Víkend na Třeboňsku: Kam na kolo a k vodě

Víkend na Třeboňsku: Kam na kolo a k vodě

Třeboňsko je chráněná krajinná oblast na jihu Čech, která je známá svým množstvím rybníků. Rybníky tady začaly vznikat už v 16. století za vlády Rožmberků, a pokud jste milovníkem ryb, budete přímo v ráji.

Celá oblast se rozkládá kolem historického města Třeboň, je plná krásných lesů, nachází se tady biosféricky významné rašeliniště a mokřady. Třeboňsko je protkané cyklostezkami, které vedou kolem desítek rybníků, hospod a stánků s kapřími hranolkami a je to rozhodně ideální místo na víkendový cyklo-výlet!

Kam na výlety na Třeboňsku:

#1 Cyklovýlet kolem Chlumu u Třeboně

  • délka: 61 km
  • převýšení: 216 m
  • trasa: Chlum (rybník Hejtman) – rašeliniště Pelé – Staňkov – Mirochov – Stříbřec – Hamr – Velká a Malá Pískovna – Cep I a Cep II – Chlum

Vyjeli jsme z Chlumu u Třeboně, malého městečka, které se nachází u rybníku Hejtman. Pokud v Chlumu nezůstáváte přes noc, doporučuji se zastavit z jižní strany vedle kempu Hejtman-Jih, a přes lávku se jít podívat na malý ostrůvek.

Cesta kolem rašelinišť a lesem

Nicméně my jsme šlápli do kol a po polní cestě jsme se brzy dostali do lesa. Odtud nás cyklostezka 1005/1010 vedla k rašeliništi Pelé. V lese bylo po ránu příjemně chladno, bylo tady málo cyklistů, klídek a pohoda a moc hezká silnička.

Dále jsme pokračovali přes obec Pele do Staňkova. Toto je jedna z částí, kde se musí jet po silnici, ale jedná se o malou cestu, a v sobotu a v neděli je tady rozhodně víc cyklistů, než aut. Cestou se míjí rybníky Špačkov a Staňkov.

Kousek za Staňkovem jsme se odpojili od silnice a vydali se po cyklostezce 322, která nás opět vzala do krásného lesa. Sem tam se objevil nějaký hrb nebo výmol, ale jízda dobře odsýpala.

V obci Mirochov se znovu napojuje na silnici. Jeli jsme po cyklostezce 1010 kolem rybníka Blato, který trochu odpovídal svému názvu. V obci Lutová je možné si cestu zkrátit a střihnout to kolem rybníku Starý Kacíř. Tím byste se ale připravili o nejhezčí část cesty.

Cesta kolem rybníků

Když jsme dojeli do obce Stříbřec, začali jsme se už stáčet zpátky a vítězoslavně jsme se odpojili od aut. Jak už jsem naznačila, tato část se mi opravdu líbila. Jede se po obvodu rybníků Humlenský, Podsedek, Starý Hospodář, Výtopa, Žofinský a Nový Hospodář. Cyklostezka vede po rovince ve stínu pod stromy, z pravé strany je les, z levé voda. Cesta byla nezpevněná, ale na kolo jak dělaná, a cyklistů tady bylo opravdu málo.

Je akorát potřeba počítat s tím, že tyto rybníky nejsou dělané na plavání a na této trase nenajdete příliš hospod. Proto jsme si po příjezdu k hlavní silnici udělali zajížďku lesem po opravdu punkové lesní pěšince plné kořenů (červená značka) zpátky do Chlumu a dali si oběd ve městě.

TIP, kde se najíst v Chlumu: Výborné snídaně i obědy/večeře mají v Bistro terasa na Vyhlídce a je odtud luxusní výhled na rybník Hejtman.

Koupačka v Malé a Velké Pískovně

Pokud ale nehledáte hospodu, můžete pokračovat kolem Hamru na jih. Jede se po málo frekventované lesní silnici značené jako cyklostezka 1011. Kousek za obcí Klikov se už nachází dva skvělé rybníky na koupání – Velká a Malá pískovna. Na obou je možné si najít plážičku a smočit se v hnědé vodě plné kaprů. Byla tady sice hlava na hlavě a žádný stín, ale rozhodně to byla dobrá zastávka. Mezi rybníky je i hospoda.

Koupačka v rybníku Cep II

Pak už jsme se začali vracet pomalu zpět do Chlumu, ale rozhodli jsme se jet kolem rybníků Cep I a Cep II. První se musíte dostat na vcelku velkou a rušnou silnici Pražská, nicméně sotva po necelém kilometru se nachází odbočka vpravo a vlakový podjezd. Pak už jen stačí následovat nezpevněnou cestičku, která vede po obvodu prvního Cepu.

Plynule jsme po této hezké lesní cestě lemující oba rybníky začali objíždět i Cep II (po východní straně). Skoro na konci jsme si všimli malé pěšinky, která vedla lesem až přímo k vodě. Našli jsme naši soukromou ,,pláž“ s naprosto luxusním koupáním a výhledem. Osobně si myslím, že Cep II je jeden z nejlepších rybníků na koupání a dokonce tady byla i průzračná voda s minimem bahýnka.

Závěr už jsme dojeli až nahoru kolem Cepu k hlavní cestě a po ní se vydali zpět do Chlumu.

TIP, kde se ubytovat v Chlumu: V Chlumu jsme měli stan a rozhodli jsme se kempovat. Doporučuji malý rodinný kemp Kapřík s příjemnými majiteli, případně gigantický kemp Hejtman-Jih. Určitě je lepší mít v létě rezervaci (a sprej proti komárům), ale v Kapříku se nám podařilo sehnat místo na stan i o víkendu bez rezervace.

#2 Cyklovýlet kolem Třeboně

  • délka: 34 km
  • převýšení: 20 m
  • trasa: Třeboň – Schwarzenberská hrobka – Rozvodí – Pomník Emy Destinové – rybník Rožmberk – Zlatá stoka – Třeboň

Z centra Třeboně jsme vyrazili na jih po náspu kolem rybníku Svět. Doporučuji udělat miniaturní zajížďku k Schwarzenberské hrobce, která si majestátně spočívá v klidném parku za rybníkem.

Rozvodí a pomník Emy Destinové

Odtud jsme pokračovali po lesní cestě značené zelenou. Pokud se rozhodnete vynechat hrobku, můžete se alternativně vydat po žluté přímo z centra Třeboně. Na žluté trase se nachází brod ledové řeky Lužnice (s mírným rozjezdem se dá za nízké hladiny řeky projet i na kole). Zelená trasa nás ale dovedla přímo k rozvodí Lužnice a Nové řeky.

Po zelené a následně červené jsme pokračovali na severovýchod po moc hezké cyklostezce. Na levé straně jsme měli les a po pravé straně se líně vlnila Nová řeka. Jakmile jsme se dostali k silnici, byli jsme kousek od pomníku Emy Destinové, ke kterému jsme si udělali krátkou odbočku. Za zatáčkou se nachází sympatická hospůdka U Emy Destinové.

Rožmberský rybník

Trasa dál vede po málo frekventované silnici lemované vzrostlými stromy a rybníky Travničný, Stolec, Vyšehrad, Nový a Starý Vdovec. V obci Stará Hlína se překračuje poměrně velká silnice E551, ale dál už se jede po krásné nové cyklostezce bez aut.

Míjí se dva menší rybníky a pak nás už odbočka vlevo vzala ke známému Rožmberskému rybníku. Cesta po náspu byla plná cyklistů, ale byla to pohoda. U Rožmberské bašty se nachází typicky české občerstvení plné výborného smaženého jídla plovoucího v oleji a zasloužené čepované.

TIP, kde se najíst: Kiosek na hrázi rybníka Rožmberk

Zlatá stoka

Rozhodli jsme se odtud stočit zpět do Třeboně. Objížděli jsme Rožmberský rybník po červené, zprava už jsme slyšeli provoz silnice 24. Stezka postupně vjela podél rybníků do lesa a v jednom úseku se zúžila na opravdu malou pěšinku. Sem tam se objevil kořen nebo pořádně hluboké bahno, ale aspoň to byla trochu výzva.

Následovali jsme vodní kanál s romantickým názvem Zlatá stoka. Ta nás postupně vzala z lesa na cestu kolem velké louky plné historických slamníků. Cesta se nakonec vrací na silnici a vede do Třeboně, kde si ještě můžete projet zámecký park a historické centrum (ale pozor na značky!).

POZOR: Vzhledem ke každoročně vysokému počtu cyklistů se asi není čemu divit, ale třeboňská policie opravdu nemá žádnou trpělivost ani slitování s turisty. Radši jim nedávejte záminku, aby si na vás zchladili žáhu a dodržujte všechny značky a předpisy, které nás kdysi dávno učili na dětském dopravním hřišti:)

Kam dál na Třeboňsku?

TIP, kde se ubytovat v Třeboni: Při druhé návštěvě jsme si místo stanu dopřáli opravdovou střechu nad hlavou, a to rovnou v samém srdci starého města. Krásné Apartmány Žlutý domeček leží na ulici Rožmberská, byly čisté a dobře vybavené.

Třeboň

Lázeňské město Třeboň se může pyšnit krásným historickým centrem. Do staré části se vstupuje přes čtyři městské brány, kde se rozhodně minimálně na půl dne zabavíte:

  • podívejte na Masarykovo náměstí obehnané renesančními a barokními domy
  • prozkoumejte malé romantické uličky
  • dopřejte si nejlepší zmrzlinu na náměstí (cukrárna Zmrzlinový svět vedle Hradecké brány)
  • vystoupejte na vyhlídkovou věž staré radnice (otevírací doba: 9:00-17:00/18:00, vstupné: 40 Kč – dospělí, 20 Kč -děti)
  • navštivte státní zámek Třeboň a jeho přilehlé zahrady
  • zajděte na jedno do pivovaru Regent
  • projděte se kolem rybníku Svět
  • zhlédněte Schwarzenberskou hrobku

TIP, kde se najíst v Třeboni: Restaurace Bílý Jednorožec nám vykouzlila naprosto luxusní večer! Kromě téměř povinné široké nabídky ryb myslí i na vegetariány a to ve velkém stylu s velmi originální kombinací chutí.

TIP, kde v Třeboni zaparkovat: Hned u Hradecké brány se nachází parkoviště, ale jeho kapacita se dokáže rychle zaplnit. Doporučuji parkovat kousek po cestě zpět na velkém panelovém parkovišti, kde cedule hlásá ,,nejlevnější parkování v Třeboni“ (cena je skutečně férových 80 Kč/den). V Google mapách najdete jako ,,Velké placené parkoviště“.

Veselské pískovny

Veselské pískovny se nachází v severní části Třeboňska a patří mezi nejlepší rybníky na koupání v oblasti. Pokud přijíždíte po hlavní cestě E24, doporučuji zastavit u Občerstvení pod hrází a vydat se na sever rybníka Horusice. Na jeho pomezí s rybníkem Veselí I se nachází kamenitá pláž a docela dobře se tady koupalo. Pokud vyznáváte koupání a la natural, určitě si najdete místo někde na východní straně vedle řeky Lužnice plné miniaturních nuda pláží.

S přehledem nejlepší je na koupání Vlkovská pískovna, kde se nachází velká písečná pláž. Zároveň doporučuji navštívit unikátní písečný přesyp u Vlkova, což je taková česká pidi verze Sahary.

Kolem všech pískoven je možné udělat výlet na kole, nebo stačí přijet autem a dojít k nejbližší pláži.

Golfresort Monachus

Pokud hrajete golf, nenechte si ujít hřiště Monachus u Nové Bystřice. Za mě se jednalo o nejhezčí hřiště, kde jsem kdy hrála. Už samotná cesta k němu je jak z pohádky. Hřiště je celé zasazené v přírodě, každou jamku lemuje les a pečlivě naaranžované balvany. Nechybí samozřejmě několik rybníků. Stylová klubovna je obklopená třešňovými stromy a v nabídce mají i pár dobrých vegetariánských jídel.

Další tipy na výlety po Česku

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *