ITINIRÁŘ: 3 týdny na Havaji

ITINERÁŘ: 3 týdny na Havaji

Havajské ostrovy, dříve pojmenované jako Sandwich Islands mořeplavcem Cookem, je souostroví v severním Pacifiku, které se skládá z 8 hlavních a spousty menších ostrovů. Přestože se nachází skoro 4 000 km od pevninské Ameriky, jsou 50. státem USA. První obyvatelé připluli na ostrovy z Polynésie někdy mezi 2.-5. stoletím a určili tím kulturní vývoj Havaje.

Když se řekne Havaj, většina lidí si představí luxusní plážové resorty, nikdy neutichající tóny ukulele a krasavice s ibiškovými věnci tančící hula-hula. A já musím tento vžitý pohled na Havaj jedině potvrdit. Každopádně my jsme tady cestovali low-cost s krosnou, spali v kempech a většinu dne trávili v některém z mnoha státních parků. A právě díky tomu, že většina lidí si tady jezdí užít hlavně pláže, jsme byli na většině hiků i v kempech skoro sami.

Kromě orientačního plánu cesty popsaného níže v tomto článku se můžete prokliknout i dál na nejkrásnější místa jednotlivých ostrovů – Maui, Kauai, Big Island (Havaj), nebo se pustit do čtení praktických informací o cestování na Havaji.

Plán cesty

OSTROV MAUI

Celý článek: TOP 12 míst ostrova Maui

1. den: Přílet do Kahului

První den na Havaji je spíš organizační a je dobré ho využít k překonání časového posunu. Letenky jsme měli Seattle – Kahului, takže jsme výlet začali na ostrově Maui. Samozřejmě záleží, v kolik hodin váš let přistane. My jsme si po příletu půjčili auto, nakoupili zásoby v místním Wallmartu a nasávali novou atmosféru. Navštívili jsme Kanaha Beach Park, a protože den celkem rychle utekl, rozhodli jsme se tady strávit první noc.

POZOR: Pokud se rozhodnete kempovat v Kanaha Beach Park, počítejte se spoustou místních, kteří tady dlouhodobě přespávají v autech. Přes den hezký park se v noci mění na trochu strašidelné místo. Dost pravděpodobně je to pořád bezpečný kemp, ale dobrý pocit jsme z toho rozhodně neměli. Proto doporučuji vyjet do jiného kempu mimo město nebo si připlatit za airbnb. Nicméně jsou tady aspoň venkovní sprchy a piknikové stoly.

2. den: Road to Hana

Road to Hana je jedním z nejznámějších roadtripů ve Státech. Je dobré vyrazit na cestu plnou zajímavých zastávek ráno, (než vyrazí celá kolona natěšených turistů), s nějakou tou svačinou a plnou nádrží. Nejhezčí zastávky cestou:

  • Paia – malé hippie městečko, kde můžete zajít na kafe, nakoupit suvenýry, zkusit surfovat na pláži v Ho’okipa Beach Parku nebo zajít na vyhlídku Ho’okipa Lookout
  • Twin Falls – hezký vodopád, ke kterému vede krátká stezka
  • Huelo Lookout – vyhlídka na východní pobřeží, nezapomeňte se občerstvit u stylového stánku u cesty
  • Keanae Peninsula – malý poloostrov, na který celkem dramaticky doráží divoké moře
  • Upper Waikani Falls – vodopád, ve kterém se dá koupat
  • Hanawi a Makapipi Falls – vodopády přímo u silnice
  • Nahiku Market – trh s jídlem a suvenýry
  • Waiʻānapanapa State Park – pláž s černým pískem, blowholes a pobřežní stezkou
  • Hana – malé ospalé městečko a záchytný bod na východní straně pobřeží
  • Hamoa Beach – pláž za Hanou s bílým pískem
  • Wailua Falls – vodopád, ve kterém se dá koupat

Ubytování: Kīpahulu Campground (20 USD/ 3 noci – platí v celém Národním parku Haleakalā)

3. den: Kīpahulu a jižní pobřeží

Ráno jsme vyrazili prozkoumat východní část Národního parku Haleakalā u města Kīpahulu. Navštívili jsme Seven Sacred Pools (O’he’o Gulch) – kaskádovité laguny kousek od kempu, ve kterých se dá za dobrého počasí koupat. Pak jsme navázali na Pīpīwai Trail (2,9 km, jednosměrná), která vede přes bambusový les k vodopádu Waimoku.

Odpoledne jsme pokračovali na jih po Piilani Highway. Ta je sice místy nezpevněná a po dešti může být ve špatném stavu. Nicméně s mírně napumpovaným adrenalinem se nám ji podařilo bez problému projet i s tím nejmenším autem, které v půjčovně měli. Jižní část je úplně jiná než zbytek ostrova, chvílemi jsme si připadali jak v Chorvatsku. Nejsou tady velice žádné obchody ani benzínky, takže je lepší se na to připravit.

Ubytování: Hosmer Groove Camp (20 USD/ 3 noci – platí v celém Národním parku Haleakalā) – POZOR: Nově je potřeba získat předem permit na pozorování východu slunce na vrcholu sopky!

4. den: Národní park Haleakalā (západní část)

Ráno jsme vyrazili pozorovat východ slunce na sopku, která má 3 056 m.n.m. Vyjeli jsme z kempu, který je kousek od brány parku, hodinu předem, abysme nemuseli řezat serpentýny, vyhnuli se bitvě o parkovací místa a mohli pozorovat zbarvující se oblohu ještě před východem. V čepici a bundě jsme trochu vymrzlý pozorovali východ nad krátery z vyhlídky Pā Ka’oao kousek od visitor centra.

Po této velkolepé show, na které bylo trošku přelidněno, se začalo parkoviště vyprazdňovat. Dali jsme rychlou snídani a vyrazili stezkou dolů do kráteru. Zvolili jsme snad nejdelší variantu, co šla. Po Keonehe’ehe’e (Sliding Sands) Trail jsme došli až k chatě Kapalaoa Cabin, kde jsme se napojili na další stezku, která nás dovedla na Halemau’u Trail a Silversword Loop. Kousek za Hōlua Cabin, kdy už jsme i tak sotva honkali nohama, přišel ten nejdelší kopec v mém životě. Když už se zdálo, že to utrpení nikdy neskončí, objevili jsme se v pozdních odpoledních hodinách u hlavní silnice. Odtud jsme museli dostopovat zpátky na vrchol k parkovišti.

Trasa měla asi 22 km a až na ten vražedný kopec se šlo pořád dolů nebo po rovině. Samozřejmě to jde i zkrátit, udělat delší, rozdělit do více dní. Cesta vede velkou část kráterem, kde to vypadá jak měsíční krajina, lávovým polem, chvíli travnatou oblastí a v závěru lesem. Doporučuji vzít hodně jídla, vody, opalovací krém a kšiltovku, protože kráter se přes den mění v poušť a před sluncem se není kam schovat.

Na závěr jsme se podívali na západ slunce, který byl stejně epický jak ranní východ.

Ubytování: Hosmer Grove Camp

5. den: Severozápad Maui

Díky malé rozloze ostrova jsme se ráno dostali sotva za hodinu z centrální části ostrova zpět do Kahului, kde jsme dokoupili zásoby. Vyrazili jsme po obvodě poloostrova s následujícími zastávkami:

  • Iao Valley State Park – historický park a botanická zahrada (otvírací doba: 7:00 – 18:00, parkovné: 5 USD)
  • Lahaina – hezké malé město s pohodovou atmosférou
  • Kaanapali Beach/ Black Rock Beach/ Kahana Beach/ Kapalua Bay Beach – hezké pláže na koupání, bohužel obestavěné resorty
  • Honolua Bay Access Trail – krátká stezka zajímavým lesem k moři
  • Nakalele Blowhole – tato jeskyně s propadlým stropem, kde se z přicházejících vln stává gejzír, je součástí divokého severního pobřeží
  • Olivine Pools – laguny, které příliv mění v přírodní bazény

Ubytování: Waihee Beach Park

6. den: Kihei a Wailea-Makena

Poslední den na Maui jsme pojali odpočinkově. Navštívili jsme oblast Kihei a Wailea-Makena, což je západní pobřeží Maui poseté krásnými plážemi. Patří taky ale k nejvíce osídleným oblastem na Maui a většinu pláží lemují resorty. Nejvíc se nám líbila Big Beach na jižním konci silnice.

Místo pasivního převalování na pláži je možné zvolit aktivní variantu – šnorchlování v kráteru Molokini. Tato sranda ale něco stojí a většina lodí odjíždí brzo kolem východu slunce.

Následovalo vrácení auta a přelet na další ostrov – Big Island.

Ubytování: airbnb v Kailua-Kona

OSTROV BIG ISLAND

Celý článek: TOP 15 míst ostrova Big Island

7. den: Kailua-Kona

Opět záleží, jaké cílové město budete mít na letence. My začali okruh na ostrově Havaji známým spíše jako Big Island ve městě Kailua-Kona, kde je možné navštívit:

  • Farmářské trhy – čerstvé speciality a místní výrobky
  • Kamakahonu Beach – pláž s dobrým místem na šnorchlování
  • Ali’i drive – ulice v centru města, kde se až moc dobře nakupují suvenýry
  • Brewpub – pivovar, kde můžete ochutnat pivo od Kona Brewing Company

Ubytování: Hookena beach park

8. den: Nejhezčí pláže Big Islandu

Z Hookena beach parku se kousek zpátky na sever nachází:

  • Pu’uhonua O Hōnaunau National Historical Park – historický park s dobovými domky a nástroji (vstup: 5 USD/ auto)
  • Two Steps – za mě nejlepší šnorchlovačka na Big Islandu (po ránu tady často ve vodě dování delfíni)

Cestou dolů na jih jsme udělali následující zastávky:

  • South Point – nejjižnější místo Spojených států
  • Papakōlea Green Sand Beach – pláž se zeleným pískem (4 km jednosměrná cesta pěšky nebo autem s náhonem na 4 kola; nebo za 25 USD/os. zpáteční cesta autem s místními)
  • Punaluʻu Black Sand Beach – černá pláž, kde je možné pozorovat karety pravé

Ubytování: Namakanipaio Campground (15 USD/auto)

9. den: Hawaii Volcanoes National Park

V tomto národním parku (vstup: 30 USD/auto) je možné navštívit například:

  • Jaggar Muzeum – základní seznámení s oblastí a procesy, které v ní probíhají
  • Observatoř – odtud je možné pozorovat velmi aktivní kráter Halemaʻumaʻu sopky Kilauea, ze kterého stoupá dým a večer je možné zahlédnout odraz oranžově svítícího magma
  • Sulphur banks – krátká procházka po dřevěném chodníku nad půdou plnou páry a síry
  • Kīlauea Iki Trail – cesta kráterem
  • Crater Rim Trail – cesta po úbočí kráteru
  • Nāhuku Lava Tube – lávové tunely

Ubytování: Namakanipaio Campground (15 USD/auto)

10. den: Výlet za žhavou lávou

Další den jsme se jeli podívat po známé Chain of Craters Road k moři na Hōlei Sea Arch – 27 m vysoký skalní arch, který je součástí Volcanoes NP.

Na jihovýchodě ostrova je možné se podívat na Lava Tree State Monument, stromy obalené lávovým proudem z roku 1970. Parkem vede asi kilometrový okruh.

Odpoledne jsme navštívili Ahalanui Warm Springs, což je venkovní bazén u moře, kde se mísí horký pramen a studená mořská voda. Jedná se o rekreační oblast, takže jsou tady piknikové stoly a veřejné WC.

Později jsme zaparkovali auto ve městě Kalapana a vydali se na 8 km dlouhou cestu lávovým polem k místu Kupapau Point, kde se (rok 2016) vlévá láva do oceánu. Pokud se nerozhodnete půjčit kolo, doporučuji vyrazit minimálně 2 hodiny před západem slunce a pak pozorovat, jak se s padajícím soumrakem zlepšuje viditelnost do ruda rozžhavené lávy.

Cesta ke Kupapau Point je dlouhá a monotónní, a není doporučené scházet z trasy. Jde se pořád po pobřeží, cesta je nezpevněná, ale v dobrém stavu. Je dobré si vzít nějakou vodu (po cestě není žádné občerstvení), pevné boty (lávové kameny umí být pořádně ostré) a baterku (na cestu zpátky). Mít možnost pozorovat tento unikátní souboj dvou živlů, kdy nakonec divoký oceán pohltí oranžovou lávu, která s odporem zasyčí, stojí za tu námahu.

Ubytování: Isaac Hale Beach Park (21 USD/os.)

POZOR: Aktivita v této sopečné oblasti se pořád mění, někdy je zde nebezpečí a oblast je uzavřená, jindy láva neteče vůbec. Před cestou je potřeba ověřit aktuální stav.

11. den: Mauna Kea

Ráno jsme pokračovali na sever rovnou k Akaka Falls. Tento obrovský park se nachází v krásné botanické zahradě (vstup: 5 USD/ auto). Pak už jsme dojeli do města Hilo, což je takové roztomilé artistické městečko. Kromě kopy stylových kaváren a suvenýr shopů je to tady možné navštívit:

  • Farmářské trhy
  • Rainbow Falls
  • Mehana Brewing Company – největší havajský nezávislý pivovar
  • Pacific Tsunami Museum (otvírací doba: Út-So 10:00 – 16:00, vstup: 8$)

POZOR: Na Mauna Kea je potřeba dodržovat nějaké zásady – 24 hodin před a po výstupu se nepotápět, při určitých zdravotních komplikacích se návštěvě sopky vyhnout úplně, vzít si teplé oblečení a počítat s tím, že ranger vyhání návštěvníky těsně po západu slunce (kvůli zamezení světelnému smogu ovlivňující činnost observatoří na sopce).

Odpoledne jsme se jeli podívat na sopku Mauna Kea, což je nejvyšší neaktivní štítová sopka na světě. My jsme dojeli jen do visitor centra, protože jsme neměli auto s náhonem na 4 kola a nepovedlo se nám nikoho stopnout. Ale už sama cesta po Saddle Road byla dobrý zážitek. Mauna Kea je díky své nadmořské výšce 4 207 metrů skvělým místem na pozorování západu slunce a noční oblohy.

Ubytování: Airbnb Hilo/ Laupãhoehoe Beach Park (21 USD/os.)/ Spencer Beach Park (21 USD/os., brána se zavírá v 21:00)

12. den: Sever Big Islandu

Dále jsme pokračovali do dvou údolí:

  • Waipio Valley – vyhlídka a krátký ultra-strmý sestup do údolí na pláž
  • Pololu Valley – vyhlídka a krátký strmý sestup do údolí na pláž

Cestou na severozápadní silnici se střídají bílé a černé písečné pláže, stačí si jednu vybrat a jít si zaplavat nebo šnorchlovat se želvama.

Na cestě 270 jsme si udělali zastávku v Hamakua Macadamia Nut Co Inc, kde je zdarma prohlídka továrny a ochutnávka makadamových oříšků.

Ubytování: Spencer Beach Park (20 USD/ stan)

OSTROV KAUAI

Celý článek: TOP 10 míst ostrova Kauai

13. den: Přelet na třetí ostrov

Přiletěli jsme na letiště v Lihue, kde jsme si ten samý den dokoupili zásoby a vyprali oblečení. Na úřadu v Lihue je možné koupit místa v kempu, my to ale riskli, protože jsme nevěděli, kde přesně budeme spát. Nakonec to šlo vždycky vyřešit až na místě za jedno-dollarový příplatek.

Ještě ten samý den jsme jeli na sever až do Haena Beach Parku, kde je hezký kemp a pláž Haena a známá Tunnels Beach, kde se to hned u vstupu do vody hemží želvama.

Ubytování: Haena Beach Park (5 usd/os.)

14. den: Na Pali Coast

Na Pali Coast je nejznámější hornaté pobřeží Havaje. Ikonické pohoří se ukázalo v nejednom filmu. Prozkoumat toto pobřeží pěšky, na lodi nebo ze vzduchu je skoro povinnost.

Kolem pobřeží vede známá Kalalau Trail, na kterou je ale omezený počet permitů, které je potřeba řešit půl roku až rok předem. Stezka začíná na Ke’e Beach a vede 18 km (jednosměrná) až na Kalalau Beach. Bez povolení lze jít jen po Hanakapi’ai Beach a pak odbočit k Hanakapi’ai Falls. Tento jednodenní výlet měří 6,4 km (jednosměrná) a je to aspoň malá satisfakce za celý trek.

Ubytování: Haena Beach Park (5 usd/os.)

15. den: Helikoptérou nad Kauai

Protože se nám nepodařilo sehnat permity na Kalalau Trail, rozhodli jsme si dát předčasný vánoční dáreček a velmi spontánně koupili 2 místa v helikoptéře. Dodnes na to vzpomínám jako na nejlépe investované peníze, i když nás jedno místo stálo zhruba 150 USD.

Helikoptéra létá z Princeville a z Lihue. Let trvá zhruba hodinu a ze vzduchu se navštíví celý ostrov. Už samotný let je celkem zážitek, pilot se stává průvodcem a navíc pouští filmovou hudbu:) Let je lepší zamluvit den předem a vyrazit spíš v poledne, kdy je méně mraků.

Odpoledne jsme navštívili zátoku v zeleném údolí Hanalei a stejnojmenné městečko, kde je pár příjemných kaváren a restaurací. V zátoce je dlouhé molo a pláž, na které se dá koupat, i když podle mě nepatří k úplně nejlepším místům na plavání.

Ubytování: Haena Beach Park (5 usd/os.)

16. den: Cesta kolem Kauai

Protože silnice kolem ostrova není na západě kvůli pohoří Na Pali propojená, vydali jsme se další den zpět směr Lihue. Cestou je spousta zajímavých míst, kde zastavit:

  • Anini Beach – písečná pláž kousek od města Princeville
  • Kauapea Beach – písečná pláž vedle Kīlauea Point
  • Kīlauea Point – maják a ptačí rezervace (otvírací doba: 10:00 – 16:00, vstup: 5 USD)
  • Anahola Beach Park – pláž v zátoce na východním pobřeží ostrova
  • Opaeka‘a Falls – vodopády na řece Wailua
  • Fern Grotto – k této kapradí zarostlé jeskyni jezdí lodní výlety, údajně je to nejromantičtější místo na ostrově
  • Wailua Falls – dvouproudý vodopád na řece Wailua

Ubytování: Salt Pond Beach Park (5 USD/os.)

17. den: Jižní pobřeží Kauai

Líp už ráno ani začít nejde – ochutnávkou kávy. Asi 10 minut jízdy od Salt Pond Beach Parku se nachází Kauai Coffee Company, přední dodavatel kávy na severoamerický trh. Mají tady zdarma ochutnávku a prohlídku kávové plantáže s průvodcem. Začátek je od 9:00 a samozřejmě je to skvělá příležitost na nákup suvenýrů a zásoby kávy domů.

Pak jsme pokračovali na pláž Poipu, což je super místo na plavání a šnorchlování. Dokonce jsme tady viděli tuleně.

Kousek od Poipu začíná na Shipwrecks beach stezka Maha’ulepu Heritage Trail. Cesta vede 6 km (jedním směrem) po pobřeží přes Makauwahi a končí na Haʻula Beach.

Ubytování: Salt Pond Beach Park (5 USD/os.)

18. den: Waimea Canyon a Koke’e State Park

Podél cesty Kokee Rd 550 je spousta vyhlídek na Waimea Canyon – mezi ty nejoblíbenější patří Waipo’o Falls Lookout a Pu’u Hinahina Lookout. Právě z druhé zmiňované vyhlídky je možné pokračovat přes novou Spur Trail s napojením na Canyon Trail až k vodopádu Waipo’o Falls. Cesta k vodopádu je dlouhá zhruba 2,2 km (jednosměrná). Canyon Trail pak pokračuje dál kaňonem a napojuje se na další trasy.

Na konci silnice 550 jsou dvě luxusní pobřežní vyhlídky: Kalalau Lookout a Pu’u O Kila Lookout.

Dále je pak možné pokračovat některou stezkou Koke’e State Parkem. My jsme absolvovali Alakai Swamp Trail (6 km, jednosměrná), která vede přes les a močály (možná jsem na mokrém chodníku do jednoho spadla) až na Kilohana Lookout. Ta nám ale kvůli mlze zůstala skrytá, a i proto si myslím, že výlet do často zamračeného Kōkeʻe State Parku je dobré naplánovat podle počasí.

Cestou zpět jsme se stavili pozorovat náš poslední západ slunce na Kauai na nějakou bezejmennou pláž. S džípem je podle mě nejlepší jet na Polihale Beach Park, kam sice vede příšerná cesta, ale západy slunce jsou tady vyhlášené a je tady i kemp.

Ubytování: Polihale State Park (5 USD/os.)/ Salt Pond Beach Park (5 USD/os.)

OSTROV OAHU

19. den: přelet do Honolulu

Na projetí dalšího celého ostrova už jsme neměli dost času ani financí, i když ostatní ostrovy nejsou o nic míň hezké. Náš výlet jsme se rozhodli zakončit na ostrově Oahu. Oahu je nejlidnatější a třetí největší ze souostroví. Nachází se tu hlavní město Havajských ostrovů Honolulu a samozřejmě mezinárodní letiště. Funguje tady nejlépe městská a meziměstská doprava ze všech ostrovů. A co v Honolulu rozhodně neminout?

  • Waikiki Beach – proslulá pláž a surfařský ráj v centru Honolulu; na městskou pláž je opravdu hezká, dá se tady koupat, surfovat a zdejší západy slunce mají speciální atmosféru
  • China Town – tato čínská čtvrť je jedna z největší ve Spojených státech, najdete tu například tržiště Maunakea Marketplace, chrámy Kuan Yin a Izumo Taishakyo a spoustou asijských restaurací
  • Iolani Palace – historicky významné místo a muzeum
  • Diamond Head Crater – kráter sopky, z jehož vrcholu je skvělý výhled na město a pobřeží; vede sem krátká stezka (1,5 km)

Ubytování: Airbnb Honolulu

20. den: Jihovýchod Oahu

Na Oahu jsme zvolili mnohem levnější autobusovou dopravu, která má hlavně v okolí Honolulu dobré spojení. Na druhou stranu autem se toho dá stihnout víc. Na jihovýchodním cípu ostrova je možné udělat následující zastávky:

  • Hanauma Bay – zátoka s písečnou pláží a velkým korálovým útesem začínající hned pár metrů od pláže (vstup: 7.50 USD/os., parkovné: 1 USD); kvůli velkému náporu turistů se tady snaží korály chránit – před vstupem jsme byli rozdělení do skupin a museli jsme se podívat na instruktážní video, jak se pod vodou chovat. Sice to jelo jak na běžícím páse, ale měla jsem dojem, že většina návštěvníků neumí ani plavat bez vesty a byla to jedna velká masovka, navíc korály opravdu celkem poničené byly a viditelnost ve vodě byla horší, než na spoustě jiných spotů na Havaji.
  • Koko Crater Head – kráter vyhaslé sopky, nahoru na vyhlídku vede stezka (1,3 km)
  • Makapu’u Lighthouse – na maják a vyhlídku vede krátká stezka
  • Makapu’u Tide Pools – přírodní bazénky, které se plní během přílivu
  • Waimanalo Beach – nádherná písečná pláž, kde jsme byli úplně sami
  • Honolulu Watershed Forest Reserve – po cestě vnitrozemím zpět do Honolulu je tento park s několika vodopády, vyhlídkami a pěšinami v lese, kde se dá udělat hezký jednodenní výlet

Ubytování: Airbnb Honolulu

21. den: Pearl Harbour a odlet

Návštěva Pearl Harbour je must see, pokud jste v Honolulu. Z Waikiki jezdí pravidelně autobus  #20 a #42. Vstup na historická místa v Pearl Harbour je zdarma, přesto je potřeba si rezervovat lístky na některá místa (hlavně do USS Arizona Memorial) předem. Protože se jedná o pořád aktivní vojenskou oblast, každý návštěvník musí předložit pas a vstup s taškou/batohem není povolen (šatna: 5 USD/kus).

Pamětní místa v Pearl Harbour:

  • USS Arizona Memorial
  • USS Bowfin Submarine Museum & Park
  • Battleship Missouri Memorial
  • Pearl Harbor Aviation Museum
  • USS Oklahoma Memorial

Pearl Harbour je trošku ponurá tečka jinak slunné Havaje, přesto součást minulosti, kterou je potřeba vidět. Samozřejmě na Oahu je spousta dalších zajímavých míst, pláží, hiků a městeček, která by stála za návštěvu. Tak třeba příště:)

Mapa

Více o Havaji

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *