
10 míst, které navštívit v Tokiu
Od dob, kdy bylo Tokio (angl. Tokyo) malou rybářskou vesnicí a neslo název Edo, ušlo dlouhou cestu. Několikrát poničeno přírodními živly i válkami zažilo město v druhé půlce 20. století intenzivní modernizaci a stalo se jedním z největších měst světa.
Návštěva Japonska nemůže být kompletní bez prohlídky hlavního města Tokia. Politické a ekonomické centrum země leží strategicky v Tokijské zálivu na východě ostrova Honšú. Dopravní spojení s okolním světem zabezpečují mimo jiné dvě významné letiště – Narita a Haneda.
V Tokiu začíná i končí okružní jízdu po Japonsku většina návštěvníků. Stejně jako ostatní velké japonské města má i Tokio svou unikátní atmosféru. Konkrétně v Tokiu je možné zažít dvě naprosto odlišné tváře Japonska a sledovat symbiózu starého tradičního světa a toho nového moderního. Současně je hlavní město velmi tourist friendly – kromě záplavy atrakcí, show a zážitků nabízených cestovkami to je možné pocítit i na dostatku sdělení v angličtině a podobných, cestu-ulehčujících maličkostech. Zajímavých míst, věcí a lidí je v Tokiu nesčetně, nehledě na množství denních výletů po okolí. Proto bych doporučila si vyhradit na návštěvu tohoto legendárního města aspoň tři dny.
Mapa
Chrám Sensódži
Sensoji je nejstarší chrám v celém Tokiu a zároveň největší chrám známé čtvrti Asakusa. Tento buddhistický chrám, který je zasvěcený bohyni soucitu Kannon, byl dokončen už v roce 645. Sensoji patří k nejnavštěvovanějším chrámům v Japonsku.
Návštěvníci mířící z Asakusa station se dostanou do areálu branou Kaminarimon s pomyslným symbolem Tokia. Ulička Nakamise vedoucí k druhé bráně je lemovaná stánky se suvenýry. Následuje hlavní hala chrámu. Po levé straně se nachází pětipodlažní pagoda.
Dostupnost: Asakusa station
Otvírací doba: areál – neomezeně, hlavní chrám – 6:00/6:30 – 17:00
Vstupné: zdarma
Kultura v Uenu a okolí
Ueno park je velký veřejný park v severovýchodní části Tokia. Park býval součástí významného buddhistického chrámu Kaneiji, který rozhodně stojí za návštěvu. Dnes je součástí parku velký rybník Shinobazu. Ueno park je vyhledávaným místem na jaře, a to díky více než 1000 kvetoucím sakurám.
Na hranicích parku se nachází Ueno ZOO a hned několik významných muzeí. K návštěvě se nabízí Tokyo National Museum, National Museum for Western Art, Tokyo Metropolitan Art Museum a National Science Museum.
Dostupnost: Ueno station
Otvírací doba: neomezeně, Kaneiji Temple – 9:00-17:00
Vstupné: zdarma
Neonová čtvrť Akihabara
Nejen milovníci elektroniky si užijí návštěvu centrální tokijské čtvrti Akihabary. Tento distrikt přitahuje fanoušky anime (japonské animované filmy a seriály) a mangy (japonské kreslené komiksy) – dva pojmy, které definují moderní tvář Japonska rozvíjející se po druhé světové válce.
Na neonově ozářených ulicích plných billbordů a streetartu se nachází desítky obchodů s nejmodernější elektronikou, budovy plné hracích automatů, kavárny se servírkami v kostýmech komiksových postav, karaoke bary a další šílenosti, které lze zažít právě v Japonsku.
Seznam nejvyhledávanějších atrakcí v Akihabaře je možné najít v tomto super (anglickém) článku.
Císařský palác a zahrady Kókjo
V samotném srdci Tokia se nachází oáza představující tradiční tvář Japonska. Imperial Palace, sídlo císařské rodiny, a okolní zahrady Kókjo jsou v kontrastu s velkoměstským ruchem a moderními stavbami všude okolo.
Současný císař Naruhito je členem nejdéle vládnoucí dynastie všech dob. Země vycházejícího slunce je navíc jediným císařstvím na světě.
Pro veřejnost jsou zcela jsou otevřené jen východní zahrady (East Gardens). Areál paláce je možné navštívit s oficiálním průvodcem, ale interiéry běžně přístupné nejsou.
Dostupnost: Tokyo station
Otvírací doba areálu: 9:00 – 16:00/18:00, zavřeno v pondělky, pátky a svátky (viz. oficiální kalendář)
Vstupné: zdarma
Gastronomie v Shinjuku
Shinjuku je významné komerční a finanční centrum. Večer se přesouvá dynamický pracovní rytmus do malých postranních uliček s rušným nočním životem. Právě v těchto úzkých uličkách s útulnou atmosférou si člověk užije pravý japonský gastronomický zážitek.
K nejvíce vyhledávané izakaya street v Shinjuku patří Golden Gai a Omoide Yokocho. Izakaya je něco mezi tradiční restaurací a barem, kde se lidé scházejí po práci nebo na večeři. Prostory jsou často prťavé, ale většinou se shlukuje víc izakayí na jednom místě. Některé z nich nabízí menu i v angličtině. V ostatních případech se třeba můžete nechat překvapit. Saké se nalévá všude:)
Tokyo Metropolitan Government Building
Metropolitní vládní budova se nachází ve čtvrti Shinjuku ve shluku dalších mrakodrapů. 243 metrů vysoká dvojice věží, zvaná Tocho, nabízí z pozorovacích plošin ve výšce 202 metrů panoramatický výhled na celé hlavní město. Vyhlídka je zdarma, jen je potřeba vystát zhruba 20-minutovou řadu (před západem slunce je fronta delší).
Dostupnost: Shinjuku station
Otvírací doba: 9:30 – 23:00, zavřeno ve státní svátky
Vstupné: zdarma
Web: TMG Observatories
TIP: Alternativou k Metropolitan Government Building může být televizní věž Tokyo Skytree, která se nachází kousek od Asakusy. Na rozdíl od první zmiňované je placená (2100 – 3400 JPY), na druhou stranu nabízí pozorovací plošiny ve výšce 350/450 metrů a výhled ze západní strany města.
Shibuya crossing a okolí
Čtvrť Shibuya je dnes známá hlavně díky své údajně nejrušnější křižovatce světa. Staňte se součástí mraveniště na několika křižujících se přechodech nebo pozorujte tento šílený mumraj z budov okolo. Křižovatka, kterou na jednu zelenou projde až tisíc lidí, se nejlépe pozoruje z kavárny Starbucks nebo ze stanice Shuuya. Ozářená stovkami billboardů patří křižovatka v Shibuyi k nejfotografovanějším místům v Tokiu.
Mezi křižovatkou a nádražím Shibuya se taky nachází známá socha psa Hachiko, který věrně čekal na svého pána několik let. Na tento motiv byl natočený celkem dobrý film s Richardem Geerem Hachiko: A Dog’s Story.
TIP, kde se najíst: Vyhlášené running sushi Katsumidori Seibu Shibuya v patrovém domě na rohu křižovatky Shibuya přijde vhod vždycky. Ceny jsou průměrné, jídlo luxusní, fronta na zhruba 20 minut.
Shibuya je taky důležité obchodní centrum Tokia a oblíbené nákupní centrum pro turisty i místní. Na křižovatku navazuje pěší zóna Center Gai s desítkami obchodů a restaurací. V noci se tato oblast mění na bar-zónu a restaurace nahrazují kluby. Dalšími oblíbenými ulicemi, tentokrát s převahou luxusních obchodů, jsou Koen Dori a Spain Slope.
Než vyrazíte v noci na tah, skočte na večeři a první aperitiv do vyhlášené izakaya street Nonbei Yokocho. V překladu „opilcova ulice“ nabízí desítky útulných barů a restaurací a patří mezi nejoblíbenější místa, kde se večer setkat s přáteli a dobře najíst.
Svatyně Meiji Jingu
Vcelku nová svatyně z roku 1920 (znovu postavená po WW2) byla věnována císaři Meijimu. Jižní a severní vchod do areálu svatyně střeží dvě masivní dřevěné brány torii. Meiji shrine patří k nejvíce navštěvovaným šintoistickým svatyním v Japonsku.
Svatyně se nachází na hranicích s oblíbeným parkem Yoyogi, jedním z největší parků Tokia. Yoyogi je plný sakur a stromů ginkgo (jinan dvoulaločný), které kompletně mění vzhled parku na jaře a na podzim. Rušné velkoměsto dokáže časem trochu unavit, procházka svatyní a parkem naopak funguje jak dobíjení baterek.
Dostupnost: Harajuku station
Otvírací doba svatyně: východ až západ slunce
Vstupné: zdarma
Tsukiji Outer Market
Tsukiji Market patří k největším rybím trhům na světě. Donedávna se skládal ze dvou částí – vnějšího tržiště (Outer market) a vnitřního trhu pro velkoobchody (Wholesalers market). V roce 2018 se vnitřní trh z kapacitních důvodů přesunul do Toyosu.
Na trhu se prodávají čerstvé i zpracované ryby a mořské plody, kuchyňské vybavení, v menší míře zelenina a další lokální speciality. Trh je navíc obklopen spoustou restaurací, které snad ani nemůžou podávat čerstvější suroviny. Nejlepší doba pro návštěvu je dopoledne. Pro milovníky japonské kuchyně se vyplatí se vydat na trh s průvodcem.
Dostupnost: Tsukiji station
Otvírací doba: většina obchodů a restaurací je otevřená od 5:00 do oběda; zavřeno je ve státní svátky, neděle a některé obchody zavírají i ve středy
Vstupné: zdarma
Web: Tsukiji
TeamLab Borderless
Naprosto netradiční muzeum přepisující naše běžné představy o umění a způsobu jeho prezentace. TeamLab Borderless je muzeum bez mapy, kde můžete hodiny objevovat zákoutí a místnosti s rozdílnou tematikou.
TIP: Vstupenky je dobré si rezervovat několik dní předem!
Dostupnost: Aomi station
Otvírací doba: 10:00 – 17:00 (všední dny), 11:00 – 18:00 (víkendy a svátky)
Vstupné: 3 200 JPY
Web: TeamLab Borderless
Alternativou může být podobné, ale menší muzeum teamlab Planets.
A kam dál za zážitky v Tokiu?
Aneb některé zážitky za peníze koupíte. Pokud vás oslovila japonská kultura a rádi byste ji poznali hlouběji, zkuste třeba:
Čti dál o Japonsku

