Japonsko nebo Jižní Korea?
Cestování

Japonsko nebo Jižní Korea? Srovnání destinací východní Asie

Hned na úvod musím říct, že rozhodně doporučuji časem navštívit Japonsko i Jižní Koreu. Kulturně lze Japonsko a Jižní Koreu jen těžko srovnávat a každá země má své vlastní kouzlo a charisma. Pokud ale v blízkém horizontu máte prostor jen pro jednu z nich, je zde několik věcí, které před koupí letenek zvážit. Podle čeho si teda vybrat?

Japonsko je v očích mnoha cestovatelů vysněná destinace. Oproti tomu Jižní Korea je turisty dlouhodobě přehlížená. Dovolená strávená v Japonsku nebo v Jižní Koreji může být do jisté míry podobný zážitek. Pokud bych totiž měla vybrat k Japonsku ekvivalent, byla by to právě Jižní Korea.

V roce 2019 jsem návazně navštívila Japonsko i Jižní Koreu. V tomto článku najdete moje postřehy z obou zemí. Ráda bych zdůraznila, že se jedná o subjektivní hodnocení a jiný cestovatel může mít naprosto odlišné zkušenosti, zážitky a dojmy. Každopádně doufám, že moje malé srovnání bude užitečné těm, kdo váhají mezi návštěvou těchto dvou zemí ve východoasijském regionu.

Srovnání nejdůležitějších cestovatelských atributů

Legenda: 0 = nic moc, 1 = bingo

JaponskoJižní Korea
Ceny01

Přestože letenky do obou zemí můžou být srovnatelné, cestování v Japonsku se rozhodně prodraží. Jedná se o cenu vnitrostátní dopravy, ubytování, jídlo v restauracích i veškeré spotřební zboží.

Ceny v Jižní Koreji se naopak blíží cenám v Česku a výsledná cena dovolené není zas tak drastický zásah pro náš bankovní účet.

JaponskoJižní Korea
Bezpečnost11

Obě země jsou extrémně bezpečné. V Jižní Koreji (ve městech Seoul a Jeju) je sice možné najít čtvrti, kam je lepší v noci nechodit, ale statistiky kriminality se pořád jeví nadstandardně dobře.

Z tohoto pohledu jsou Japonsko i Jižní Korea vhodné i pro méně ostřílené cestovatele nebo holky sólo-cestovatelky. Aspoň pro mě to byl hlavní důvod, proč jsem po Novém Zélandu zamířila před jihovýchodní Asií nejdřív právě do tohoto regionu.

JaponskoJižní Korea
Lokální jídlo11

Kuchyně obou zemí je vyhlášená, zdravá, extrémně pálivá až občas lezou oči z důlků, výborná, nadčasová…

Někdy si možná na jídelním lístku nepřečtete, co jste si to zrovna objednali, ale zrovna v těchto zemích to opravdu nevadí. Vždycky se vám na talíři objeví nějaká úžasná specialita. Pokud jste tedy cestovatel-gurmán, je úplně jedno, jestli zamíříte do Japonska nebo do Jižní Koreji.

JaponskoJižní Korea
Lokální jídlo pro vegetariány00

V Jižní Koreji je možná o něco málo větší nabídka bezmasých jídel (bibimbap, gimbap, palačinky, knedlíčky,…). V Japonsku mi zas přišlo jednodušší najít speciální vege-friendly restauraci. (V obou zemích jsem používala extrémně užitečnou aplikaci Happy Cow.)

Ve výsledku je to ale bída s nouzí a v obou zemích by se měli vegetariáni a vegani připravit na mírnou dietu.

JaponskoJižní Korea
Celková návštěvnost01

Jižní Korea je výrazně méně turistická, než Japonsko. V obou zemích je domácí turismus na vysoké úrovni, takže na žádné z atrakcí nebudete úplně sami. Přesto v Koreji, když se rozhlédnete, určitě převáží pocit neokoukanosti. A to je za mě určitě velké plus. Menší mačkanice na ulicích a v hromadné dopravě taky hraje do karet Jižní Koreji.

JaponskoJižní Korea
Památky11

Tady upřímně mírně vyhrává Japonsko, protože na každém rohu na vás bude číhat nějaká svatyně, hrad nebo stylová zahrada. V Jižní Koreji je sice podobná nabídka plus navíc ještě honosné paláce v hlavním městě, ale atmosféra mi nepřišla stejná.

Dlouho jsem uvažovala, v čem spočívá tento rozdílný dojem. Myslím, že je to jednak v používaných barvách (červené svatyně tori jsou prostě unikátní) a jednak je to v duchu místa. V Japonsku se ve vás při vstupu do chrámu někde uprostřed lesa rozlije klid, harmonie, vyrovnanost a jakýsi pocit mystična. Kdežto v Koreji působí všechny památky spíš jako neživá muzea se spoustou brebentících lidí.

Nicméně co způsobuje tento pocit říct nedokážu a je dost možné, že to je čistě jen můj osobní dojem. Krásné památky mají rozhodně obě země.

JaponskoJižní Korea
Příroda11

Krása přírody je věc, která se dost těžko posuzuje. Obecně mi přišlo, že Japonská příroda je více všudypřítomná, zelená a svěží, rozmanitější. Japonské Alpy jsou tak nějak epičtější a existuje vyšší šance tady potkat nějaká větší zvířata (medvědy, opice, jeleny). A nesmíme zapomínat na japonské onseny – lázně s přírodní horkou vodou.

Přesto Jižní Korea se může chlubit pobřežím s písečnými plážemi, čajovými plantážemi, sopečnými oblastmi. Má krásné hory s na podzim se zbarvujícími javory a sakury v Jižní Koreji na jaře najdete taky.

JaponskoJižní Korea
Městská turistika11

Pokud máte rádi noční život, nakupování, dobré hotely a restaurace, návštěvy muzejí a dalších památek, ani jedna země vás nezklame.

Rozdíl je ale v tom, že japonské Tokio, Osaka, Kjóto a dokonce i Hiroshmia vás pohostí s plnou náručí a každé nabídnou něco kulturně jiného. V Jižní Koreji se musíte směřovat jen do větších měst, čili Seoul a Busan, a pokaždé dostanete dávku víceméně univerzální východoasijské kultury.

JaponskoJižní Korea
Romantika11

V Jižní Koreji si půjčíte hanbok, v Japonsku zase kimono a po zbytek dne se můžete ruku v ruce zasněně procházet po historických čtvrtích. Tyto země jsou jak dělané pro cestování v páru.

JaponskoJižní Korea
Backpacking00

Kde obě země vynikají, musí logicky v druhé oblasti pokulhávat. Pokud hledáte přátelské spolucestovatele, živý hostelový život, nezávaznou atmosféru nebo chraň někdo levný alkohol, tyto země nemůžou být horší destinací. V Japonsku je to určitě dané vysokými cenami a Jižní Korea je v porovnání s jihovýchodní Asií taky o něco dražší. Navíc ani jedna z těchto zemí nevyzařuje uvolněnou cestovatelskou auru. Za celou dobu mě ani nenapadlo obout si žabky, a roztrhané trička, které by normálně byly v Thajsku hit, jsem raději nechala na spodu krosny.

Osobně jsem potkala více mladých mezinárodních cestovatelů v Jižní Koreji, ale i tady to nebyla žádná sláva. O něco lepší může být život v Jižní Koreji, pokud tady například pracujete nebo studujete. Expati (lidé pracující v zahraničí) to zde určitě mají jednodušší než v Japonsku.

Pokud jedete sami a jste zvyklí se přátelit s lidmi z hostelů, doporučuji číst pozorně recenze ubytování. Některé hostely jsou vyloženě zaměřené na cestovatele z Japonska nebo Jižní Koreji a cizinci si tam pak nemusí připadat úplně vítaní.

JaponskoJižní Korea
Zimní turistika10

Toto může být pro někoho překvapení, ale Japonsko je skvělá destinace, pokud jde o zimní sporty (i když zimní olympiáda v Naganu 1998 to mohla trochu prozradit). Japonsko má ve vnitrozemí hlavního ostrova Honšú honosné Alpy. Ceny středisek jsou sice astronomické, ale je tady dobrá možnost získat pracovní víza a brigádu se skipasem.

JaponskoJižní Korea
Přírodní podmínky01

Podnebí je v obou zemích srovnatelné – jaro a podzim je velmi podobné jak u nás, léta jsou horká a dusná, a zima často překvapuje turisty přívaly sněhu a mrazem.

Nicméně v Japonsku máte velmi hezkou šanci zažít tajfun, zemětřesení nebo tsunami. Jelikož jsem tady v roce 2019 prožila supertajfun, tentokrát jde bod do Koreji. Pokud se tedy přikláníte návštěvě státu s méně živelnými pohromami, které by vás mohly donutit stornovat cestu nebo uvěznit po tři dny na hotelu se zabedněnými okny, Jižní Korea je určitě větší záruka.

JaponskoJižní Korea
Smog10

Bohužel v Jižní Koreji jsem se celou dobu setkávala s velmi špatnou viditelností. Občas se jednalo o mlžný opar, ve většině případů šlo ale o smog přicházející z korejských měst a z Číny. Tento smog mě pak dál provázel celým Vietnamem – prostě tato oblast má trochu problém.

Je mi jasné, že smog není v porovnání s ostatními faktory zas tak podstatný. Až budete stát na vrcholu hory, ze které měl být skvostný výhled, ale uvidíte jen rozteklé mléko, nebo až se budete dívat na zničené fotky, ze smogu se stane velký nepřítel.

JaponskoJižní Korea
Turistické zázemí11

Ani v jedné zemi se neztratíte. Vždycky si zvládnete koupit lístek na autobus nebo vlak, vždycky najdete cestovní agenturu, hotel, restauraci, vždycky se o vás někdo postará. Značení v angličtině potkáte v Japonsku i v Jižní Koreji, i když převážně jen v turisticky oblíbených lokalitách.

Cestování v Japonsku i v Jižní Koreji je překvapivě vcelku intuitivní záležitost. A pokud chcete mít úplnou jistotu, kupte si místní sim kartu a na internetu nebo v mobilních aplikacích už najdete vše, co budete potřebovat.

JaponskoJižní Korea
Úroveň angličtiny0/10

V obou zemích je trochu problém se domluvit anglicky. Obecně ve velkých městech a na turistických místech znali aspoň základní fráze. V Jižní Koreji mi ale kromě Seoulu přišla až na výjimky domluva výrazně horší. Ne nemožná, ale rozhodně komplikovaná.

Vyplatí se naučit pár základních frází a mít připravený Google Translate, což platí pro Japonsko i Jižní Koreu. Často jsem komunikovala rukama (a nohama), ale vždycky to nějak vyšlo.

JaponskoJižní Korea
Přátelskost místních1/01/0

Pravda je, že Japonci i Jihokorejci jsou vychování naprosto odlišnou kulturou. Rozhodně mi nepřišli nepříjemní nebo drzí. Člověk si musí zvyknout na ostrý tón často používaný při komunikaci, za kterým se ale neskrývá nic špatného. Obsluha ve službách mírně nadprůměrná.

Při požádání o pomoc byla většinou překážka neznalost jazyka. Když vám ale někdo pomoct chce, cestu si najde. V obou zemích jsem se setkala s mladými lidmi, kteří mi na památkách chtěli dělat průvodce, aby si procvičili angličtinu. V naprosté většině případů ale místní neprojevují o turisty absolutně žádný zájem, nemají potřebu si povídat, navázat oční kontakt, takže těžko soudit.

Pokud se chcete vyvarovat šokovaným pohledům, seznamte se aspoň se základními zvyky, kterou se můžou od našich způsobů dost výrazně lišit. Oba národy ale nemají ve zvyku veřejně kárat a poučovat, spíš dojde jen na zmiňované pohledy. Taková znalost může malinko pootevřít dveře do neprůbojné sympatie místních.

***

Závěr: Japonsko nebo Jižní Korea?

Pokud bysme sečetli body výše, asi bysme podle očekávání zjistili, že Japonsko se jeví jako ideální destinace. Naštěstí ale nejde o matematický souboj. Pro ty, kdo upřednostňují levnější a málo turistické místa, je Jižní Korea ideální volba. Tato země je plná zajímavých míst a ruku na srdce, je mnohem více easy-going neboli uvolněná, než její soused za mořem.

Pravda je ale ta, že na Japonsku je něco mystického, co si získalo mé srdce. Osobně mě asi nejvíc překvapilo obrovské spojení s přírodou, které je tady tak snadné najít. Navíc je oproti Jižní Koreji, kterou je možné jakž takž procestovat zhruba za tři týdny, rozlehlé a pořád je v něm ledacos před turisty skryté.

Tak kterou zemi byste si vybrali pro svou příští dovolenou?

Čti dál o Japonsku a Jižní Koreji

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz