8 věcí, které je dobré vědět před cestou do Jordánska

9 věcí, které je dobré vědět před cestou do Jordánska

Jordánsko má jako každá jiná země svá specifika. Pokud se někdo chystá na dovolenou na Blízký východ poprvé, arabské státy a muslimská kultura jsou pro ni/něj velkou neznámou nebo by se jen rád/a dozvěděl/a cestovatelské vychytávky pro tento malý stát, může s chutí číst dál. V tomto článku uvádím několik bodů, které je podle mě dobré znát před začátkem plánování dovolené v Jordánku.

Dále můžete pokračovat s plánováním návštěvy nejkrásnějších míst v Jordánsku, včetně skalního města Petra, magické pouště Wadi Rum a úchvatného kaňonu Wadi Ghuweir v přírodní rezervaci Dana.

Jordan pass (JP) se rozhodně vyplatí

Jordan pass je dokument, který dokáže ušetřit spoustu peněz a času. JP se opravdu vyplatí, pokud cestovatelé přijíždějí do Jordánska na více než 3 dny a mají v plánu navštívit Petru nebo jinou památku v podobné cenové relaci. Cena víz je totiž 40 JOD, cena jednodenního vstupu do Petry 50 JOD a cena JP začíná na 70 JD (záleží na počtu dní strávených v Petře).

Výhoda Jordan passu teda spočívá v tom, že součástí jsou i víza. Nicméně víza plně nenahrazuje, a tak je po příjezdu na letišti potřeba vystát řadu na celní kontrole, prokázat se Jordan passem a získat razítko do pasu. Další výhodou je pak samozřejmě fakt, že JP je platný na 40 atrakcích po celém Jordánsku – včetně nejznámějších jako je Petra, Jerash nebo Wadi Rum.

Oficiální stránky, kde lze zjistit podrobné informace o cenách a platnosti: jordanpass.jo .

POZOR: JP je potřeba mít koupený předem a vytisknutý!

Jordánsko je bezpečná země

V Jordánsku jsem si připadala opravdu bezpečně a objektivně se jedná o jednu z nejvíce mírumilovných zemí na blízkém východě. Lidé jsou zde extrémně pohostinní (čaj dostanete od Beduínů vždy zdarma!), přátelští a zdaleka nejsou tak dotěrní, jak například v Egyptě. Přestože jsme se setkávaly převážně s muži – ženy většinou zůstávají doma – cítily jsme spíš jejich starost a potřebu poradit nebo skoro až chránit (zejména když viděli dvě holky).

Nicméně jedná se o muslimskou zemi se vším všudy a je dobré ctít místní zvyky. Opravdu doporučuji nosit oblečení zakrývající aspoň ramena a kolena, upřednostňují se spíš volnější střihy. Jinak Jordánci jsou velmi tolerantní vůči cizincům a v Ammánu jsme dokonce cítila nakloněnost evropským kulturám.

Samozřejmě určitá míra obezřetnosti je na místě. Hlavně v Petře žije určité etnikum, které není příliš oblíbené ani u ostatních Jordánců. Lidé prodávající suvenýry v Petře byli neupřímní, nepříjemní až agresivní a mužům s černými linkami pod očima by se měly hlavně ženy vyhnout obloukem.

MZV doporučuje cestovatelům zůstat na západní straně země a nechodit k hraničním oblastem. U syrské hranice jsou rozlehlé uprchlické tábory.

Kaňony jsou v zimě nepřístupné

Jordánsko má stejně jako Česko čtyři roční období. Zatímco letní měsíce na návštěvu vhodné nejsou kvůli extrémnímu vedru, ani zima není příliš ideální kvůli dešti a chladu. Navíc od listopadu jsou zavřené vstupy do kaňonů, které patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům.

Důvodem jsou bleskové povodně, které hrozí během zimních měsíců s největším úhrnem srážek. Nečekaně zvýšená hladina vody v kaňonech je opravdu nebezpečná a ne jeden turista už kvůli tomu přišel o život.

Vstup do kaňonů se oficiálně otvírá v dubnu, ale záleží na aktuálním počasí – otevírací doba se často může oddálit. To stejné ale naopak platí na podzim, takže když přijedete v listopadu a celou dobu bude slunečné počasí, kaňony budou dost pravděpodobně otevřené. Jinak jaro je údajně nejlepší doba k návštěvě Jordánska – kaňony jsou otevřené, není vedro ani klemra a poušť je rozkvetlá.

Mohlo by vás zajímat: Kaňon Wadi Ghuweir- turistika v přírodní rezervaci Dana

Jordánsko je dokonale outdoorová země

Při mém cestování v Jordánsku jsem byla zaskočená, kolik času navíc bych potřebovala, abych mohla zemi důkladně prozkoumat a poznat. A to platí dvojnásob pro ty, kdo mají rádi turistiku a treking!

Od pouště Wadi Rum na jihu země s nejvyšší horou Jabal Umm ad Dami (1854 m.n.m.), přes oblast Petry (trek z Little Petra k Monastery), přes nádhernou přírodní rezervaci Dana se spoustou stezek až k Mrtvému moři a jeho kaňonům, Jordánsko nabízí nespočet příležitostí k outdoorovým aktivitám. Většinou se jedná o půldenní až celodenní výlety. Každopádně z Dany vede do Petry taky jeden z nejvyhlášenějších vícedenních treků světa.

Takže se rozhodně vyplatí vzít batoh, přibalit pohorky, nebo aspoň dobré tenisky se vzorkem, outdoorové oblečení, turistický klobouk a zařadit nějaký ten den dva víc na výlet unikátní krajinou Jordánska. A co je úplně nejlepší, tak to jsou ubytování v kempech, kde se většinou spí v tradičních beduínských stanech a nachází se v nádherných přírodních lokalitách!

Madaba není nejlepší místo, kde koupit suvenýry

Hodně lidí pravděpodobně tuší, že kupovat suvenýry v Petře není to pravé ořechové. Zboží je předražené, často nekvalitní a prodávající jsou dotěrní a agresivní. V poušti Wadi Rum se nějaký ten obchod hledá jen těžko a oblasti jako Jerash a Mrtvé moře mají velmi skromnou nabídku.

Nekoupit relativně levný suvenýr s krásnými vzory a ještě tím třeba podpořit místní je téměř škoda. Proto většina lidí čeká s nákupem do turistického města Madaba. V centru Madaby se nachází sympatická ulička plná obchůdků a restaurací. Okolí města se proslavilo nalezišti mozaiky a koupit tady suvenýr s mozaikou není úplně špatný nápad.

Nicméně zdaleka nejlepší místo, kde koupit v Jordánsku suvenýry, je podle mě hlavní město Ammán, a to z několika důvodů:

  • ceny suvenýrů jsou v Ammánu s přehledem nejnižší
  • v centru se nachází několik ulic posetých obchody se suvenýry, takže je z čeho vybírat
  • v obchodech se na vás nikdo nevrhá, naopak je čas se v klidu bez závazků rozhlédnout
  • prodejci uvádí hned na začátku relativně férovou cenu, smlouvání je tak jednodušší a trvá kratší dobu

Mohlo by vás zajímat: Nejkrásnější místa, která vidět a navštívit v Jordánsku

Noční Petra se nekoná každý večer

Kdo se těší, že navštíví skalní město Petra v noci, kdy jsou kaňon a historické stavby osvícené jen lucernami a měsícem, by měl vědět, že tato událost se koná jen určité dny v týdnu. Konkrétně je Petra by Night otevřená každé pondělí, středu a čtvrtek a to od 20:30 do 22:30.

Dále je dobré vědět, že návštěva noční Petry není součástí Jordan Pass a samostatný lístek stojí 17 JD. S kapacitou většinou problém není, ale jedná se o oblíbenou atrakci, takže je lepší se připravit na větší počet turistů.

Více informací o návštěvě noční Petry si můžete přečíst v mém dalším článku. Uvádím zde mimo jiné skvělý tip, jak si užít noční Petru na maximum a téměř bez lidí.

Celý článek: Jak navštívit jordánské skalní město Petra

Před návštěvou Mrtvého moře si neholte nohy

Ani nic jiného… Doporučuje se nepoužívat žiletky aspoň 48 hodin před koupáním. Mrtvé moře je totiž neskutečně slané a jakákoliv drobná ranka, která přijde do styku se zdejší vodou, neskutečně štípe. Člověk pak vyleze z vody a veškeré oděrky jsou rozzářené do ruda! Stejně tak je dobré chránit oči a po koupání se co nejdřív umýt normální vodou.

Jinak lokalita Mrtvého moře je sice skvělá na koupání a průzkum kaňonů, ale na ubytování nesmírně drahá. Tuto informaci je dobré zakomponovat do cestovního plánu, Mrtvé moře a jeho okolí navštívit přes den a na noc se přesunout někam dál.

Největší nebezpečí představují při řízení v Jordánsku retardéry

Z řízení v Jordánsku jsem měla jisté obavy, které se ale rozplynuly v první zatáčce. Pokud nemá člověk první zastávku hned v Ammánu, kde je doprava opravdu hustá, tak na něj čekají spíš poloprázdné široké silnice.

Největší úskalí představují na jordánských cestách retardéry a podobné zpomalovače. Prázdná rovná cesta člověka uvede do falešného stavu bezpečí a pohody a zničehonic auto letí vzduchem.

V Jordánsku jsou retardéry opravdu na každém rohu, ve vesnicích, mimo město a dokonce i na dálnicích. A největší problém je v tom, že jsou ve většině případech neoznačené a hrbol na cestě má barvu asfaltu, takže jde vidět až opravdu na poslední chvíli. Velmi nepříjemné je to zejména v noci, kdy je většina cest neosvětlených. Nejlepší je se prostě zaháknout za jiné auto a reagovat na jeho rychlost.

Naštěstí aspoň na dálnicích jsou retardéry označené a několik set metrů předem se začnou objevovat cedule se sníženou rychlostí. Jinak doprava v Ammánu je sice šílená, často chybí vyznačené pruhy, lidi troubí a vznikají kolony, ale není to nic nezvládnutelného. Ve výsledku mi jordánští řidiči kolikrát přišli zodpovědnější, než Češi!

Vyplatí se počkat si na akční letenky

Poslední bod je takové univerzální pravidlo, ale všimla jsem si, že ceny letenek do Jordánska zažívají opravdu velké výkyvy. Letenka v září stála skoro deset tisíc, zatímco v listopadu se zničehonic dalo letět za pár stovek! Obecně od podzimu přes zimu je možné vyčíhnout opravdu dobré akce. Osobně sleduji na Facebooku portály zabývající se akčními letenkami a následně kupuji přímo u dopravce.

Z Prahy létá přímý let do Ammánu s Ryanair, takže za 3-4 hodiny je člověk pohodlně v destinaci. Pokud se navíc umíte sbalit nalehko, ušetříte polovinu ceny letenky. A to už se vyplatí!

Více o Jordánsku

Jeden komentář

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *