Verona & Lago di Garda: Italský průvodce

Verona & Lago di Garda: Průvodce severní Itálií

Během našeho severoitalského roadtripu jsme se mezi Benátky a Dolomity rozhodli vklínit návštěvu Gardského jezera a pár přilehlých městeček.

Těšili jsme se hlavně do hor, takže jsme si vyhradili jen jedno dopoledne na Veronu a odpoledne na malé město Sirmione. Zbytek odpoledne jsme se nechali unášet pobřežní silnicí kolem Gardského jezera.

Tato část Itálie má neskutečný šarm, a tak jako nás i vás určitě okouzlí dokonalá harmonie přírody, kultury a italské kuchyně. V článku se dozvíte, co zajímavého v tomto regionu vidět.

Verona

Verona je větší severoitalské město plné historických čtvrtí a památek. Proslulo zejména díky romanci mezi Romeem a Julií, po jejichž stopách se můžou Shakespearovi fanoušci směle vydat. Nás lákalo hlavně historické centrum, které je na seznamu UNESCO. A kam se teda během pár hodin ve Veroně podívat?

Vyhlídka z Castel San Pietro

Prohlídku jsme začali na vyhlídce, která se nacházela příhodně hned u našeho kempu. Jak můžete vidět na fotce výše, jedná se o luxusní výhled na celé město. V popředí si to šine řeka Adige, po levé straně se přes ni klenou mosty Ponte Pietra, Nuovo a Navi, uprostřed dominují věže radnice a kostela a zbytek vyplňuje záplava oranžových střech historického centra.

Za vstup do areálu s vyhlídkou se nic neplatí a na příjezdové cestě se dá pohodlně parkovat (, když přijedete brzy ráno).

TIP na kemp ve Veroně: Camping Castel San Pietro se nachází na kopci nad historickým centrem Verony. Místa na malé i velké kempovací auta a stany jsou rozmístěny mezi vzrostlými stromy. Je tady omezená venkovní kuchyně, krásná terasa se stoly, samozřejmě toalety a sprchy, mini obchod s potravinami. Na recepci se vším ochotně poradí, dokonce je možné si na ráno objednat čerstvé pečivo. Koncem září jsme to zvládli bez rezervace, ale v sezóně to radši neriskujte.

Romantické uličky

Z vyhlídky jsme se vydali dolů do města opět přes kemp, kterým vede starodávná stezka lemovaná ruinami hradeb. Po překročení mostu Ponte Pietra se ocitnete přímo ve starém městě.

Nebojte se trochu se ztratit v klikatých uličkách obklíčených barevnými omšelýmy domy. Moc hezká je například rušná Corso Sant’Anastasia, která nás dovedla přímo k dalšímu bodu na našem seznamu – náměstí Piazza delle Erbe.

Náměstí Piazza delle Erbe

Rozlehlé náměstí Erbe bylo a je politickým a kulturním centrem Verony. Většinu pozornosti na sebe strhává radnice s věží Torre dei Lamberti, budova Palazzo Maffei Casa Museo, sloup Colonna di San Marco, blok domů Case dei Mazzanti a prastará fontána Madonna Verona.

Na náměstí se často konají trhy a je tady spousta kaváren se zahrádkami. Na podlouhlém náměstí je snadné najít stín, takže ani v horkých letních měsících se nemusíte jeho návštěvě vyhýbat. Horší je to s davy místních i turistů, jejichž koncentrace v průběhu dne průběžně roste.

Julietin balkón

Z náměstí Piazza delle Erbe je to coby kamenem dohodil k takzvanému Juliet’s Balcony. V tuto chvíli asi přeruším romantikům snění. Tento dům totiž nepatřil rodině Capuleti, ale Cappello, a ikonický balkón přistavěli až ve 20. století. Shakespeare totiž ve svých dramatech rád balancoval na hraně reality a fantazie pokud šlo o lokace a fiktivní Julie tento dům nikdy neobývala. Lidská představivost je však bezmezná a postupně se tento dům stal symbolem romance.

Přesto stojí za to si do dvora s balkónem a Julietinou sochou udělat odbočku. Ve vzduchu se totiž vznáší prazvláštní atmosféra plná lásky, touhy a víry v osud a lepší zítřky. Pokud na podobné věci věříte, můžete na zdejší zdi nechat pro Juliet vzkaz…

TIP na film: Na tomto místě by se hodilo doporučit knihu Romeo a Julie od Williama Shakespeara, ale tím bych asi světu nepřinesla nic nového. Místo toho můžete vyzkoušet film Dopisy pro Julii (Letter’s to Juliet), který se odehrává ve Veroně a točí se kolem tajemného vzkazu ve zdi.

Arena di Verona

Pokud chcete vidět pravou gladiátorskou arénu, nemusíte kvůli tomu jen do Říma na Koloseum. Verona má svůj vlastní amfiteátr. Stavba vznikla v 1. století n.l. a už za svých dob dokázala pojmout neskutečných 30 000 diváků. Dnes se v Arena di Verona pořádají koncerty a slavnostní ceremoniály.

Po zakoupení vstupenky je možné do Arena di Verona nakouknout i zevnitř. Aréna se nachází na krásném náměstí Piazza Brà, které je plné kaváren, ze kterých mlžete obdivovat exteriér stavby.

Náměstí je plné krásných historických budov, takže určitě doporučuji si ho trochu projít. My jsme se zhlédli v majestátní kamenné bráně I Portoni della Brà, která střeží vstup na náměstí v jihozápadní části. Odtud jsme pokračovali vpravo k řece Adige.

Castelvecchio Museum

Poslední zastávkou na našem malém pěším okruhu bylo Castelvecchio Museum. Dříve středověký hrad dnes funguje jako umělecké muzeum. Hned vedle se navíc nachází historický most Castelvecchio Bridge a kamenný oblouk Arco dei Gavi.

Tento náš okruh vede uvnitř bran historického centra Verony, a proto jsme se začali vracet zpět k autu podél řeky. Jakmile jsme prošli další městskou bránou Porta Borsani, ocitli jsme se v sympatické uličce Corso Porta Borsari plné obchodů a restaurací. Po ní jsme došli opět na náměstí Piazza delle Erbe, odtud přes most a zpět na vyhlídku, kde to celé začalo.

Kde se ubytovat ve Veroně

Letecky do Verony

Do Verony na letiště Valerio Catullo se můžete letecky dostat jak z Prahy (letiště Václava Havla), tak z Vídně (letiště Schwechat), ačkoli přímé lety z těchto měst nejsou vždy k dispozici.

Pokud se rozhodnete letět na okolní letiště, máte několik možností:

  1. Letiště Milán Bergamo (BGY): Asi 115 km od Verony. Z letiště můžete pokračovat vlakem nebo autobusem, cesta trvá zhruba 1,5 až 2 hodiny.
  2. Letiště Milán Malpensa (MXP): Přibližně 180 km od Verony. Cesta vlakem nebo autobusem trvá přibližně 2,5 až 3 hodiny.
  3. Letiště Benátky Marco Polo (VCE): Nachází se asi 120 km od Verony. Do centra Verony se dostanete vlakem nebo autem během 1,5 až 2 hodin.
  4. Letiště Bologna Guglielmo Marconi (BLQ): Zhruba 140 km od Verony. Cesta vlakem nebo autem zabere přibližně 1,5 až 2 hodiny.

Každé z těchto letišť nabízí dobré dopravní spojení do Verony, ať už preferujete cestování vlakem, autobusem, nebo si chcete půjčit auto a vychutnat si cestu po italské krajině.

Lago di Garda

Gardské jezero je ledovcového původu a jedná se o největší italské jezero, které se nachází na severu v trojúhelníku měst Verona, Bergamo a Trento. Na pomezí Pádské nížiny a Alp v mé mysli tvoří pomyslnou hranici mezi civilizací a dobrodružstvím (zvlášť když do hor vjíždíte na začátku podzimu na letních gumách).

Jezero lemují stylová italská městečka, pláže a mola. Každoročně se sem sjíždějí turisté ze všech koutů světa, aby prozkoumali pobřežní hrady, prochodili nebo projeli okolní kopce a hory, užili si vodních sportů a aby nasáli jedinečnou atmosféru severní Itálie.

Město Sirmione

Sirmione je malé historické město na samém jihu Gardského jezera. Původně byla výstavba situována na úzkém výběžku (chcete-li poloostrově) a jejich dostupnost střežil městský hrad. Postupně se ale město rozrůstalo dál na jih, kde se dnes najde běžná zástavba i turistické zázemí.

TIP, kde parkovat: Pokud chcete navštívit poloostrov s hradem a historickým centrem, není zde moc možností na parkování zdarma. Nejlepší je zvolit si jedno z placených parkovišť co nejdál na poloostrově a zbytek dojít pěšky. Cena začíná na 2,20 E/1 hod. a končí na 16,50 E/ 1 den.

Sirmione je opravdu prťavé město, takže si ho určitě zvládnete projít pěšky. Rozhodně nevynechejte tato místa:

  • Sirmione castle – ikonický hrad na břehu Lago di Garda je největším magnetem městečka Sirmione
  • park na poloostrově – vydejte se od hradu doprava (po východní straně poloostrova) po malé pěšině, která kopíruje břeh jezera. Stezka vás zavede kolem několika pláží, termálních pramenů a pár barů až na samý konec poloostrova. Odtud můžete pokračovat jinou stezkou zpět do centra Sirmione.
  • Grotte di Catullo – toto archeologické naleziště patří k významným památkám Itálie a nachází se na samém konci poloostrova
  • Jamaica Beach – ke karibskému pobřeží má tato malá pláž daleko, ale za horkého dne splní účel a ze svého umístění na konci poloostrova poskytne ničím nerušený výhled na Gardské jezero
  • historické centrum – romantické uličky s nízkými kamennými domky jsou plné restaurací, barů, kaváren, obchodů a panuje tady skvělá atmosféra

Gardské jezero

Po odpoledni stráveném v Sirmione (a přiznejme si v obrovském davu lidí) jsme byli připraveni pokračovat v našem roadtripu do hor. Vydali jsme se po východní straně Gardského jezera, která údajně v tomto směru nabízí nejlepší výhledy na postupně se přibližující pohoří v dálce.

Cestou jsme míjeli další malá městečka. Často měly také svůj hrádek, samozřejmě kostelík, vinárnu a pár sympatických guesthousů a restaurací. Na břehu jezera vypadaly všechny pohodově, na krásu Sirmione podle mého názoru ale neměly. Jednalo se zejména o tyto města, které by taky stály za návštěvu:

  • Lazise
  • Bardolino
  • Garda
  • Torri del Benaco
  • Malcesine

Nezapomněli jsme ani pravidelně zastavovat na odpočívadlech a přidat do albíčka pár snímků samotného jezera. Nicméně padal soumrak, počasí se tvářilo všelisjak a nás čekala cesta do freecampu. Za San Giorgiem jsme projeli tunelem a zaparkovali u Lago di Ledro (adresa: začátek ulice Passeggiata ai longhini).

TIP: Lago di Ledro

Jezero Ledro leží ve stejnojmenném údolí a je to takový malý bratranec jezera Garda. Jedná se o jedno z nejčistších jezer v regionu Trento. Téměř 10-kilometrový obvod jezera je osídlen čtyřmi vesnicemi. V každé z nich se nachází pár hotelů, restaurací a kaváren, a každá má svou pláž.

Lago di Ledro je skvělé místo na koupání (pokud vás neodradí ledová voda), projížďku na loďce nebo rybaření. V okolí se navíc nachází spousta turistických tras. My jsme na břehu jezera zaparkovali přes noc na jednom z vyhrazených parkovišť (adresa dole v mapě). Jedná se o krásné a tiché místo na jeden až dva dny návštěvy. Přes léto je tady celkem živo, ale rozhodně je to méně turistické místo, než sousední Lago di Garda.

Dostupnost: Jezero je snadno dostupné po silnici SS240. Od nejsevernější části jezera Garda je vzdálené 14 km. Kousek za městem Riva del Garda se vjíždí do tunelu a následně se silnice mírně vlní nahoru až k jezeru Ledro.

Parkování: V centrech vesnic kolem jezera se většinou parkování plátí, ale podél jezera je stání převážně zdarma. Parkování přes noc je potřeba zkontrolovat na cedulích a v aplikace park4night.

Více o Itálii

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *