Kam na běžky v Česku

Kam v Česku na běžky

My Češi jsme velmi aktivní národ a nepromarníme žádný zimní víkend, kdy bílá nadílka dovoluje vytáhnout běžky ze sklepa a vyrazit na hory. Osobně nejsem žádný olympionik, ale postupné objíždím všechny kouty Česka a užívám si jízdu v lesích, údolích i na hřebenech. Chystáte se vyrazit na běžky taky? V tomto článku najdete tipy na krásné běžkařské trasy v Česku.

Moje oblíbené běžkařské trasy v ČR – obsah:

Beskydy

Velké Karlovice

Typ: částečný okruh
Parkování: Machůzky, nebo Razula/ Galik (100 Kč/den)
Občerstvení: ve vesnicích + samoobslužný stánek s punčem u Leskového
Web: velkekarlovice.cz

Trasa: Machůzky – Razula – Horal – Razula – Machůzky

Podlouhlá obec Velké Karlovice se nachází těsně u hranic se Slovenskem a je jedním z výchozích bodů rozsáhlé Beskydské magistrály. Velkokarlovickou dolinu a okolní hřebeny Javorníků šněrují desítky kilometrů běžkařských tratí. Magistrála – úsek 9 vede vesnicí plnou typických valašských dřevěnic a následně vjíždí do kopcovitého terénu v lese.

Okruh údolím přes Velké Karlovice (úsek 9) je pověstný velmi dobře udržovanými stopami. Nejjednodušší je zaparkovat u ski areálu Machůzky a pokračovat na běžkách směrem do Leskového. Odtud je samozřejmě možné následovat lesní cestu až k hotelu Horal, kde začíná okruh lesem. Místo této krásné, ale kopcovité části se můžete vrátit stejnou cestou po magistrále kolem ski areálu Razula zpět k Machůzkám. Údolím vedou rovnou dvě stopy v každém směru a je zde vytvořený okruh, aby byla po cestě zpět trochu změna.

Hostýnská magistrála

Délka: 20 km
Převýšení: 571 m
Typ: zpáteční
Parkování: Troják (zdarma)/ Hostýn (100 Kč – pod kopcem na spodním parkovišti je potřeba si koupit tzv. povolenku)
Občerstvení: na začátku/ konci

Trasa: Troják – Hostýn – Troják

Z poutního místa Svatý Hostýn vede běžkařská trať pod názvem Hostýnská magistrála až do Rajnochovic. Velmi hezká a oblíbená část je Hostýn – Troják. Podmínkou je logicky hodně sněhu, jinak je stopa neudržovaná. Tento úsek měří 10 km a vede převážně po hřebeni Hostýnských vrchů, po loukách a lesem. Osobně si myslím, že je lepší začít u ski areálu Troják. Jednak z Hostýna se o něco málo víc klesá, takže těžší úsek budete mít v polovině trasy za sebou. Navíc na Hostýnu je velmi limitované parkování, takže Troják je větší jistota. Alternativou může být kratší trasa Tesák – Hostýn.

Portáš – Kasárne

Délka: 24,5 km
Převýšení: 812 m
Typ: zpáteční
Parkování: Centrální parkoviště Kohútka (zdarma)
Občerstvení: na začátku/ konci (chata Portáš a Kohútka, La Pipi café bar), hotel Fran, chata Bačkárka

Trasa: Portáš – Kasárne – Portáš

Cesta na Portáš k chatě Kohútka je dobrodružství samo o sobě, zimní jednosměrná silnice může být velmi zrádná. O něco pozvolnější a snadnější je přístup ze slovenské strany. Z centrálního parkoviště začíná kolem infocentra upravená stopa lesem. Stezka vede většinou po hřebeni a jehličnatým lesem. Přesto se převýšení nevyhnete. Stopa vede přes Velký a Malý Javorník. Polovina cesty vede za slovenskou hranicí, na jejímž konci čekají dvě chaty s občerstvením. Po zdolání zpáteční cesty se můžete těšit hned na další odměnu – například na chatu Kohútka a její legendární borůvkové knedlíky, nebo na božský bar La Pipi s nejlepším svařákem v českých horách.

Krkonoše

Harrachova cesta

Délka: 9 km
Převýšení: 153 m
Typ: zpáteční
Parkování: Ski areál Medvědín (8:00 – 12:30 – 200 Kč/den – jen PÁ/SO/NE, zákaz stání přes noc)
Občerstvení: na začátku/ konci u lanovky Medvědín, u Dívčí Lávky

Trasa: parkoviště Medvědín – TK 262 – parkoviště Medvědín

Velmi jednoduchá trasa vede téměř z centra Špindlerova Mlýna. Z velkého placeného parkoviště na Medvědíně stačí překročit most směrem k sjezdovce a ocitnete se na lesní cestě. První kilometr nebyla upravená stopa, protože lesní cestu brázdí spoustu rodin s dětmi a sáňkami. Po 1 km se ale většina lidí odpojuje u Dívčí lávKy a začíná velmi hezky upravená stopa lesem.

Až do poloviny trasy se velmi mírně stoupá, o to líp to ale jede po cestě zpátky. Po 4,5 km stopa končí a stezka stoupá směrem k Labské boudě (další 4 km) terénem vhodným pouze pro pěší nebo skialpy. Na Harrachově cestě je krásné to, že celou dobu kopíruje tok řeky Labe. Navíc vede lesem bez zástavby, za horšího počasí je stezka chráněná proti větru. Trasa je krátká, jednoduchá a vhodná i pro naprosté začátečníky.

Špindlerova bouda – Labská bouda

Délka: 17 km
Převýšení: 621 m
Typ: zpáteční
Značení: skialpinistická
Parkování: u Špindlerovy Boudy (300 Kč, pozn.: vyjeli jsme bez řetězů) / nebo dole ve Špindlerově Mlýně a využít taxi nebo autobus (nahoru jezdí pravidelně 1x za hodinu)
Občerstvení: Špindlerova bouda a v dalších boudách po cestě

Trasa: Špindlerova bouda – Moravská bouda – Ptačí kameny – Brádlerova bouda – Martinova bouda – Labská bouda – Špindlerova bouda

Tato běžkařská trať vede po hřebenu Krkonoš nad Špindlerovým Mlýnem a celou dobu koketuje s polskými hranicemi. Ze Špindlerovy boudy (1197 m.n.m.) se jede nad Moravskou boudou, přes Ptačí kameny, Brádlerovu a Martinovu boudu, až k Labské boudě. Samozřejmě odtud je možné pokračovat dál a napojit se na Krkonošskou magistrálu. Další alternativou je vyjet k Špindlerově boudě autobusem a někde od Brádlerovy boudy se spustit dolů.

Jedná se spíš o turistickou trasu – bylo tady spousta výletníků se sněžnicemi, sáňkami, skialpy a dokonce i kočárky. Stopa se tady vyskytuje ojediněle, častěji najdete skialpinistickou stezku. Náročností bych trasu zařadila mezi střední až pokročilé, protože je potřeba zdolat několik vrcholů a jede se nahoru dolů. Navíc se jedná o hřebenovku, takže je dobré počítat s nevyzpytatelným vysokohorským počasím. Za hezkého počasí jsou odměnou krásné výhledy do okolí, během ladovské zimy zas sněhem zdobené jehličnaté stromy, které lemují většinu trasy.

Krkonošská magistrála (východ)

Délka: 22 km
Převýšení: 595 m
Typ: jednosměrná, v některých částech je možné udělat okruhy
Občerstvení: Svatý Petr, Restaurace Hromovka

Jak už název napovídá, Krkonošská magistrála vás provede po celých Krkonoších (71 km). Trasa na jedné straně začíná u města Harrachov, vede přes Špindlerův mlýn a Pec pod Sněžkou až do Žacléře. Nejvyšší bod Krkonošské magistrály je Vrbatova bouda (1400 m.n.m.). Na Krkonošskou magistrálu se dá v mnoha částech napojit. Ve Špindlerově Mlýně je nejoblíbenější start ve Svatém Petru a dále pak ve Strážném, odkud se vyráží na východní stranu magistrály. U ski areálu Medvědín a Labská je možné se vyvézt lanovkou a pokračovat na západní stranu. Další výborné místo je u ski areálu Horní Mísečky, odkud vede kromě magistrály několik dalších tratí.

Trasa: Svatý Petr – Krásná Pláň – U srubu – Klínovka – Svatý Petr

Ze ski areálu Svatý Petr se sjede k řece (nikoliv nahoru po lyžařském svahu), kde začíná Krkonošská magistrála intenzivnějším stoupáním. Následně se dvakrát překračuje sjezdovka a stoupání je pořád mírnější. Trasa pak celou dobu vede lesem přes několik rozcestí až k velké křižovatce Krásná Pláň (těsně před ní je asi nejstrmější stoupání, ale jedná se jen o kratší kopec). Odtud je možné zvolit jednoduší variantu do Strážného. Druhá strana stezky vás zavede ke Klínovým boudám v trochu náročnějším, ale krásném terénu s dobře upravenou stopu.

Jizerské hory

Jizerská magistrála

Délka: 22 km
Převýšení: 394 m
Typ: okruh
Parkování: P2 Maliník (200 Kč/ den)
Občerstvení: Maliník, Hřebínek, Nová Louka

Jizerská magistrála je spletitý systém běžkařských tratí v Jizerských horách a jedno z nejoblíbenějších míst na běžkování v Česku. Magistrála se rozpíná mezi Novým městem pod Smrkem, Kořencem a Libercem. Obec Bedřichov patří k nejfrekventovanějším nástupním místům, další dobré místa jsou například u Jizery, nádrže Souš nebo Smědavy.

Trasa: Bedřichov (P2 Maliník) – Závory – Bílá Kuchyně – Točna – Kristiánov – Nová Louka – Vládní – Bedřichov

Z parkoviště Maliník se Jizerská magistrála mírně vlní kolem nádrže Bedřichov k rozcestníku Závory. Následuje menší výjezd přes Olivetskou horu k Bílé Kuchyni. U rozcestníku Točna jsme se začali vracet pomalu zpět, ale okruh je možné prodloužit zhruba o 6 km až k rozhledně Na Čihadle. Obě trasy se pak napojují v Kristiánově, kde byl jediný opravdu delší a prudší kopec na této trase. Zpět přes Novou Louku a rozcestník Vládní magistrála víceméně klesá až k parkovišti. Stopa byla dobře upravená na klasiku na stranách a na bruslení uprostřed.

Lužické hory

Lužická magistrála

Délka: 13,5 km
Převýšení: 218 m
Typ: okruh
Parkování: Stožecké sedlo (nebo U Jána, nebo u Chaty Luž) – vše zdarma
Občerstvení: chata Luž

Trasa: Stožecké sedlo – pod Trojhran – Chata Luž – Pod Ptačincem – Stožecké sedlo

Přestože v této oblasti je možné udělat celý okruh (Chata Luž – Stožecké sedlo – U Jána = 11km), doporučuji se zaměřit na magistrálu mezi Ptačincem a Chatou Luž. Úsek Stožecké sedlo – U Jána je z velké části beze stopy a zhruba 1 km je zničení od techniky, kterou tady kácí stromy napadené kůrovcem. My jsme parkovali u Chaty Luž, ale díky tomu nás čekal nejtěžší závěr na konec.

Proto doporučuji zaparkovat spíš ve Stožeckém sedle a vyjet nahoru prostřední částí, která je součást Lužické magistrály. Hned na začátku tak zdoláte největší (a vlastně jediné) převýšení. U Chaty Luž je možné si dát občerstvení a pak se vydat po hřebeni zpět (klidně i lépe udržovanou německou stranou). V posledním úseku už se jen stačí spustit druhou částí okruhu Lužické magistrály zpátky k parkovišti v sedle.

Česká Sibiř

Libenice

Délka: 17 km
Převýšení: 226 m
Typ: okruh
Parkování: Libenice (zdarma)

Trasa: Libenice – Alenina Lhota – Jistebnice – Křivošín – Sychrov – Libenice

Této oblasti se přezdívá Česká Sibiř a patří k nejlépe dostupným, strojově udržovaným stopám kolem Prahy (cesta zabrala necelou hodinu). Přestože tady bylo vcelku hodně lidí, ještě v 11:00 jsme naprosto bez problémů zaparkovali a běžkaři se časem rozprchli. Z relativně velkého parkoviště jsme se vydali směrem k Alenině Lhotě, odkud je možné si trasu prodloužit až k Ounuzu. My ale pokračovali dál do Libenice a zpět přes Křivošín na parkoviště.

Většinu cesty se jede přes pole, ale v okolí je hodně menších lesíků. Několikrát se musí překračovat silnice, takže jsme museli sundávat běžky. Krajina se mírně vlní, ale vesměs se jede po rovině. Až v úplném závěru se nachází jediný delší kopec (za Boratovským rybníkem), který je podle mě lepší si vyšlápnout na konci, než sjíždět na začátku. Bylo to taky jedno z mála míst, kde nebyla upravená stopa a lidi se tam klátili jak stromy ve vichřici. Nicméně ve shrnutí pěkný a nenáročný běžkařský okruh.

Krušné hory

Pramenáč

Délka: 11 km a více
Převýšení: 200 m
Parkování: Vitiška
Občerstvení: chata Vitiška

Trasa: Parkoviště Vitiška – Pramenáč – Cínovecké slatě – pod Husovým vrchem – Parkoviště Vitiška

Kopec Pramenáč (909 m.n.m.) se nachází na Krušnohorské magistrále, která se táhne ve dvou etapách přes hřebeny Krušných hor. Po výjezdu k horské chatě Vitiška, kde se nachází parkoviště, se doporučuji vydat přímo na vrchol. Zdolat vrchol je velmi snadné a za dobrého počasí jsou odtud hezké výhledy. První část trasy se výhradně stoupá, ale trasa je udržovaná a velmi jednoduchá (snad kromě posledního úseku, který je trochu prudší).

Další možností je začít rovnou na Krušnohorské magistrále, která vede do údolí směrem na Cínovec a dál kolem německých hranic. Za Cínovcem se míjí Husův vrch a od tohoto úseku se výrazně klesá ke Komáří Hůrce s občerstvením. Zpět se vrací opět po Krušnohorské magistrále a stoupá se k Vitišce.

Tímto děkuji všem, kteří se starají o údržbu běžkařských tratí!

Další tipy na výlety po Česku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *