Tongariro Northern Circuit

Přechod Tongariro Northern Circuit (Nový Zéland)

Tongariro Northern Circuit je pomyslný symbol Nového Zélandu a jeden z nejoblíbenějších Great Walks. Dramatická sopečná krajina je v kombinaci s azurovými jezírky hotová pastva pro oči. A snad nikde jinde si člověk nebude připadat vtažený víc do filmu Pána Prstenů, jak právě v národním parku Tongariro.

Základní informace o Tongariro Northern Circuit

Délka: 43,1 km (okruh)
Počet dní: 3-4
Náročnost: střední (dobré značení, nezpevněná stezka, občas prudké stoupání nebo klesání, časté změny počasí)
Ubytování: 3 chaty (36$, 15$ mimo sezónu) a 3 kempy (15$, 5$ mimo sezónu)
Začátek a konec: Whakapapa Village
Mapa: DOC
Lokace: Waikato/ Manawatu-Wanganui (severní ostrov)

Přehled novozélandských treků

11 nejhezčích vícedenních treků Nového Zélandu
21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Trek kolem Tongariro den po dni

TIP: Pokud se na severním ostrově ocitnete až v zimě mimo hlavní turistickou sezónu, pořád se můžete do národního parku Tongariro podívat. První možností je přechod zasněženého Tongariro Alpine Crossing s průvodcem (nebo bez, pokud máte patřičné zkušenosti a vybavení), půldenní výlet k Tama Lakes nebo nejluxusnější varianta helitours (přelet v helikoptéře, za příplatek s přistáním nahoře).

Den 1: Whakapapa Village – Mangatepopo Hut (9,4 km)

Stezka začíná kousek od Whakapapa Visitor Centre a vede po spodní části Taranaki Falls trek. Po chvíli se odpojuje a pokračuje po Mangatepopo trek. Na vcelku rovinaté stezce se otvírají výhledy na vrcholy Pukeonake (po levé straně), Pukekaikiore a Ngauruhoe (po pravé straně). Mangatepopo Hut se nachází pět minut chůze z hlavní stezky.

Den 2: Mangatepopo Hut – Oturere Hut (12,8 km)

Druhý den je highlightem celého treku, nicméně terén se stává náročnějším, protože se jde po lávovém poli a vyvřelinách. První odbočkou z trasy je Soda Springs a vodopád. Následuje celkem strmý výšlap na Mangatepopo Saddle a Red Crater, odkud je možné vidět Blue Lake. Emerald Lakes, jezírka s azurovou barvou, jsou nejfotografovanější částí trasy. Směrem na Ketetahi Road je možné si udělat odbočku k Blue Lake. Následně trek pokračuje do Oturere Valley, kde se nachází stejnojmenná chata.

Den 3: Oturere Hut – Whakapapa Village (23,5 km)

Následující etapu je možné rozdělit do dvou dní, nicméně v létě (je déle světlo) nebo pro člověka v dobré kondici je možné ujít tuto vzdálenost za jeden den. Stezka obchází z východu Mount Ngauruhoe, jde se přes lávové pole a překračují se potoky. Před Waihohonu Hut se začíná stoupat do úbočí.

Odtud stezka dále stoupá podél potoka Waihohonu a vede až do Tama Saddle. Doporučuji si udělat udělat odbočku k Lower a Upper Tama Lake (zhruba 1,5 hod.). Cesta pak už jen klesá po Tama Lakes trek k Taranaki Falls. Celý okruh do vesnice Whakapapa se dokončuje po dobře udržované vrchní části Taranaki Falls trek.

Další články o Novém Zélandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *