Čtvrť Higashiyama

Dovolená v Japonsku levně bez cestovky

Cestování po Japonsku na vlastní pěst je jedním z nejlepších způsobů, jak si tuto fascinující zemi opravdu užít. Japonsko je země plná kontrastů, kde se setkává starodávná kultura s moderní technologií. Dovolená v Japonsku může být neuvěřitelným zážitkem plným dobrodružství, kultury a nových zkušeností. V tomto článku vám poradím, jak cestovat levně, zábavně a bezpečně, a to bez cestovní kanceláře.

Nezapomeňte si přečíst také, jak sestavit perfektní 3-týdenní itinerář cesty po Japonsku, co nevynechat v Tokiu, jaká místa navštívit v Kjótu, a pro ty, kdo váhají, srovnání Japonska s Jižní Koreou.

Nejlepší období kdy cestovat do Japonska

Japonsko má stejně jako Česko čtyři roční období a podnebí je tady mírné (na některých místech je poznat oceánské klima, jinde přechází do subtropů). Počasí se tak velmi podobá tomu, na co jsme zvyklí doma, včetně mrazů a sněhu v zimních měsících. Výjimku tvoří ostrovy jižně od hlavního ostrova Honšú, které spadají do subtropického pásma a je tady mnohem teplejší klima.

Nejlepší období pro návštěvu Japonska je na jaře (březen až květen) nebo na podzim (říjen až listopad).

  • Na jaře, zejména v období kvetení sakur, je příjemné klima, na druhou stranu jedná se o vrchol sezóny. Vyhněte se určitě tzv. golden week (29. dubna – 5. května), období prázdnin, kdy se v Japonsku slaví několik státních svátků.
  • Během června a července nastává v Japonsku období dešťů. Zbytek léta je horký a je zde vysoká vlhkost vzduchu. Zároveň dejte pozor na období tajfunů, které obvykle přichází v srpnu a září.
  • Podzim opět přináší příjemné teploty a babí léto může být opravdu krásné. Toto období je také spojené s nárůstem turismu, kvůli barvení listů stromů, ale je o poznání klidnější, než období sakur.
  • Zimní měsíce jsou mrazivé a v horách je většinou vrstva sněhu. Toto období je vhodné pro lyžaře, dále na pozorování koupajících se opic u Nagana nebo pro ty, kdo si chtějí užít ulice bez zástupu turistů a malebnou zasněženou krajinu.

Letenky do Japonska

Letenky do Japonska můžou být drahé, běžně se pohybují kolem 20 000 Kč. Pokud ale hledáte s předstihem (alespoň 3 měsíce) a jste flexibilní, najdete dobré nabídky. Skvělým nástrojem jsou weby jako Skyscanner nebo Google Flights, které vám pomůžou najít nejlevnější lety. Doporučuji také sledovat akční nabídky přímo u leteckých společností a zprostředkovatelů, nastavit si hlídání cen a přihlásit se k odběru newsletterů. Akční letenky se můžou pohybovat od 10 000 Kč a výš.

Obvykle najdete lety z Prahy a z Vídně s jedním přestupem v Evropě nebo na Blízkém Východě, v závislosti na letecké společnosti vybavující daný let. Nejvýhodnější letenky pak bývají přímo do Tokia, ať už na letiště Narita (NRT) nebo Haneda (HND).

Víza, dokumenty a co zařídit před cestou

Pro občany většiny evropských zemí pro krátkodobý pobyt (do 90 dnů) v Japonsku není vízum potřeba, což značně usnadňuje cestování. Přesto se ujistěte, že máte platný pas a vyplněnou příletovou kartu, kterou dostanete v letadle. Na letišti můžou požadovat vidět letenku ze země.

Je také dobré mít kopie všech důležitých dokumentů uložené někde v cloudu, pro případ ztráty nebo krádeže.

Po příletu do Japonska si můžete zakoupit předplacenou SIM kartu, nebo si pořídit už z pohodlí domova e-sim (např. od Airalo). To vám umožní být neustále online, což jsem v Japonsku hodně využila pro navigaci a komunikaci. Klasické SIM karty jsou dostupné na letištích nebo v elektronických obchodech. Ve většině hotelů, restaurací a hromadné dopravě je běžná veřejná WiFi.

Rozhodně doporučuji si před cestou zřídit cestovní pojištění, které vám dovolí cestovat beze strachu a pomůže v případě nouze. Japonská zdravotní péče je na vysoké úrovni, ale bez pojištění může být pěkně drahá. AXA aktuálně nabízí slevu 50 %.

Před cestou si také zkontrolujte aktuální požadavky na očkování, a to na stránkách ministerstva zahraničí a v očkovacích centrech (např. Avenier). Osobně doporučuji mít klasicky žloutenku A/B, břišní tyfus, zkontrolovat platnost tetanu a případně přeočkovat černý kašel. Japonsko je civilizovaná země s velmi vysokou úrovní zdravotnictví.

Před cestou je také důležité si pořídit JR Pass. Objednává se online v různých cestovních kancelářích a následně se musí buď osobně vyzvednout, nebo nechat doručit poštou. Více o JR Passu viz níže.

Doprava v Japonsku

Během cestování v Japonsku můžete využít nebo nakombinovat různé způsoby dopravy. Nejpohodlnější způsob dopravy v Japonsku je cestování vlaky a rychlovlaky. Jednotlivé jízdenky jsou ale extrémně drahé, proto je výhodnější si koupit vícedenní jízdenku, tzv. Japan Rail Pass.

Vše, co potřebujete vědět o JR Passu:
  • JR Pass je nutné koupit před cestou do Japonska. JR Pass se objednává v cestovních kancelářích (např. japan-rail-pass.com) a následně se musí voucher buď osobně vyzvednout, nebo nechat doručit poštou (nejde poslat e-mailem kvůli chráněnému vodoznaku). UPDATE 2024: JR Pass lze nyní koupit i na místě v Japonsku, ale s přirážkou.
  • zakoupený voucher, který jste obdrželi (Exchange Order) je po příletu potřeba vyměnit na letišti v Japonsku nebo v dopravním podniku ve městě (nejpozději 3 měsíce od zakoupení) za skutečný JR Pass
  • JR Pass je pak ještě následně potřeba aktivovat, a to na místech z letáčku, který dostanete při zakoupení voucheru
  • JR Pass může získat jen ,,temporary visitor
  • cena: 7 dní zhruba 7 000 Kč, 14 dní zhruba 11 000 Kč, 21 dní zhruba 14 000 Kč – liší se dle poplatků zprostředkovatelů
  • levnější varianta ,,Ordinary Pass“ je dostatečná na běžné turistické zastávky na ostrově Honšú
  • JR Pass začíná platit podle vlastního určení, nejpozději ale do měsíce ode dne zakoupení
  • rezervace sedadel je zdarma (lze udělat na jakékoliv přepážce JR), ale kromě extrémně vytížených období (kvetení sakur, Vánoce) byste vždy měli najít bez problémů volné místo (pozor: ,,Green JR Pass“ se musí rezervovat vždy)
  • JR Pass lze využít na všechny vlaky a shinkanseny JR (kromě NOZOMI a MIZUHO), některou MHD (metra a autobusy), loď na ostrov Mijadžima. POZOR: regionální JR Passy mají odlišnou platnost!
  • na nádraží se nepoužívají automatické brány ke vstupu, JR Pass se musí ukázat zaměstnanci v bočním okýnku
Další způsoby dopravy v Japonsku:

Ve větších městech jezdí hustá síť metra, vlaků a autobusů. Můžete si zakoupit kartičku, kterou budete dle potřeby nabíjet, nebo celodenní případně jednorázové jízdenky. Ty se kupují v automatech na nádražích, pouze za hotové a při vstupu je potřeba je označit. Na některých úsecích metra platí JR Pass.

TIP: Na veřejnou dopravu se vyplatí nainstalovat mobilní aplikaci NAVITIME, která podrobně ukazuje nejlepší spoje a zohledňuje aktuální situaci. Alternativou může být aplikace HYPERDIA.

Vnitrostátní lety jsou vcelku levné, pokud letíte jen s příručním zavazadlem. Nicméně každá cesta na letiště je hroznou ztrátou času, proto doporučuju volit leteckou dopravu spíš mezi ostrovy.

Půjčení auta je se všemi náklady okolo celkem drahé. Silnice jsou v dobrém stavu, ale na dálnicích se za jednotlivé úseky platí mýtné. Pokud si rychle zvyknete na japonský provoz a jízdu vlevo, může být auto pohodlným způsobem dopravy. Další nevýhodou je samozřejmě dopravní značení v japonských znacích.

Pokud máte hodně času a hledáte dobrodružství, můžete zkusit stopování. V Japonsku není příliš obvyklé, ale je zde extrémně bezpečno a lidi jsou většinou velmi ochotní. Největším problémem tak zůstává jazyková bariéra.

Rozpočet na dovolenou v Japonsku

Japonsko je bývala vždy drahá země, se současnou českou inflací jsme se ale cenami hodně přiblížili těm japonským. Jako drahá by se dala považovat doprava (JR Pass ušetří spoustu nákladů, ale pořád je velmi drahý) a služby. Srovnatelná je zhruba cena vstupného na památky, oblečení a elektronika. S trochou plánování se dá cestovat i za rozumné peníze. Sestavte si předběžný rozpočet a nechte si rezervu na nečekané výdaje.

Tipy na low-cost cestování v Japonsku
  • Cestujte mimo sezónu: Vyhněte se vysokým cenám tím, že naplánujete cestu na podzim nebo v zimě.
  • Počkejte na letenky v akci: Sledujte vývoj cen letenek, monitorujte slevy leteckých společností a buďte flexibilní.
  • Využijte JR Pass: Ušetřete na cestování mezi městy s neomezeným přístupem na vlaky JR po celém Japonsku.
  • Využívejte slevy na kombinované jízdenky: Některé regiony nabízejí výhodné balíčky, které kombinují dopravu a vstupy do památek za sníženou cenu.
  • Půjčte si kolo: Levný způsob, jak prozkoumat města a jejich okolí.
  • Ubytujte se v kapsulových hotelech nebo hostelech: Kapsulové hotely a hostely se sdílenými pokoji (dormitory jsou levné, čisté a pohodlné. Navíc je to skvělé místo, kde potkat další cestovatele.
  • Jezte v konbini a ramenových restauracích: Levná a chutná jídla najdete v 24/7 obchodech a malých restauracích.
  • Nakupujte potraviny večer: V supermarketech najdete večer výrazně zlevněné jídlo.
  • Navštěvujte místa s volným vstupem: Mnoho svatyní, chrámů a parků v Japonsku je zdarma přístupných.
  • Vyhýbejte se turistickým pastím: Místní trhy a neznámá místa často nabízejí levnější a nabízí autentičtější zážitky.
Placení v Japonsku

V Japonsku je hotovost stále králem, ačkoli používání platebních karet se postupně zvyšuje, zejména ve větších městech a turistických oblastech. Mnoho menších obchodů, restaurací nebo ryokanů však stále přijímá pouze hotovost.

Bankomaty jsou široce dostupné, ale ne všechny akceptují zahraniční karty. Nejlepší volbou jsou bankomaty v 7-Eleven, FamilyMart a na poštách. Před cestou si ověřte poplatky vaší banky za výběry v zahraničí. Směnárny běžně přijímají USD a EUR.

Smlouvání v Japonsku není obvyklé. Ceny jsou pevné, ať už jde o zboží v obchodech, nebo služby. Výjimkou mohou být trhy, kde je ale smlouvání stále velmi omezené a záleží na konkrétní situaci.

V Japonsku se spropitné nedává. V restauracích, hotelech a taxících je to považováno za nevhodné a může způsobit zmatení nebo dokonce urazit. Služby v Japonsku jsou již zahrnuté v ceně, a proto se od vás žádné extra odměny neočekávají.

Orientační přehled japonských cen

Kurz: 1 JPY (japonský jen ¥) = 0,15 CZK (k srpnu 2024)

  • Vnitrostátní letenky: 2 000 – 6 000 Kč
  • Ubytování (dvoulůžkový pokoj): 1 600 – 3 000 Kč za noc
  • Ubytování (postel v dormitory): 500 – 1 000 Kč za noc
  • Jídlo v restauraci: 200 – 600 Kč za hlavní jídlo
  • Pivo v restauraci: 100 – 160 Kč za 0,5 l (40 Kč v obchodě)
  • Kafe: 60 – 120 Kč za šálek
  • Voda 1,5 l v obchodě: 20 – 40 Kč
  • JR Pass 7/14/21 dní: přibližně 7 000 Kč/ 11 000 Kč/ 14 000 Kč
  • Jednosměrná jízdenka MHD: 40 – 80 Kč
  • Půjčení malého auta na 1 den: 1 000 – 2 000 Kč
  • Benzín: 36 – 44 Kč za litr
  • Vstupné (paláce, hrady, chrámy): 0 – 300 Kč

Ubytování v Japonsku

Ubytování v Japonsku nabízí širokou škálu možností, od tradičních ryokanů, přes luxusní mezinárodní řetězce až po moderní kapsulové hotely, a vybrat si můžete podle svého rozpočtu a potřeb. Doporučuji vše rezervovat s velkým předstihem, většina ubytování se pak dá případně na poslední chvíli stornovat. Veškeré ubytování jsem si zajišťovala přes booking.com.

Japonské hostely jsou nejlepší varianta pro sólo cestovatele i dvojice s nižším rozpočtem. Hostely v Japonsku jsou extrémně čisté a bezpečné. Sdílené pokoje neboli dormitory jsou většinou zařízené jednotlivými kapsulemi, ať už uzavíratelnými, se záclonkou nebo otevřenými, a zajišťují co nejvíce soukromí. Vyjímky nejsou ani kapsule pro páry. Standardní vybavení i toho nejlevnějšího hostelu je vždy šampón a sprchový gel, často je ale k dispozici celá řada dalších hygienických pomůcek – a to v ceně.

Pro cestovatele s vyšším rozpočtem jsou nejpohodlnější variantou klasické hotely a guesthousy. Lepší ubytování v japonských městech s horkými prameny nabízí hotelové nebo dokonce soukromé onseny neboli termální lázně.

Autentické ubytování v Japonsku

V Japonsku doporučuji alespoň jedno ubytování rezervovat v ryokanu. Jedná se o ubytování v tradičních menších domech, které je zařízeno japonským nábytkem a vybavením. Součástí bývají často i termální lázně onsen a tradiční snídaně. Tento styl ubytování je nejlepší možnost, jak zažít pravé Japonsko.

Některá chrámová města nabízí poutníkům i turistům možnost přenocovat v chrámu. Během jednodenního pobytu zažije člověk motlitby a rituály, nahlédne do života mnichů a zákulisí chrámů. Součástí je zpravidla vegetariánská večeře i snídaně. Jedno z nejlepších míst, kde vyzkoušet temple stay je například Koyasan. Nenechte se ale zmást, za tento skromný zážitek si většinou připlatíte.

Jídlo a stravování v Japonsku

Japonská kuchyně je velmi zdravá, vyvážená a nízkokalorická. K jídlu se používají většinou hůlky, jejichž držení a manipulace má řadu zákonitostí. Japonci si zakládají na správném stolování, jezení v rychlosti nebo dokonce za chůze je považováno téměř za neslušné. A jaké jídlo v Japonsku vyzkoušet?

Sushi bary jsou všude a stojí za to vyzkoušet jak levnější varianty running sushi, tak tradiční restaurace. V Japonsku navíc k jídlu téměř vždy dostanete vodu nebo čaj zdarma, takže není potřeba objednávat si pití.

Milovníci ramenu si přijdou na své v malých bistrech, kde každá oblast nabízí svou verzi této oblíbené nudlové polévky. Můžete tak ochutnat různé druhy vývarů a přísad, které se liší podle regionu.

Pokud chcete zažít autentickou japonskou atmosféru, zamiřte do izakaya, kde si můžete objednat různé menší jídla (takový japonský tapas) a ochutnat místní pivo nebo saké. Izakaya jsou ideálním místem pro večerní posezení s přáteli.

Japonsko je známé svou pálenkou z kvašené rýže – saké. Většinou má kolem 15% alkoholu, pije z malých keramických nádob a může se podávat teplé i studené. V turistických místech (například Takayama) je možné navštívit výrobnu saké. Dalším typickým destilátem je švestkové víno, které se vyrábí ze zelených švestek uma, má většinou okolo 10 % alkoholu a je součástí mnoha jídel.
Oblíbené jsou i destiláty z okolních zemí, například jihokorejské sodžu. V Japonsku se taky prodává spoustu importovaných (včetně Plzně), ale i domácích druhů piva – mezi nejznámější patří Asahi, Sapporo a Kirin.

Každý region pak navíc nabízí své vlastní speciality, jako je například okonomiyaki v Hirošimě nebo takoyaki v Ósace. Japonská kuchyně je nekonečně rozmanitá.

Tip pro vegetariány

Vegetariáni a vegani mají v Japonsku trochu ztížené podmínky, protože většina jídel obsahuje ryby a maso. Samozřejmě je možné najít i zahraniční restaurace, ale z hlediska cen i kvality doporučuji zkoušet místní speciality. Většinu restaurací jsem vyhledávala pomocí mobilní aplikace HappyCow.

Mezi nejčastěji podávané vegetariánské jídla patří bezmasé variace polévky ramen, nudle, okurkové sushi, rýže se zeleninou, variace tofu, smažené tempury a lilku. V Osace je pak možné najít vegetariánskou verzi Okonomiyaki – typické jídlo z nudlí, vejce a zeleniny. V chrámech se vždy podává bezmasá kuchyně.

Čajovny jsou ideálním místem, kde si můžete vychutnat tradiční japonský čaj a sladkosti wagashi. Typické čajovny najdete nejčastěji v geisha districts, kde dříve geishy bavily své hosty. Dalším typickým místem pro čajovny jsou japonské zahrady. Na obou místech je možné se zúčastnit čajového rituálu – tento zážitek trvá zhruba 4 hodiny a většinou je lepší si ho rezervovat předem. Ve městech se pak nachází čajovny, jak je známe ze západu, s širokou nabídkou druhů čaje, kávy a občerstvení.

Trhy, jako je Tsukiji v Tokiu nebo Nishiki v Kjótu, jsou skvělým místem, kde můžete ochutnat čerstvé mořské plody, ovoce, sladkosti a další místní speciality. Můžete si tady dát taky oběd – jídlo tady bývá zpravidla levnější, než v klasických restauracích.

Bezpečnost v Japonsku a na co si dát pozor

Japonsko je jedna z nejbezpečnějších zemí na světě, přesto se zde najdou věci, na které byste si měli dát pozor. Stále platí základní pravidla bezpečnosti. Dávejte si pozor na své cennosti, zejména na přeplněných místech.

Japonsko leží v seismicky velmi aktivní oblasti a zemětřesení je velmi častý jev. Silnější zemětřesení může vyvolat vlnu tsunami (slovo pocházející původem z japonského dlouhá vlna) ohrožující pobřežní oblasti. Nicméně Japonci jsou na tyto věci velmi dobře technicky připravení. Typické jsou taky tajfuny, velmi silné bouře, které se vyskytují převážně od června do září. Osobně jsem na konci září v Japonsku zažila super-tajfun.

Na co by si měl člověk opravdu dát dobrý pozor, jsou kulturní zvyklosti. Japonsko má skrz historii a geografickou izolovanost velmi specifické zásady slušného chování. Proto je lepší si aspoň základy před odletem nastudovat, aby se předešlo nemilému paux pas. Uvádím pár největších odlišností:

  • hůlky se nezapíchávají do jídla, lokty by se neměly pokládat na stůl, naopak je povoleno srkání a mlaskání
  • jíst ve spěchu nebo dokonce za chůze je považováno za neslušné
  • v dopravních prostředcích se chovejte potichu (během cestování si všimnete, že hodně Japonců během cesty hromadnou dopravou spí)
  • ve většině domácností, hotelů, chrámů a dalších budovách se chodí na boso nebo v přezůvkách, na záchodě se používají speciální přezůvky
  • smrkání na veřejnosti je považováno za neslušné, upřednostňuje se popotahování (člověk by měl zásadně nosit roušku, pokud je nachlazený)
  • do většiny lázní onsen je pro lidi s tetováním vstup zakázán (je potřeba si předem nastudovat, které onseny tetování povolují), celkově je lepší si celou onsenovou etiketu projít zvlášť
  • spropitné se nedává, může dokonce urazit
  • spoustu Japonců nemluví anglicky, je dobré se naučit aspoň základní slovíčka a fráze, a mít připravený Google Translate

Zvyků a odlišností by se našlo mnohem víc. Zlatým pravidlem je mít oči otevřené, být tolerantní a přizpůsobit se zvykům cizí krajiny.

Co navštívit v Japonsku

Zbývá už jen ta nejpříjemnější část – naplánovat si, kam se v Japonsku chcete podívat a co byste zde rádi zažili. Můžete se inspirovat mým 3-týdenním itinerářem, nebo rovnou přejít na tipy, co navštívit v Tokiu a Kjótu.

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *