Přes noc v jordánské poušti Wadi Rum

Přes noc v jordánské poušti Wadi Rum

Poušť Wadi Rum leží na jihu Jordánska a patří k nejnavštěvovanějším místům v zemi. Wadi Rum se dostala na seznam UNESCO díky své přírodní kráse i historickému významu. Poušť mnozí můžou znát, aniž by si to uvědomovali, a to z filmů jako Duna, Star Wars, Marťan nebo Lawrence z Arábie. Poslední zmiňovaný hovoří o důležité postavě Arabského povstání a díky němu se Wadi Rum dostala do povědomí západního světa.

Můžu potvrdit, že Wadi Rum je opravdu unikátní a magické místo. Návštěva rozsáhlé pouště plné skalních útvarů a historických artefaktů, beduínský čaj a jordánská kuchyně připravovaná na ohni v poušti, noc v autentickém kempu pod hvězdami – to vše jsou zážitky na celý život. Čtěte dál a dozvíte se, jak zorganizovat celý výlet a jak si naplno užít Wadi Rum!

Dále můžete pokračovat s plánováním návštěvy nejkrásnějších míst v Jordánsku, včetně skalního města Petra a úchvatného kaňonu Wadi Ghuweir v přírodní rezervaci Dana, a přečíst si, co je důležité vědět před samotnou cestou do Jordánska.

Kolik dní je potřeba na návštěvu Wadi Rum?

Rozhodně doporučuji v poušti strávit aspoň jednu noc. Nejenže je toho v okolí hodně k vidění, ale noc v tichu a tmě pod rozzářenou Mléčnou dráhou člověk nezažije každý den.

Náš model 2 dny + 1 noc mi vyhovoval, ale rozhodně bych si uměla představit den navíc. (Podle našeho průvodce se v poušti musí strávit minimálně 1 týden, až celý život.:)

Kde se ubytovat ve Wadi Rum?

V poušti se spí výhradně v kempech – od vcelku jednoduchých po velmi luxusní. Nachází se zde 55 kempů, což je šílené číslo a v současnosti se počet reguluje – nové kempy už se nesmí zakládat.

Kempy jsou tvořené řadou stanů – jedná se většinou o tradiční beduínské stany z velbloudí srsti. Uvnitř jsou většinou dvě postele/ dvoulůžko, případně jednoduché vybavení, ručníky, někdy zásuvky. Součást kempů bývají samozřejmě společné sprchy a záchody. V hlavní budově je pak společenská místnost a jídelna, venku se často nacházís ohniště a venkovní posezení.

Osobně můžu velmi doporučit kemp Joy of Life. Nachází se v klidné a vzdálené jihovýchodní části pouště. Ubytování je jednoduché, ale čisté a našly jsme zde vše, co jsme potřebovaly. Snídaně i večeře byly výborné, personál milý a cena opravdu lidová. Navíc organizují výlety od A do Z – viz níže.

Jak zorganizovat výlet v poušti Wadi Rum?

Vstup do pouštní oblasti je součást Jordan Passu, neboli kombinované vstupenky s vízy. Před vstupem do samotné Wadi Rum village, odkud vyjíždí většina tours, je potřeba přibrzdit u Visitor centra. Zde se musí ukázat JP, na který dostanete razítko, kterým se prokážete u brány pár set metrů na silnici dál.

Jak už jsem zmínila, ve Wadi Rum village je meeting point a začíná zde většina výletů. Nachází se tady obrovské bezplatné parkoviště (při vjezdu hned po pravé straně), benzínka, pár malých restaurací, obchodů a snad i ubytování. Důrazně ale doporučuji se v této uměle vybudované vesnici nezdržovat, protože není vůbec o co stát.

Poušť je možné navštívit na velbloudech, je možné tady podniknout trek a nebo zvolit jeep tour. První dvě možnosti nemají příliš velký ohlas, protože poušť je obrovská a pokud jde člověk pěšky, nebo jede na velbloudovi, pokryje jen minimum Wadi Rum a to většinou hned někde u začátku.

Nejlepší způsob, jak navštívit poušť Wadi Rum, je jeep tour. Rozhodně doporučuji organizovat výlet přes ubytování! Jednak časově se to hostitelům líp koordinuje, ale hlavně se vyhnete vysoké pálce za ,,taxi“ do kempu, které většinou bývají rozházené ve všech koutech pouště.

Takže po objednání přes booking.com nebo jinde napište do ubytování zprávu, že máte zájem o tour a zeptejte se na konkrétní nabídku. Dále už jsme s majitelem kempu Eidem komunikovali přes WhatsApp (+), kde jsme si ujasnili všechny podmínky, požadavky a detaily.

Kolik stojí jeep tour (2 days, 1 night) ve Wadi Rum s Joy of Life?

Ubytování v Joy of Life: 13 JOD (1 dvoulůžkový stan, bez jídla)

4-hodinová jeep tour s Joy of Life: 70 JOD (2. os)*
Celodenní jeep tour s Joy of Life: 90 JOD (2 os.)*

*Cena tours záleží na počtu lidí v jeepu, na sezóně, na počtu nocí v kempu, na zvláštních požadavcích apod.

Jaká je nejlepší doba pro návštěvu pouště Wadi Rum?

Wadi Rum lze teoreticky navštívit celoročně, ale letní měsíce nejsou doporučované kvůli extrémnímu horku a zimní měsíce naopak kvůli mrazu a dešti.

Nejlepší doba k návštěvě Wadi Rum je tak podzim (září – listopad) a úplně nejlepší je jaro (březen – květen), protože v tomto období navíc na poušti rozkvétají rostliny.

Jak probíhal dvoudenní výlet do pouště s Joy of Life?

Vybraly jsme si celodenní jeep tour v rámci našeho ubytování s Joy of Life. Začátek je zcela na individuální dohodě. V 10:00 jsme zaparkovaly auto ve Wadi Rum village a dle původní WhatsApp dohody na nás čekal průvodce Hamid. Naskočily jsme na jeep (krosny se všemi věcmi jsme hodily do jeepu, ale samy jsme seděly venku na korbě pod plachtou). První zastávka byla ještě ve vesnici, kde nám Hamid koupil suroviny na oběd, vodu a dotankoval.

Následně jsme vjeli na poušť a každou chvilku jsme vyskakovali z džípu u předem dohodnutých zastávek. Po poledni jsme přistavili pod náhodnou skálou, náš průvodce roztáhl deku a založil oheň, na kterém nám uvařil oběd (vege rajčatová směs s pitou). Po obědě následovalo několik dalších zastávek a zhruba hodinu před západem slunce jsme zaparkovali u skály na rozlehlé planině. Průvodce opět rozdělal oheň, tentokrát uvařil beduínský čaj a v klidu jsme se podívali na západ slunce.

Po západu jsme svištěli na jeepu do ubytování, kempu Joy of Life. Zde nás přivítal majitel Eid a ukázal nám stany. Zhruba v 19:00 jsme měli luxusní večeři ve formě rautu a pak následoval pokus o taneček s místní hudbou. Většina lidí se ale brzy odebírá pozorovat hvězdnou oblohu. Osobně pro mě bylo trochu zklamáním, že jsme neměli oheň ani výklad k hvězdám, na druhou stranu věřím, že pokud by to o měla většina skupiny zájem a zeptali bychom se, nějak by se to zařídilo.

Druhý den už následuje jen snídaně a plynulá cesta zpět do Wadi Rum village. Jízda z kempu trvá asi 30 minut a kolem 10:00 jsme už byly zpět u auta. Rozloučily jsme se s Eidem a nechaly dýško našemu průvodci Hamidovi.

Nejhezčí místa, která navštívit ve Wadi Rum

V poušti jsme byly jeden celý dlouhý den, ale podle slov našeho průvodce je potřeba ,,minimálně týden“. Ve Wadi Rum se nachází nejvyšší hora Jordánska, kterou je možné zdolat. Je taky možné navštívit další unikátní skalní formace a historická místa, které prostě není možné stihnout za jeden den. Wadi Rum se dělí na ,,červenou“ a ,,bílou“ poušť. Většina míst, které jsme navštívily se nachází v červené poušti a pokud chcete navštívit bílou, doporučuji zde strávit den navíc.

Přestože všechna místa na naší trase byly krásné a zajímavé, bylo pro mě trochu zklamáním, že jsme se ocitli na typickém okruhu plném turistů. Ať už byli lidi ubytovaní v jakémkoliv kempu napříč pouští, průvodci všechny berou na stejná místa a ve stejný čas. Hodně mi to připomínalo island hopping v Thajsku nebo na Filipínách a nemohla jsem se ubránit pocitu, že poušť přece musí být plná jiných zajímavých míst, kde v tuto chvíli není ani noha.

TIP: Pokud dokážete oželet ,,TOP místa“ doporučovaná ve všech průvodcích, domluvte se s průvodcem předem (přes WhatsApp), aby vás vzal na neturistická místa, případně si zkuste vybrat jen místa, která vás opravdu zajímají a zbytek trvejte na off-beaten path. Osobně nás toto nenapadlo, ale podle mě nebudete litovat, až se váš jeep oddělí od kolony ostatních.

Lawrence Spring

První zastávka se nachází jen kousek od Wadi Rum Village. Lawrence Spring je důležitým zdrojem vody pro místní Beduíny a jejich zvířata. Pramen je pojmenován po plukovníkovi Thomasovi E. Lawrencovi (Lawrence z Arábie) a býval označován jako nejlepší místo k odpočinku pro cestující v této oblasti. Z vrchu je navíc krásný výhled na panoráma pouště.

TIP na knihu: Sedm sloupů moudrosti (T. E. Lawrence, 1926)

The Red Dune

Zastávka u jedné z mnoha dun v poušti je ve Wadi Rum téměř povinnost. Některé duny se řidiči pokoušejí zdolat pro zábavu své posádky v jeepech. Tuto sytě oranžovou dunu nacházející se kousek od Lawrence Spring je ale nutné vyšlápnou pěšky.

Relativně malý kopeček může dát díky sypkému písku a vedru rozehřáté pouště vcelku zabrat. Pokud to teplota písku dovolí, je lepší jít na dunu bosky a zpátky celou dunu seběhnout. Z vrchu je podle mě ten nejlepší výhled, co jsme za celý den viděly.

Khazali Canyon

Další zastávka bývá u skály Jebel Khazali, ve které se dole otevírá úzký kaňon. Ve skále se zde nachází vyryté Nabatejské, Islámské a Thamudické (staroarabské) nápisy i petroglify zobrazující lidi a zvířata. Tento asi 100 metrů dlouhý kaňon představuje krátkou, ale jednu z nejvíce zajímavých zastávek dne.

Little Bridge

Little Bridge alias Raqabat al Wadak je menší kamenný arch nacházející se v části Red desert Wadi Rum. Jeepy zastavují kousek pod archem a je velmi snadné se k němu dostat. Horší je to s frontou na focení – pokud chcete fotku na Little Bridge, musíte si vystát řadu.

Lawrence House

Další místo, kde zastavuje většina jeepů s turisty, je u tzv. Lawrence House. Anglický hrdina povstání Beduínů proti Osmanské říši zde údajně pobýval během svých cest po Blízkém Východě. Nicméně místo sloužilo už stovky let před tím pod jménem The Small Palace jako zastávka pro karavany cestující pouští.

Lawrence House dnes figuruje jako lokalita hned v několika filmech. Za návštěvu stojí už jen kvůli výhledům na poušť Wadi Rum, které se otevírají ve skalách kousek nad ruinami domu.

TIP na film: Lawrence z Arábie (1962)

Mushroom Rock

Mushroom Rock je velmi krátká zastávka, kterou jsme absolvovali chvíli po obědě. Jak už název napovídá, unikátní skála má tvar připomínající hřib. Tvar skály byl vytvořen zcela přírodně erozí a dnes se z něj stalo velmi oblíbené fotogenické místo.

Burdah Rock Bridge

Burdah kamenný arch je největším ze všech archů na poušti Wadi Rum. Pod převisem je zhruba 80 metrů hluboká propast, takže vstup na arch je podmíněn nulovým strachem z výšek.

Zastávka s výhledem na arch bývá součástí celodenní jeep tour. Pokud ale chcete jít až k Burdah Rock Bridge, je potřeba se předem domluvit s průvodcem. K archu je navíc potřeba jít kus pěšky, cesta trvá zhruba hodinu jedním směrem a poslední úsek je trochu technicky náročný. Výhledy z vrchu stojí za tu námahu.

The red canyon

The red canyon, který dostal jméno po svých do červena zbarvených skalách, které lemují dno relativně hlubokého kaňonu, je nejdelší zastávka. Průvodci zastavují na jedné straně kaňonu, kde vyloží turisty, a následně je vyzvednou o půl hodiny později na druhé straně.

The red canyon je relativně krátká procházka, ale jde se pískem a v polovině cesty se zdolává menší kamenná překážka, takže jsme opravdu využily celou půlhodinku. Po celodenním sezení na jeepu to bylo příjemné protažení.

Um Frouth Rock Bridge

Impozantní kamenný arch bývá na celodenních jeep tours většinou mezi posledními zastávkami. Parkoviště se opět nachází hned vedle, nicméně tentokrát vyžaduje fotka z archu trochu víc námahy. Nahoru se stoupá po příkré stěně, následuje úzká pasáž minikaňonem a v závěru se jde opravdu vysoko až ke zužujícímu se převisu. Opravdu nedoporučuji, pokud máte strach z výšek nebo nevhodné boty (kámen pokrytý pískem je celkem kluzký).

Sunset spot

Pozorování západu slunce na poušti Wadi Rum je zážitek na celý život a dočkají se ho jen ti, kdo se rozhodnou v poušti strávit noc. Všichni průvodci mají v oblibě jedno místo na rozlehlé planině s několika kusy skal, odkud je krásný výhled.

Obsadili jsme jednu skálu s dalšími lidmi, kteří se ubytovali v Joy of Life a naštěstí jsme se všichni podvědomě shodli, že nejlepší je pozorovat končící den v tichu bez zbytečného halekání (na rozdíl od jiných skupin). Čerstvě uvařený beduínský čaj byl úplná třešnička na dortu.

Noční obloha

Poslední destinace, kam jsme putovaly po setmění se zakloněnou hlavou, byla černá obloha posetá zářícími hvězdami. Některé kempy umožňují strávit noc pod širákem, takže se na hvězdičky můžete dívat až do rána.

TIP na aplikaci: Stellarium – ne že by tato aplikace nebo některá z podobných night sky apps předčila výklad znalců vesmíru, ale může být vcelku užitečná na určování hvězd, planet a souhvězdí.

Více o Jordánsku:

2 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *