Jak navštívit planinu chrámů ve městě Bagan (Pugam)

Jak navštívit planinu chrámů ve městě Bagan (Pugam)

Starověké město Bagan (též Pagan nebo Pugam) se nachází v centrální části Barmy na řece Irawadi. Bagan byl svého času hlavním městem Pugamské říše a z té doby se zde dochoval nespočet chrámů, pagod a dalších významných staveb. Následně byl na několik století opuštěn a místní dodnes věří, že zde žijí duchové (natové). V současnosti se jedná o jednu z nejzajímavějších historických lokací jihovýchodní Asie, hlavní atrakci Barmy a světovou památku UNESCO.

Pokud byste rádi pokračovali ve čtení o Barmě, můžete se podívat na podrobný itinerář mé cesty, na článek o nejkrásnějších místech Barmy, praktické informace k plánování cesty do Barmy nebo konkrétně na trek k jezeru Inle.

POZOR: V Myanmaru aktuálně probíhá převrat a dle MZV není možné do země cestovat.

Obsah

Kolik stojí vstupenka do Baganu, kde ji koupit a jak ji uplatnit?

Vstupenka do Baganu stojí 25 000 Kyatů, platí 5 dní a kupuje se v oficiálním checkpointu mezi autobusovým nádražím a městem. Dá se platit i dolary a eury, ale kurz nemusí být výhodný, navíc tyto bankovky musí být v perfektním stavu, jinak je (jako v celé Barmě) místní nepřijmou. Bankomaty se u checkpointu nenachází.

Lístky je potřeba mít už při vstupu do samotného města a většina turistů je donucena si je pod přísným dohledem místních koupit hned při vystoupení z lodi nebo autobusu. Nicméně my přijeli večerním autobusem z Mandalay, sdíleli jsme taxi s dalšími dvěma cestovali a když jsme taxikáři řekli, že nemáme dost cash a vrátíme se ráno, tak sice chvíli protestoval, ale nakonec nás zavezl přímo do hotelů.

Osobně jsme se za celý den pobíhání po Baganu jedinkrát nesetkali s tím, že by po nás někdo lístek vyžadoval. ALE… Jakmile půjdete na některý z kopců na východ nebo západ slunce, naprosto určitě se zde s kontrolou setkáte! Pokud se rozhodnete tvrdit, že jste zapomněli vstupenku na hotelu, budou po vás chtít pas, jméno hotelu a rezervaci.

Jaká je nejlepší doba pro navštívení Baganu?

Období sucha a tím pádem i nejlepší doba navštívit Bagan je zhruba od října do dubna. Zároveň se ale jedná o hlavní sezónu, takže ceny jsou mírně vyšší a ubytování je lepší rezervovat mírně s předstihem. (Osobně jsem ale v lednu rezervovala ze dne na den a našla jsem bez problémů ucházející hotel.)

Do Barmy je možné se vydat téměř celoročně, občas bude trochu víc pršet, jindy bude vedro a nebo naopak se můžete setkat s ranními mrazíky. Nicméně jediný opravdu nedoporučovaný měsíc je září, které má standardně nejvyšší úhrn srážek.

Kolik dní potřebuji na návštěvu Baganu?

Planina chrámů se dá proletět za jeden den, nebo tady můžete strávit týden. Osobně ale doporučuji strávit v Baganu minimálně dva celé dny a kromě planiny chrámů se rozhlédnout i po okolí.

Náš itinerář:

 1. den
 • dopoledne příjezd Mandalay, koupení vstupenky, check-in, oběd
 • odpolední návštěva Mt Popa (shared taxi zařízeno v hotelu) a západ slunce na Mt Popa

2. den

 • návštěva hlavních chrámů
 • západ slunce

3. den

 • východ slunce
 • návštěva nahodilých chrámů na planině
 • v 15:00 odjezd autobusem do Ngapali beach

Kde se nejlépe ubytovat v Baganu?

Město bagan je rozděleno na několik pomyslných částí – planina chrámů, starý Bagan a nový Bagan alias Nyaung U. Právě v poslední zmíněné části, která leží severně od planiny chrámů, se nachází nejlepší výběr ubytování, restaurací a obchodů. Konkrétně kdekoliv v pěší vzdálenosti od food-street Thi Ri Pyitsaya 4 St je to dobrá volba.

My jsme měli ubytování v Gold Star Guest House, což byl podle mě dobrý poměr ceny a kvality, vybavení průměrné, dobrá snídaně na střeše, ale hlavně široká nabídka služeb a ochotný personál.

TIP, kde se najíst: Weather spoon (oblast Nyaung-u), The moon (2) Be kind to animals (New Bagan)

Jaký dopravní prostředek zvolit pro návštěvu planiny chrámů?

Existuje několik možností, jak prozkoumat planinu chrámů:

 • na kole
 • na elektrobiku
 • s řidičem

Kolo příliš nedoporučuji, protože cesty jsou plné prachu a planina je opravdu rozlehlá. S pronajatým řidičem zas nebudete na sto procent pány svého dne.

Nejlepší je rozhodně půjčit si elektro bike a toulat se na prašných cestách mezi stovkami pagod a chrámů po vlastní ose. (Jen pozor, dojezd elektro biku je asi 60 km, tak abyste ho nemuseli poslední kilometr tlačit jak my, když se nám vybil :D.) Motorky ani skútry se v Baganu nepůjčují, prý cosi o nezodpovědných řidičích ze západu, kteří si způsobovali na cestách moc často zranění.

Jaké jsou nejkrásnější místa v Baganu?

Přestože Bagan je posetý více či méně dochovanými chrámy, pagodami a dalšími stavbami, tyto místa určitě nepřehlédnete a jejich návštěvu nesmíte vynechat. Mezi nejkrásnější velké chrámy patří:

 • Shwezigon Pagoda
 • Htilominlo Temple
 • Ananda Temple
 • Dhammayangyi Temple
 • Lawkananda Paya

TIP: K navigaci používejte maps.me – mají zaznačené skoro všechny chrámy a vyhlídky

Kde pozorovat východ a západ slunce v Baganu?

Na východ slunce doporučuji vyrazit minimálně hodinu předem a pořádně se obléct. Nezapomeňte si vzít vstupenky, tady je určitě budou kontrolovat. Samotné balóny začínají stoupat až dobrých 10 minut po východu slunce.

Západ slunce si můžete užít po celodenním průzkumu planiny ze stejných míst, jak východ slunce. Nezapomeňte si koupit nějaký dobrý chlazený nápoj a přijít o něco dřív, abyste si vybrali tu nejlepší vyhlídku podle vašeho vkusu a zajistili dobré, klidné místo.

Zde je pár nejlepších míst (možné najít na maps.me) na pozorování východu a západu slunce:

 • Angle’s Sunrise Hill (tady jsme byli na východ slunce)
 • Sunset Hill (tady jsme byli na západ slunce)
 • Sulamani Sunset Hill
 • Bagan Viewing Tower (6 500 MMK)

Je dovoleno lézt na chrámy?

Na chrámy lézt zakázáno – hrozí za to vysoké pokuty a je dost velká šance, že se zřítíte i s kusem kamene. Toto opatření má zajistit návštěvníkům bezpečí, a dalším generacím to, že zde nějaké chrámy ještě budou k navštívení.

Nicméně většinu chrámů je možné navštívit a prohlédnout si i zevnitř. A co se týče výhledů, zejména na západy a východy slunce, tak je možné využít malých kopečků rozmístěných po planině, jejichž seznam uvádím výše.

Více o Barmě

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *