ITINERÁŘ: 3 týdny v Barmě
Touha navštívit Barmu neboli Myanmar ve mě postupně rostla během cestování po jihovýchodní Asii. Všichni cestovatelé a kamarádi mířili do Laosu, Kambodži, samozřejmě do Thajska a Vietnamu, pak letěli na Filipíny nebo na Bali. Myanmar ale nikdo na seznamu neměl. Působilo to na mě jako výzva, protože najít v tomto regionu málo turistickou oblast bez hipsterských kaváren s jejich evropskými majiteli (byť je mám čas od času sama ráda) je tak trochu zázrak.
Na jednu stranu dobrodružství, na druhou stranu si moc dobře vzpomínám, jak moc ztuha se o této zemi sháněly cestovní informace. Nehledě na to, že do dneška je v Myanmaru složitá politická a bezpečnostní situace. I proto byl pro mě průzkum před odjezdem důležitý. A proto jsem se taky rozhodla dopodrobna sepsat tento článek. Do Myanmaru jsem se nakonec vydala letecky z Laosu v roce 2020.
Pokud byste rádi pokračovali ve čtení o Barmě, můžete se podívat na článek o nejkrásnějších místech Barmy, praktické informace k plánování cesty do Barmy, vše ohledně návštěvy planiny chrámů v Baganu nebo na informace ohledně treku z Kalaw k jezeru Inle. Podrobný itinerář najdete níže v článku.
POZOR: V Myanmaru aktuálně probíhá převrat a dle MZV není možné do země cestovat.
Plán cesty
Itinerář (den po dni)
Původně jsem si myslela, že návštěva Myanmaru bude hlavně o kultuře – památkách, umění, tradicích. Navštívila jsem tady tolik chrámů a pagod, jak nikdy předtím. Díky trekování na venkově s místními průvodci jsme se dozvěděli zajímavé informace o velkolepé i dramatické minulosti země, o aktuální bezpečnostní situaci, o vizích a snech místních obyvatel. A ve výsledku můžu potvrdit – Myanmar byl hlavně o kultuře.
Přiznám se, že ke konci už jsem neměla sílu prozkoumat ani jednu další pagodu. Naštěstí jsme výlet dobře proložili i úniky do přírody, která je v Myanmaru opravdu hezká. Za zmínku stojí pláže na pobřeží Ngapali, kopcovité okolí jezera Inle, nebo krasová oblast Hpa An. Následující plán cesty vylepšený o zkušenosti moje i ostatních cestovatelů, které jsme potkali, vám snad pomůže naplánovat itinerář vlastní.
1. den: Yangon
Yangon je šestimiliónové město v jižní části Myanmaru, kde nám na prohlídku bohatě stačil jeden den. Kromě všech strastí spojených s životem ve velkoměstě (chaos, hluk, špína, dopravní zácpy, špatná kvalita vzduchu, méně usměvaví lidé), se tady dá najít pár zajímavých míst:
TIP, kde se ubytovat: Doporučuji se ubytovat východně od Sule Pagoda, protože většina restaurací a kaváren se nachází právě tady
TIP, kde se najíst: 999 Shan Noodle (místní kuchyně)
2. den: the Golden Rock
Kyaiktiyo Pagoda, známá pro svou ikonu the Golden Rock, je důležitým poutním místem (vstup: 10 000 MMK). Z Yangonu je možné se tady podívat s organizovanou túrou, která často zastavuje i ve městě Bago – jedná se o jednodenní výlet.
Jezdí tady i klasická meziměstská doprava. Cesta autobusem zabere 5 hodin do Kinpunu (7 000 MMK) a přímo k chrámu se pak pokračuje speciálním svozem (2 000 MMK/os./ jednosměrná), který trvá dalších 40 minut. Nahoře jsou krásné výhledy do okolí a samozřejmě legendami opředený zlatý kámen, který prý drží jen díky Buddhovu vlasu. Ženy přímo až ke kamenu nesmí, muži ano.
3.-4. den: Hpa An
Ráno je možné pokračovat autobusem do Hpa-An dalšími zhruba 4 hodinami jízdy. Hpa-An je město v krasové oblasti, kde se dá za den a půl podniknout spousta výletů:
TIP: Z Hpa-An jezdí vcelku nově noční autobus do města Kalaw, který pak pokračuje další 3 hodiny až do Nyaung Shwe u jezera Inle. Autobus vyjíždí kolem 20:00, jede šílených 12 hodin a stojí 21 000 MMK.
5.-8. den: Z Kalaw do Inle Lake + okolí
Inle Lake je jedno z nejvíce populárních míst v Myanmaru, přesto je počet turistů pořád na udržitelné úrovni. Jedná se o druhé největší sladkovodní jezero Myanmaru, které je dnes na seznamu UNESCO. Jezero a jeho okolí je známé svou krajinou jak z obrázku. V okolí jezera žije etnikum Inthů, kteří dodnes provozují spoustu typických řemesel a jsou závislí na jezeře, kde předvádí unikátní způsob rybolovu.
Většina lidí vyráží na 2-3 denní trek do Inle Lake z města Kalaw. My jsme zvolili variantu jeden den v Kalaw a dvoudenní trek k jezeru. Celý trek je hlavně o poznávání místní kultury, kdy se většinu času prochází zemědělskou oblastí a vesničkami. Více informací se dozvíte v tomto příspěvku.
Více info: Treking v Barmě: Z Kalaw k jezeru Inle
Plovoucí vesnice na jezeře Inle
Ať už vyrážíte na jezero z přilehlého města Nyaung Shwe nebo navazujete přímo z treku z Kalaw, naskáčete do lodičky, která vás poveze úzkým vodním kanálem až do plovoucí vesnice na jezeře. Tady jsme navštívili místní dílnu na výrobu šperků, výrobnu speciálního hedvábí z lotosu, chrám na jezeře, obchod s dřevěnými výrobky, výrobnu deštíků/ slunečníků a výrobnu cigaret.
Na jednu stranu to může trochu působit jak turistický tahák, na druhou stranu spousta těchto dílen vyrábí autentickými způsoby za pomocí původního nářadí a nástrojů. Navíc je to jedno z nejlepších míst pro nákup suvenýrů v celém Myanmaru. Cestou zpět jsme vychutnávali pohled na jezero obklopené kopci s vinicemi, racky nad hlavou, burácející motor lodi a stádo jaků v zapadajícím slunci.
Kakku pagody
Další den ráno jsme si za pomoci našeho hotelu půjčili skútr a vydali se na dvouhodinovou cestu k pagodám v Kakku (vstup: 3 USD). Samotná cesta byla moc hezká, vedla kolem jezera, po odbočení jsme stoupali do kopečků a projížděli malými vesničkami. V Kakku bylo málo turistů a podívaná na 2 478 pagod byla dechberoucí.
TIP, kde se najíst: Hned vedle parkoviště je Hlaing Konn Pa-O National Restaurant s výhledem na pagody, dobrým jídlem a lidovými cenami. Kousek od pagod je tržiště, kam se chodí najíst místní. (My jsme ho objevili náhodou, když nám došel benzín a vypravili jsme se tímto směrem hledat zdroj:)
Co dál podniknout u jezera Inle?
9.-10. den: Hsipaw
Následující den padl celý na přesun do města Hsipaw (7 hodin jízdy), ze kterého jsme chtěli podniknout další tůru. Původně to na programu nebylo, protože město mělo svého času problém s rebely, kteří se tady jednou za čas objeví. Po konzultaci s několika cestovateli, kteří se z této oblasti právě vraceli a cestu nám naopak doporučili, jsme se rozhodli dát tomu šanci. V případě špatného pocitu jsme byli odhodlaní z města hned odjet a z dvoudenního treku jsme se rozhodli udělat jednodenní výlet.
V minivanu jsme byli sami a silnice na nás působila, že musí vést na úplný okraj světa. Samotné Hsipaw je hlavně základnou pro treky do okolí. Objednali jsme si na druhý den průvodce a zapadli do jedné z mála sympatických restaurací, kde bylo snad všech 5 turistů z celého města.
Je okolí Hsipaw bezpečné? Ráno před odchodem jsme podrobili našeho průvodce důkladnému výslechu. Vysvětlil nám, že rebelové nemají zájem ubližovat místním obyvatelům ani turistům. Takže když se jednou za čas vyskytnou u města, vyberou si útočiště někde v kopcích a přístupovou cestu k němu zaminují, aby se k nim armáda nemohla dostat. Místní obyvatelé jsou potom samotnými rebely důkladně informování, na kterou cestu nemají chodit! Při odchodu se rebelové snaží cestu od min vyčistit (přesto jsou ročně zabity nebo zmrzačeny desítky lidí a zvířat).
Jednodenní trekování v okolí Hsipaw
My jsme se vydali s průvodcem na opačnou stranu od problematické oblasti. Jeli jsme autem asi hodinu z města na venkov. Prvních deset minut jsme se ostražitě plížili ve stopách našeho průvodce. Tento křečovitý přístup k celé věci nás ale brzy opustil při pohledu na vysmáté myanmarské děti pobíhající všude okolo, dobytek líně přežvykující trávu v okolních polích i sebevědomého, milého průvodce. Brzy jsme z vesnice vešli do lesa a první zastávkou byl malý vodopád. Dál cestou jsme k další úlevě potkali pár skupin turistů, z nichž většina byla dokonce na dvoudenním pochodu. Cestou dál jsme opět procházeli zemědělskými oblastmi a vesnicemi.
V jedné vesnici jsme se zastavili na oběd. Zrovna tady probíhala školní oslava k příležitosti ukončení pololetí a mohli jsme se podívat na představení tříd. Po obědě jsme začali sestupovat zpátky směr město. Celou cestu jsme si povídali a náš průvodce se nám snažil vysvětlit složitou situaci v zemi. Kolem 16:00 na nás v další vesnici čekal řidič, který nás dopravil do půl hodiny zpět do Hsipaw.
Složitá situace mezi rebely a armádou
Při celodenním pochodu jsme se od našeho průvodce dozvěděli moc zajímavých věcí a názorů, o kterých se běžně na seznam.cz nedočtete. Nechci se tady ale pouštět do vysvětlování složité a neustále proměnlivé politické situace Myanmaru, takže jen ve zkratce: V Myanmaru existují dva typy sporů – armáda vs. Rohingové u hranic s Bangladéší (muslimské obyvatelstvo se tady snaží udržet půdu) a armáda vs. rebelové na severu a v pohraničí (rebelové požadují více lidských práv a omezení moci armády).
Armáda, rebelové ani Rohingové nejsou černobílé postavy. Neexistuje dobrá strana a všechny spory se bohužel řeší násilím, což vytváří začarovaný kruh. Obyčejní lidé si jen přejí, aby tento mnohaletý konflikt už skončil, oni získali více základních lidských práv a nikdo je nenutil vybírat si stranu, což se ale často děje. Opravdu doufám, že tato země a její lidé najdou co nejdřív mír.
11.-12. den: Mandalay
Večer před odjezdem jsme si objednali shared taxi (15 000 MMK/os.) do Mandalay. Mělo hodinové zpoždění a seděli jsme tam jak sardinky – radši bych příště jela autobusem. Někteří volí dlouhou cestu vlakem, který jede přes známý Goteik viadukt. Cesta trvala nekonečných 5 hodin. Samotné Mandalay žádná kráska mezi městy není, ale je tady několik zajímavých míst, které stojí za to navštívit:
TIP, kde se najíst: The window (výborný mix místní a zahraniční kuchyně, mírně vyšší střední cenová kategorie, ráj pro vegetariány, výborné vlastní pivo)
13.-15. den: Bagan a Mt Popa
Čtyřhodinová cesta autobusem do Baganu utekla jak nic (lístky jsme opět rezervovali na hotelu, ze kterého nás i vyzvedli). Někteří volí dlouhou a velmi drahou cestu lodí. Na nádraží v Baganu jsme se s dalšími 2 turisty dohodli sdílet náklady na taxi. Taxikáři musí povinně zastavovat v prodejně lístků do historické části Baganu (20 USD). Za celý den nás nikdo nezastavil, ale ráno při pozorování východu slunce se kontrole nevyhnete (lístek se dá dokoupit i na místě.)
TIP, kde se ubytovat: Nejlépe v oblasti Nyaung-u u řeky (v této oblasti je například Shwezigon Pagoda), v docházkové vzdálenosti od ulice Thi Ri Pyitsaya 4 St, kde je většina obchodů a restaurací.
Mt Popa
Odpoledne jsme si domluvili shared taxi (10 000 MMK/os.) na Mt Popa, což je posvátná hora s chrámem na vrcholu. Je tady asi trilión opic, které sice nejsou agresivní, ale zanechávají za sebou tak trochu binec. A jelikož do chrámů se musí bosky a bez ponožek, musí se v tom člověk šmajdat (doporučuju jet v žabkách a po sestupu z chrámu nohy umýt – vedle u botníku je pár kohoutků). Z vrcholu je hezký výhled a pokud pojedete na západ slunce, budete tam téměř sami.
Bagan – planina chrámů
A teď to hlavní, kvůli čemu všichni do Baganu (taky Pugam) míří. Planina chrámů je rozlehlá oblast plná historických staveb nacházející se mezi starým a novým Baganem a řekou Irawadi. Není nic lepšího, než si půjčit elektro bike a toulat se na prašných cestách mezi stovkami pagod a chrámů po vlastní ose a zažít epický východ slunce se stovkami horkovzdušných balónů na obloze.
Více info: Jak navštívit planinu chrámů ve městě Bagan (Pugam)
TIP: Do Ngapali Beach začal od roku 2020 jezdit přímý autobus! Cesta sice zabere 12 hodin a jízda je značně kodrcavá, ale zbytek noci můžete už dospat na krásné Ngapali Beach. Svoz z hotelů začíná už kolem 16:00.
16.-19. den: Ngapali Beach
Do Ngapali jsme dojeli ráno kolem 6:00, ale náš hotel měl jakési tušení, že jsme jim zapomněli dát vědět, a čekali na nás s volným pokojem. Bydleli jsme za mostkem severně kousek od Ngapali, ve vesničce Lin Thar, která má svoji moc hezkou pláž. Druhá možnost je pak bydlet kdekoliv podél dlouhatánské Ngapali Beach.
V našem hotelu jsme měli zdarma k půjčení stylové jednopřevodové kola s košíkem a mírně narezlým zámkem, na kterých jsme se dostali na začátek Ngapali za 5-10 minut jízdy (konce pláží jsou od sebe po cestě vzdálené necelý jeden kilometr).
POZOR: V celé oblasti bysme dokázali spočítat turisty na prstech. Ta liduprázdnost ale asi nebude trvat věčně, protože Rusové si už brousí zuby na odkup pozemků, kde by mohli vystavět gigantické resorty.
Co dělat v Ngapali?
A co v Ngapali dělat kromě plavání v azurovém moři, popíjení myanmarského rumu v čerstvém kokosu a pozorování dokonalého západu slunce? Určitě doporučuji půjčit si kolo a podívat se na obě pláže, při odlivu se na dlouhé pláži dá jezdit po písku.
V jižní části Ngapali je na skále ve vodě malý fotogenický chrám. Místní tady ale suší tisíce ryb na slunci a v kombinaci s odpadky v této části nevzniká nejlepší aroma. Na kole je možné dojet až do druhé zátoky na Bart’s View, hezkou vyhlídku vedle chrámu s velkým Buddhou.
TIP, kde se najíst: Green Umbrella, Excellence, Mon Mon Yi Yi – restaurace s typickým asijským jídlem a spoustou vegetariánských možností, Enjoy! (seafood, po domluvě je možné i vege jídlo)
20. den: Přesun do Yangonu a odlet
Místo další dvanáctihodinové cesty autobusem jsme se rozhodli koupit letenku. Na Thandwe Airport jsme se dostali taxíkem za 15 minut a let do Yangonu zabral sotva hodinu.