Jak vytvořit itinerář na 3 týdny cestování v Jižní Koreji
Jižní Korea je fascinující destinace, která spojuje bohatou historii, pulzující kulturu, úchvatnou přírodu, moderní města plná života a nezapomenutelnou kuchyni. Tato soused Japonska, který se po ničivé válce v 50. letech proměnil v ekonomického giganta, nabízí cestovatelům jedinečnou kombinaci tradičního a moderního. Projděte se uličkami historického Seoulu, kde vedle sebe stojí starobylé královské paláce a mrakodrapy technologických gigantů. Objevte kouzlo buddhistických chrámů ukrytých v horách, nebo se nechte okouzlit malebnými přírodními scenériemi v národních parcích. Ať už jste milovníci historie, kultury, přírody, městského ruchu, nebo exotické kuchyně plné chutí a vůní, Jižní Korea vás zaručeně okouzlí.
Pokud plánujete dovolenou a chcete cestovat bez cestovky, tento článek vám poskytne všechny potřebné informace, abyste si Jižní Koreu užili naplno. Dozvíte se, jak si naplánovat cestu na vlastní pěst, sestavit ideální itinerář a objevit ta nejzajímavější místa, která tato fascinující země nabízí.
Dovolená v Jižní Koreji
TIP na mobilní aplikaci: V Jižní Koreji jsou mapy od Googlu téměř nepoužitelné. Proto je lepší používat mobilní aplikaci maps.me, mapy.cz, nebo ještě lépe NAVER Map, která je dělaná přímo pro tuto zemi a ukazuje i jízdní řády MHD.
Mapa cesty po Jižní Koreji
3-týdenní itinerář dovolené v Jižní Koreji
Seoul (4 dny)
V hlavním a největším městě Jižní Koreji se prolínají dva světy – moderní část se skleněnými mrakodrapy plná spěchajících lidí s důležitě vypadajícími kufříky, a historická část s královskými paláci, buddhistickými chrámy a tradičními domy zaplněná hlasitě štěbetajícími turisty. Seoul nabízí pro každého něco, ať už hledáte památky, nákupy, business, noční život nebo dokonce kousek přírody.
Kde se ubytovat v Seoulu
V Seoulu najdete různé čtvrti, které nabízejí ubytování podle vašich preferencí. Myeong-dong je ideální pro ty, kteří hledají rušnou atmosféru plnou nákupů a street foodu, blízko hlavních turistických atrakcí. Insadong je skvělý pro ty, kdo chtějí poznat tradiční korejskou kulturu, umění a být blízko historických památek. Hongdae přitahuje mladé cestovatele svým bohémským prostředím, kreativní atmosférou a živým nočním životem. Itaewon je vhodný pro ty, kteří preferují mezinárodní prostředí, rozmanitou kuchyni a dynamický noční život. Gangnam nabízí moderní ubytování a je ideální pro ty, kdo hledají luxus, nákupy ve špičkových obchodech a přístup k prestižním restauracím.
1.den – nejhezčí místa v Seoulu
- Changdeokgung palace (vstup: 3 000 KRW) – neboli Palác nejvyšší ctnosti je jedním z pěti královských paláců v Seoulu. Jeho stavba začala na konci 14. století a dnes je zapsán na seznamu UNESCO. Areál paláce je tak rozlehlý, že jeho návštěva zabere minimáně 2 hodiny. Vedle se navíc nachází Secret Garden, tajné zahrady, kde je možné navštívit 28 pavilonů.
- Bukchon Hanok Village – ,,bukchon“ znamená v překladu severní vesnice a ,,hanok“ tradiční domy. Tato zachovalá historická čtvrť začala vznikat během Joseonské dynastie. Dnes je tady mnoho kaváren, guesthousů, kulturních center, ale hodně budov taky pořád funguje jako rodinné domy.
- Gyeongbokgung palace (vstup: 3 000 KRW) – první z pěti královských paláců byl založen na konci 14. století. Prohlídka historického areálu zabere minimálně 2 hodiny. Doporučuji začít prohlídku u hlavní brány Gwanghwamun, kde každou hodinu (od 10:00 do 15:00) probíhá střídání stráže.
- Insadong – čtvrť Insadong se svou hlavní diagonální ulicí Insadong-gil byla známá především díky čajovnám, uměleckým dílnám a antikvariátům. Dnes je to nejlepší místo, kde nakoupit suvenýry. Je tady i spousta restaurací, ale jsou zbytečně dražší, než v jiných čtvrtích.
TIP, kde se najíst: Maru JaYeonSik Kimbap (vegetariánská restaurace, levná)
2. den – nejhezčí místa v Seoulu
- Deoksugung palace (vstup: 1 000 KRW) – další z pěti královských paláců je rozlohou o kus menší než předchozí dva, nicméně sloužil jako domov královské rodině. Kromě historické části se zde taky pravidelně pořádají výstavy moderního umění. I tady přes den probíhá každou hodinu střídání stráží.
- Seoul Plaza – toto náměstí se známým nápisem Seoul se nachází hned naproti paláci Deoksugung vedle metropolitní knihovny.
- Sungnjemun Gate – brána byla postavená na konci 14. století a sloužila jako jižní vstup do města obehnaného hradbami.
- Namdaemun market – jedná se o největší tradiční trh v Seoulu. Prodává se tady hlavně spotřební zboží jako oblečení a je tu i pár stánků s jídlem.
- Myeongdong Shopping Street – jak už název napověděl, na této ulici najdete spoustu obchodů a butiků s oblečením a dalšími serepetičkami. Venku na ulici je taky hodně stánků se streetfoodem.
- Cheonggyecheon – 10 km dlouhá promenáda kolem řeky slouží jako rekreační zóna v centru města.
- Bongeunsa Temple – tento buddhistický chrám byl postaven na konci 8. století. Je známý především tím, že se v něm dá strávit noc a pořádají se tady náboženské retreaty.
- Itaewon – tato čtvrť je známá svým nočním životem. Je to nejvíce multikulturní část v Seoulu a nachází se tady spousta hostelů, restaurací, barů a nočních klubů.
- War Memorial of Korea (vstup: zdarma) – památník se věnuje válečné historii Jižní Koreji a jeho cílem je prevence proti dalším ozbrojeným konfliktům. Muzeum má šest vnitřních výstavních hal, venkovní část zahrnuje pamětní sochy a vojenské vybavení.
3. den – co navštívit v okolí Seoulu
- Bukhansan National Park – tento národní park se nachází severně od Seoulu, ale je možné se tady dostat do půl hodiny pomocí MHD (z východu metrem, ze západu autobusy). Doporučuji jet metrem do stanice Bukhansan Ui, odkud se jde chvíli po silnici na začátek stezky. Pak už se celou dobu stoupá na nejvyšší vrchol 837 m.n.m. s luxusní vyhlídkou. Stezka má asi 7 km a vede kolem několika chrámů. Za hezkého počasí v parku bývá hodně lidí. Na druhé straně parku je několik restaurací a je možné si chytnout autobus z nejbližší zastávky Jingwan-dong.
TIP na mobilní aplikaci: Na této trase jsem používala české mapy.cz.
4. den – co navštívit v okolí Seoulu
- DMZ – neboli demilitarizovanou zónu mezi Jižní a Severní Koreou je možné navštívit v rámci půldenního výletu ze Seoulu s organizovanou túrou a průvodcem. Ceny se pohybují kolem 40 USD a je lepší ji rezervovat pár dní předem. V době mojí návštěvy JK byla zóna uzavřená kvůli prasečímu moru a obecně je vždycky lepší zjistit aktuální situaci.
- Gangnam – tato moderní čtvrť plná luxusních mrakodrapů se nachází jižně od řeky. Je tady spousta obchodů, restaurací a nočních klubů. Čtvrť byla vcelku proslavená jihokorejským raperem PSY a jeho singlem Gangnam Style.
Jeonju (2 dny)
Jeonju je jedno z nejvíce turistických měst v Jižní Koreji. Díky zachovalé tradiční architektuře, mnoha bezplatným muzeím, kvetoucím městským parkům a streetartu je tady velká nabídka aktivit. Jeonju je taky známé svou gastronomií v popředí se specialitou bibimbap, který lze sehnat i ve vegetariánské verzi. Atmosféru podtrhávají jihokorejští turisté, kteří si na prohlídku města půjčují tradiční šaty hanbok.
Doprava Seoul – Jeonju
Cesta do Jeonju: V Seoulu je potřeba se dopravit metrem do Seoul Central City Bus Terminal, který se nachází jižně od řeky. Odtud jezdí snad každých 15 minut autobusy do Jeonju. Cesta trvá 2hod. 40min. a stojí 13-21 000 KRW. Vedle centrálního nádraží v Jeonju je autobusová zastávka, ze které odjíždí v pravidelných intervalech asi 3 linky do různých částí centra.
Většina míst, které stojí za navštívení, se nachází přímo v Hanok Village, případně v docházkové vzdálenosti od ní. Ve městě funguje samozřejmě autobusová doprava, na kterou si celkem rychle zvyknete.
Kde se ubytovat v Jeonju
- Nearest Guesthouse (levné)
- 24 Guesthouse Jeonju (levné)
- Hanji Gguljam (levné)
- Jungdam (levné)
- Sungsim Hanok Guesthouse (střední třída)
- And spring (střední třída)
- Samlockhon Hanokstay (střední třída)
- Gahyun – Hanok House (luxusní)
- Present Stay (luxusní)
TIP, kde se najíst: Jin Mi (čínská restaurace, levná, několik vegetariánských možností), ve stejné čtvrti se mimochodem nachází i dvě plzeňské pivnice!; a obecně v buddhistických klášterech mají taky často bezmasé jídla
Kde se ubytovat v Jeonju
TIP na ubytování: Nearest Guesthouse (levný čistý hostel, kousek od Hanok Village, ochotný a přátelský majitel, který mi dal spoustu tipů a dokonce jeden večer uspořádal ochutnávku jihokorejských nápojů:)
Co navštívit v Jeonju
Nejlepší místa, jak poznat Hanok Village:
- v jihovýchodní části Hanok Village se nachází malý kopec s parkem, odkud je dobrý výhled na vesnici dole; na vrchu je navíc historický Omokdae pavilion, kde stačí vyzout boty a můžete na chvíli relaxovat
- ve východní části Hanok Village je patrový dům se střešní kavárnou – ať už si něco objednáte nebo ne, můžete si užít výhled z balkónu (hodně se to tady ale plní při západu slunce)
- a samozřejmě procházkou ulicemi napříč samotnou Hanok Village
- Gyeonggijeon Shrine (vstup: 3 000 KRW) – svatyně, ve které je portrét krále z dynastie Joseon, v areálu je také bambusový les a tradiční korejské domy
Další zajímavá místa v Jeonju
- Pungnammum Gate – jediná dochovaná brána ve městě pochází z 18. století a v noci je krásně nasvícená
- Jeondong Cathedral – významný katolický kostel postavený na začátku 20. století
- Namcheon bridge – most přes řeku Jeonjuchun jižně od Hanok Village je skvělým místem, kde si odpočinout v tzv. Cheongyeonru gazebo (dřevěném altánku na mostě)
- Nambu Market – trh s čerstvým ovocem a zeleninou, suvenýry, ale hlavně s typickým korejským jídlem, ožívá hlavně večer každý pátek a sobotu
- Korean Traditional Wine Museum – nahlédněte do historie výroby rýžového vína v Koreji a nezapomeňte si koupit malou ochutnávku v jednom z tradičních domů v Hanok Village
- Wansan Park – vzdálený 30 minut chůze z centra, tento park stojí za návštěvu hlavně na jaře, když kvetou třešně a královské azalky
- Deokjin Park – tento městský park se nachází severně od Intercity Bus Terminal. Byl vystavěný kolem přírodního rybníka, přes který vede dřevěný most. Nejlepší doba pro návštěvu parku je v létě, kdy v rybníce kvetou tisíce leknínů.
TIP na čajovnu: Café Haengwon (kousek od Pungnammum Gate se nachází tato vymazlená korejská čajovna, každou sobotu od 16:00 se tady navíc pořádá hodinový koncert tradiční korejské hudby!, vstup je zdarma, stačí si koupit výborný ledový čaj nebo jinou dobrotu)
- Jaman Mural Village – streetartová čtvrť se nachází východně od Hanok Village. Místní chtěli získat svůj podíl turismu v Jeonju a tak přišli s nápadem barevně vyzdobit zdi svých domů. Většina uliček je ve strmém kopci, ale je tady spousta kaváren, kde si můžete odpočinout.
Boseong (1 den)
Boseong Green Tea Field Daehan Dawon v oblasti Boseong-gun je největší a nejznámější čajová plantáž v Jižní Koreji. Díky horší dostupnosti z ostatních turistických oblastí není vůbec přelidněná. Kromě zelených lánů čajových keřů je tady taky bambusový les a park s fontánou. Areál není zas tak velký, jak by se na fotkách mohlo zdát. Na celou návštěvu i s posezením u ledového čaje v kavárně mi stačily dvě hodiny. Vstup je 2 000 KRW.
Doprava Jeonju – Boseong
Cesta do Boseongu: Z Jeonju Intercity/ Express Bus Terminal je potřeba si vzít autobus do města Gwangju. Cesta trvá 1,5 hodiny a lístky stojí 7-12 000 KRW. V Gwangju Bus Terminal se přesedá na autobus do města Boseong. Cesta trvá opět 1,5 hodiny a vede venkovskými cestami, lístek stojí kolem 4 000 KRW. Vedle Boseong Bus Terminal zastavuje MHD, autobus směr Yulpo Tea Plantation (č. 70/72) vás zaveze k nejznámější čajové plantáži. Cesta trvá zhruba půl hodiny a zastávka se jmenuje Daehandawon (cesta s taxi trvá jen 10 minut, ale stojí asi 10 000 KRW). Od autobusové zastávky je to ke vstupní bráně půl kilometru pěšky.
TIP: U vstupní brány (,kde se kontrolují lístky,) si můžete zdarma nechat odložené zavazadla.
Samotný Boseong je spíše ospalé město, takže tady jsem příliš času trávit nechtěla. Proto jsem se ještě ten samý den rozhodla pokračovat přímo na Jeju. Celý den byl tak trochu honička, ale když pominu trochu stresu na nádražích při neustálém přesedání, tak na samotnou plantáž jsem měla dost času.
Ostrov Jeju (4 dny)
Na ostrově Jeju by šly s přehledem strávit týdny. Protože Jihokorejci nesměli cestovat do zahraničí až do 80. let, vyvinula se právě z tohoto ostrova oblíbená destinace, kterou dodnes navštěvuje spousta místních i zahraničních turistů. Nachází se tady nejvyšší hora jižní Koreji, písečné pláže, vodopády, tradiční vesničky a nesčetně muzeí.
Celý ostrov navíc křižují turistické stezky, tzv. olle, které mají dohromady 422 km. Může jít o krátké procházky nebo několikahodinové túry. Olle vedou podél pobřeží, městečky i zemědělskými oblastmi.
Doprava Boseong – ostrov Jeju
Cesta na ostrov Jeju: Ze zastávky přímo u čajových plantáží jezdí párkrát za den autobus přímo na letiště v Gwangju. Cena byla tuším kolem 6 000 KRW a trvala asi 2 hodiny. Pokud vyrazíte z Jeonju brzo ráno, můžete stihnout návštěvu Boseongu, a po 19:00 už můžete sedět v letadle na ostrov. Letenky jen s příručním zavazadlem jsou celkem levné, začínají někde kolem 400 Kč a přímý let trvá 1 hodinu. Letiště se nachází jen malý kousek od hlavního města ostrova Jeju.
Většina lidí se rozhodne jet na ostrov letecky – je to mnohem levnější a hlavně rychlejší varianta (vnitrostátní let trvá 1-2 hodiny, kdežto cesta lodí začíná na 7 hodinách). Nejlepší způsob, jak poznat ostrov, je půjčit si auto a objet ho naokolo. Pokud ale jedete sami, nebo z nějakého důvodu upřednostňujete cestu autobusy, ostrov má jakž takž frekventovanou hromadnou dopravu. Případně se tady dá využít taxi (aplikace Kakao taxi) nebo zkusit štěstí stopem.
V případě, že cestujete převážně autobusy, je podle mě lepší si udělat základnu ve městě Jeju a odtud podnikat jednodenní výlety. Připravte se ale, že přesuny autobusem trvají mnohem déle, a seznam naplánovaných věcí se může lehce zkrátit na polovinu.
Kde se ubytovat na Jeju
Na ostrově Jeju se můžete ubytovat na několika skvělých místech, která nabízí různé zážitky. Jeju City je praktickou volbou pro ty, kdo chtějí mít přístup k široké nabídce restaurací a nákupním možnostem, a zároveň být blízko letišti. Zároveň Jeju City doporučuji jako výchozí bod těm, kdo chtějí na ostrově strávit jen jednu dvě noci. Seogwipo na jihu ostrova je oblíbená pro své malebné výhledy na oceán a blízkost k přírodním krásám, jako jsou vodopády Jeongbang a Cheonjiyeon, a nabízí pestrou nabídku restaurací a trhů. Jungmun je ideální pro návštěvníky, kteří chtějí užívat pláže a luxusní resorty; v okolí se nachází například krásná pláž Jungmun a impozantní skalní formace Jusangjeolli.
1. den na Jeju – centrální část
- Hallasan Mountain – nejvyšší hora (1950 m.n.m.) Jižní Koreji se nachází v centru ostrova Jeju a dnes je tato sopka na seznamu UNESCO. Na jaře se tady potlouká největší koncentrace turistů dychtící spatřit lány rozkvetlého fialového kvítí. Na podzim je tady ale taky rušno, protože všichni chtějí spatřit oranžově zbarvené stromy.
- Doporučuju vyrazit na Hallasan co nejdříve ráno, protože samotná cesta autobusem z města zabere skoro 1,5 hodiny. Ve 14:00 se navíc v určitém úseku hory zavírají brány, takže na vrchol už se nedostanete. K oběma začátkům trasy jezdí pravidelně autobusy z hlavního autobusového nádraží v Jeju.
Rozhodla jsem se začít trasou Seongpanak (9,7 km na vrchol) a tento směr volí (asi kvůli pozvolnějšímu vzestupu) hodně lidí. První úsek se jde lesem, který na podzim hraje všemi barvami. Asi po 6 km je na levé straně jednosměrná odbočka, která vede k jezeru. V dalším úseku začíná opravdové stoupání, vegetace řídne a dech se krátí.
Na špičce Hallasanu ve výšce 1950 m.n.m. se můžete přidat do fronty a vyfotit se s ,,vrcholovým kamenem“. Při svačině, kterou si mimochodem vemte s sebou, si můžete vychutnat 360 stupňový výhled do okolí. Na vrcholu v kráteru se nachází jezírko, ke kterému není možné sestoupit.
Cestou dolů vede trasa Gwanemusa (8,7 km z vrcholu) a otvírají se na ní výhledy do skalnatého údolí obklopeného lesy. Většinu cesty tvoří zpevněné chodníky a schody. Poslední úsek opět vede lesem, překračuje se potok a míjí několik jeskyní. Autobusová zastávka je na hlavní cestě za parkovištěm. Veřejné toalety jsou na začátku a konci stezky, a asi ve dvou úsecích trasy.
2. den na Jeju – východ ostrova
- Manjanggul Lava Tubes (vstup: 2 000 KRW) – jedna z největších lávových jeskyní na světě měří zhruba 7,4 km a dnes jsou na seznamu UNESCO
- Woljeong Beach – hezká pláž s bílým pískem a čistou azurovou vodou, za hezkého počasí se tady dá i koupat, nachází se v centru malého městečka, kolem vede promenáda s několika kavárnami a obchody
- Haenyeo Museum (vstup: 1 100 KRW) – muzeum lovkyní perel, jejichž řemeslo má na ostrově velkou tradici
- Seongsan Ilchul-bong (vstup: 2 000 KRW) – kuželovitý kráter sopky, z jehož vrcholu je dobrý výhled do okolí, je proslulý svými epickými východy slunce, dnes je zapsán na seznamu přírodního dědictví UNESCO
- Seopjikoji – výběžek, ze kterého je dobrý výhled na Seongsan Ilchul-bong, jedná se o oblíbenou filmovou lokaci, v dubnu tady žlutě kvetou lány řepky
- Seongeup Folk Village – v této vesnici se nachází více než 100 tradičních domů z 19. století
3. den na Jeju – západ ostrova
- Sanbanggulsa Temple (vstup: 2 500 KRW)- tento buddhistický chrám se nachází na hoře Sanbangsan, odkud je hezký výhled do okolí. Kromě chrámu je tady taky jeskyně a socha velkého Buddhy.
- Jungmun Saekdal Beach – hezká pláž ve městě Seogwipo-so
- Cheonjeyeon Waterfalls (vstup: 2 000 KRW) – v tomto parku jsou tři vodopády, známý most Seonimgyo Bridge a buddhistická stavba s vyhlídkou. Začněte nahoře (kousek od autobusové zastávky), postupujte směrem ke 2. a 3. vodopádu (trasa má asi 0,6 km), a most si nechte nakonec. Po jeho překročení můžete pokračovat podél kaňonu směrem k moři a pěšky k vulkanickým útesům.
- Daepo Haean Jusangjeolli Cliff (vstup: 2 000 KRW) – lávová formace na pobřeží způsobená erupcí sopky Hallasan; od vodopádu Cheonjeyeon je sem možné dojít pěšky (asi 2,5 km)
- Yakcheonsa Temple – buddhistický klášter postavený roku 1982 nabízí k prozkoumání mnoho zákoutí, je tady možné zůstat přes noc v rámci temple stay
- Oedolgae Rock – přírodní skalní formace na pobřeží
- Hwanguji Natural Pools – přírodní bazénky s mořskou vodou ve skále na pobřeží
- Hyeopjae Beach – tato krásná písečná pláž je součástí parku Hanrim a jsou z ní údajně nejhezčí západy slunce na celém ostrově
- Jeongbang waterfall (vstup: 2 000 KRW) – k tomuto 23 metrů vysokému vodopádu, který se vlévá přímo do moře, vede krátká stezka po pobřeží
4. den na Jeju – okolí Jeju city
- Hallim Park (VSTUP: 11 000 KRW) – vzdálený půl hodiny jízdy západně od Jeju, tento botanický a zábavní park je jednou z nejoblíbenějších atrakcí na ostrově
- Loveland (vstup: 12 000 KRW) – v těchto krajích celkem nečekané muzeum erotiky
- Dongmun Market – trh v centru Jeju city, kde najdete úplně všechno
Busan (2 dny)
Busan (česky Pusan) je druhé největší město v Jižní Koreji a důležitý přístav. Současně je to ale moderní město známé pro svou gastronomii, nákupní možnosti a streetart.
Doprava ostrov Jeju – Busan
Cesta z Jeju Island do Busanu: Opět bych volila let, kvůli ceně i ušetřenému času. Gimhae International Airport se nachází asi hodinu jízdy metrem a vlakem/ autobusem z centra Busanu.
Kde se ubytovat v Busanu
V Busanu je několik skvělých míst, kde se ubytovat. Haeundae je nejlepší pro plážové nadšence – krásná pláž, spousta restaurací a atrakcí jako aquapark Paradise. Nampo-dong je ideální pro ty, kdo chtějí zažít místní život, s živými trhy a skvělým jídlem v přístavní oblasti. Seomyeon je centrum nočního života a nákupů – najdete zde spoustu obchodů, barů a kaváren. Gamcheon Culture Village je perfektní, pokud chcete zažít něco unikátního s barevnými domky a uměleckými galeriemi na každém rohu.
Co navštívit v Busanu
- Haeundae Beach – 1,5 km dlouhá městská pláž
- Restaurant Street v Gwangbok-dong – pokud chcete zažít gastronomické nebe, měli byste zavítat právě do této ulice plné restaurací a stánků
- Nampo-dong – centrum módy, gastronomie, umění a kultury, v srdci s BIFF Square a proslulou Gwangbok Fashion Street, součástí je i známý rybí trh Jagalchi a Gukje Market
- Busan Tower (vstup: 4 000 KRW) – 120 metrů vysoká věž v centru města postavená v roce 1973
- Haedong Yonggungsa Temple – buddhistický chrám ze 14. století se nachází na pobřeží a je to ideální půldenní výlet z Busanu
- Beomeosa Temple – buddhistický chrám ze 7. století je zasazený v krásné hornaté krajině severně od Busanu
- Gamcheon Culture Village – městská čtvrť plná barevných uliček, streetartu, kaváren, obchodů se suvenýry. Jezdí sem autobusy MHD.
Gyeongju (2 dny)
Gyeongju bývalo hlavním městem starověkého království během dynastie Silla a díky tomu je zde k vidění spousta historických památek. Stará část města je dnes na seznamu UNESCO. Jedná se o oblíbenou turistickou destinaci, ale atmosféra ve městě je spíš pohodová a neuspěchaná.
Doprava Busan – Gyeongju
Cesta z Busanu do Gyeongju trvá necelou hodinu a cesta stojí asi 5 500 KRW. Autobusy odjíždí ve velmi pravidelných intervalech z International i Express autobusových nádraží.
Kde se ubytovat v Gyeongju
- Gyeongju Friend Guesthouse (levné)
- Blueboat Hostel Gyeongju (levné)
- Hwarang Guesthouse (levné)
- Gyeongju BonghwangMansion (levné)
- Dorandoran Guesthouse (střední třída)
- Hotel No. 25 Gyeongju bus terminal (střední třída)
- Gyeongju GG Tourist Hotel (střední třída)
- SiEunJae (zážitkové)
- Siwoowadang (zážitkové)
- StayAnGim (luxusní)
- EL House (luxusní)
- Hanok Stay Dagagam (luxusní)
Co navštívit v Gyeongju
- Daereungwon Tomb Compelx (vstup: 3 000 KRW) – známý spíš jako Tumuli Park je areál v centru města s více než dvaceti hrobkami korejských králů a poddaných z dynastie Silla. Hrobky se nachází v uměle vytvořených kopcích a jedna z hrobek je dokonce přístupná veřejnosti.
- Cheomseongdae Observatory – jedná se o nejstarší observatoř v celé Asii pocházející ze 7. století. Korejci ji využívali k pozorování hvězd a předpovědi počasí.
- Donggung Palace and Wolji (Anapji) Pond (vstup: 3 000 KRW) – palác a přilehlý rybník používal korunní princ dynastie Silla jako svůj sekundární domov
- Bulguksa Temple (vstup: 6 000 KRW) – tento buddhistický chrám se nachází asi 40 minut jízdy hromadnou dopravou od Gyeongju a dnes je na seznamu UNESCO. V okolí je možné navštívit taky buddhistickou jeskyni Seokguram Grotto.
Další zajímavá místa v Gyeongju
- Gyochon Hanok Village – tradiční vesnice, ve které je možné navštívit historické domy klanu Choi
- Gyeongju Market – nezapomeňte si dát výborný a levný oběd na tomto lokálním tržišti (nají se tady i vegetariáni)
- Gyeongju Spring Dome – oblíbený vodní park je vhodný hlavně pro rodiny s malými dětmi
- Shilla Millennium Park – tématický zábavní a vzdělávací park přibližuje život v Koreji během dynastie Silla a je vhodný hlavně pro rodiny s dětmi
- Yangdong Folk Village – tato tradiční vesnice plná historických domů aristokratických rodin je dnes na seznamu UNESCO. Nachází se 16 km od města Gyeongju.
Národní park Seoraksan (3 dny)
Národní park Seoraksan je přírodní rezervace na severovýchodě Jižní Koreji. Od roku 1982 je také biosferickou rezervací UNESCO. Protože je vzdálený jen 3 hodiny jízdy autem od Seoulu, jedná se o jednu z nejvíce frekventovaných turistických destinací v zemi a je populární i na jednodenní výlety z hlavního města. Park obzvlášť praská ve švech na podzim, konkrétně v říjnu, kdy se barví listí.
Sokcho je pobřežní město a základna pro výlety do nedalekého národního parku Seoraksan. V samotném městě ale stojí za to strávit aspoň den. Nachází se tady dvě jezera, Yeongrangho a Cheongchoho Lake, hezká písečná pláž Sokcho Beach nebo rybí trh Jungang fish market. Zajímavým místem s divokou historií je Abai village, která sloužila jako tábor pro uprchlíky ze Severní Koreji, a dnes je možné se do ní dostat ručně taženým přívozem (tzv. Gaetbae, jedna cesta za 200 WST).
Doprava Gyeongju – Seoraksan
Cesta z Gyeongju do města Sokcho zabere celý den. Někteří volí cestu autobusem přes Seoul. Já doporučuji cestu vlakem po pobřeží, který je sice ultra pomalý, ale cesta vede krásnou krajinou. Ve městě Gaengnung se musí přestoupit a poslední hodina se musí absolvovat v autobuse. Celá cesta vyšla na zhruba 40 000 KRW. Lístek a plán trasy mi pomohli zařídit na hostelu.
Kde se ubytovat v Sokcho
Zejména pokud cestujete veřejnou dopravou, doporučuji zvolit ubytování ve městě Sokcho. Jednak je tady nabídka ubytování mnohem větší, než před branami parku, navíc zde budete mít na dosah dobré restaurace, obchody a mořskou promenádu. Do parku pak jezdí pravidelné a pohodlné autobusové spojení.
- With U Hotel & Guesthouse (levné)
- Sokcho & Guesthouse (levné)
- The Blue Terra (střední třída)
- The Mark Sokcho Residence hotel (střední třída)
- Sokcho Business Hotel CAMEL (luxusní)
Co navštívit v Seoraksanu
Jedním z důvodů velké obliby parku je množství velmi jednoduchých krátkých stezek s hezkými výhledy na konci. Včetně cable car, která zaručuje nulové úsilí. Park ale nabízí i vícedenní trasy, kde naopak sotva někoho potkáte. V parku je taky několik buddhistických staveb – například velká socha Buddhy Sinheungsa a chrám Baekdamsa, kde je možné nocovat v rámci temple stay.
- Ulsanbawi Rock Course – snad nejznámější stezka v parku vede na skalnatý hřeben, odkud je 360 stupňový výhled do okolí. 3,8 km dlouhá jednosměrná stezka je na začátku celkem rovinatá, brzy ale začne prudce stoupat a v posledním úseku se jde po strmých schodech na úbočí skály. Celá túra zabere 2-3 hodiny a cestou se míjí několik buddhistických staveb.
- Biseondae Rocks a Geumganggul Cave – jednoduchá asi 2 km dlouhá stezka vede téměř po rovině kolem potoka s křišťálově čistou vodou. Za mostem se cesta rozdvojuje a odbočka vpravo vede asi další 1 km do toho nejstrmějšího kopce a prudkých schodů zařezaných do skály. Nahoře se nachází buddhistická jeskyně a úžasný výhled na okolní hory.
- Gwongeumseong Mount – na tuto horu s hezkým výhledem vede lanovka, která je příhodně umístěna hned na začátku parku. Lístky je lepší koupit hned ráno (zpáteční cesta stojí 10 000 KRW) a jít sem na západ slunce není nikdy špatný nápad. Z konce cable car (cesta trvá jen 5 minut) je možné jít dalších asi 15 minut stezkou nahoru, odkud jsou ještě lepší výhledy.
- Biryong Falls Course – 2,4 km jednoduchá stezka k vodopádům
- Daecheongbong Peak – jedná se třetí nejvyšší horu Jižní Koreji (1708 m.n.m.). Na vrchol vede několik stezek, celý hike zabere 2-3 dny a po cestě je možné nocovat v horských chatách.
Incheon (1 den)
U Incheonu se nachází dvě mezinárodní letiště, takže většina turistů město navštíví minimálně taxíkem nebo metrem na cestě do Seoulu. Incheon se dá s přehledem vynechat, ale najde se tady i pár zajímavých míst.
Kde se ubytovat v Incheonu
V Incheonu se vyplatí ubytovat v blízkosti Songdo International Business District, moderní čtvrti plné stylových hotelů, restaurací a kaváren, s výhledem na Central Park. Yeongjongdo je skvělá volba pro ty, kteří chtějí být blízko letiště a zároveň si užít pláže a moře. Incheon Chinatown nabízí unikátní zážitek s tradiční architekturou a blízkostí historických památek. Bupyeong je zase ideální, pokud chcete být v centru městského života, s množstvím nákupních center, trhů a živou noční scénou.
Doprava Seoraksan – Seoul/Incheon
Cesta autobusem zpět do Seoulu zabere asi 2,5 hodiny a stojí zhruba 17 500 KRW. Ze Seoulu jede až k mezinárodnímu letišti v Incheonu Express Train. Cesta zabere zhruba hodinu a vlak zastavuje na několika místech v Incheonu. Cena za jízdenku je od 4 000 KRW. Samozřejmě je možné použít i autobus nebo taxi.
Co navštívit v Incheonu
- Incheon Grand Park – situovaný mezi Gwanmosan a Sangassan Mountain, tento park nabízí dokonalý únik z města do přírody. V parku najdete dětskou ZOO, botanické zahrady, několik jezírek a různá hřiště. Můžete jej prozkoumat pěšky, na in-linech nebo na kole. Na jaře tady kvetou stovky třešňových stromů.
- Eurwangni Beach – hezká písečná pláž je dobrá na plavání, vodní sporty nebo pozorování západu slunce. Nachází se kousek od mezinárodního letiště.
- Sinpo International Market – street food s jihokorejskými specialitami
- Jeondeungsa Temple – buddhistický chrám je situovaný severně od Incheonu a je součástí pevnosti Samrangseong
- Chinatown – čtvrť plná čínské architektury, restaurací a muzeí
- Songwol-dong Fairy Tale Village – milovníci disney pohádek určitě ocení tuto nově zrekonstruovanou čtvrť plnou filmových postaviček a streetartu nacházející se kousek od mezinárodního letiště