Kaňon Wadi Ghuweir: Turistika v přírodní rezervaci Dana (Jordánsko)

Kaňon Wadi Ghuweir: Turistika v rezervaci Dana (Jordánsko)

Kaňon Wadi Ghuweir se nachází v biosférické rezervaci Dana, která byla založena v roce 1989 v oblasti okolo Dana village. Dana se nachází mezi Mrtvým mořem a Petrou a doporučuji tady strávit alespoň dvě noci.

Jako ubytování je možné zvolit jeden z místních eco-kempů, které se nachází na hranici rezervace nebo přímo v ní. Většina těchto jednoduchých ubytování nabízí nezapomenutelné výhledy do údolí a na zapadající slunce, oblohu plnou hvězd, delikátní jordánskou kuchyni a skvělé outdoorové dobrodružství.

Rezervací Dana se podélně táhne velká proláklina, kde je možné najít několik stezek. Většina z nich vede přes kaňony, na které je oblast Blízkého východu bohatá. Mezi nejlepší aktivity patří trek Wadi Ghuweir, který vede přes hluboký kaňon a díky celoročně protékající vodě jsou jeho stěny lemované palmami a zelení.

V tomto článku najdete veškeré informace ohledně výletu do kaňonu Wadi Ghuweir, doporučené ubytování v okolí Dany a tipy na další zajímavé místa v této rezervaci.

Více o Jordánsku

Obsah

V jakém období je kaňon Wadi Ghuweir otevřený

Jako většina kaňonů v Jordánsku je i Wadi Ghuweir během deště neschůdný. Nebezpečí přináší bleskové záplavy, které dokážou během pár minut zvednou hladinu vody až o několik metrů.

Konkrétně Wadi Ghuweir nemá na rozdíl od jiných známějších kaňonů oficiální otvírací dobu. Obecně platí, že od listopadu do konce března hrozí deště a do kaňonu by se chodit nemělo. Nicméně já osobně jsem podnikla výlet kaňonem v listopadu, protože bylo výjimečně slunečno a žádné srážky nehrozily. Nejbezpečnější je tedy výlet plánovat v období sucha, což je zhruba od dubna do října.

Jak je to s náročností, délkou a časem stezky Wadi Ghuweir

Pokud půjdete ve směru ke kempu Feynan, budete celou dobu mírně klesat. Stezka je opravdu jednoduchá, až zhruba na čtyři pasáže, kde se člověk musí dostat po skále nebo přes vodopád o úroveň níž. Na jednom z těchto míst se nachází improvizovaný žebřík, zbytek je potřeba s opatrností překonat.

Velkou část cesty kaňonem se následuje potok a mokrým botám se opravdu nevyhnete! Skákání cik-cak po kamenech, které na začátku zkouší většina lidí ve víře, že se vyhne vodě v botách, chůze vodou a překonávaní zmíněných překážek je mírně náročnější, než běžná chůze v podobně rovinatém terénu.

Stezka kaňonem Wadi Ghuweir nebyla oficiálně změřená, ale podle krokoměru nám to vycházelo zhruba na 13 km, což odpovídalo tempu chůze. Většina zdrojů uvádí 12-16 km a asi taky záleží, kde vás řidič vyloží a nabere.

Celkově je potřeba si na výlet vyhradit celý den. Zde je přibližný itinerář:

  • odjezd z kempu kolem 8:30
  • 1 hodina jízdy na začátek stezky
  • cca 5 hodin chůze + přestávky na focení, svačinu a oběd
  • 2,5 hodiny jízdy zpět do kempu (rezervace se vždy musí objet celá)
  • návrat se většinou koná mezi 17:00 a 18:00

Pokud se stihnete vrátit na západ slunce, nezapomeňte se projít kousek za kemp. Nádhera!

Co si vzít s sebou na výlet do kaňonu Wadi Ghuweir

  • velkou láhev s vodou
  • lunch box (připravují v kempech) nebo vlastní oběd
  • tenisky, které rychle uschnou, ale zároveň mají dobrý vzorek, případně outdoorové sandály se zpevněnou špičkou (čím dřív se člověk smíří s tím, že se namočí, tím lehčí práci bude od začátku mít) – TIP: dejte pak tenisky přes den na zadní sklo v autě a do dvou hodin budou suché
  • tričko, outdoorové kalhoty (nezapomínejte, že v Jordánsku je i v přírodě považováno za vhodné mít zakrytá aspoň ramena a kolena), lehkou mikinu na ráno/večer (na jaře a na podzim je opravdu zima)
  • opalovací krém, případně klobouk (nicméně není to tak důležité, protože se jde většinu času ve stínu)
  • a samozřejmě foťák (není potřeba mít voděodolný kryt)

Jít stezku kaňonem Wadi Ghuweir s průvodcem nebo bez

Osobně si myslím, že obě řešení jsou v pohodě. My jsme šly nakonec s průvodcem, i když jsme původně plánovaly jít samy, protože se k nám přidali dva Holanďani a mohli jsme sdílet náklady.

Ve výsledku jsme nelitovaly, protože průvodce nám pomohl překonat obtížnější úseky, byla s ním hrozná sranda, dozvěděli jsme se něco navíc nejen o Daně, ale o jordánských zvycích a v půli cesty rozdělal oheň a uvařil nám beduínský čaj. Taky nás dámy uklidnil, že to na zemi všude v kaňonu OPRAVDOU NEJSOU ČERVI (byly to jen nechutně velké stonožky) a že ne, VE VODĚ NEMÁME VŠUDE KOLEM KOTNÍKŮ PIJAVICE (ale jen nápadně podobné malé šneky).

Na druhou stranu pokud jste vybaveni off-line mapou, zdravým smyslem pro orientaci a minimální fyzickou zdatností, rozhodně se dá kaňon Wadi Ghuweir absolvovat i bez průvodce.

Potkali jsme jeden pár bez průvodce, další dvě mírně větší skupiny (6-8 lidí) s průvodci, skupinu 4 místních, co si vyrazili na výlet, jednoho pastevce a gigantické stádo koz. Opravdu se jedná o málo frekventované místo.

Na kolik vás přijde projít Wadi Ghuweir

  • Řidič (na začátek i z konce) + vstupné (do určitých části rezervace se platí poplatek): 30 JD/ os.
  • Průvodce: 50 JD/ skupina
  • Lunch box: 5 JD/ os.
  • Dýško: dobrovolné, my jsme daly 5 JD a Holdanďani taky

Kde se ubytovat v rezervaci Dana

Zvolily jsme ubytování Al Nawatef Camp, které můžu doporučit všemi deseti. Chatky se nachází nad srázem a přímo z postele jde vidět na hory v rezervaci Dana! Krásnější výhled sotva najdete.

Chatky jsou velmi jednoduché a nejede v nich elektřina, navíc je potřeba mít s sebou spacákovou vložku nebo spacák, protože k přikrytí jsou jen tlusté deky. Nicméně elektronika se dá nabíjet ve společenské místnosti a při té příležitosti si člověk může pokecat s fajn lidmi z celého světa. Koupelna je společná, záchody byly vždy čisté, jen proud vody ve sprše je slabý a teplota dost nevyvážená – za mě jediné mínus tohoto ubytování. .

V kempu jsme navíc dostaly nejlepší snídani a večeři za celý náš pobyt v Jordánsku (večeře není v ceně). Při brzkém check-inu jsme poprosily o oběd, který (jak jsme se později dozvěděly) byl zdarma! V kempu pracují chlapíci z přilehlé vesnice a všichni byli neuvěřitelně ochotní, přátelští a pohostinní. Voda je možná koupit na místě a beduínský čaj teče zdarma proudem.

Ubytování taky nabízí všechny možné druhy výletů do Dany s certifikovanými průvodci (to tak nějak znamená, že umí anglicky), případně jen dopravu, lunch boxy, pozorování hvězd nebo čistě jen bezplatnou radu. Výlety něco samozřejmě stojí, ale s přihlédnutím k velmi nízké ceně ubytování je to určitá forma podpory místních lidí.

Alternativou může být Dana Village Camp-Wadi Dana Eco camp nebo Ein lahda camp-site.

Trek kaňonem Wadi Ghuweir – krok za krokem

Cesta ke stezce Wadi Ghuweir a vstup do kaňonu

Začátek trailu se nachází na dně rozsáhlého údolí, kam naše dodávka posledních 15 minut jízdy cik-cak klesala. Upřímně, to auto má můj obdiv, že se vůbec dostalo zpátky nahoru. Cesta byla opravdu šíleně prudká, v jednom úseku dokonce nezpevněná a jede se podél srázu. I to je jeden z důvodů, proč si vzít řidiče, místo vlastního auta z půjčovny.

Stezka je na začátku označená a hned se napojuje podél potoka, který nás bude provázet velký zbytek cesty. Vstupuje se mezi skály, ale sluneční paprsky ještě pořád dosáhnou na dno údolí a vodě se dá celkem slušně vyhnout.

Potkáváme pastevce, jehož stádo koz krosí kaňon z jednoho břehu na druhý, jakoby se nechumelilo. Prý tudy chodí každý den, tak je možná taky potkáte.

Nejkrásnější úsek Wadi Ghuweir

Vstup do další a taky nejkrásnější etapy mi trochu kazí objev, že na dně kaňonu se výborně daří obrovským černým stonožkám. Vidíme je opravdu každou chvíli, ať už jejich odumřelé zbytky nebo přímo jejich líně vlnivý pohyb.

Nicméně krása Wadi Ghuweir naštěstí strhla mou pozornost jinde. S každým krokem se klesá hlouběji do kaňonu, stěny jsou vyšší a vyšší a sluneční paprsky už na nás nedosáhnou. V kombinaci s neustále přítomnou vodou a vlhkostí se zde daří mechům, rostlinám připomínající kapradí (botanici prominou) a dokonce i palmám, které bojují o přežití v těch nejpodivnějších proláklinách.

V místě se zaklíněným balvanem mezi stěnami kaňonu se vstupuje do úseku, které považuji za nejkrásnější část celé cesty. Skály se klikatí a vedou návštěvníky, kteří jsou zajatci vysokých, oranžově zbarvených stěn, do úzkého průchodu. Stěny jsou dole temně zelené, což je důkazem, jak vysoko šplhá voda v období dešťů.

Na konci této pasáže se pohled otevírá do rozevřeného údolí plného zeleně. Jakmile skončí úzká cesta kaňonem, dostáváme se na ikonické a nejznámější místo celého Wadi Ghuweir. Nad hlavami se o protější stěnu opírá několik fotogenických palem a na tváře se nám na chvíli vrací sluneční svit.

Vodopád, oběd a cesta ke kempu Fenan

Zelené údolí se brzy zase mění v kamenný kaňon, jen tu a tam vykoukne nějaká rostlinka. Zato znova přibývá vody a průtok nabírá na intenzitě. Zhruba v polovině cesty se nachází krásný vodopád. Sejít kolem něj dolů vyžaduje ale hodně soustředění a opatrnosti, abysme se nepřidali k padající vodě.

Kolem vodopádu je několik míst, kde průvodci rádi usazují své skupinky k obědu. Tíha batohu našeho průvodce se konečně ozřejmila, když vytahuje několikalitrovou láhev s vodou a konvici na čaj. Samozřejmě, beduínský čaj nesmí chybět ani když je člověk na treku uprostřed pustiny. Mimochodem nejde jen o snahu pohostit turisty, protože když jsme míjeli skupinku čtyř místních, taky seděli u ohýnku a vařili čaj.

Po obědě se jde ve zrychleném tempu druhá polovina cesty. Nachází se tady ještě jedna trochu komplikovanější pasáž, ale nic nepřekonatelného. Kaňon se postupně rozšiřuje a jeho stěny jsou nižší a nižší, až plynule přechází v údolí. Úplně poslední úsek není úplně nejhezčí, protože se jde podél několika vodovodních trubek, které přivádí vodu z kaňonu do nejbližších obydlí.

Kousek od kempu Wadi Al Ghwer už čeká řidič s dodávkou. Následuje velmi dlouhá cesta vyprahlou oblastí s pár menšími vesnicemi, nekonečné serpentýny v horách a napojení se na hlavní silnici u Little Petra, odkud je to ještě další hodinu jízdy. Nebojte se říct o zastavení při západu slunce případně se po příjezdu jděte podívat za kemp, jak slunce zapadá nad horami. Je to perfektní tečka perfektního dne.

Co dál podniknout v přírodní rezervaci Dana

V oblasti kolem Dana Village a z druhé strany od Feynan Ecolodge začíná celá řada stezek vedoucích zdejší biosférickou rezervací. Některé představují krátký okruh, jiné jsou plnohodnotné celodenní túry. Protože spousta z nich vede kaňony, jejich otevírací doba je závislá na sezóně. Nejlepší je se informovat přímo v ubytování nebo ve visitor centru v Daně. Mezi nejoblíbenější treky patří Wadi Dana trail, White Dome trail nebo kratší stezky okolo kempu Rummana.

Zde je konkrétně nabídka kempu Al Nawatef:

Více o Jordánsku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *