Jak navštívit jordánské skalní město Petra

Jak navštívit jordánské skalní město Petra

Skalní město Petra je jedním z nejkrásnějších míst Jordánska a součástí světového dědictví UNESCO. Město bylo založeno někdy ve 3. století př.n.l. původně jako pohřebiště a následně se z něj stalo hlavní město národa Nabatejců. V době největšího rozkvětu tady žilo až 3000 lidí, řadilo se mezi důležité obchodní trasy a byly zde vytesány již ikonické stavby do pískovce.

Petra byla opuštěná někdy v 6. století kvůli zemětřesení a změně obchodních tras. Dlouho pak byla před světem skrytá díky ochraně místních Beduínů, jejichž tajemství odhalil až v 19. století Švýcar cestující po Blízkém východu v přestrojení za Araba. Petra se od té doby proměnila v jedno z nejznámějších historických měst, archeologické naleziště a turistický cíl.

Skalní město leží jen kousek od populární pouště Wadi Rum a méně známé, ale stejně tak úchvatné přírodní rezervace Dana – obojí doporučuji zahrnout do vašeho itineráře.

V tomto článku se dále dozvíte, kolik dní je potřeba na návštěvu Petry, jak zorganizovat celodenní výlet do skalního města, které památky rozhodně navštívit, na co si dát pozor, kde se ubytovat i informace o Petra by Night. Nezapomeňte se také podívat na 9 věcí, které je dobré vědět před cestou do Jordánska.

FAQ

Kde se ubytovat co nejblíž skalnímu městu?

Vedle vstupu do Petry vyrostlo turistické město Wadi Musa, které je plné hotelů, restaurací a obchodů. Nejlepší je se směřovat přímo k Visitor centru, kde jsou ale hodně drahé hotely, nebo pak k centru města, které je výš u hlavní silnice, kde je spousta restaurací, případně někam na okraj Wadi Musa s krásným výhledem.

Na dopravu ke vstupní bráně je většinou stejně nakonec potřeba využít auto – buď vlastním autem (u Visitor centra je velké parkoviště zdarma), nebo taxi, případně shuttle busem, které některé hotely poskytují za malý poplatek nebo úplně zdarma.

Co si s sebou vzít přes den do Petry?

  • pohodlné boty
  • oblečení zakrývající ramena a kolena, plus šátek nebo lehkou mikinu (na podzim, v zimě a na jaře je po ránu a večer opravdu zima)
  • malý batoh na odkládání vrstev (přes den se kaňon rozpálí a člověk se rozehřeje při cestě na vyhlídky)
  • klobouk, opalovací krém
  • voda
  • svačina, lunch box
  • hotovost
  • samozřejmě foťák
  • mapa, případně aplikace v mobilu mapy.cz (podle této jsme se celou dobu navigovaly a je skvělá)

Jsou v Petře restaurace a záchody?

Ano, ve skalním městě je pár restaurací a další zázemí pro turisty, ale nabídka je značně limitovaná, ceny jsou předražené a kvalita špatná. Osobně jsem si v Petře dala jen čaj a na oběd jsem měla lunch box nachystaný v hotelu.

Hlavní lokality, kde je možné najít občerstvení a záchody: Pokladnice (Treasury), Royal Tombs, Great Temple (nejnormálnější záchody a restaurace), Monastery (kavárnas s nádherným výhledem).

Je možné vstupovat do vytesaných staveb a jeskyní?

Kromě Pokladnice (Treasury) je možné jít dovnitř a prozkoumat všechny historické stavby – pokud tam vyloženě není plot a zákaz vstupu. Petra byla už dávno vystěhována, částečně vyloupena a případně předána do muzeí, takže uvnitř toho většinou stejně moc k vidění není.

Na co si dát v Petře pozor?

Petra rozhodně není nebezpečné místo a běžně tady nejsou shlášené nějaké incidenty. Nicméně v Petře a jejím okolí žije etnikum, které nemají v lásce ani ostatní Jordánsci. Takže bych si obecně dala pozor na následující (platí v Petře i Wadi Musa):

  • hlídejte si své cennosti
  • při placení si pohlídejte vrácenou hotovost
  • při domlouvání průvodce si vždy vyjasněte cenu i všechny podmínky předem
  • připravte se, že většina nejkrásnějších vyhlídek v Petře je obsazená kavárnami s nápisem ,,Kup si beduínský čaj, nebo vypadni.“ (Je to hodně nepříjemné, když si člověk koupí vstupenku, vydrápe se někam nahoru na vyhlídku a pak se přečte tento vyděračský nápis. Někteří vás nechají si udělat pár fotek, ale jiní se dožadují zaplacení hned od začátku.)
  • většinu cest a stezek v Petře lemují stánky se suvenýry a prodávající používají velmi pestrou škálu triků, jak turisty zastavit a přimět ke koupi. Ceny se sice dají celkem dobře usmlouvat, ale prodávající jsou dotěrní a otravní a když nakonec nic nekoupíte, tak dost agresivní.
  • ženy: nepouštějte si muže s černou linkou pod očima (plus dlouhé vlasy a šátek alias Jack Sparrow) k tělu

Jak se dostat na nejznámější vyhlídku Petry nad Pokladnicí (Treasury)?

Fotografii z ptačího pohledu na Pokladnici si nechá ujít jen málokdo. Existuje více možností, jak se na vyhlídky (je jich víc!) dostat:

  1. s průvodcem zkratkou – nedoporučené (dole u Pokladnice místní nabízí své služby a vodí lidi zkratkou přes skály strmě nahoru, kde je velká a malá vyhlídka – najít cestu sám je obtížné a s průvodcem nebo bez je to rozhodně nebezpečné. Nicméně cesta trvá zrhuba jen 15 minut, jen si dejte pozor, že si dole vyjednáte cenu za provedení nahoru i DOLŮ!)
  2. bez průvodce cesta zadem kolem Royal Tombs – doporučené (tuto cestu jsme zvolily my – cesta sice trvá skoro hodinu, ale je bezpečná a plná výhledů, a ušetří peníze a vyjednávání)
  3. bez průvodce jižní cesta (kousek před vstupem do kaňonu The Siq se vlevo odpojuje cesta do skal, kudy je podle slov dalších cestovatelů z našeho hotelu i podle mapy.cz možné dojít na vyhlídku přímo nad Pokladnici – každopádně my tuto cestu nešly, tak budu ráda za zpětný komentář, pokud to někdo absolvoval, jaká byla cesta a výhledy:)

Stojí návštěva noční Petry za to?

Petra by Night osvícená lucernami a měsícem nabízí pohled na skalní město z úplně nové perspektivy. Někdo považuje noční Petru za zbytečné tahání peněz z turistů, někdo na tento zážitek vzpomíná celý život. Osobně se přikláním spíše k tomu si návštěvu Petry v noci vyzkoušet na vlastní kůži a udělat si obrázek – v nejhorším člověk ,,ztratí“ jeden večer a pětistovku.

Pro více informací ohledně Petra by Night a tip, jak si návštěvu užít na maximum, se podívejte na konec tohoto příspěvku.

Kde koupit vstupenky do Petry a kolik stojí?

Vstupenky jsou normálně součástí Jordan Pass, který je potřeba koupit ještě před odletem do Jordánska. Kromě Petry jsou součástí Jordan Passu i víza a desítky dalších turistických míst napříč celým Jordánskem. Dokument je potřeba vytisknout a ukázat ve vstupní bráně do Petry.

Vstupenky je samozřejmě možné koupit i na místě přímo před vstupem do skalního města v Petra Visitor Center. Vstupenka stojí 50 JD (1 den) / 55 JD (2 dny) / 60 JD (3 dny). Pokud člověk plánuje zůstat v Jordánsku 3+ dny, rozhodně se vyplatí koupit výše zmíněný Jordan Pass.

Kolik dní potřebuji na návštěvu Petry?

Většina lidí zvažuje zůstat v Petře 1-2 dny a finální odpověď záleží na několika faktorech. Jak rychlé máte tempo chůze? Potřebujete detailně prozkoumat každé zákoutí? Dáváte si hodně času na fotografování? Máte v plánu trek z Little Petra k Monastery?

Určitě je potřeba říct, že Petra je rozhlehlá a projít všechny místa znamená několik kilometrů v nohách. Někteří lidé si platí jízdu na velbloudovi nebo oslíkovi, ale osobně si myslím, že zvířata je dobré využít jen v kaňonu a netrápit je na schodech cestou na vyhlídky (Monastery apod.). Každopádně velké vzdálenosti si vyžadují k návštěvě Petry minimálně jeden celý den.

Osobně mi vyhovoval náš intenzivní jednodenní program a Little Petru jsme navštívily zvlášť. Stejně jako při návštěvě kambodžského Angkor Watu jsou všechny emoce na nejvyšší úrovni první den, druhý den už nikdy není tak magický a roli hraje taky únava. Doporučuji vstát s východem slunce, celý den strávit ve skalním městě až do západu slunce a pak se případně ještě vrátit na noční Petru.

Pokud ale víte, že byste si to skrz únavu nebo jiný faktor zmíněný výše neužili, nebo pokud plánujete jít trek z Little Petry, tak si určitě kupte dvoudenní vstupenku. Dva dny se člověk v Petře určitě zabaví.

Orientační plán cesty

1-denní itinerář:

  • Vstup hlavním kaňonem (The Siq)
  • Pokladnice (Treasury)
  • Vyhlídka na pokladnici (s průvodcem nebo naokolo – popis níže)
  • Royal Tombs
  • Theatre
  • Colonnaded Street, Church, Great Temple
  • Klášter (Monastery)
  • High place of Sacrifice (zadní cesta přes Garden Temple – popis níže)
  • Návrat hlavním kaňonem (The Siq)
  • + Petra by Night

2-denní itinerář:

1. den

  • Vstup hlavním kaňonem (The Siq)
  • Pokladnice (Treasury)
  • Vyhlídka na pokladnici
  • Royal Tombs
  • Theatre
  • Colonnaded Street, Church, Great Temple
  • High place of Sacrifice
  • Návrat hlavním kaňonem (The Siq)

2. den

  • Trek z Little Petra (cca 7 km k Monastery alias zadní vstup do Petry)
  • Klášter (Monastery)
  • Návrat hlavním kaňonem (The Siq)
  • + Petra by Night

Jaká místa nevynechat při návštěvě skalního města Petra?

Návštěvu Petry je možné pojmout jako okruh s pár jednosměrnými odbočkami. Člověk se musí připravit na hodně chození, horko, s postupujícím časem davy turistů (jsou ale místa, kde nepotkáte ani nohu – viz. níže).

Pokud nepůjdete do Petry ,,zadním vchodem“ neboli z Little Petra do Monastery, tak jedinou vstupní branou je vchod vedle Wadi Musa přes Petra Visitor Centre.

Po ukázání vstupenky vede cesta údolím, kde se začínají objevovat první vytesané stavby ve skalách a jeskyně. Tento úsek má asi 1 km a teoreticky je možné se svézt na velbloudech. Tato úvodní cesta je ukončena vstupem do kaňonu The Siq, kde začíná ta pravá zábava.

The Siq

The Siq představuje 1,2 km dlouhý kaňon, díky kterému je vstup do skalního města ještě o něco více dramatický. V kaňonu se nachází zpevněná cesta, která se využívala už v dávné minulosti. Zároveň se jedná o oficiální přístupovou cestu do Petry.

The Siq je zakončen vstupem na otevřené nádvoříčko s Pokladnicí.

Pokladnice (The Treasury)

Pokladnice alias Al Khazna (angl. The Treasury) je nejznámější stavbou skalního města Petra. Přibližně 40 metrů vysoká a bohatě zdobená fasáda byla pravděpodobně vytvořená v 1 .století př. n. l..

Původně byla postavená jako hrobka nabatejského krále a dodnes se k ní váže několik legend. Vnitřní prostory pro veřejnost přístupné nejsou.

Divadlo (The Theatre)

Kousek za Pokladnicí se nachází historické Divadlo, které je údajně jako jediné divadlo na světě vytesáno přímo do skály. Budova dokázala za svých časů pojmout až 4000 diváků.

Royal Tombs

Royal Thombs neboli královské hrobky lemují skálu z pravé strany širokého údolí, do kterého se kaňon postupně otevírá. Označení Royal Tombs patří pouze 4 nápadným fasádám: Urn Tomb, Silk Tomb, Corintian Tomb a Palace Tomb. Nicméně tato část je plná dalších jeskyní a zdobených vytesávaných staveb a všechny je možné navštívit a prozkoumat.

Vyhlídka na Pokladnici

Pohled na Pokladnici z vrchu je nejfotografovanější moment většiny návštěvníků Petry a rozhodně doporučuji se pro fotku vydat (už jen kvůli těm výhledům po cestě k ní).

Jak už jsem zmínila výše, vyhlídek existuje více a tím pádem k nim vede více cest. Nedoporučuji se nechat zlákat dole u Pokladnice místními průvodci a šplhat zkratkou po příkrých skalách. Místo toho je dobré pokračovat kaňonem kolem Divadla a Královských hrobek. Následně na návštěvníky čekají nekonečné schody nahoru, které jsou ráno ale částečně ve stínu a zhruba kolem 10:00, kdy jsme je šplhaly nahoru my, téměř liduprázdné.

V nejvyšším bodě se nachází asi dvě kavárny a krásné výhledy na Divadlo a Colonnaded street. Odtud se chvíli klesá až k vyhlídce. Po cestě je odbočka na další vyhlídky, ale soudě podle orientace musí být výhledy velmi podobné, takže jsme šly rovnou dolů.

Na konci stezky se nachází kavárna blokující výhled na Pokladnici a je zde napsané, že všichni návštěvníci si musí dát čaj. Doporučuji toto oznámení ignorovat, jít dovnitř a udělat si pár fotek. Až začne být prodavač agresivní, můžete se vzdálit a ještě se chvíli zastavit na předchozí vyhlídce pár metrů před kavárnou.

Celá cesta trvá zespodu od kazatelny půl hodiny až hodinu. Vzdálenost je sice jen 2,3 km, ale jde se opravdu hodně do schodů a teplota se s blížícím polednem rapidně zvyšuje.

Colonnaded Street, Church, Great Temple

Hlavní cesta vystupuje z kaňonu a dál vede přes Colonnaded street, kterou lemuje několik důležitých staveb. Mezi nejznámější patří fontána Nimphaeum, kostel z 5. století The Church, ruiny chrámu Great Temple Complex nebo chrám Qasr al-Bint. Colonnaded street patřila k hlavním nákupním místům Petry s velkým tržištěm.

Klášter (The Monastery)

Klášter alias Ad Deir je po Pokladnici druhou nejznámější a nejfotografovanější stavbou Petry. Zároveň se jedná o největší stavbu skalního města – Monastery měří 47 metrů na šířku a 48 metrů na výšku. Klášter byl postaven někdy ve 2. století a jak už název napovídá, sloužil k náboženským shromážděním.

Monastery je jedno z nejvzdálenějších míst v Petře a právě kvůli tomu si někteří návštěvníci rozdělují návštěvu skalního města do dvou dnů. K Monastery je také možné dojít stezkou z Little Petra a přijít tak do Petry ,,zadním vchodem“.

Z konce Colonnaded street je to k Monastery necelé 2 km, ale celou dobu se stoupá nahoru po schodech. Osobně se mi líbila i samotná cesta, která opět vede kaňonem.

Velkou část cesty ale lemují stánky se suvenýry a ne příliš příjemnými prodavači, v odpoledních hodinách je kaňon pořádně rozehřátý a někteří turisti využívají na cestu k monastery jízdu na ubohých oslících. Místní majitelé oslů pak křičí na ostatní turisty ,,Out of the way! No control of the donkey!“ a stáda oslíků se ženou úzkou uličkou nad srázem kolem překvapených turistů přikrčených u zdi.

Přímo u Monastery se nachází občerstvení a málokdo odolá, aby si nedal beduínský čaj nebo arabskou kávu s tím nejlepším výhledem. Navíc všude naokolo je možné vylézt na skálu a užít si výhled na Monastery z vrchu (opět se zde nachází kavárny hlásající ,,Kup si čaj, nebo vypadni“). Doporučuji se projít i kousek směrem na Little Petra, odkud jsou krásné výhledy na hory a poušť.

Garden temple

Garden temple patří k mým nejkrásnějším vzpomínkám na Petru a je to takový ,,secret spot“. Z Monastery se člověk totiž musí vrátit stejnou cestou a většina lidí se následně vrací stejně i po Colonnaded street, kolem Divadla a zpět přes Siq. Nicméně my jsme podle doporučení z našeho hotelu zahnuly nad Great Temple a vydaly se pustou pěšinou nad údolím.

Jakmile jsme došly ke skalám na úrovni Royal Tombs, vstoupily jsme do skalního nádvoříčka s několika jeskyněmi a Zahradním palácem. Nebyla tady ani noha a odpolední slunce v zádech vykreslovalo barvu skal do sytě oranžové. Od garden Temple stoupají mystické schody vytesané do skály, které vedou až na High Place of Sacrifice. Člověk si tady opravdu připadá jak Indiana Jones.

High place of Sacrifice

Hight place of Sacrifice je jedna z nejkrásnějších vyhlídek v Petře. Původně toto místo sloužilo k náboženským účelům. Nahoře se nachází malá kavárna s (kupodivu) příjemnými místními. Z vrchu se otevírá pohled na Petru jak na dlani, v popředí s kaňonem, Divadlem, Royal Tombs a dále pak s Colonnaded street, všemi chrámy i stovkami malých jeskyní, které se táhnou ve skalách kam až oko dohlédne.

High Place of Sacrifice je přístupné z několika stran a díky tomu lze částečně celý výlet v Petře pojmout jako okruh. Z Monastery je možné zahnout doprava za Qasr al-Bint, kudy vede nenápadná stezka nad Great Temple. Potkaly jsme tady dvě malé dětičky, které se nás ptaly na něco k snědku, tak jsme jim daly aspoň ovoce a sušenky z našich lunch boxů:( Za oplátku nás nasměrovaly na správnou stezku, protože v jednom úseku to není úplně přehledné (doporučuji sledovat mapy.cz).

Následně stezka vstupuje ke skalám a ke Garden Temple, odkud vedou schody nahoru. Během vcelku dlouhého a příkrého výstupu jsme zahlédly pár ukazatelů. Za obeliskem už je to jen kousek cesty a člověk si může vybrat hned z několika vyhlídek. Doporučuji sem zavítat až na závěr před západem slunce.

Z High Place of Sacrifice se klesá dolů a u obelisku je pro změnu potřeba zahnout doleva. V tuto pozdní odpolední hodinu tady nebyli skoro žádní turisti, takže člověk má skalní město a všechny jeho zákoutí sám pro sebe. Úzká cesta se klikatí mezi skalami a následně se klesá nádherným kaňonem, který ústí u Divadla.

S vybitými mobily bez navigace a bez světla, s uchozenýma nohama a přibývajícími stíny jsme se vděčně připojily ke zbytku posledních návštěvníků opouštějících Petru a vydaly se už známým (naštěstí rovinatým) kaňonem The Siq zpět k hlavnímu vchodu. Okruh v Petře jsme nemohly zakončit líp a šly jsme dobít naše i elektronické baterky před noční Petrou.

Petra by Night

Skalní město Petra je možné navštívit i po západu slunce, a to každé pondělí, středu a čtvrtek od 20:30 do 22:30. Vstupenky nejsou součástí Jordan Passu, stojí 17 JOD a kupují se v Petra visitor centre.

Opět je potřeba projít hlavní bránou a ukázat vstupenku, následně se jde údolím s krásně nasvícenými horami, vstupuje se do kaňonu Siq a celá trasa končí u Pokladnice. Pokladnice i ostatní stavby po cestě jsou krásně nasvícené, v kaňonu hraje filmová orchestrová hudba a celou cestu lemují tisíce luceren. Jako bonus kaňonem prozařuje nádherná černá obloha plná hvězd.

Osobně se mi velmi líbila cesta kaňonem, kterou jsme si maximálně užily a kde jsme byly většinu času naprosto samy. Stačilo začít o 15 minut později a davy turistů byly dávno pryč! Jakmile jsme došly k Pokladnici, která byla nasvícená a v závěru hrála všemi barvami, stihly jsme ještě část koncertu. Nicméně tato část už neměla takové kouzlo. Cesta zpět kaňonem už byla úplně jiná, protože se jde v davu lidí bez očekávání velkolepého konce. Sečteno podtrženo, Petra by Night se mi líbila a absolvovala bych ji znovu, ale opět bych vyrazila později a strávila co nejvíce času na cestě kaňonem, nikoliv u Pokladnice.

Shrnutí (TIP): Nechte odejít davy a místo 20:30 se vydejte na cestu od visitor centra v 22:45. Díky tomu budete mít kaňon jen pro sebe, užijete si ticho a mystickou hudbu. U uměle nasvícené Pokladnice vás čeká jen průměrný koncert a spousta lidí s mobily a foťáky.

Více o Jordánsku

8 komentáře

  • Robert Nováček

    Ahoj a díky za podrobné a praktické informace k místu samotnému. Co bych přivítal je zmínka, jak se dostat z letiště do Petry. Díky RN

    • Jana

      Ahoj Roberte, my jsme si půjčovali auto na letišti a odtud pak jednoduše na jih po silnici č.15, cesta zabere necelé 3 hodiny. Do Petry je možné se možné dostat i autobusem, taxi nebo shuttlem s nějakou cestovní agenturou, k tomuto ale bližší info nemám. Ať se cesta vydaří! Jana

  • Milan

    Ahoj,
    díky za parádní článek s pěkně detailním popisem Petry a krásnými fotkami. Za mě moc povedené a čtivé.

    Chci se tam podívat před Vánocemi, ale nevím, jestli jsem si vybral dobrou dobu, když se tam „v okolí“ zase lidi chovají jak blbci a nesmyslně válčí.

    Netušíš, kde sehnat (od někoho, nemyslím oficiální kontaktní cizí úřad, nebo jak se to jmenuje) aktuální informace, jak ne/bezpečné to tam je?

    Díky, hodně štěstí a radosti při cestování a poznávání nových krajin.

    PS: těším se na další zajímavé články 🙂

    • Jana

      Ahoj Milane,

      moc díky za přečtení článku a jsem ráda, že se líbil 🙂

      Napadá mě, že bys třeba mohl zkusit poptat ubytování. Například když jsme si plánovaly ubytování v poušti, tak nám přes Booking poslal majietl kempu Joy of Life svoje číslo a pak jsme s ním všechno řešily přes Whatsapp. Takže se třeba podívej, jak to mají se storno podmínkama, a pokud se to dá následně upravit, tak bych to zkusila touto cestou. Věřím, že ti popíšou reálnou situaci a nebudou tě zvát do nebezpečí (nicméně nikdo nemůže vědět, jak se situace vyvine v budoucnu, takže vždycky tam nějaké riziko asi bude). Bohužel žádný konkrétní kontakt ale nemám, a kromě české ambasády v Jordánku mě nic dalšího nenapadá. 🙁

      (Pokud by jsi přeci jen nakonec vybral jinou destinaci, tak to asi úplně nevadí – v Jordánsku teď bude zima a kaňony budou zavřené. Na jaře nebo na podzim je nejlepší doba pro cestu do Jordánska. Ale samozřejmě chápu i mimosezóní cesty:))

      Přeji hodně krásných zážitků, ať už se v prosinci vydáš kamkoliv!

      Jana

  • Kateřina

    Ahoj☺️krásný článek☺️jedu do Petry 11.1.2024 a pochopila jsem, že bude město zavřené? Nebo je přístupné celý rok? Děkuji za info☺️

    • Jana

      Ahoj Kači, nene, Petra je normálně otevřená, je to zimní sezóna (do 1.3.2024), kdy mají otevřeno každý den od 6:00 do 16:30 (v létě pak mají otevřeno déle). Zavřenými kaňony v předchozím komentáři jsem myslela ty v přírodní rezervaci Dana, Wadi Mujib apod. Petra je otevřená celoročně. 🙂 Přeji hezkou dovču!

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *