Le Morne

Výstup na ikonickou horu Le Morne Brabant (Mauricius)

Vítejte na Mauriciu, ostrově, který skrývá neuvěřitelné přírodní poklady. A mezi nimi zřejmě nejvíce vyčnívá majestátní hora Le Morne Brabant. Připravte se na dobrodružství, které vás zavede do výšin, ale také k nezapomenutelnému pohledu na okolní krajinu a azurové vody Indického oceánu. V tomto článku se společně podíváme na trasu, praktické tipy a vše, co budete potřebovat k tomu, abyste zdolali tento symbolický vrchol Mauriciu.

Mauricius přehledně:

Info o trase

  • Začátek a konec: Le Morne trail entrance
  • Parkování: Le Morne Road (jižní strana výběžku)
  • Délka: 6,4 km
  • Typ: zpáteční
  • Převýšení: ↑ 394 m, ↓ 39
  • Náročnost: středně obtížná (závěr náročný)
  • Občerstvení: žádné

Mapa

Začátek trasy na Le Morne Brabant

Začátek trasy na vrchol Le Morne Brabant se nachází na jižní části výběžku. K parkovišti vede z hlavní silnice odbočka a následuje 1,5 km jízdy autem po nezpevněné části Le Morne Road plné výmolů. Nicméně je to sjízdné i pro malé auta z půjčoven. Po pár minutách kodrcavé jízdy se po levé straně objeví relativně velké parkoviště a po pravé straně se nachází vstupní brána.

Vstup na stezku Le Morne je zdarma, ale brány parku se občas zavírají z bezpečnostních důvodů – například po vydatném dešti. Nicméně místní neváhají nabídnout otevření brány za malý úplatek.

Dostáváme se tedy za vstupní bránu a následujeme širokou cestu, které vede lesem. O gigantické hlemýždě není nouze a občas se nám ukážou i další exotičtí zástupci mauricijské fauny. Sem tam se objeví vedlejší cesta, ale navigace je relativně snadná a platí pravidlo ,,pořád nahoru“.

Cesta je strmější každým krokem, výhledy zatím zakrývá hustá ostrovní vegetace a díky vysoké vlhkosti vzduchu a horku se potíme i na řasách. Bereme to ale jako výživné kardio a postupně potkáváme další dvojice, které se se stejně jako my rozhodly využít krátkého okna mezi deštivými dny.

Stoupání kaňonem a horolezecký závěr

Cesta se časem přeci jen dostává z lesa, objevují se první výhledy na pobřeží a cíl naší cesty nad námi dostává zřetelné obrysy. Po zhruba 2,5 km přicházíme k rozcestníku – cesta vpravo vede na malou vyhlídku, cestou rovně bychom se dostali na druhou stranu kopce.

Místo toho se vydáváme vlevo na kratší, ale rozhodně mnohem náročnější část výstupu na Le Morne. O možném nebezpečí varuje i cedule, která střeží malou pěšinu. Tato část rozhodně není vhodná pro malé děti, lidi bez jakékoliv fyzičky, nebo pro ty, kdo mají strach z výšek.

Pěšina se vrhá střemhlav do křoví a zároveň vede vytrvale nahoru. V místě, kde se dostáváme z tohoto porostu, váháme kam dál. Nakonec se ale jeví jediná přijatelná cesta – kaňonem dál přímo nahoru. Protože několik předchozích dní vytrvale pršelo, voda pořád ztéká z vrcholu a jdeme v podstatě korytem potoka.

Většina stezky je relativně schůdná, i když stoupáme extrémně pomalu a jdeme prakticky po čtyřech. Během tohoto extrémního výstupu, který dřív mohli absolvovat jen zkušení horolezci, se setkáváme s asi jen dvěma úseky, které nám nepřipadají zrovna bezpečné.

Na konci tohoto kaňonu ještě není důvod k radosti, protože stezka pokračuje v úbočí skály ještě kus nahoru. Osobně se mi tento úsek moc líbil, protože jsou odtud prakticky už všude krásné výhledy.

Vyhlídka Le Morne cross

Naštěstí závěrečná vyhlídka už je za rohem a přicházíme na ni se zjištěním, že jsme tady sami. Úplný vrchol Le Morne Brabant (556 m.n.m.) necháváme opravdovým horolezcům a užíváme si přepychový výhled na tento poloostrov, západní pobřeží Mauriciu a oceán.

Na závěr bych ještě ráda zodpověděla častou otázku, jestli jde z vrcholu Le Morne vidět Underwater waterfall, neboli optickou iluzi u pobřeží Le Morne. Přestože toto místo z vrchu vidět jde, úhel pohledu je značně rozdílný a podvodní vodopád rozhodně nepůsobí jako ikonické místo Mauriciu, které známé z fotek z helikoptéry.

Kam se podívat dál v okolí Le Morne

Výběžek Le Morne je známý díky svému impozantnímu monolitu Le Morne. Kolem něj se rozprostírá několik krásných pláží, vyhlídek, mangrovový les a džungle. Kam se tedy po výletu na vyhlídku podívat dál?

Pláž Le Morne, která se nachází na samém konci poloostrova, patří k nejkrásnějším plážím ostrova. Dlouhatánský lán bílého písku, který je částečně zastíněn palmami a dalšími stromy, a kde se nachází jen pár menších resortů, určitě stojí za návštěvu. Plavání a šnorchlování patří logicky k nejlepším atrakcím pláže, a navíc je možné si tady domluvit ranní výlet za plaváním s delfíny.

Z výběžku Le Morne je to pak jen kousek na vyhlídku Maconde Viewpoint, která se nachází v jižní části ostrova. V těchto místech ústí do moře řeka Riviere du Cap a výběžek s vyhlídkou je v těchto místech svědkem nekonečného souboje pevniny a Indického oceánu.

Severně od výběžku Le Morne se pak nachází malý ostrov Île aux Benitiers. V nejbližším městě La Gaulette je možné si domluvit lodní výlet a za pár minut už budete na ostrově. Kromě jeho krásných pláží je v jeho okolí dobré šnorchlování a navíc se zde nachází známý skalní mořský útvar Crystal Rock.

Shrnutí výšlapu na Le Morne

Trasa na vyhlídku Le Morne Brabant určitě patří k nejnáročnějším stezkám na Mauriciu. Pro hezký výhled je nezbytné vyšlapat až úplně nahoru na vyhlídku. Kdo je ale připravený si ušpinit ruce při šplhání kaňonem, na chůzi po strmém úbočí skály a namáhavé stoupání, bude odměněn dechberoucími výhledy na celé jihozápadní pobřeží ostrova Mauricius a velký kus Indického oceánu. Tento výlet patřil mezi naše nejoblíbenější na celém Mauriciu.

Mauricius další články:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *