Kepler Track

Kepler trek a setkání s papouškem Kea (Nový Zéland)

Kepler trek je jedním z nejkrásnějších hiků Nového Zélandu. Velká část cesty vede po hřebeni s výhledem na okolní hory a jezera. S každým stočením stezky se otevře nové údolí s blankytnou hladinou a nekonečným zástupem rozesetých vrcholků v pozadí. Další část cesty pak vede nekonečným údolím s novozélandským pralesem, zurčícím potokem a pastvinami.

Kvůli vysokým cenám ubytování a taky nedostupnosti v hlavní sezóně, která je způsobena enormním zájmem horalů, jsem se rozhodla projít Kepler trek za pouhé dva dny. Ať už vám připadá 30 kilometrů na den příliš, nebo se prostě jen chcete kochat a jít co nejpomaleji, doporučuji booknout chatu nebo kemp až několik měsíců předem. Veškeré další informace ohledně přípravy a samotného Kepleru najdete níže v tomto příspěvku.

Přehled novozélandských treků

11 nejhezčích vícedenních treků Nového Zélandu
21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Základní informace

Délka: 60 km (okruh)
Počet dní: 2-4
Náročnost: jednoduchá až střední (dobré značení, cesta v dobrém stavu, občas prudké stoupání nebo klesání)
Ubytování: 3 chaty (130$, 15$ mimo sezónu) a 2 kempy (40$, 5$ mimo sezónu)
Začátek a konec: Kepler trek car park/ Rainbow Reach car park
Lokace: Southland
Mapa: DOC
Zajímavosti: papoušek Kea

Kepler trek krok po kroku

Den 1: Kepler trek car park – Iris Burn Hut (28,4 km)

Z Kepler trek car park vede začátek cesty kolem přehrady a jezera. Pěšina vstupuje do lesa, vede kolem kempu Brod Bay a brzy začíná stoupat.

Když už se serpentýny lesem začínají zdát nekonečné, cesta začíná být opravdu zajímavá. Poslední lesní úsek vede pod vysokými skálami a v řídnoucím lese stoupání napětí z očekávaných výhledů nahoře. V bodě, kdy stromům začíná vládnou lišejník a jejich vzrůst je menší a menší, se už můžete těšit na alpskou louku a první pořádný rozhled do okolí.

Následující úsek vede částečně po štěrkové cestě kolem vysokohorské kleče a částečně po dřevěném chodníčku přes vřesoviště.

Na 13,8 km se nachází první záchytný bod – Luxmore Hut. Tady je možné doplnit zásoby vody, použít toalety a na chvíli odložit batohy. Zhruba kilometr od chaty se nachází jeskyně Luxmore, stačí vzít jen čelovku. K chatě se vrací stejnou cestou.

Mount Luxmore

Za Luxmore Hut se stoupá údolím, následně se stezka stáčí a vede po úbočí, odkud je krásný výhled na jezero a protilehlé hory.

Na následujícím rozcestníku je možné nechat krosny a udělat si odbočku na nejvyšší bod Kepler treku – Mount Luxmore (1472 m.n.m.). Z rozcestí je to na špici jen 400 m, ale jedná se o pořádný stoupák. Naštěstí výhledy stojí opravdu za to.

Pro některé tady cesta končí, protože Mount Luxmore je také oblíbený jednodenní výlet. Dobrou zprávou je, že dole na rozcestí stezka prořídne a dál už pokračuje jen hrstka šťastlivců s rezervovaným ubytováním v Iris Burn a naditými krosnami.

V tomto bodě se dostává ke slovu nejhezčí část celého Kepleru. Jde se totiž po hřebeni, stezka se drží na vrcholcích kopců a je víceméně v rovině. Dechberoucí výhledy se otvírají napravo nalevo. Jděte pomalu a užívejte si každý pohled do širého okolí, protože přestože je tento úsek relativně dlouhý, každá hřebenovka jednou nakonec začně klesat.

V místě Forrest Burn Saddle se nachází přístřešek a toalety.

V Hanging Valley se nachází další přístřešek. Úřaduje tady zvědavý papoušek Kea, který má pravděpodobně hnízdo pod přístřeškem. Nicméně z něj neváhá kdykoliv vylézt a ostrým zobákem prozkoumat krosny kolemjdoucích.

Od tohoto bodu se začíná přísně klesat do údolí, a to takovým stylem, že člověka rozbolí kolena jen při pohledu na takovou stezku. Cesta vede lesem, výhledy ubývají a klesání se zdá nekonečné. Dlouhá část posledního úseku před kempem pak vede lesem a kolem zurčícího potoka.

Pokud jste dorazili k Iris Burn Hut, gratuluji, jste v polovině (28,4 km) cesty. Kemp se nachází v krásném údolí. V okolí se to bohužel hemží sandflies, takže většina turistů mizí ve stanech a kolem 20:00 už je slyšet jen odfukování.

Den 2: Iris Burn Hut – Kepler trek car park (31,6 km)

Večer před nebo ráno následujícího dne je možné udělat odbočku k vodopádu Iris Burn Falls. Cesta jedním směrem má 1,5 km, takže doporučuji zvážit, jestli vám zbývá energie navíc. Pro milovníky padající vody je to ale ,,must“, protože vodopád je opravdu krásný.

Druhá polovina Kepleru je tak rovinatá, že je to ve srovnání s předchozím dnem jak nebe a noc. Většinou se jde lesem nebo po louce v údolí.

16,2 km od kempu leží na jezeře Motorau Hut. V tomto místě přibývá lidí, běžců, pejskařů a turistů na krátké procházce. Po překročení Rainbow Reach Swingbridge je už téměř vyhráno. K výchozímu parkovišti je to odtud 9,5 km příjemnou cestou lesem kolem řeky.

Pár tipů na závěr…

Kepler trek doporučuji jít proti směru hodinových ručiček (směr na Luxmore Hut), protože tak budete mít první den ty nejlepší výhledy a navíc potkáte většinu lidí jen v protisměru. Kvůli vysokému výskytu sandflies v kempech je určitě dobré si vzít repelent. A pokud potkáte papouška Kea, nenechte se ošálit jeho krásným peřím, a dávejte si dobrý pozor na svůj batoh (který tento opeřenec dokáže drápy a ostrým zobákem zničit za pár minut). Jinak se hlavně rozhlížejte a kochejte, protože takovou nádheru jen tak někde neuvidíte:)

Další články o Novém Zélandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *