Jak navštívit ostrov Ambrym a jeho sopky Benbow a Marum
Ostrov Ambrym patří mezi souostroví Vanuatu, které se nachází v Tichém oceánu relativně blízko Austrálie. Jedná se o ostrov sopečného původu a právě proto jsem si vybrala jako další k návštěvě po ostrovech Tanna, Espiritu Santo a Efate právě Ambrym. S kamarádem ze Zélandu jsme se rozhodli prozkoumat velmi aktivní vulkanickou oblast v čele se sopkami Benbow a Marum.
Tento ostrov je opravdu velmi málo navštěvovaný, nicméně velkým lákadlem pro turisty jsou zdejší sopky. Většina z nich se nachází v centru ostrova a je možné k nim podniknout výlet, který současně vede krásnou vanuatskou džunglí. Pokud vás láká podobné dobrodružství, rozhodně pokračujte ve čtení. A jestli vás zajímají i další státy v Pacifiku, můžete například navštívit souostroví Samoa.
Ambrym – velmi autentický ostrov v Pacifiku
Celé dobrodružství na ostrově Ambrym začalo při letu s tím nejmenším letadlem, ve kterém šla cítit každičká turbolence. Místo přistávací dráhy nás dole čekala posekaná louka a letový provoz řídil majitel guesthousu, náš domácí Sam.
Elektřina jela v celé vesnici díky generátoru jen pár hodin po setmění a v našem milounkém skromném bungalowu se na nás vrhlo tolik švábů, že jsme se uprostřed noci rozhodli na posteli vztyčit stan (moskytiéra byla bohužel děravá a přišlo mi, že mi švábi lezou i za krkem).
Asi jsem nebyla na tak autentické Vanuatu připravená, proto nám k návštěvě Ambrymu stačily necelé tři dny, přičemž polovinu z toho spolkla cesta (přestup je vždy v Port Vila domestic airport). Přesto na Ambrym míří hrstka statečných cestovatelů na 2-7 dní, aby prošli od pobřeží k pobřeží vnitrozemskou džunglí a pokořili velmi aktivní vulkány.
Praktické informace o cestování na ostrov Ambrym
Doprava
Na ostrov Ambrym je možné se dostat jedním z následujících způsobů:
Jedinou leteckou společností je Air Vanuatu, které vypravuje na ostrov několikrát týdně malé letadlo. Létá se jedině mezi letištěm v Port Vila na hlavním ostrově Efate a malým místním letištěm Craig Cove a Ulie. Let je krátký, ale většinou obsahuje nedlouhé mezipřistání na některém ze sousedních ostrůvků. Přistávací dráhy jsou travnaté plochy, nikoliv asfaltová ranvej.
Letenky je kvůli nízké kapacitě letadel dobré kupovat několik dní s předstihem a je potřeba počítat s tím, že ne všechny dny se létá. Letenky kupujte přes Air Vanuatu, Google Flights nebo přes kamennou kancelář Air Vanuatu v Port Vila. Zpáteční letenka stojí od 3 000 CZK.
Ubytování
Ústřední postavou ostrova Ambrym je muž ve středních letech jménem Sam, který provozuje Sam’s guesthouse. Zároveň pracuje na letišti, takže své klienty rovnou vyzvedne a zaveze do ubytování. Sam zajišťuje výlety k sopkám a po ostrově, dopravu po Ambrymu, případně lodní spojení s dalšími ostrovy.
Ubytování v Sam’s Guesthouse je možné objednat telefonicky – buď si koupit místní sim kartu a zavolat osobně, nebo zajít do Visitor centra v Port Vila a zařídit rezervaci přes zdejší pracovníky.
Samotné ubytování je velmi skromné a rozhodně nečekejte žadný luxusní resort. Elektřina funguje jen díky generátoru pár hodin po setmění. K dispozici je několik bungalovů se skromnou koupelnou se studenou vodou.
V roce, kdy jsem Ambrym navštívila já, došlo kvůli nezvyklým podnebným podmínkám k přemnožení švábů, kteří byli úplně všude. Doporučuji si vzít stan, spacákovou vložku, powerbanku a čelovku pro případ nouze. Sam i jeho žena nejsou příliš úsměvní, ale rozhodně byli velmi milí, pracovití a nápomocní. Výhoda je taky to, že Sam všechno zorganizuje, je na něj spolehnutí a účtuje si férové ceny.
Stravování a jídlo
Jako v naprosté většině ubytování na Vanuatu je součástí Sam’s guesthouse zařízená snídaně a večeře. Jedná se o produkty z vlastní zahrady a od domácích zvířat – salát z rajčat a okurek, rýže, taro, omeleta z vajíček, případně hranolky, možná i maso (my jsme si vždy řekli o bezmasou verzi), na snídani pečivo s džemem, palačinky, krekry, ovoce, kafe a čaj.
U Sama jde koupit balená voda a nějaké drobné snacky. Během výletu je oběd uvařený v jednom z kempů místními průvodci. Oběd je zahrnutý v ceně výletu, snídaně a večeře se platí nad rámec ubytování. Žádné restaurace ani kavárny na Ambrymu příliš nečekejte, na druhou stranu pokud byste padali hlady, tak by vás určitě pohostili v každém druhém domě.
Cesta k sopkám Benbow a Marum
A teď to hlavní kvůli čemu jsme na Ambrym přijeli – výlet do centrální části ostrova přes džungli k sopkám. Jak už jsem zmínila, existuje mnoho variant od jednodenního výletu až po několikadenní přechod celého ostrova. Výlety je dobré zařídit přes domácího a nejlépe nahlásit počet plánovaných dní už při rezervaci ubytování.
POZOR: V minulosti se chodily výpravy na sopky Benbow a Marum. Kvůli jejich nedávné aktivitě, která naznačuje další nevyhnutelnou erupci, byla většina území označená jako ,,danger zone“. S průvodci jsme šli pouze na vrchol jednoho kráteru a žhavé magma jsme bohužel neviděli.
Cesta do Port Vato a první úsek kaňonem a džunglí
Túru, kterou jsme si předem u Sama objednali a rozhodli se ji zvládnout za jeden den, si většina lidí rozděluje na dva dny. Nám přišel jeden den reálný (jde se necelých 30 km) a navíc stál asi polovinu toho, co vícedenní túra.
Vyrazili jsme brzy ráno ještě za tmy (asi ve 4:00) a více než hodinu jsme jeli na korbě džípu. Ačkoliv mám podobně dobrodružné vyjížďky opravdu ráda, to brzké chladné ráno jsem si nějak nemohla užít. Co chvíli mě do obličeje šlehla nějaká větev z džungle, zadek mě při každém výmolu zabolel tak, až jsem si myslela, že už si nikdy nesednu a průvodce si z nás dělal srandu, že nám do korby napadají hadi. No uznejte…
Kousek za vesnicí Port-Vato jsme konečně zastavili stroj hrůzy a vydali se pěšky do džungle. Šli jsme z jižní strany a podle mapky výše po zelené trase. Začátek vedl vymletým kaňonem s lávovým popelem, následně se šlo lesem, celou dobu mírně do kopce.
West camp a vstup do kaldery s vulkány
Asi za dvě hodiny svižné chůze jsme dorazili do kempu (West Camp), kde běžně stanují vícedenní výpravy. Odtud už jsme se brzy dostali do oblasti kráterů. Z černého lávového pole se ve všech směrech nořily sopky porostlé svěží tropickou vegetací. Vlastně jsme stáli uprostřed obrovského kráteru, který lemovaly postupně vznikající menší krátery. Mezi nejaktivnější sopky v oblasti patří známý Benbow a Marum (dnes nepřístupný).
Začali jsme stoupat na kráter Benbow a průvodce nám vyprávěl o nedávné aktivitě, historii ostrova a současných změnách pro turisty. Na vrcholu se nám po mlhavé chvíli odkryl pohled do nitra kráteru. Z levé strany se třpytil temně-modrý oceán a černou pustinu obklopovala ostře zelená džungle.
Až jsme si dosyta užili kráteru, vrátili jsme se do kempu na pozdní oběd, který uvařili naši průvodci a pak začali klesat stejnou cestou džunglí. Opět jsme nasedli na korbu zlověstného džípu a vydali se po pobřeží zpátky k Samovi. Ráno nás odvezl a vypravil letadlem zpět na ostrov Efate.
Shrnutí
Výlet na ostrov Ambrym byl jedinečný zážitek, nicméně my jsme přijeli mírně nepřipravení a neinformovaní. Toto dobrodružství může být do určité míry stres pro lidi, kteří neradi létají, pro ty, kdo nemají rádi přímou interakci s tropickým hmyzem a nebo pro ty, kdo na Vanuatu přijeli hledat odpočinek na pláži pod palmou s mojitem v ruce. Ambrym a celé Vanuatu není vhodné ani pro ty, kdo přijeli hledat nízkonákladovou destinaci.
Naopak pokud milujete tropickou džungli, pohled na rozlehlé krátery a sopky, turistiku a objevování autentických částí světa, rozhodně s cestou na Ambrym nešlápnete vedle.