Fushimi Inari Shrine

14 míst, které navštívit v Kjótu

Kjóto, oficiálně Kyoto City, leží na ostrově Honšú a podle populace patří mezi deset největších japonských měst. V letech 749 až 1868 bylo Kjóto hlavním městem Japonska a sídlem vládců. Díky tomu je dnes plné paláců, vil, zachovalých historických čtvrtí, chrámů, svatyní a stylových zahrad.

Osobně doporučuji v Kjótu strávit minimálně tři celé dny. Ani ty ale nebudou stačit na prozkoumání všech památek a atrakcí. V Kjótu dýchá japonská kultura na každém rohu. Ať už se člověk brouzdá mezi červeně natřenými branami torii, pozoruje pravé i nepravé gejši nebo usrkává ramen a saké v úzkých uličkách. Často se tu taky může člověk setkat s místními, kteří nabízí bezplatné služby průvodce výměnou za konverzaci v angličtině – nejlepší způsob, jak se dozvědět něco navíc:) Jestli bych si k návštěvě měla vybrat jen jedno japonské město, bylo by to právě Kjóto!

Mapa

Více o Japonsku

Čtvrť Fushimi Sake

Fushimi Sake District je druhou největší saké-čtvrtí v celém Japonsku. V této čtvrti se nachází zhruba čtyřicet výroben tradiční japonské pálenky saké. Většina z nich si uchovala historický dřevěný vzhled. Část z nich nabízí prohlídky (Kizakura Kappa Country), ochutnávky, nechybí obchody s nejluxusnějším saké na světě (Fushimi Yumehyakushu), bary, restaurace a muzeum (Gekkeikan Okura Sake Museum).

Dostupnost: Fushimi Yumehyakushu nebo Momoyama Station (vlakem z Kyoto station)
Otvírací doba: neomezeně; většina výroben a obchodů má otevřeno zhruba 10:00 – 16:00
Vstupné: do čtvrti zdarma; do jednotlivých podniků se liší

Svatyně Fushimi Inari

Fushimi Inari je šintoistická svatyně zasvěcená bohyni rýže Inari. Tato svatyně patří mezi nejdůležitější v celém Kjótu. Mezi turisty je oblíbená kvůli červeným bránám torii, které svatyni věnovali jednotlivci a firmy (jejich jména a datum věnování je napsáno zezadu na každé torii). Brány lemují cestu na vrchol posvátné hory Inari (233 m.n.m.), která stoupá lesem a míjí řadu menších svatyní a posvátných sošek. Na rozcestníku Yotsutsuji se otevírá dobrý výhled na město.

Trasa: Celý okruh má 3,4 km a trvá klidným turistickým tempem (zahrnuje hodně focení a vstřebávání atmosféry místa) zhruba 3 hodiny.
Dostupnost: Inari station (vlakem z Kyoto station – JR Pass)
Otvírací doba: neomezeně
Vstupné: zdarma

Chrám Kiyomizudera

Kiomizudera neboli Chrám čisté vody se nachází v zalesněných kopcích na východní straně Kjóta. Byl založen v roce 780 jednou z odnoží Buddhismu. Dnes je chrám na seznamu dědictví UNESCO.

V areálu je několik budov. Nejznámější je hlavní chrám Kiomizudera (dřevěná stavba s velkolepou terasou) a třípatrová červená Koyasu Pagoda. V rámci Zuigudo Hall, která je věnovaná Buddhově matce, je možné za malý poplatek navštívit podzemí a v naprosté tmě projít úzkými chodbičkami kolem její symbolické hrobky. Za chrámem pak stezka pokračuje kolem vodopádu Otowa. Každý z jeho pramenů přináší tomu, kdo se z něj napije, různé přání – dlouhověkost, úspěch ve studiích nebo v milostném životě.

Trasa: Cesta od zastávky Gojozaka, která vede přes kjótský hřbitov, má dohromady s okruhem v areálu asi 2 km. Návštěva chrámu a okolí ale zabere zhruba 2 hodiny.
Dostupnost: Gojo-zaka nebo Kiyomizu-michi bus stop (autobus #100 nebo #206 z Kyoto station)
Otvírací doba: 6:00 – 18:00 (o víkendech a o svátcích do 18:30)
Vstupné: 400 JPY

Čtvrť Higashiyama

Higashiyama je jednou z nejlépe zachovalých historických čtvrtí Kjóta a je plná tradičních dřevěných domků. Její úzké romantické uličky jsou lemované obchody se suvenýry, kavárnami a restauracemi. Tyto podniky fungují už celá staletí – předtím poskytovaly své služby poutníkům, dnes převážně turistům.

Trasa: Nejlepší varianta, jak projít čtvrť Higashiyama, je navázat z chrámu Kiyomizudera. Na konci nejzajímavější části se nachází další významný chrám, Kodai-ji. Tento úsek má zhruba 1,5 km.
Dostupnost: Gojozaka nebo Gion bus stop (autobus #100 nebo #206 z Kyoto station)
Otvírací doba: neomezeně
Vstupné: zdarma

Chrám Kōdaiji

Chrám Kōdaiji se nachází v severovýchodní části čtvrti Higashiyama a navazuje na další turisticky zajímavé místa. Chrám vznikl v roce 1606 a dodnes slouží Zen-buddhistům. V areálu jsou kromě hlavních chrámových budov dvě čajovny, kamenná zahrada nebo například bambusový les.

Dostupnost: Higashiyama Yasui bus stop (autobus #100 nebo #206 z Kyoto station)
Otvírací doba: 9:00 – 17:30
Vstupné: 600-900 JPY

Čtvrť Gion

Gion je nejvíce zachovalá geisha čtvrť v Kjótu. Uličky jsou lemované dřevěnými domy, které dříve sloužily jako čajovny, ve kterých geishy bavily hosty. Dnes se tady nachází řada výborných, ale velmi drahých restaurací, obchody s luxusním zbožím a samozřejmě čajovny. Potkat tady pravou geishu není úplně tak snadné, získat její pozornost a služby je pak pro turistu skoro nemožné.

TIP: Koho zaujal tajemný a pozlátkový svět japonských společnic, určitě ocení film Gejša.

Trasa: Nejkrásnější a taky nejvíce navštěvovaná je ulice Hanami-koji. Ta navazuje na Shijo Avenue, která je plná obchodů s japonským zbožím a suvenýry. V Gion Corner je možné zhlédnout kulturní show. Za návštěvu stojí taky Yasaka shrine, 1350 let stará svatyně v červených barvách s dokonalým nočním nasvícením.
Dostupnost: Gion bus stop (autobus #100 nebo #206 z Kyoto station)
Otvírací doba: neomezeně
Vstupné: zdarma

Alej Pontocho

Pontocho je úzká ulička na břehu řeky Kamogawa, která je napěchovaná bary a restauracemi. V nabídce je především japonská kuchyně, najdou se tady ale i zahraniční podniky a většina meníček je naštěstí v angličtině. Pokud tady nehodláte utratit za večeři jmění, stejně si Pontocho aspoň projděte. Soumrak a lucerny vytváří útulnou atmosféru a navazující procházka na břehu řeky může být hezké zakončení dne.

Dostupnost: Shijo Kawaramachi bus stop (autobus #17 nebo #205 z Kyoto station)
Otvírací doba: neomezeně, většina restaurací funguje zhruba 17:00- 23:00
Vstupné: zdarma

Nishiki market

Trh Nishiki, známý taky jako ,,Kuchyně Kjóta„, je zastřešená ulice sahající přes pět bloků. Nishiki market má velmi starou tradici – první obchod byl otevřený už na začátku 14. století. Dnes se po obou stranách úzké uličky nachází desítky obchodů s rybami a mořskými plody, sladkostmi, japonskými specialitami nebo například kuchyňským vybavením a suvenýry.

Některé obchody nabízí zdarma ochutnávku, jinde se prodávají drobné snacky a v některých stáncích je možné posedět a sníst si oběd. Naprostá většina produktů je lokálních a Nishiki je tak nejlepší místo, kde ochutnat vyhlášenou japonskou kuchyni.

Dostupnost: Shijo subway station, Karasuma nebo Kawaramachi Station
Otvírací doba: většina stánků má otevřeno 9:00 – 18:00
Vstupné: zdarma

Hrad Nijo

Nijo castle je rozsáhlý hradní komplex, který se nachází v samém centru Kjóta. Hrad z roku 1603 je dnes na seznamu světového dědictví UNSECO. Prohlídka interiéru vede několika vítacími a návštěvními pokoji. Budovy jsou ze všech stran obklopené japonskými zahradami.

Dostupnost: vstup do areálu je pouze z východní strany; Nijojo-mae subway station
Otvírací doba: 8:00/8:45 – 17:00/18:00
Vstupné: 620 – 1 030 JPY

Císařský palác

Imperial Palace sloužil až do roku 1868 jako rezidenční sídlo císařské rodiny, než se titul hlavního města přesunul z Kjóta do Tokia. Palác se nachází v rozlehlých zahradách Kyoto Imperial Park. Vstup do areálu je zdarma, ale interiéry budov nejsou otevřené pro veřejnost.

Dostupnost: Imadegawa subway station
Otvírací doba: 9:00 – 16:00/17:00
Vstupné: zdarma

Stezka filosofů

Stezka filozofů (jap. Tetsugaku No Michi) je kamenná cesta vedoucí kolem vodního kanálu v klidné části Kjóta. Své jméno získala díky známému japonskému filozofovi Nishida Kitaro, který tudy chodil do práce na univerzitu. Na jaře (začátkem dubna) je plná rozkvetlých sakur a řadí se mezi nejoblíbenější místa na pozorování těchto růžových květů v celém Kjótu. Celoročně je kolem stezky otevřeno plno kaváren a obchůdků, v blízkosti se nachází menší chrámy a svatyně.

Trasa: zhruba 2 km dlouhá stezka vede mezi chrámy Ginkakuji a Nanzen-ji
Dostupnost: Gojozaka nebo Gion bus stop (autobus #100 nebo #206 z Kyoto station)
Otvírací doba: neomezeně
Vstupné: zdarma

Chrám Ginkakuji

Chrám Ginkakuji neboli Silver Pavilion vznikl původně jako vila inspirovaná známějším chrámem Kinkakuji (Golden Pavilion). Později byla přeměněná na Zen-buddhistický chrám. Ginkakuji je zasazený na úpatí lesa v krásné zahradě, kudy je možné udělat malý okruh.

Dostupnost: Ginkakuji bus stop (autobus #5, #17 nebo #100 z Kyoto station)
Otvírací doba: 8:30/9:00 – 16:30/17:00
Vstupné: 500 JPY

Chrám Kinkakuji

Kinkakuji neboli Golden Pavilion získal své jméno díky pozlacené fasádě vrchních dvou pater. Jedná se o Zen-buddhistický chrám, který původně vznikl jako vila šogúna Ashikaga Yoshimitsu. Kinkakuji leží ikonicky na břehu rybníka. Stezka vede návštěvníky nejdřív na vyhlídky přes rybník, kolem samotného chrámu, zahradami a dál areálem kolem ostatních chrámových budov.

Dostupnost: Kinkakuji bus stop (autobus #101 nebo #205 z Kyoto station); Kitaoji subway station + Kinkakuji bus stop (autobus #101, #102, #204 nebo #205 z Kitaoji)
Otvírací doba: 9:00 – 17:00
Vstupné: 400 JPY

Bambusový les v Arashiyama

Arashiyama je klidná, ale vcelku turistická čtvrť v západní části Kjóta. Proslula hlavně díky svému fotogenickému bambusovému lesu. Ten je sice opravdu krásný a magický, ale rozlohou není až tak ohromný, aby dokázal vstřebat davy turistů, které sem denně míří. V okolí jsou naštěstí další zajímavé věci k navštívení, například most Togetsukyo, historická ulice Saga-Toriimoto, UNESCO chrám Tenryuji nebo Sagano Scenic Railway.

TIP: Jestli si chcete užít bambusový les víceméně bez lidí, doporučuji vyrazit opravdu brzy ráno. Z vlakové stanice (, kde je platný JR Pass!), je to na začátek parku necelý 1 km. Pokud plánujete obrazit více atrakcí v celé čtvrti, je dobré si půjčit kolo a projet celý park plus chrámy v okolí.

Dostupnost: Saga-Arashiyama Station (vlakem z Kyoto station)
Otvírací doba: neomezeně
Vstupné: zdarma

Více o Japonsku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *