Port Orly

Jaká místa navštívit na vanuatském ostrově Espiritu Santo

Kdo hledá ostrovní ráj v Pacifiku, měl by rozhodně zamířit na Espiritu Santo. Jedná se o největší ostrov státu Vanuatu a jeho Luganville je druhé největší město souostroví. Historie ostrova je poznamenaná kolonizací Španělů okolo 17. století i přítomností Američanů během druhé světové války. Dnes na ostrově pokračuje klidné tempo života, velmi pozvolný ekonomický rozvoj a roste význam turismu.

Espiritu Santo je hlavně plážová destinace, kdy nad černými vulkanickými plážemi převažují spíš bílé písečné pláže. Nachází se tady taky spoustu dobrých spotů pro potápění a šnorchlování. Pod vodou je kromě korálů a ryb k vidění i vojenské vybavení z druhé světové války. Ostrov je taky známý svými sladkovodními jezírky, zvanými blue holes, které jsou typické sytě azurovou barvou a většinou jsou zapuštěné v zelené džungli.

Espiritu Santo je taky vhodné místo, kde poznat vanuatskou kulturu při návštěvě některého z původních kmenů nebo cultural show, která přibližuje místní zvyky a tradice. Ti dobrodružnější můžou pod mořskou hladinou prozkoumávat vraky lodí nebo se ve vnitrozemí brodit zatopenou jeskyní. Podobně jako na ostatních pacifických ostrovech tady má každý kousek půdy svého majitele, a proto se na každé z atrakcí platí vstupné. Dobrou zprávou je, že vybrané peníze jdou často na vzdělání dětí a rozvoj místních vesnic.

TOP místa ostrova Espiritu Santo – mapa:

Na mapě a v článku dál najdete můj seznam nejlepších míst ostrova Espiritu Santo. Můžete taky pokračovat na praktické informace o Vanuatu, 2-týdenní itinerář nebo nejkrásnější místa dalších ostrovů – Efate, Tanna, Espiritu Santo nebo sopečné dobrodružství na ostrově Ambrym.

10 – Lonnoc Beach

Lonnoc v překladu doslova znamená ,,bílý písek“. Ještě bych doplnila azurové moře a vanuatské pivo Tusker, a přesný popis pláže Lonnoc je na světě. Lonnoc Beach leží v klidné zátoce s výhledem na několik menších ostrovů. Díky tomu je moře klidné a ideální na plavání, šnorchlování a kayakování.

Jedním z ostrovů v zátoce je Elephant Island, údajně jedno z nejlepších míst na potápění na Espiritu Santo. Lonnoc Beach je taky dobrým výchozím bodem pro návštěvu známé Champagne Beach. Přímo na pláži se nachází několik bungalowů a restaurací. Na travnatém lánu pod stromy před pláží se navíc dá stanovat (za poplatek u jednoho z guesthousů). Lonnoc Beach leží vedle malého město Hog Harbour, ve kterém se najde pár obchodů, kostel, a většina autobusů zastavuje právě tady.

9 – Million Dollar Point

Za městem Luganville se nachází oblast zvaná Million Dollar Point. Tato část pobřeží získala svůj název kvůli odhadované několikamilionové hodnotě vojenského vybavení, které tady nechala americká armáda po druhé světové válce. Armáda Spojených států se nejdřív snažila vybavení prodat pod cenou. Nicméně než aby nechala vybavení Vanuatcům úplně zdarma nebo investovala neúměrnou částku na přepravu vybavení zpět přes oceán, rozhodla se pro tento vcelku barbarský kousek.

Dnes se ale tato podvodní skládka proměnila v turistické lákadlo a oblíbený spot pro potápění a šnorchlování. Pod vodou je možné spatřit džípy, buldozery, traktory a těžce identifikovatelné zbytky zbraní a vybavení. Spousta úlomků je vyplavená i na pláži. Pod vodou se navíc daří korálům, které jsou domovem různých tropických ryb.

Vstupné je 500 VUV a zahrnuje i sprchy a toalety, které jsou součástí plážového baru. Z města sem jezdí autobusy a taxíky.

8 – Malo Island

Kolem Espiritu Santo se nachází celá řada ostrovů, přičemž Malo Island je největší z nich. Malo Island je jen kousek od města Luganville a patří mezi čím dál oblíbenější destinace na Vanuatu. Ostrov byl osídlen už v roce 1400 př.n.l. a dodnes je kulturním a historickým lákadlem pro turisty. Kromě toho je tady velká nabídka eco-aktivit, jako kaykování na řece, trekování v džungli, potápění a šnorchlování, nebo obyčejné lelkování na jedné z luxusních pláží.

7 – Nanda Blue Hole

Nanda Blue Hole, známá taky jako Jackie’s Blue Hole, je sladkovodní jezírko s azurovou vodou. Tuto unikátní atypickou barvu získává díky vápencovému podloží, které filtruje podzemní pramen zásobující blue hole. V trochu studenější vodě plavou tropické ryby, takže je dobré si vzít s sebou masku a šnorchl. U blue hole je i plošina na skákání, voda je tady opravdu hluboká.

Vstupné je 1 000 VUV a v ceně jsou převlékárny a toalety. Je tady i bar a možnost parkování.

6 – Matevulu Blue Hole

Matevulu Blue Hole je druhé ze tří populárních sladkovodních jezírek na ostrově Espiritu Santo. Voda je tady temně modrá a v nejhlubším úseku je trochu horší viditelnost. Celou blue hole obklopuje vanuatská džungle. Z obrovského banyánového stromu je možné skákat do vody na laně. Na strom se leze po trochu strašidelném dřevěném žebříku s několika špatně zatlučenými hřebíky. Plošina s lanem je mnohem výš, než by se z vody mohlo zdát. Blue hole je rozdělená do několika úseků a všechny zákoutí je možné prozkoumat například na kayaku.

Vstup je 500 VUV a v ceně jsou toalety, šatny a piknikové stoly.

5 – Champagne Beach

Champagne Beach se řadí mezi nejkrásnější pláže světa (v roce 2017 obsadila 31. pozici podle World’s Best Beaches). Argumenty pro její zvolení nejsou nic jiného než jemný bílý písek, azurová voda a vanuatská džungle za zády. Champagne Beach není obestavěná resorty a většinu času budete na pláži s pár místními docela sami.

Pláž se navíc nachází v zátoce s výhledem na severovýchodní pobřeží Espiritu Santo a další ostrovy, a díky tomu je tady moře krásně klidné. Proto je ideální na plavání, a dokonce se tady dá dojet na kayaku z vedlejší pláže Lonnoc. Zátoka je plná sopečných vyvřelin a korálů, kde žijí hejna pestrobarevných tropických ryb. Champagne Beach patří mezi nejlepší místa na šnorchlování na Vanuatu.

Název Champagne Beach je možné interpretovat více způsoby. Určitě je to místo, kde byste nejradši bouchli flašku šampaňského a zůstali ležet celý den. Místní ale název vysvětlují spíše podzemními sladkovodními prameny, které unikají pískem a ve vodě vytváří lány bublinek. Při plavání si určitě všimnete, že je v těchto místech voda výrazně studenější. Navíc to občas způsobuje rozmazanou viditelnost pod vodou, jakoby jste měli brýle zamazané od oleje.

Vstupné je 500 VUV. Na pláži se nachází bar, záchody a šatny.

4 – Riri Blue Hole

Zasazená uprostřed tropického lesa plného banyánových stromů a rozkvetlých ibišků vytváří Riri Blue Hole dojem, že jste našli ztracený ráj. Voda je tady stejně jak u předchozích dvou blue hole azurová, křišťálově čistá, hluboká, studená a plná tropických ryb. Do vody je možné se dostat po betonovém schodišti, ale mnohem větší zábava je prostě skočit na laně z jedné ze dvou platforem. Blue hole je napojená na řeku, která pokračuje směrem k pobřeží, kudy je možné plout na kayaku a objevovat další zákoutí této abnormálně azurové vody.

Vstupné je 500 VUV. V areálu jsou záchody, šatny a bar.

3 – SS President Coolidge Wreck

SS President Coolidge Wreck sloužila jako luxusní parník a později jako americká vojenská loď, než byla v roce 1942 potopena minou při vstupu do přístavu v Luganville. Dnes se jedná o nejznámější místo na potápění na Vanuatu a jeden z nejlehčeji přístupných vraků na světě. Loď se potopila jen kousek od pevniny a zůstala v hloubce 21 metrů.

SS President Coolidge Wreck je možné navštívit s organizovanou túrou, kterou je lepší objednat pár dní předem v Luganville. Potápěči můžou plavat skrz útroby lodi a pozorovat dochované vojenské vybavení, osobní majetek námořníků nebo známou porcelánovou sochu The Lady.

2 – Millenium Cave Tour

Millenium Cave je rozhodně adrenalinový zážitek a její návštěva není pro plaché duše. Do jeskyně je možné se podívat jen s organizovanou túrou, kterou je dobré rezervovat den dva předem (většina hotelů má kontakt). Celodenní výlet začíná ráno vyzvednutím všech cestovatelů z jejich hotelů v Luganville. Po zhruba hodinové jízdě džípem po kodrcavé cestě do vnitrozemí se zastavuje v domorodé vesnici Nambel, odkud vede pěší stezka přes vesnici Vunaspef.

TIP, co s sebou:

  • sportovní oblečení, které je možné zašpinit a zamokřit (v lese je na stezce hodně bahna a v posledním úseku budete v oblečení a botách plavat),
  • oblečení na převlečení,
  • čelovka (je možné i půjčit od průvodce)
  • nepromokavý obal a starý batoh (průvodci mají nějaké na půjčení, ale není jich moc)
  • gopro
  • nepromokavý obal na mobil (tato výprava není moc vhodná pro používání velkých foťáků nebo drahých mobilů)
  • jídlo a pití (oběd není zahrnutý v ceně)
  • repelent

Cena za celodenní výlet byla asi 9 500 VUV. V ceně byla zahrnutá doprava z Luganville a zpět, 2 průvodci a odpolední občerstvení. Část z této ceny jde do vesnice, které patří půda s jeskyní a kaňonem, a která tyto peníze investuje do rozvoje vzdělání a infrastruktury vesnice.

Popis trasy džunglí k Millenium Cave, přes jeskyni, kaňon a zpět

Trasa je rozdělená do čtyř úseků. V první fázi se jde hodinu až dvě džunglí, překračují se bambusové mosty, míjí se zemědělská políčka a brodí se nějaký ten potok. Ve druhé fázi se vstupuje do jeskyně, kterou protéká potok. Většina cesty jeskyní se tedy absolvuje po pás ve studené vodě. Každý vyfasuje helmu, záchranou vestu a baterku, aby mohl prozkoumávat jeskynní útvary a netopýry sídlící na stěnách jeskyně. Jeskyní se jde dobře půl hodiny.

Po zdárném průchodu jeskyní se výprava utáboří u jejího východu, kde si každý sní oběd a podělí se o sušenky. Třetí úsek se nazývá canyoning, protože se postupuje zatopeným kaňonem, přelézají se kameny a používají se žebříky a lana. Čtvrtý úsek je můj nejoblíbenější, protože divokou vodu nahrazuje v kaňonu klidná Sarakata River, jejíž proud člověka unáší a je dost času se kochat skalními útvary.

Protože poslední dvě části ve vodě trvají víc než hodinu, většina lidí vylézá z vody celkem vymrzlá. Každopádně při návratu do vesnice se hned musí zdolat strmý kopec, takže se rychle zahřejete. Ve vesnici je možné se převléct do suchého oblečení a následuje ovocná svačina. Potom se už jen naskáká do džípů v Nambel Village a jede se zpět do Luganville. Ve vesnici Vunaspef je taky možné strávit noc.

1 – Port Orly

Port Orly je plážový poklad na severovýchodním pobřeží ostrova Espiritu Santo. Po zasažení tropickým cyklónem v roce 1998 se vesnice rychle oklepala a hodně se tady zlepšila infrastruktura a nabídka služeb. Přímo na pláži je pár guesthousů a restaurací, ve vesnici je několik obchodů včetně pekárny.

Port Orly lemuje nádherná písečná pláž s tím nejazurovějším mořem. Je tady několik míst s korály, kde se dá dobře šnorchlovat, a kde je velká šance vidět želvy. Za odlivu je navíc možné dojít na nejbližší ostrov pěšky po mělkém písečném lánu. Na kayaku pak můžete navštívit další dva vzdálenější ostrovy. Jedním z nich je známý Dolphin Island se svým nebezpečným jezerem.

Více o Vanuatu:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *