Okolo 15. století bylo toto místo využíváno jako pohřebiště havajských vládců. Na konci 18. století pak bylo svědkem bitvy o Kepaniwai mezi ostrovany z Maui a Big Islandu. Dnes je Iao Valley spíše botanickou zahradou.
TIP: Vstupné je sice 5 USD, ale vztahuje se jen na parkování. Pokud najdete místo pro auto podél cesty před parkovištěm, platit nemusíte.
#6 Piilani Highway
Road to Hana zná a brázdí každý druhý návštěvník Havaje, dál už ale pokračuje málokdo. Piilani Highway vede podél jižní části pobřeží. Kvůli nízké hustotě zalidnění a špatnému stavu v některých úsecích je silnice málo frekventovaná. Jediná zácpa, která tady může vzniknout, je kvůli přecházejícímu dobytku. Jižní pobřeží celkem extrémně ukazuje, jak velká je různorodost krajiny na Maui.
TIP: V autopůjčovně nám bylo řečeno, že jižní částí s naším autem neprojedeme. Je dobré se informovat, kam se oficiálně s autem může. Jinak stačí zjistit počasí a jet hodně pomalu, protože v některých částech jsme v autě opravdu celkem nadskakovali. Nakonec jsme to ale projeli s nejmenším autem z půjčovny.
#5 Paia
Na rozdíl od větších amerických měst, kde není pořádně na co koukat, mají ty malé havajské speciální pohodovou atmosféru. Surfařské město Paia je ideální na ranní kafe nebo odpolední drink. Surfy se tady půjčují okolo 30 USD/ den a jako nejlepší spot se jeví Ho’okipa Beach Park.
TIP: Pokud hledáte suvenýr trvanlivějšího rázu a máte doma až příliš bílých stěn… Heather Brown je malířka z Kalifornie, která má velmi specifický styl a kreslí luxusní obrazy havajské krajiny. Po celé Havaji je spoustu obchodů prodávající její obrazy, včetně jednoho krámku ve městě Paia. Plátno bez rámu se jednoduše sroluje a často ho v obchodě zabalí ještě do zpevněné ruličky.
#4 Road to Hana
Silnice do Hany je jeden z nejznámějších amerických roadtripů. Krajina podél cesty je sama o sobě krásná a cestou je možné si udělat několik zastávek. Mezi moje oblíbené patří Twin Falls, vyhlídka Huelo, poloostrov Keanae, vodopád Upper Waikani a Hanawi, tržiště Nahiku, Waiʻānapanapa State Park, za Hanou pak pláž Hamoa nebo vodopád Wailua. Samotná Hana je spíš malé ospalé městečko, kde se toho moc neděje.
TIP: Road to Hana absolvují snad všichni návštěvníci Maui, proto je lepší vyrazit hned ráno a nečekat na davy. Za městem Paia nebylo moc velké množství obchodů, restaurací a benzínek, proto je lepší vzít nějaké malé zásoby do auta.
#3 Waiʻānapanapa State Park
Po cestě do města Hana se nachází státní park Waiʻānapanapa. Díky vulkanické činnosti je na pobřeží černý písek, vzniklo tady několik blowhole, lávové tunely a skalní archy v moři. Vstupné se neplatí, ale za poplatek je možné v parku kempovat. Toto místo má speciální atmosféru. Pozorovat neklidné moře nebo objevovat pobřežní pěšinky jde klidně celé odpoledne. Akorát plavání není vůbec bezpečné.
#2 Kīpahulu
Kipahulu patří do východní části národního parku Haleakalā. Nachází se tady kemp, visitor centrum a je odtud možné podniknout pár kratších výletů. Jedním z nich je procházka směrem k oceánu k Seven Sacred Pools (O’he’o Gulch), kde je možné se v jednotlivých lagunách koupat, pokud není vodní hladina příliš vysoká. (Když je po velkém dešti, proud vody člověka postupně promele všemi sedmi lagunami a nakonec ho pošle do oceánu, kde už na něj jistě číhá žralok s otevřenou tlamou – vyčteno z cedule v parku.) Další možnost je vyrazit přes bambusový les k vodopádu Waimoku po stezce Pīpīwai Trail (2,9 km, jednosměrná).
TIP: Ve východní i západní části národního parku Haleakalā platí 3-denní permit na kempování za 20 USD. Je možné ho koupit v Kipahulu Campground a využít i v Hosmer Grove Campground.
1 – Haleakalā National Park
TIP: Na východ slunce se doporučuje vyrazit minimálně hodinu předem od vstupní brány parku. Na vrcholu je často tahanice o místa na parkování. Ne jedné posádce auta už se stalo, že musela prosedět východ slunce v koloně.
Národní park Haleakalā je vulkanická oblast v centrální části ostrova Maui. Davy lidí sem míří pozorovat (nebo dnes hlavně spíš fotit) východy a západy slunce, které jsou ve výšce 3056 m.n.m. vcelku unikátní. Po shlédnutí východu slunce (například na vyhlídce Pā Ka’oao) je možné pokračovat jednou ze stezek napříč krátery. Po západu slunce je pak možné pozorovat mléčnou dráhu. Na vrcholu se nachází visitor centrum, observatoř a nějaká ta kavárna pro vymrzlé turisty, kteří vyjeli pozorovat východ slunce příliš brzo. Vstupenky je možné sehnat na stránkách nps.gov.
TIP: Ráno čepici, odpoledne opalovací krém. Na ranní mrazík jsem sice připravená byla, ale puchýře ze spáleného nosu jsem sloupávala ještě dva týdny po výletu.
2 komentáře
ONDŘEJ KURKA
Ahoj, díky moc za typy!:-)
Dodělal jsem hlavně dle tvého článku itinerář, za týden letíme, tak snad to všechno klapne a stihneme to za 10 dnů 🙂
Jana
Ahoj Ondro,
jsem ráda, že článek posloužil jako inspirace při plánování. Přeji super dovolenou!
Jana