Tenerife: To nejlepší z Anaga Rural Park
Turistika

Tenerife: Co navštívit v Anaga Rural Park

Přestože ostrov Tenerife je oblíbený pro své rezorty, teplé klima a pláže, na své si přijdou i milovníci turistiky. Anaga Rural Park leží v severovýchodní části ostrova nad městy Santa Cruz de Tenerife a San Cristobal de la Laguna. Tento region nabízí kus divokého pobřeží, hornatý terén a celoročně zelený les, který je plný endemitů a v rámci Evropy zcela jedinečný.

Anagou se line úzká silnice se spoustou ostrých zatáček a strmých pasáží. Dostat se na začátek jedné z mnoha stezek, které se prolínají parkem, zabere vcelku dost času. Proto doporučuji si vyhradit na návštěvu parku alespoň tři dny. Zejména pokud máte rádi chození po horách, pobřežní stezky, tajemné lesy, vyhlídky na hluboké kaňony, strmé útesy a odlehlé pláže.

Pokud máte rádi turistiku, můžete se pustit třeba do nočního výstupu na Pico de Teide. Dále můžete číst o nejhezčích místech celého Tenerife.

Obsah

Nejhezčí vyhlídky v parku Anaga

Park Anaga nabízí úžasné výhledy prakticky odkudkoliv, kam se postavíte, takže následující seznam je jen špička ledovce. Čím hlouběji do parku pojedete, tím hezčí výhledy se vám budou otevírat (a zároveň se bude čím dál víc jednat o bezejmenné random zastávky).

Ne nadarmo se cesta Anagou řadí mezi nejhezčí roadtripy na Tenerife. Tak ale pro začátek, rozhodně nezapomeňte zastavit a protáhnout si nohy na těchto vyhlídkách:

 • Mirador De Jardina
 • Mirador Pico del Inglés
 • Camino viejo al Pico del Inglés
 • Mirador Risco Amogoje

Nejhezčí pláže v parku Anaga

Pláže v parku Anaga jsou jako většina atrakcí v této části ostrova trochu hůře dostupné – buď se musíte vydat po klikaté prudké silnici napříč celým parkem, nebo musíte pěšky přes kaňon až dolů na pobřeží.

Většinou se ale jedná o krásné, čisté pláže, které nejsou obklopené zástavbou resortů a lehátky. Slunečníky jen když si donesete. Charakteristický je většinou silný příboj a proudy, většinou tady nejsou plavčíci, takže je dobré se nenechat vtáhnout na širý oceán.

Naopak surfaři a bodybordisti budou v ráji díky krásným vlnám. Na své si přijdou i nudisti, protože pokud se vydáte kousek pěšky, dost pravděpodobně budete na pláži sami.

 • Playa de Benijo – přístupná autem, parkování v Benijo
 • Almáciga Beach – přístupná autem, parkování v Almáciga
 • Playa Fajana – přístupná pěšky (nebo lodí), stezka z Los Carboneras
 • Playa Las Breñas – přístupná pěšky (nebo lodí), stezka z Benija nebo Chamorgy
 • Playa Roque Bermejo – přístupná pěšky (nebo lodí), stezka z Chamorgy
 • Playa de los Troches – přístupná autem, parkování v Punta del Hidalgo
 • Playa de Las Teresitas – přístupná autem, parkování u pláže (vedle San Andrés) – technicky už tato pláž nepatří do parku Aanaga, ale nachází se severně od Santa Cruz de Tenerife. Jedná se o dlouhou pláž s bílým pískem krytou v uměle vytvořené v zátoce, takže je ideální na koupání i pro malé děti.

Nejhezčí výlety v parku Anaga

Anaga je krásné místo uchráněné před rozsáhlou zástavbou. Vrásčité pohoří z velké části pokrývá les, zbytek tvoří kaňony, útesy a pláže. Anaga nabízí nesčetně možností na výlety a najdete tady spletitou infrastrukturu stezek.

My jsme se do Anagy vrátili několikrát a pokaždé vyzkoušeli jinou stezku. Většinou jsme chodili okruhy do 10 km, což se může zdát málo. Když se ale vezme v potaz velké převýšení, kterému se v této části Tenerife jen těžko vyhnete, horko afrického dne a složitá dostupnost výchozích bodů, je to podle mě tak akorát.

Zde uvádím moje nejoblíbenější stezky v parku Anaga:

1. Path of the senses

 • Název: Path of the senses No. 1/2/3
 • Začátek a konec: Parkoviště Cruz del Carmen
 • Délka: 1,2 km (okruh)
 • Převýšení: malé
 • Náročnost: lehká

Path of the senses (Senderos de los Sentidos) je nejznámější a nejvyhledávanější místo v parku Anaga. Jedná se o krátkou cestu unikátním lesem v pohoří Anaga. Jelikož je počet návštěvníků přísně regulován, nezapomeňte si zajistit vstupenky několik týdnů až měsíců předem.

Parkování u visitor centra je obtížné v jakoukoliv část dne, nejvíce úspěchu ale budete mít před 10:00 a později odpoledne. TIP: Pokud se vám nepodaří zajistit vstupenky, projděte se kteroukoliv jinou lesní stezkou v Anaze, nebo si aspoň parkem udělejte roadtrip. Celé lesní pásmo je velmi podobné tomu, co uvidíte na Path of the Senses.

Path of the senses se skládá ze tří krátkých a nenáročných stezek. Výchozí bod je od Visitor centra u Cruz del Carmen. Každá stezka má za cíl probudit naše smysly – zrak, čich a hmat. Doporučuji se vydat po stezce 3, která kombinuje stezku 1 a 2 a dovede vás až na vyhlídku Llano de los Loros.

2. Roque de Taborno

 • Název: Roque de Taborno
 • Začátek a konec: vesnice Taborno
 • Délka: 4,2 km (částečný okruh)
 • Převýšení: malé
 • Náročnost: lehká

Pokud byste si měli vybrat je jeden výlet v celé Anaze, doporučuji právě tento. Krátký trek z vesnice Taborno zahrnuje úplně všechno – divoký roadtrip srdcem parku Anaga, cestu nad kaňonem, výhled na špičaté pohoří typické pro tento poloostrov, pobřeží s útesy a pláží a samozřejmě pohled na tenerifský Matterhorn.

Parkuje se v malé vesnici Taborno. Odtud se chvíli klesá lesem a pokračuje přes branku ovčí stezkou (o bobky tu rozhodně nebyla nouze). Vlevo se vám otevře pohled do hlubokého kaňonu Barranco de Taborno a celou dobu se před vámi bude tyčit symbol tohoto výletu, Roque de Taborno, který vcelku dost připomíná švýcarský Matterhorn.

Roque de Taborno se dá celý obejít, jedná se o velmi krátký okruh s minimálním převýšením. My se vydali po směru hodinových ručiček a hned na začátku jsme se zasekli na krásné vyhlídce, odkud je dobře vidět dolů na pobřeží. Nachází se tady pláž s černým pískem Playa Fajana. Bohužel se k ní dá dojít jen z druhé strany kaňonu od vesnice Las Caboneras.

Podruhé se zdržíte přímo na vyhlídce Era de los Cardos u útesu za Roque de Taborno. Pobřeží je odtud jak na dlani, ikonický kopec nad hlavou a za zády oceán. Jak se často říká cesta je cíl a v tomto případě to platí dvojnásob. Při chůzi zpět si budete přát, aby byl tento výlet delší…

3. El Draguillo

 • Název: Pista al Draguillo, Camino del Hediondo
 • Začátek a konec: Benijo
 • Délka: 5,3 km (okruh)
 • Převýšení: 580 m
 • Náročnost: lehká/ střední

Výlet přes El Draguillo patří sice k nejvyhlášenějším v parku Anaga, za celou dobu jsme tady ale potkali jen dvě menší skupiny Španělů. Věhlas si ale toto místo získalo právem a můžete se těšit na skvostné pobřežní výhledy.

Nejdřív je ale potřeba se dostat na začátek stezky do vesnice Benijo, což je pěkná jízda, která zahrnuje asi tisíc serpentýn, jízdu tunelem a prudké klesání z hor až dolů na úroveň moře.

Parkování v Beniju taky není úplně nejsnažší, protože je dost limitované a navíc se tady nachází nejoblíbenější pláž v celé Anaze, Playa Benijo. Proto je lepší dorazit před 10:00.

Doporučuji začít po směru hodinových ručiček, neboli po široké cestě nad útesy. Pro turisty platí zákaz vjezdu, ale sem tam kolem může projet někdo z místních. Každopádně tato cesta vede téměř po rovině a za dva kilometry už budete ve vesnici El Draguillo.

Tady začíná pořádná sranda, protože v následujícím jednom kilometru zdoláte veškeré převýšení na trase (mapy.cz ukazují 500 metrů, čemuž bych v tomto případě i věřila).

Samozřejmě tato námaha bude velmi odměněna výhledem z vrchu. Hornaté pobřeží, modrý oceán, kaktusy a ve vašem zájmu doufám, že i nějaká dobrá svačina je to, na co se tady můžete těšit.

Cesta zpátky vede malou stezkou ve svahu a po hřebeni a celou dobu se už jen klesá. Výhledy jsou vcelku jednotvárné, ale asi se na konci shodneme, že je to v tomto případě rozhodně v pořádku. Nezapomeňte se zajít okoupat na pláž Benijo!

4. Faro de Anaga

 • Název: Camino de Roque Bermejo
 • Začátek a konec: Chamorga
 • Délka: 8,3 km (okruh)
 • Převýšení: 653 m
 • Náročnost: střední

Vesnice Chamorga, která je startovním bodem tohoto treku, se nachází na samém konci silnice vedoucí parkem Anaga. To celému výletu dodává punc divokosti a krásy.

Přestože tato oblast není příliš frekventovaná, můžete mít po 10:00 problém s parkováním, které je opět hodně limitované.

Následuje celkem intenzivní výstup po úbočí nad vesnici Chamorga. Malá stezka vede k vyhlídce na údolí a skalnímu útvaru Roque del Pilón. Od Pilónu se jde vcelku po rovině až k ruinám Casas Tafada.

Následně se jde chvíli lesem a začíná se klesat k pobřeží. Zhruba v těchto místech budete mít nejlepší výhled na několik skalních útvarů/ostrůvků v moři, které jsou symbol severní části pobřeží parku Anaga a jdou vidět až z Punta del Hidalgo.

Ve chvíli, kdy dole před sebou uvidíte maják Faro de Anaga, si pořádně namažte pod kolenama. Začíná nekonečný sestup po prašné cik-cak stezce. Samotný maják je ještě k tomu zavřený.

Co ale většinou aspoň v sezóně není zavřené, tak je malá hospůdka na pobřeží u Roque Bermejo. Rozhodně doporučuji si tady doplnit zásoby vody nebo jiných tekutin. Je to sice malá odbočka z okruhu, ale ve vesnici se nachází dvě pláže s černým pískem. Koupačka v moři nám v horkém africkém dni rozhodně vrátila elán.

Poslední a časově nejnáročnější úsek je ve znamení námahy, potu a nekonečného kopce. I tak je to ale podle mě krásná část. Stoupá se kaňonem Barranco de Roque Bermejo, oceán máme za zády a nikde není živá duše.

Po příchodu k autu bysme si nejradši znovu zaplavali, ale místo toho nás čeká dalších tisíc serpentýn (tentokrát se ale netrápíme my, nýbrž naše prťavé auto) a minimálně hodinová jízda zpět krásnou Anagou.

Další články o Tenerife

Mapa

***

ULOŽ SI PIN NA NÁSTĚNKU

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

admin@zahorizont.cz