Efate

Nejkrásnější místa, která navštívit na ostrově Efate

Tento ostrov sopečného původu je třetím největším v rámci souostroví státu Vanuatu. Na Efate se nachází hlavní město Port Vila. Většina lidí jej využívá jako vstupní bránu na souostroví a místo prvního seznámení se s melanéskou kulturou.

Celkem malý ostrov je možné objet autem za jeden den. Určitě je ale dobré udělat pár zastávek, protože Efate nabízí hezké pláže, vodopády, blue hole, historicky a kulturně zajímavé vesnice. Na okolní ostrůvky obklopené korálovými útesy je to lodí coby kamenem dohodil a jejich popularita v kontextu celosvětově rostoucího turismu stoupá.

V rámci vanuatského souostroví je Efate nejhustěji zalidněné a nejvíce kultivované. Z toho samozřejmě vyplývají určité výhody, například dobrá úroveň turistických služeb a zázemí. Na druhou stranu pokud hledáte dobrodružství a trochu víc autentické Vanuatu, po pár dnech nezbude než znovu nasednout na letadlo. Předtím se ale pojďme podívat, co rozhodně při návštěvě Efate nevynechat.

TOP místa ostrova Efate – mapa:

Na mapě a v článku dál najdete můj seznam nejlepších míst ostrova Efate. Můžete taky pokračovat na praktické informace o Vanuatu, 2-týdenní itinerář nebo nejkrásnější místa dalších ostrovů – Efate, Tanna, Espiritu Santo nebo sopečné dobrodružství na ostrově Ambrym.

8 – Port Havannah a okolí

Během Druhé světové války sloužilo Efate jako základna americkým vojákům. Seebeas vybudovali právě v okolí vesnice Port Havannah přistávací dráhu pro bojové letouny, rampy pro seaplanes a dál na severovýchodě známý airstrip Quoin Hill Airfield. Tato infrasturktura sehrála velkou roli při vzdušné obraně lodní dopravy mezi USA a Austrálií.

Dnes je možné navštívit ve vesnici pidi muzem, ve kterém najdete sesbíraný vojenský materiál a další zajímavé předměty z tohoto temného období. V okolí se taky nachází krásné pláže, které se například staly dějištěm americké show Survivor.

7 – Lelepa Island

Západně od vesnice Port Havannah se nachází turisticky oblíbený Lelepa Island. Během jednodenního výletu je možné si užít bílé pláže ostrova, prozkoumat mořské korály a navštívit domorodé vesnice.

Nejzajímavější atrakcí ostrova je ale pravděpodobně jeskyně Fels Cave. Původně podmořská jeskyně je dnes přístupná s průvodcem. V jeskyni se nachází nástěnné malby, z nichž některé jsou staré až 1500 let. Podle legendy právě v této jeskyni zemřel významný domorodý náčelník chief Roi Mata.

6 – Eden on the River

Eden on the River se nachází v jižní části Efate a jeho návštěva je ideální jednodenní program nejen pro rodiny s dětmi. Tento vodní zábavní park je zakomponovaný do vanuatské džungle a většina atrakcí je přírodních.

Parkem protéká azurová řeka, která na několika místech vytváří kaskády, laguny a kamenné skluzavky. V parku se taky nachází malá ZOO, botanická stezka, mini golf a stezka přes bambusové mosty.

Vstupné začíná od 1000 VAT/os. Pro více informací pokračujte https://www.edenvanuatu.com/

5 – Port Vila

Zmiňované hlavní město lze na Efate minout jen těžko, protože se nachází hned vedle mezinárodního letiště Bauerfield. Naštěstí toto město toho nabízí rozhodně mnohem víc než snadnou přeshraniční dostupnost. V asi čtyřicetitisícovém Port Vila je poznat, že se tady odehrává většina vanuatského byznisu, politiky, a pokud někde hledat cestovky, směnárny a obchody se suvenýry, tak právě tady. Přesto v tomto pobřežním městě převládá ostrovní a pro nás rozhodně exotická atmosféra.

V Port Vila vřele doporučuji strávit aspoň jeden den, protože je to dobrá vstupní brána pro poznání vanuatského stylu života. V centru města u vody stojí za návštěvu Port Vila Market a Port Vila Handicraft Market. Lze tady sehnat lokální ovoce a zeleninu, umělecké výrobky a oblečení, a v odpoledních hodinách výborný oběd za lidovou cenu. Port Vila je taky dobrá základna pro výlety kolem Efate.

4 – Eton Beach

Eton Beach je podle mě jedna z nejhezčích pláží na Efate. Nachází se na východně ostrova v malé zátoce, díky čemuž je tady klidná voda ideální na koupání. Nás tady zastihla vydatná bouře, takže fotka neodpovídá krásnému slunečnému dni, na který se tady většinu sezóny můžete těšit.

Za poplatek 500 VAT, který zahrnuje parkování a vstupné, je tady možné strávit klidně celý den.

3 – Mele Cascades Waterfall

Zhruba 15 minut jízdy z Port Vila se nachází vstup do tropické zahrady Mele Cascades Waterfall. Krátká stezka vede lesem kolem potoka s azurovou barvou. Cestou se míjí série menších vodopádů, které kaskádovitě padají přes vápencové překážky. Na konci stezky je sám hlavní vodopád o výšce 35 metrů. Přírodní bazének pod ním je jak dělaný na koupání.

Stezka občas překračuje potok a poslední úsek vede přes přírodní schody, které dost často využívá voda pro svůj únik do údolí, takže suchou nohou se až k vodopádu nelze dostat. Vstupné je 2000 VAT a zahrnuje i parkování a WC. Výlet je možný absolvovat s organizovanou tůrou, která ale vzhledem k jednoduchosti trasy nemá kromě dopravy příliš dalších benefitů.

2 – Hideaway Island

Tohle místo zná mnoho lidí, přestože možná neví, že se nachází právě na Vanuatu u miniaturního ostrůvku Hideaway. Kousek od břehu se v 3-metrové hloubce nachází podmořská poštovní schránka. Není potřeba žádné vybavení kromě brýlí a šnorchlu, které je možné půjčit za poplatek i na ostrově. Masku je možné využít i u břehu, kde se to kolem korálů hemží barevnými rybičkami. Nejlepší místo na šnorchlování je přímo před restaurací.

Pětiminutová cesta lodí je zdarma, na ostrově se ale platí vstup 1250 VAT/os. Loď jezdí 24 hodin denně, protože na ostrově se nachází i resort. Z přístavu je možné se dostat do Port Vila autobusem (asi 300 VAT) nebo taxi (od 1500 VAT). Pohledy je možné koupit přímo na Hideaway Island (500 VAT včetně tužky, známka není potřeba).

1 – Blue Lagoon

Vzdálená pouze 3 km od Eton Beach, Blue Lagoon je rozhodně ,,must see“ věc na ostrově Efate. Tento přírodní azurový bazén je lemovaný banyánovými stromy a tropickou zahradou. Laguna je široká 30 metrů a dlouhá asi 65 metrů. Ústí přímo do moře, takže hladina a salinita jinak sladkovodní laguny je ovlivněná přílivem a odlivem. Po obvodu laguny je několik vstupů, plošin a lan na skoky do vody. Voda dosahuje hloubky až 6 metrů a sem tam v ní plave nějaká ta ryba.

Areál je přizpůsobený klidně na celodenní pobyt – piknikové stoly, travnaté plochy, šatny a WC, stánek s občerstvením. Vstupné je 500 VAT.

Další články o Vanuatu:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *