Jak naplánovat 3-týdenní dovolenou v Japonsku – itinerář
Japonsko je snem mnoha cestovatelů díky své bohaté historii, unikátní kultuře a izolovanosti, která z něj udělala výjimečnou zemi plnou tradic a památek. Nikdy nebylo evropskou kolonií, a proto si zachovalo svůj jedinečný charakter.
V Japonsku se střetávají dva světy – starý, plný chrámů, svatyní, elegantních geish a legendárních samurajů, který je hluboce propojený s přírodou a vyvolává v návštěvnících klid a pokoru. A nový, moderní, dynamický a někdy až bláznivý, který definuje současné Japonsko. Kromě měst nabízí Japonsko i úchvatnou přírodu s horami, národními parky, vulkány a krásným pobřežím.
Tento itinerář zahrnuje nejkrásnější místa ostrova Honšú, která můžete objevit během tří týdnů, a kombinuje poznávání měst s výlety do přírody.
3 týdny v Japonsku – mapa a itinerář
Nezapomeňte si přečíst také, co je dobré vědět před cestou do Japonska, co nevynechat v Kjótu, co vidět v Tokiu, a pro ty, kdo váhají, srovnání Japonska s Jižní Koreou. Níže v tomto článku najdete ukázkový 3-týdenní itinerář cesty po Japonsku.
Tokio (3 dny)
Tokio (angl. Tokyo) je velmi dobrá vstupní brána k poznání japonské kultury a překonání časového posunu. V Tokiu toho může člověk vyzkoušet a zažít opravdu hodně. Pokud vás zajímá víc, podívejte se na samostatný článek 10 míst, které navštívit v Tokiu.
Hakone (1 den)
Hakone je malé, nicméně velmi turistické město vzdálené hodinu jízdy vlakem od Tokia. Velkou část města obklopuje geotermální park Fuji-Hakone-Izu National Park. Právě na horké prameny láká tato vulkanická oblast většinu turistů. Dalšími lákadly jsou velmi fotogenické výhledy na horu Fuji přes jezero Ashi. Moje výhledy byly ovlivněné návštěvou města pár dní po super hurikánu, který v Japonsku řádil v říjnu 2019.
Co vidět v Hakone:
- Onseny – zmiňované horké prameny jsou využívány v lázních zvané onsen. V Hakone jich je celá řada, takže si vybere každý.
- Hakone Shrine – šintoistických svatyní je v Hakone víc, tato ale sedí ikonicky na břehu jezera. Nezapomeňte navštívit červenou bránu, která je pro jistotu úplně ve vodě.
- Ōwakudani – vulkanické údolí plné sirných výparů a horkých pramenů je dostupné lanovkou. Nahoře je možné si prodloužit život o 7 let snězením černého vajíčka.
- Lake Ashi – jezero vulkanického původu se nachází hned pod kráterem Ōwakudani a křižují ho desítky výletních lodí v pirátském stylu.
Kde se ubytovat:
- RoheN HakoneYumoto (levné)
- Field Hakone Resort (střední třída)
- Fujiya Hotel (luxusní)
- Yamagaso (zážitkové)
TIP: Pokud nemáte půjčené auto, stačí využít kvalitní veřejnou dopravu v Hakone. Ta se skládá z vláčku, zubačky, lanovky, turistických lodí a samozřejmě běžných autobusů, které slouží těm, co jsou víc na budgetu.
Doprava TOKIO – HAKONE:
1. Tokio (shinkansen směr Shin-Osaka) – Odawara (34 minut)
2. Odawara (vlak OH směr Hakone-Yumoto) – Hakone-Yumoto (15 minut)
Celkový čas cesty: 1 hodina
Kyoto (3 dny)
Kjóto je kulturně nejnašlapanější město a moje nejoblíbenější destinace v Japonsku. S přehledem by se tady dal strávit týden, a ani tak by se nedaly stihnout všechny atrakce. Podrobněji píšu o této destinaci v příspěvku 14 míst, které navštívit v Kjótu.
Osaka (2 dny)
Osaka je zas něco z úplně jiného soudku. Osobně jí přezdívám ,,město světel“, protože tolik halogenu byste jinde sotva našli. Třetí největší japonské město je důležitým přístavem a centrem průmyslu. Osaka jinak ale vyzařuje párty atmosféru, všude jsou restaurace, obchody a hlava na hlavě. Zdejší jídlo je vyhlášené. Kromě požitkářství je taky možné najít i nějaké ty památky. Osaka je ideální základna pro denní výlety do Nary a Koyasanu.
Co vidět v Osace:
- Dōtonbori – nejživější část Osaky ve čtvrti Namba je plná restaurací, obchodů, zářivých billboardů. Z mostu Nipponbashi, který se nachází v úplném centru všeho dění, je vidět známý Glico Man.
- Shinsaibashi – nákupní ulice navazující na Dōtonbori
- Osaka castle (vstup: 600 JPY) – tento hrad ze 14. století se nachází v pevnosti zahrnující Osaka Castle Park a patří k nejnavštěvovanějším hradům v celém Japonsku
- Umeda Sky Building (vstup: 1500 JPY) – stavba s proskleným eskalátorem nabízí výhled ze 40. patra
- Tempozan Giant Ferris Wheel (vstup: 800 JPY) – ruské kolo na střeše obchodního centra HEP FIVE Ferris Wheel
- Shinsekai – další velmi barevná čtvrť s výhledem na osackou eiffelovku Tsutenkaku má pověst tak trochu red district (zajímavá čtvrť, ale doporučuji opustit před setměním)
Kde se ubytovat:
- Y’s CABIN Osaka Namba (levné)
- Suzuran Tengachaya (střední třída)
- Centara Grand Hotel Osaka (luxusní)
- Hotel Yu-shu (zážitkové)
Doprava TOKIO/HAKONE – OSAKA:
1. Tokio (shinkansen směr Shin-Osaka) – Shin-Osaka (2h 30min)
2. Shin-Osaka (rapid line směr Aboshi) – Osaka
Celkový čas cesty: 3hod
Nebo:
1. Hakone-Yumoto (vlak OH směr Odarawa) – Odarawa (17 minut)
2. Odarawa (shinkansen směr Shin-Osaka) – Shin-Osaka (3h 16min)
3. Shin-Osaka (rapid line směr Aboshi) – Osaka
Celkový čas cesty: 4hod
Nara (1 den)
Bývalé hlavní město z dynastie Tchang si dochovalo spoustu historických památek. Většina fotek na Googlu ale po zadání Nary vyhodí jeleny, kteří okupují celé město. Toto menší klidné město je spíš o atmosféře. Projděte si v klidu centrum s pár restauracemi a kavárnami, na které navazuje historické centrum s chrámy, pagodami a zahradami. Nakrmte jeleny a zbytek dne si nechte na průzkum Nara Parku. V něm se nachází další chrámy, restaurace, vyhlídky a samozřejmě jeleni.
Co vidět v Naře:
- Nara deer – jelínci zažívají v Naře pravý blahobyt. Tento symbol města je možné potkat na každém rohu. Jeleni jsou chránění, protože jsou považovaní za pomocníky bohů. Na ulicích je možné si koupit speciální jelení sušenky (1 balení za 200 JPY) a na chvíli si zahrát na zaříkávače jelenů.
- Kōfukuji Temple (vstup do areálu: zdarma) – buddhistický chrám z roku 710, v jehož areálu se nachází například Five Storied Pagoda, Nan’en-dō nebo Kōfuku-ji
- Yoshikien Garden (vstup: zdarma) – japonské zahrady pojmenované po přilehlé řece Yoshikien nabízí tři druhy unikátních částí: pond garden, moss garden a tea ceremony garden
- Nandaimon Gate – ,,Velká jižní brána“ z 15. století slouží jako vstup do části západního chrámu
- Todaiji (vstup: 600 JPY) – buddhistický chrám s největší dřevěnou budovou světa je dnes na seznamu UNSECO. Uvnitř se nachází obrovská socha Buddhy. Zajímavostí je dřevěný červený sloup na boční straně chrámu s malou dírou uprostřed. Komu se podaří proplazit skrz otvor na druhou stranu, tomu bude zaručeno osvícení v příštím životě.
- Nigatsudo a Sangatsudo Temple – tyto buddhistický chrámy se nachází kousek nad chrámem Todaiji a jsou součástí jednoho komplexu. Zasazené v parku mají spíše přírodní poklidnou atmosféru a z vrchní terasy je dobrý výhled na celý komplex. Právě v jednom z těchto chrámů jsem potkala velmi milého mnicha, který mi ochotně vysvětlil základy Buddhismu a Šintoismu.
- Nara park a Mount Wakakusayama (vstup na vyhlídku: 150 JPY) – park a kopec nad ním jsou přirozeným pokračováním putování okolo Nary. Výstup na kopec trvá z města necelou hodinu. Nahoře je dobrý výhled do okolí, na jaře je stezka lemovaná kvetoucími sakurami a po celý rok se tady samozřejmě líně producírují jeleni. Doporučuji stoupat po severní straně a pak pokračovat dolů jižní stranou po lesní stezce (celý okruh má asi 6 km).
Kde se ubytovat:
- Yuzan Guesthouse (levné)
- Iroha Grand Hotel Kintetsu Nara Ekimae (střední třída)
- Tsukihitei (luxusní)
- Onyado Nono Nara Natural Hot Spring (zážitkové)
Doprava OSAKA – NARA:
1. Osaka (vlak směr Nishikujo, Tennoji) – Nara (50 minut)
2. Z Nara station do centra pěšky zhruba 1 km (10 minut)
Celkový čas cesty: 1hod
Koyasan (1 den)
Náboženské město Koyasan bylo založené mnichem Kobo Daishi. Ten obešel celé Japonsko, než našel ideální místo pro praktikování své nové odnože buddhismu. Malé město je zasazené v lesích na vrcholu hory Koya a je výchozím bodem poutní cesty Shikoku 88 Temple Pilgrimage. V Koyasanu jsou desítky chrámů, svatyní a snad nejznámější hřbitov světa. Město je taky populární pro své termální prameny, které proudí několika místními onseny.
Samotná cesta do Koaysanu je zážitek. Poloprázdný vláček si to mašíruje japonským venkovem a s každým kilometrem vzrůstá pocit, že veze pasažéry na konec světa. Poslední úsek se klikatí lesem a stará souprava vydává tématicky děsivé skřípání. Na konečné se přesedá na vrcholný dopravní prostředek dobrodružné cesty – zubačku. Krátká strmá jízda vede kaňonem na okraj města, odkud se ještě musí kousek pokračovat autobusem nebo pěšky. Město má dobrou veřejnou autobusovou dopravu, která za deště přijde opravdu vhod.
Co vidět v Koyasanu:
- Okunoin Cemetery – jedno z nejvíc posvátných míst v Japonsku a zároveň dramatické, mystické a prazvláštní místo. Uprostřed rozlehlého hřbitova s více jak 200 000 náhrobky se nachází Okunoin Temple. Jeho součástí je Torodo Hall (hlavní síň s 10 000 lucernami) a mauzoleum, kde je k věčné meditaci uložen zakladatel Shingon buddhismu Kobo Daishi. Doporučuji začít okruh na Okunoin-mae bus stop a vracet se přes hřbitov a chrám zpět do města.
- Temple stay – 1 den na prozkoumání města bohatě stačí, ale noc v chrámu přináší speciální zážitek. Člověk může poznat život mnichů, vyzkoušet tradiční vegetariánské buddhistické jídlo a zúčastnit se ranní motlitby.
- Daimon Gate – vstupní brána vítá poutníky a turisty při vstupu do Koyasanu
- chrámy – Koyasan je vyloženě náboženské a poutní město, proto je zde možné najít chrám na každém rohu. Mezi nejznámější chrámové komplexy ve městě patří Kongobu-ji Temple a Garan temple complex.
- turistika – kolem Koyasanu vede rozsáhlá síť poutních stezek. Většina lidí volí nenáročnou (2,5 km jednosměrnou) stezku Fudozaka Trail. V nabídce je i mnohem náročnější týdenní trek Kohechi Trail, který vede horským terénem.
Kde se ubytovat:
Ubytování v Koyasanu doporučuji rezervovat s velkým předstihem, protože kapacita ubytování je malá. Ubytování v Koyasanu je specifické tím, že se často jedná o pobyty v klášterech, ryokanech a dalších tradičních japonských domech. Součástí pobytu je tak často snídaně, večeře, onseny (wellness), večerní program a další služby, které zvyšují cenu, ale zároveň dělají z pobytu neopakovatelný zážitek.
- Guest House hachi hachi (levné)
- Koyasan Guest House Tommy (levné)
- 高野山 宿坊 普門院 -Koyasan Shukubo Fumonin- (střední třída)
- 高野山 宿坊 恵光院 -Koyasan Syukubo Ekoin Temple- (luxusní)
- 宿坊 光明院 (zážitkové)
Doprava OSAKA – KOYASAN:
POZOR: Neplatí zde JR Pass
1. Osaka station (vlak směr Nishikujo, Tennoji) – Shin-imamiya (13 minut)
2. Shin-imamiya (vlak směr Gokurakubashi) – Gokurakubashi (1h 15min)
3. Gokurakubashi (cable car směr Koyasan) – Koyasan (5min)
Celkový čas cesty: 1h 47 min
Himeji (1 den)
Hrad Himeji ve stejnojmenném městě je zajímavá půldenní zastávka na cestě mezi Osakou a Hiroshimou. Přestože mořem a horami obklopené město nemá v nabídce moc jiných atrakcí, hrad a přilehlé zahrady rozhodně stojí za návštěvu. Pokud si vybrat jednoho zástupce typické japonské hradní architektury, doporučuji právě Himeji.
Co vidět v Himeji:
- Himeji Castle (1000 JPY/ 1050 JPY včetně zahrady Kokoen) – tento hradní komplex ze 14. století přežil všechny ozbrojené konflikty, bombardování během Druhé světové války i nejrůznější přírodní katastrofy. Dnes je na seznamu UNESCO a současně zůstává největším hradem v Japonsku.
- Kokoen Garden – tyto relativně nové zahrady (z roku 1992) se nachází hned vedle hradu Himeji. V areálu je možné projít devět samostatných zahrad v japonském stylu s odlišnou tematikou a navštívit tea ceremony house.
Kde se ubytovat:
- Hotel Carneval ホテル カルネヴァール 男塾ホテルグループ (levné)
- ホテルシエル (střední třída)
- Hotel Monterey Himeji (luxusní)
- 姫路城に面する築100年以上の古民家民泊 (zážitkové)
Doprava OSAKA – HIMEJI
1. Osaka station (vlak směr Takatsuki) – Shin-osaka (3min)
2. Shin-osaka (shinkansen směr Hakata) – Himeji (43min)
3. Z Himeji station k areálu hradu pěšky zhruba 1 km (10 minut)
Celkový čas cesty: 1 hodina
Hiroshima (2 dny)
Průmyslové město a důležitý přístav Hiroshima ve světě nechvalně proslulo kvůli útoku ze 6. srpna 1945, kdy byla na město svržená atomová bomba Little Boy. Dodnes se město a jeho obyvatelé potýkají s následky a centrum města je věnované památníkům a muzeu.
Když jsem přijela do Hiroshimy, rozhodně jsem nečekala moderní rozvíjející se město. Opak byl ale pravdou – historické centrum je znovu opravené a plné zajímavých míst, okolí řeky je lemované bary a restauracemi, ve městě se budují nové nákupní centra, školy, parky, muzea a moderní infrastruktura. Není to jen turismus, který městu přinesl druhou šanci. Je to především snaha místních pokračovat dál a zabránit, aby se strašná minulost kdekoliv opakovala. Ponurá atmosféra, která je dokumentována fakty v muzeích, je dokonale vyvažována novým životem, který je vidět všude v ulicích Hiroshimy.
Co vidět v Hiroshimě:
- Hiroshima Peace Memorial Park – park je situován v epicentru někdejšího výbuchu na břehu řeky. Nachází se v něm Peace Memorial Museum, Atom Bomb Dome, Memorial Cenotaph (monument zobrazující prázdnou hrobku), Flame of Peace (plamen míru), Children’s Peace Monument (dětský památník) a monument věnovaný obětem dopadu atomové bomby.
- Peace Memorial Museum (vstup: zdarma) – muzeum věnované událostem během WW2 a samozřejmě všem obětem dopadu atomové bomby. Doporučuji začít prohlídku Hiroshimy právě tady, protože pak má člověk čas vstřebat celou hroznou historii prohlídkou ostatních památníků v parku a nakonec ocenit znovuzrození celého města při prohlídce ostatních zajímavostí.
- Atom Bomb Dome – neboli Genbaku Dome je dnes nejznámější stavbou Hiroshimy. Byl postaven v roce 1915 podle návrhu českého architekta Jana Letzela jako Hirošimský prefekturní palác. Vzdálený 160 metrů od epicentra zůstal jako jediná stavba v okolí stát. Dnes je nezměněné torzo připomínkou ničivých událostí a naděje na světový mír.
- Hiroshima Castle (vstup: 370 JPY, do areálu zdarma) – tento hrad byl jako jeden z mála postaven v centru města a na rovině, takže kromě obranné funkce sloužil spíš jako ekonomické a vládní centrum. Hrad byl zničen během útoku v roce 1945 a znovu postaven v 60. letech.
- Shukkeien Garden (vstup: 260 JPY) – krásné japonské zahrady ze 17. století leží na břehu řeky Enko. Najdete tady typickou japonskou architekturu, spoustu rybníků a čajoven.
noční prohlídka města – většina památek v Hiroshimě je v noci důmyslně nasvícená. V noci je zajímavý pohled na A-Bomb Dome nebo Hiroshima Castle. - okonomijaki – japonská palačinka nebo japonská pizza, jak se tomuto jídlu přezdívá, je typické jídlo Hiroshimy. Základem je zelí, vejce a nudle plus toping a další ingredience. Je možné najít i bezmasou verzi:)
Kde se ubytovat:
- GuestHouse Hostel MangeTak ゲストハウス マングタック広島 (levné)
- bHOTEL Origaminn 603 – 5 mins PeacePark (střední třída)
- Hilton Hiroshima (luxusní)
- 88 House Hiroshima (zážitkové)
TIP, kde se najíst: Vystůj krátkou frontu s japonským pivem v ruce a zajdi do vyhlášené restaurace Nagata-ya. Nachází se přímo v centru Hiroshimy, ceny jsou standardní, jídlo výborné a vegetariáni tady najdou hned několik verzí Okonomijaki.
Doprava HIMEJI – HIROSHIMA
1. Himeji station (shinkansen směr Hakata) – Hiroshima (1h 53min)
2. Z Hiroshima station jezdí do centra JR autobus (10 minut)
Celkový čas cesty: 2 hodiny
Ostrov Miyajima
Tento malý ostrov se oficiálně jmenuje Itsukushima, ale obecně je známý spíš pod jménem Miyajima, neboli ,,ostrov svatyní“. Spousta lidí podniká jednodenní výlet na ostrov z Hiroshimy. Možná to bylo kvůli krásnému počasí, možná to bylo díky všem zajímavým svatyním a chrámům nebo snad díky krásné přírodě a výhledům z vrcholu ostrova. Každopádně Miyajima pro mě byl jeden z nejhezčích výletů v Japonsku.
Co vidět v Miyajima:
- Great torii gate – světoznámá sytě červená brána je viditelná už z trajektu a nachází se vedle konce promenády. Oficiálně je součástí přilehlé svatyně, prakticky si ale nezávisle stojí ve vodě na břehu a při přílivu vytváří iluzi, že si ladně pluje na moři. Během mojí návštěvy byla brána v rekonstrukci, takže jsem viděla jen krásné lešení:)
- Itsukushima Shrine (vstup: 300 JPY, 500 JPY včetně Treasury Hall) – tato dřevěná šintoistická svatyně natřená celá na červeno se nachází v malé zátoce vedle brány Torii. Při přílivu je de facto na vodě a celý komplex je propojený navazujícími halami.
- Mount Misen – nejvyšší bod ostrova (535 m.n.m.) je možné zdolat pešky nebo lanovkou (cena: 1010 JPY jednosměrná, 1840 JPY zpáteční cesta). Jednoznačně doporučuji vyrazit pěšky a užít si chrámy, svatyně, les, výhledy, jeleny a opice po cestě nahoru i dolů.
- Na vrchol vedou 3 cesty: Momijidani Course, Daisho-in Course (2,5 km) a Omoto Course (3 km). První zmiňovaná je sice nejkratší, ale taky nejstrmější a většinu cesty se jde lesem pod lanovkou.
- Cestou nahoru jsem zvolila prostřední cestu (Daisho-in), která začíná kousek nad svatyní Itsukushima. Na této trase se nachází mystický buddhistický chrám Daishoin temple založený Kobo Daishim. Cesta na vrchol trvá 1-2 hodiny a za dobrého počasí je odtud 360° výhled do okolí na ostrov, pevninu a moře.
- Cesta dolů (Omoto) je samozřejmě rychlejší, ale rozhodně stojí za to udělat malou odbočku na vyhlídku Komagabayashi Peak. Na trase jsem používala mapy.cz a nezklamaly.
- centrum Miyajimacho – promenáda kolem moře je plná zvědavých jelenů a v centru města jsou desítky svatyní, chrámů (Senjokaku Hall) a pagod. Nemluvě o restauracích a obchodech se suvenýry.
Kde se ubytovat:
- Oyado Tsukiusagi (levné)
- Miyajima Seaside Hotel (střední třída)
- Miyajima Grand Hotel Arimoto (luxusní)
- Iwaso (zážitkové)
Doprava Hiroshmia – Miyajima
POZOR: Na vlak i trajekt platí JR Pass!
1. Hiroshima station (JR vlak směr Onoura) – Miyajimaguchi station (27min)
2. Miyajimaguchi Sea Line (trajekt směr Miyajima) – Miyajima (10 minut)
Celkový čas cesty: 50 minut
Kanazawa (2 dny)
Během dynastie Edo se stala Kanazawa důležitým kulturním centrem. Během 2WW byla jako jedno z mála velkých měst ušetřená bombardování. I proto je dnes plná významných památek.
Co vidět v Kanazawě:
- Kenrokuen (vstup: 320 JPY, zdarma během časných ranních hodin) – pravděpodobně nejkrásnější japonská zahrada je kromě květin a stromů plná jezírek, mostů, lucerniček, čajoven a vyhlídek. Je důmyslně navržená, aby v každém ročním období nabídla zajímavou podívanou. Prozkoumat ji zabere minimálně hodinu.
- Kanazawa Castle – hrad se nachází uprostřed rozlehlé Kanazawa Castle Gardens, které sousedí se zahradami Kenrokuen. Samotný hrad několikrát vyhořel a na konci 19. století vznikla jeho současná podoba.
- Oyama Shrine – svatyně ze 16. století se zajímavou vstupní branou, která byla navržená nizozemským architektem
- Omicho market – rybí trh v centru města s více než 200 obchůdky a stánky pod zastřešenou ulicí. Mimo čerstvých ryb je tady možné najít i čerstvé ovoce, květiny, oblečení a nějaký ten snack.
- Tsuzumi-mon Gate – tato masivní dřevěná brána je součástí Kanazawa station a stala se pomyslným symbolem města
- Higashi Chaya District – během dynastie Edo se dostaly do obliby čtvrti plné posh restaurací a čajoven (jap. chaya), kde hosty bavily geishy. Čtvrť Higashi je jednou z největších a nejlépe dochovaných čtvrtí tohoto typu.
- Shima Teahouse (vstup: 500 JPY) – jeden z pár domů ve čtvrti Higashi Chaya, který je otevřený pro veřejnost. Dnes je v něm muzeum, ve kterém je možné nahlédnout do pokojů, které dříve obývaly geishy. Součástí je čajovna, kde jsem ochutnala můj nejzelenější čaj:). Kaikaro Teahouse (vstup: 750 JPY včetně čaje) nabízí podobný zážitek.
- Nishi Chaya District – druhá velmi zachovaná, ale mnohem menší geisha čtvrť. Nachází se zde muzeum Nishi Chaya Shiryokan, který je jako jediný dům otevřený pro veřejnost.
- Ninjadera (vstup: 1000 JPY – organizované tůry s průvodcem, rezervace doporučená) – chrám Myoryuji vedle čtvrti Nishi Chaya nemá s Ninjami nic společného. Své jméno získal kvůli tajným místnostem, tunelům a nástrahám, které zajišťovaly jeho obyvatelům bezpečný únik.
- Nagamachi – historická rezidenční čtvrť samurajů a jejich rodin, ve které se luxusní domky nachází za vysokými ploty a vodními kanály. Nomura-ke (vstup: 550 JPY) je rodinný dům bývalého samuraje s krásnou zahradou, který je dnes přeměněný na muzeum.
Kde se ubytovat:
- Kanazawa Guesthouse Stella (levné)
- SOKI Kanazawa (střední třída)
- Kanazawa Hakuchoro Hotel Sanraku -Natural Hot Spring- (luxusní)
- Zaimoku-an (zážitkové)
Doprava HIROSHIMA – KANAZAWA:
1. Hiroshima station (shinkansen směr Tokyo) – Shin-Osaka (1h 26min)
2. Shin-Osaka (vlak směr Kanazawa) – Kanazawa (2h 39min)
3. Kanazawou zhruba 2x za hodinu křižují JR autobusy, které vozí turisty s platným JR Passem kolem nejznámějších atrakcí.
Celkový čas cesty: 4h 30 min
Poznámka: Do Kanazawy jsem stihla dorazit den před super-tajfunem Hagibis, jedním z nejničivějších tropických cyklonů za posledních několik dekád. Ještě dopoledne jsem v dešti a sílícím větru obíhala poslední památky. Lidí málo, ponožky mokré, nejistota blížícího se večera, ale zásoby saké nakoupené. Tajfun nakonec nejvíce zasáhl Tokio a Nagano, moje další destinace.
Přestože Japonci jsou v rychlosti oprav poničené infrastruktury neporazitelní, obnova Tokijského metra a spojení Tokio-Nagano trvala tři dny. Stejně tak byla odstřižená i oblast Alp. Místo další cesty do Takayamy a Nagana jsem zvolila jedinou pojízdnou variantu – objížďku přes Osaku zpět do Tokia. Odtud jsem pak v posledních dnech, čekajíc bezpečně v blízkosti letiště, podnikala jednodenní výlety. No mohlo to dopadnout hůř:)
Shirakawa-go (1 den)
Prefektura Gifu a Toyama jsou hornaté oblasti, ve kterých jsou roztroušené malé vesnice s velmi zachovalými tradičními farmářskými domky. Shirakawa-go, která je spolu s Gokayamou na seznamu UNESCO, patří mezi nejoblíbenější destinace kvůli snadné dostupnosti na cestě do Takayamy. V této oblasti neplatí JR Pass a dopravní spojení zajišťují pouze hromadné a turistické autobusy. Spousta z těchto romantických vesniček v horách je dodnes velmi izolovaná, což v zimním období platí dvojnásob. Kdo má víc času a je fascinován japonským venkovem může pokračovat právě do těchto vesnic, namísto velmi turistické Shirakawy.
Co vidět v Shirakawa-go:
- Ogimachi – vesnice v regionu Shirakawa-go s největší koncentrací tzv. gassho-zukuri farem. Volně přeloženo, toto japonské označení referuje ke stylu architektury, kdy střecha domů připomíná tvar rukou při buddhistické modlitbě. Je tady přes 110 tradičních farem, z nichž některé jsou staré víc jak 250 let.
- Gassho-zukuri Minkaen (vstup: 600 JPY) – muzeum plné zachovaných tradičních farem leží na druhém břehu řeky od centra Ogimachi
- Shiroyama Viewpoint – vyhlídka na vesnici, cesta z centra zabere zhruba 20 minut, případně shuttle busem pár minut
- Wada-ke House (vstup: 300 JPY) – největší farma, která patřila bohaté rodině, je dnes otevřená jako muzeum pro veřejnost
Kde se ubytovat:
- Shirakawago Guest House Kei (levné)
- CURIO Shirakawago (střední třída)
- Onyado Yuinosho (luxusní)
- Shiroyamakan (zážitkové)
Doprava KANAZAWA – SHIRAKAWA-GO:
POZOR: Neplatí zde JR Pass!
1. Kanazawa station (autobus směr Shirakawago) – Shirakawago (1h 15min)
Cena: 2 000 JPY
Celkový čas cesty: 1h 15min
Takayama (1 den)
Město Takayama se nachází v horách a v minulosti se proslavilo těžbou kvalitního třeba a uměním truhlářství. Dnes je čím dál více populární díky velmi zachovalému starému centru, které srší historickou atmosférou. Oblíbený je taky jarní a podzimní festival, který je považován za jeden z nejlepších v celém Japonsku. Většina atrakcí v ne příliš velké Takayamě je v pěší vzdálenosti. Začněte prohlídku na trzích ve starém městě, projděte si chrámovou stezku, navštivte muzeum a skanzen a na večer se vraťte nasávat atmosféru do starého města.
Co vidět v Takayamě:
- Asaichi – ranní trhy
- Old Town – centrum města se spoustou dochovaných dřevěných domů, které vznikly během dynastie Edo (1600 – 1868). Za prohlídku stojí například vládní budova Takayama Jinya (vstup: 440 JPY).
- Higashiyama Walking Course -stezka dlouhá 3,5 km vede kolem desítek svatyní a chrámů, trosek Takayamského hradu v parku Shiroyama a klidnou částí města. Okruh začíná a končí v okolí Museum of History and Art.
- Hida Folk Village (vstup: 700 JPY) – open air muzeum, ve kterém se nachází tři desítky tradičních japonských domů vybudovaných v dynastii Edo. Muzeum je vzdálené 30 minut chůze nebo 10 minut jízdy autobusem od Takayama Station (autobusy jezdí každých 30 minut a jedna jízda stojí 100 JPY).
- Matsuri no Mori (1000 JPY) – unikátní muzeum věnované Takayamskému festivalu, který se koná každé jaro a podzim, a je považován za jeden z nejkrásnějíších festivalů v Japonsku
Kde se ubytovat:
- Hostel Murasaki Ryokan (levné)
- hotel around TAKAYAMA, Ascend Hotel Collection (střední třída)
- IORI Stay (luxusní)
- Sumiyoshi Ryokan (zážitkové)
Doprava SHIRAKAWA-GO – TAKAYAMA:
POZOR: Neplatí zde JR Pass!
1. Shirakawago (autobus směr Takayama Nohi Bus Center) – Takayama (50min)
Cena: 2 600 JPY
Celkový čas cesty: 50min
Nagano (2 dny)
Nagano má český národ spojený s triumfem českého hokejového týmu na zimních olympijských hrách, které Japonsko hostovalo v roce 1998. Město se nachází v hornaté oblasti a díky tomu se z něj stalo středisko zimních sportů. Kromě dochovaných připomínek Olympiády má toto původně chrámové město bohatou historii.
Co vidět v Naganu:
- Zenkoji Temple (vstup: 500 JPY) – buddhistický chrám ze 7. století je jedním z nejpopulárnějších v celém Japonsku. Právě tento chrám stál v centru rozvoje celého města.
- Olympijské symboly – připomínky pořádání zimních Olympijských her v roce 1998 se nachází v celém Naganu. Sportovní nadšenci můžou navštívit M-Wave (muzeum Naganských OH), Olympic Stadium, White Ring (zimní stadion) nebo Big Hat (hokejový stadion).
- Togakure Ninpo Museum (vstup: 650 JPY) – muzeum ukazuje život a výuku ninjů a nachází se asi hodinu jízdy autobusem od Nagana (jednosměrná jízdenka stojí 1450 JPY). S muzeem Ninpo souvisí tématický zábavní park Kids Ninja Village (vstup: 500 – 1850 JPY).
- Jigokudani Monkey Park (vstup: 800 JPY) – park je proslulý divokými sněžnými opicemi, mamaky japonskými, které si tady hlavně v zimních měsících dopřávají koupele v termálních pramenech. Park leží v hornaté vulkanické oblasti (asi 35 km od Nagana), takže kromě pozorování opic sem lidé jezdí lyžovat nebo relaxovat v onsenech (přírodních termálních lázních).
Kde se ubytovat:
- Sotetsu Fresa Inn Nagano-Zenkojiguchi (levné)
- Hotel Metropolitan Nagano (střední třída)
- Jizokan Matsuya Ryokan (zážitkové)
Doprava TAKAYAMA – NAGANO:
1. Takayama (vlak směr Toyama) – Toyama (1h 27min)
2. Toyama (shinkansen směr Nagano) – Nagano (46min)
Celkový čas cesty: 2h 41min
Pozn.: Pokud si chcete udělat zastávku na hradě Matsumoto, je možné jet autobusem přes hory a z Matsumota pokračovat do Nagana vlakem. Tato romantická jízda se ale bez zastávky na hradě nevyplatí – je o 2 hodiny delší a neplatí zde JR Pass.
Nikko (2 dny)
Malé chrámové město Nikkó se nachází v centrální části hlavního ostrova Honšú. Nejen kvůli snadné dostupnosti a platnosti JR Passu patří k oblíbeným jednodenním výletům z Tokia. Nachází se tady desítky chrámů včetně velmi známé UNESCO svatyně Toshogu.
Město je ale současně vstupní bránou do Nikko National Park. Ten nabízí řadu přírodních stezek, jezer, vodopádů a malé města v horách jsou známé onseny s přírodní termální vodou. Proto je dobré se vydat do této oblasti alespoň na dva dny. Nejlepší měsíce na návštěvu jsou říjen a listopad, kdy se listí barví do červena, zároveň ale přijíždí nejvíce turistů.
Co vidět v Nikko:
- Toshogu Shrine (1000- 2100 JPY) – místo věčného odpočinku Tokugawa Ieyasu, zakladatele významného šogunátu Togakawa, je dnes jedna z nejnavštěvovanějších svatyní v Japonsku. Nádherně zdobená svatyně se nachází v lese u města Nikkó, kloubí prvky buddhismu a shintoismu a dnes je na seznamu dědictví UNESCO.
- Jedna z mnoha vyřezávaných dřevěných ozdob zobrazuje tři moudré opice. Dnes známé a často používané piktogramy opic na sociálních sítích zakrývající si oči, nos a pusu mají původ právě v Toshogu Shrine. Vyřezané v 17. století japonským umělcem Hidari Jingoro zobrazují symbol pro ,,see no evil, speak no evil and hear no evil„.
- Shinkyo Bridge (500 JPY) – tímto červeným mostem ze 17. století začíná série chrámů a svatyň
- Futarasan Shrine – chrám z 8. století leží hned vedle Toshogu
- Taiyuin – mauzoleum zasazené hlouběji v kopci a obklopené lesy je mnohem méně frekventované než ostatní chrámy podél silnice a nabízí speciální mystickou atmosféru
- Lake Chuzenji – jezero se nachází asi 30 km za městem Nikko u posvátné hory Mount Nantai. Na zalesněném břehu se nachází malé město Chuzenjiko Onsen.
- Kegon Waterfall – téměř 100 metrový vodopád se nachází u Chuzenjiko Onsen
- Mount Hangetsuyama – z vrcholu hory, kam je možné se dostat jednou z několika stezek nebo autem, je krásný výhled na jezero Chuzenji a Mount Nantai
- Yumoto onsen – malé město na břehu stejnojmenného jezera je zasazené ještě hlouběji v národním parku Nikko. Město je oblíbené především pro termální lázně onsen a ubytování v ryokanech, typických lázeňských domech.
Kde se ubytovat:
- Nikko Guesthouse Sumica (levné)
- Nikko Akarinoyado Villa Revage (střední třída)
- The Ritz-Carlton, Nikko (luxusní)
- B&B Izumi Nikko (zážitkové)
Doprava NAGANO/TOKYO – NIKKÓ:
1. Nagano station (shinkansen směr Tokyo) – Omiya-Saitama (1h 20min)
2. Omiya-Saitama (shinkansen směr Morioka) – Utsunomiya (24min)
3. Utsunomiya (vlak směr Nikko) – Nikko station (46min)
Celkový čas cesty: 3h
Nebo:
1. Tokyo station (shinkansen směr Morioka) – Utsunomiya (50min)
2. Utsunomiya (vlak směr Nikko) – Nikko station (46min)
Mezi Nikko station, svatyněmi a jezery Yumoto a Chuzenji funguje MHD, není ale příliš frekventovaná.
Celkový čas cesty: 3h