Výlet k jezeru Dorfersee přes soutěsku Daberklamm (Rakousko)

Výlet k jezeru Dorfersee přes soutěsku Daberklamm (Rakousko)

Rakousko je ideální destinace pro milovníky vysokohorských ledovcových jezer. Většinou se jedná o mrazivé, ale křišťálově čisté vodní plochy zasazené v pohádkové alpské krajině. Stejně tak je tomu s jezerem Dorfersee, které leží v hlubokém údolí mezi nejvyššími vrcholy Alp. Stezka je k němu velmi snadná, krásná a relativně málo turistická. Jako bonus nás cesta vezme přes soutěsku Daberklamm.

Přehled trasy

  • Délka: 18,6 km
  • Převýšení: 840 m
  • Typ: zpáteční
  • Náročnost: nízká
  • Začátek/ konec: parkoviště Taurer (bezplatné)
  • Občerstvení: Berger Alm, Kalser Tauernhaus, hotely s restauracemi na začátku trasy

Popis trasy

Přes soutěsku Daberklamm do údolí pod Grossglocknerem

Naše cesta začíná na konci silnice v údolí Dorfer Tal, které se nachází přímo pod Grossglocknerem z jeho západní strany. Z velkého parkoviště vede trasa párset metrů po silnice kolem několika stylových alpských hotelů a zatáčí vlevo k bráně. Odtud vede široká nezpevněná cesta přímo do soutěsky, kde následuje divokou azurovou řeku zbělenou od peřejí.

Po chvíli se začíná mírně stoupat, ale nic závratného. Zhruba po kilometru se cesta rozdvojuje – cyklisti a také pěší turisti během deště musí vpravo do tunelu. Po levé straně pokračuje teď už úzká cesta přímo nad srázem. Místy procházíkrátkými tunely ve skále, občas z vrchu spadá voda a kropí lidi za krk, a hlavně je odtud pohled na burácející řeku dole v soutěsce Daberklamm.

Na konci soutěsky se otevírá široké údolí. Pořád nás provází ledovcová řeka Kalserbach a následuje se opět široká nezpevněná cesta. Následující zhruba 4 km vypadá scenerie relativně stejně – hluboké údolí s řekou obklopené vrcholky často i v létě posypané sněhem. Jde se po rovině a terén je velmi nenáročný, vhodný pro cyklisty i kočárky, a cesta jenom sviští.

Hned po pár minutách se nachází sympatická alpská hospůdka Berger Alm, kde hodně výletníků končí. Nicméně na trase je o cca 3 km dál ještě jedna chata s restaurací – Kalser Tauernhaus, kde jsme se po cestě zpět ukryli před deštěm. Jejich frittatensuppe a tvarohové palačinky můžu jen doporučit.

Od Kalser Tauernhaus k jezeru Dorfersee

Právě za Kalser Tauernhaus končí široká cesta a vstupuje se do lesa na malou pěšinku. Souběžně začíná trasa mírně stoupat a výhledy se mění. Po krátkém průchodu jehličnatým lesem se jde po louce s klečí a rozseteými kameny. Pokud se zde ocitnete na jaře, cestu bude lemovat fialové a bílé luční kvítí.

V dalším úseku se překračuje řeka po mostu a údolí se více a více stahuje. Úzká cesta se klikatí za svým cílem a občas je potřeba dávat pozor na kamenitý terén pod nohama. Ale už se nacházíme jen kousek před prvním pohledem na ledovcové jezero Dorfersee.

Dorfersee je úžasně čisté azurové jezero. Zároveň je ale dramaticky ledové, jak se někteří z nás přesvědčili na vlastní kůži. Protože se nejedná o úplně nejpopulárnější hike v Rakousko, je tady božský klid. Na břehu se navíc nachází spousta balvanů, které za dobrého počasí přímo zvou k posezení a vytáhnutí sendviče.

Jezero je možné prozkoumat a obejít z pravé strany. Vede tudy stezka, která pokračuje daleko přes hory až k jezeru Weißsee a přehradě Tauernmoossee.

Cesta zpět vedou stejnou trasou, kudy jsme přišli. Převážnou většinu se jde nyní z kopce, takže celý úsek až k parkovišti se dá zvládnout za 2 hodiny.

Doporučuji mít oči otevřené a na těch nejméně pravděpodobných místech ve skalách hledat život – kamzíci a podobní milovníci adrenalinu se často nachází vysoko nad stezkami v těžko uvěřitelném kolmém ternénu.

Další místa, která navštívit v Rakousku:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *