ostrov Espiritu Santo

Dva týdny na pacifickém souostroví Vanuatu (itinerář)

Republiku Vanuatu (dříve Nové Hebridy) jsem navštívila v roce 2019 s mým kamarádem ze Zélandu. Kromě Australanů, z nichž velká většina míří do resortů s bazény, pár cestovatelů, kteří si odskočili ze sousedního Nového Zélandu (jako my) a hrstky lidí ze zbytku světa, je to turisty zapomenutá destinace. Vanuatu je s přehledem nejvíce autentický a tak nějak syrový stát, který jsem do dnešního dne navštívila. Jste připraveni zažít trochu divočiny?

Vanuatu je tropické souostroví v Melanésii, takže pokud potřebujete čistě přímořskou dovolenou, určitě budete spokojení. Jako plážové destinace bych upřednostnila ostrovy Efate a Espiritu Santo. Najdete tady ty nejkrásnější pláže s bílým pískem, azurové moře, palmy a dobré spoty na šnorchlování a potápění. Většina lidí si ale nenechá ujít divoké Vanuatu, které je známé svou vulkanickou aktivitou. Na ostrovech Ambrym a Tanna se nachází snadno přístupné vulkány, přičemž na Tanně je možné nahlédnout přímo do chřtánu a vyfotit se s bublajícím magmatem. Do třetice Vanuatu je taky o kultuře, hodnotách a tradicích. Na Tanně dodnes žije kmen dodržující původní způsob života a na ostatních ostrovech je možné navštívit nejrůznější cultural shows.

Spoustu organizačních záležitostí nebylo možné najít, vyřídit a objednat na internetu předem. I proto jsem se rozhodla popsat co nejpodrobněji moji cestu, aby se vám plánovala dovolená v tomto tropickém ráji trochu snadněji. A pokud vás zajímají i další státy v Pacifiku, můžete například navštívit souostroví Samoa.

Plán cesty na Vanuatu

Více o Vanuatu:

Dva týdny na Vanuatu – den po dni:

Ostrov Efate (2 dny)

Na Efate jsme strávili první a poslední den našeho cestování po Vanuatu. Ostrov Efate je nejvíce civilizovaný ze všech vanuatských ostrovů. Mezinárodní letiště se nachází jen pár minut jízdy autobusem od centra hlavního města Port Vila. V hlavním městě jsou obchody s potravinami, spotřebním zbožím i suvenýry, cestovní kanceláře, banky a směnárny, takže pokud člověk potřebuje ještě něco zařídit, tady je na to správná chvíle.

Celý článek: Nejkrásnější místa, která navštívit na ostrově Efate

Port Vila – Hideaway Island

Během prvního dne jsme prošli město Port Vila – zejména trhy a promenádu – a vyřídili v cestovkách a visitor centru rezervace na další ostrovy. Následně jsme jeli autobusem k přístavu, odkud jsme se krátkou plavbou dostali na malý ostrůvek Hideaway Island. Ten je známý díky podmořské poštovní schránce, odkud je možné poslat speciální pohledy známým do celého světa. Schránka je obklopená korály, takže je to dobré místo na šnorchlování.

Mele Cascades – Port Havannah – Eton Beach – Blue Lagoon

Poslední den jsme si naopak půjčili auto a vydali se na roadtrip kolem celého ostrova. První zastávkou byly krásné vodopády Mele Cascades (známé taky jako Evergreen Cascades Waterfall). Kolem oběda jsme se dostali do přímořského města Port Havannah, který se proslavil jako lokalita pro televizní show Survivor. Odpoledne jsme strávili na nejhezčí pláží Efate – Eton beach, a v sousední bluehole Blue Lagoon. Večer jsme v Port Vila nakoupili suvenýry a připravili se na odlet na Samou.

Ostrov Tanna (5 dní)

Po příletu na Tannu jsme měli domluvené vyzvednutí z letiště naším domácím. Vzhlédli jsme se v treehousu na východní straně ostrova přímo pod sopkou. Cesta z Whitegrass Airport k sopce Yasur vede přes vnitrozemí, stoupá se přes hory, brodí se řeky a brázdí bahnité kaňony. Proto sem nejezdí veřejná doprava, proto je potřeba terénní auto a proto je cena dopravy tak drahá.

Celý článek: Nejkrásnější místa, která navštívit na ostrově Tanna

Sulphur Bay

První odpoledne jsme odolali paddle boardingu kaňonem, projížďce na koních i sendboardingu na vulkánu a vydali jsme se na průzkum okolí na vlastní pěst. Kolem sopky se vytvořila zajímavá černá poušť ohraničená kaňonem, který jsme prve brodili autem. Došli jsme až do zátoky Sulphur Bay plné bambusových domků, cestu lemovaly banyány. Na černé pláži u vesnice vyvěrá termální pramen a mísí se se studenou mořskou vodou. Za poplatek je tady možné se okoupat.

Mount Yasur – Cannibal show – John Frum cult

Druhý den jsme vstali asi ve 4:00 ráno a vydali se vstříc nejvíce očekávanému momentu celého cestování – na sopku Yasur. Po úvodním rituálu ve vesnici jsme jeepem vystoupali až na vrch sopky, odkud jsme šli po obvodu na čtyři vyhlídky. Bylo to naprosto epické – rány duněly tmou a každých zhruba 5 minut se objevil gejzír červené lávy. Rozhodně doporučuji ranní túru, protože na ty chodí méně lidí, průvodci jsou méně ve spěchu a uvidíte východ slunce.

Po obědě jsme se šli podívat na tzv. kannibal show. Musím uznat, že to byla celkem sranda. Místní prckové mi v lese málem přivodili infarkt, ale aspoň jsme se něco dozvěděli o historii kanibalismu, který byl celkem populární ještě ve 20. století. Večer nás vzal pan domácí autem do vesnice v Sulphur Bay (platili jsme jen za dopravu, vstup je zdarma). Každý pátek se tady schází kult Johna Fruma a místní zpívají u táboráku. Rozhodně doporučuji!

Port Resolution

Třetí den jsme se šli projít do zátoky Port Resolution, která je lemovaná nádhernými plážemi. Cesta vede palmovými hájemi a kolem domků místních. Na konci cesty v zátoce se nachází malá vesnička, pár guesthousů, restaurace a kavárna (nečekejte žádnou hipsteřinu, viz.foto). Cestou zpět jsme stopovali, protože to přeci jen bylo 9 km jedním směrem. Šli jsme podle aplikace mapy.cz.

Yakel Village – Lénakel – Giant banyan tree

Čtvrtý den jsme měli domluvený odvoz zpět na západní pobřeží, a konkrétně až do vesnice Yakel. Ve vesnici žije kmen, který dodnes dodržuje zvykové právo custom. Po výletu na sopku byl toto druhý nejhlubší zážitek z celého Vanuatu. Pak nás ještě domácí odvezl do Lénakelu, kde jsme se oficiálně rozloučili a našli si ubytování na poslední noc. Odpoledne jsme se šli projít/ stopovali k Giant banyan tree, údajně největšímu stromu tohoto druhu na světě.

Blue Cave – Blue hole #2

Pátý den ráno jsme měli domluvený výlet v jednom z resortů (Whitegrass) do jeskyně Blue cave. Výlet to byl celkem drahý, na druhou stranu jeskyně byla opravdu krásná. Nachází se na těžko dostupném pobřeží na severozápadně a jediný způsob, jak ji navštívit, je do ní vplavat z moře malou jeskyní. Po návratu jsme si nechali v resortu batohy a šli si zašnorchlovat do Blue hole #2, korálovému útesu, který se nachází u pláže kousek od resortu. Jelikož se resort nachází asi jen 2 km od letiště, vypravili jsme se na večerní let pěšky.

Ostrov Espiritu Santo (6 dní)

Espiritu Santo je rozlohou největším ze souostroví. Na jihovýchodě se nachází celkem turistické město Luganville a zbytek života se odehrává převážně na východní straně ostrova, kudy vede silnice a spojuje všechny místní atrakce. Ostrov Espiritu Santo je můj favorit. Sálá z něj ohromná pohoda a je tady skvělá atmosféra. Nic se vám neotřásá pod nohama a necítíte sirné výpary, zato jsou tady nejlepší možnosti na koupání – krásné pláže a ještě krásnější laguny.

Celý článek: Nejkrásnější místa, která navštívit na ostrově Espiritu Santo

Million Dollar Point – SS President Coolidge Wreck – Luganville

Po příletu jsme se rovnou ubytovali, objednali si večeři a šli dohnat trochu spánku doufajíc v žádné šváby. První den ráno na Espiritu Santo jsme šli šnorchlovat na známé místo Million Dollar Point. Mezi korály a potopenou armádní municí si vesele plavou barevné rybky. (Potápěči místo toho můžou zvolit průzkum potopeného vraku SS President Coolidge Wreck.) Následně jsme se autobusem dostali do centra Luganville, dali si oběd, zašli na trh a užívali si trochu civilizace v kavárně západního typu. Večer jsme si v hostelu nechali zorganizovat túru do Millenium Cave na druhý den a pak už jsme jen stihli pivo s ostatními cestovateli na hostelu.

Millenium Cave tour

Druhý den nás kolem 8:00 čekal minibus, který postupně nabral všechny lidi z hotelů a pak si to s námi namířil na jihozápad. Millenium Cave je fyzicky náročný celodenní výlet a současně jedno z nejlepších dobrodružství, které můžete na Vanuatu zažít. Největší jeskyně na Vanuatu se nachází 45 minut jízdy džípem z Luganville do vnitrozemí. Začátek pěší stezky je v domorodé vesnici Vunaspef, odkud pochází i většina průvodců, kteří zde vysvětlí průběh trasy. Výlet je rozdělený do čtyř etap: pochod džunglí, průchod jeskyní, canyoning a plavání kaňonem. Fotky z jeskyně a kaňonu žádné nemám, protože mobil byl bezpečně ve voděodolném obalu.

Blue holes: Riri – Matevulu – Nanda

Třetí den jsme se vydali po pobřeží severně od města Luganville. Rozhodli jsme se postupně prozkoumat všechny tři blue holes (jezírka s azurovou vodou). K Riri blue hole jsme se svezli taxíkem s dalšími lidmi z hostelu. K sousední Matevulu blue hole jsme se později vydali pěšky, protože jsou vzdálené jen 1,2 km po vedlejší silnici. Tady jsme strávili nejvíc času, protože byl čas oběda, slunce pralo a na dlouho nás zabavilo lano nad vodou z obrovského banyánu. K poslední Nanda blue hole se nám podařilo stopnout nákladní auto. Všechny tři blue holes byly krásné, i když Riri se mi asi líbila nejvíc a v Matevulu bylo zas nejvíc srandy.

Už se pomalu stmívalo, když se nám podařilo naskočit na místní autobus. Ten nás dovezl až do vesnice Hog Harbour. Odtud jsme se vydali pěšky (asi 2 km) na nedalekou Lonnoc beach. Ubytovali jsme se ve stanu na pláži u jednoho z menších resortů.

Lonnoc beach – Champagne beach – Hog Harbour

Třetí den na ostrově jsme šli prozkoumat legendární Champagne beach. Kromě krásného prostředí je to taky dobré místo na šnorchlování. Teoreticky jsme si mohli půjčit kajak v našem ubytování a doplout z Lonnocu na pláž Champagně (a tím se vyhnout placení vstupu), ale zvolili jsme pěší variantu. Odpoledne jsme si užívali naší domácí pláže Lonnoc, na které je hned několik restaurací a barů.

Čtvrtý den ráno jsme se dozvěděli o nedělní slavnosti ve vesnici Hog Harbour. Ze zvědavosti jsme se šli na tuto křesťanskou slavnost podívat a nasát zas trochu lokání atmosféry. Po obědě jsme se autobusem přesunuli na (podle mě) nejkrásnější pláž Vanuatu – Port Orly.

Port Orly – Dolphin Island

Dalšího dva a půl dne jsme strávili na této nádherné pláži. Moře je opravdu azurové, jak na fotkách. Navíc se u břehu nachází v určitých místech korály s rybkama. S pevninou je písečným pruhem spojený menší ostrůvek, kam je možné za odlivu dojít téměř suchou nohou. Právě u jeho břehů jsme viděli želvu a další krásné druhy ryb. Ubytování půjčují i kajaky, takže je možné se podívat na další ostrovy v zátoce. My se vydali prozkoumat Dolphin Island s jeho údajně jedovatými jezírky.

Ostrov Ambrym (2 dny)

Ambrym patří k méně známým ostrovům Vanuatu, přesto ho ročně navštíví pár desítek dobrodruhů, aby podnikli cestu džunglí k vulkánům v jeho centru.

Ostrov je opravdu divoký s minimálním turistickým zázemím a travnatou plochou místo regulérní přistávací dráhy. Takže pro ty, kdo hledají aktivní sopečnou oblast, turistiku a putování rozlehlou džunglí, autentické zážitky a ubytování v pravé vanuatské vesnici, to je pravé místo, o kterém budou ještě dlouho vyprávět a přemítat.

Celý článek: Jak navštívit ostrov Ambrym a jeho sopky Benbow a Marum

Vanuatu bych rozhodně doporučila všem dobrodruhům, protože toto souostroví nabízí hned několik unikátních míst. Lidi sice nejsou tak usměvaví, jak například v Thajsku, ale rozhodně jsou přátelští. A příroda je opravdu skvostná. Nenechte se odradit cenami a jeďte low-cost, o to víc budete mít zážitků!

Více o Vanuatu:

Mapa

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *