Kanárské ostrovy: Nejkrásnější přírodní a kulturní místa na Tenerife

Kanárské ostrovy: Nejkrásnější přírodní a kulturní místa na Tenerife

Španělský Tenerife je jedním ze sedmi hlavních Kanárských ostrovů. Tenerife nabízí několik naprosto odlišných scenerií, najdete tady nejvyšší bod Španělska, pláže se zlatým i černým pískem, romantické městečka a nebude chybět ani tapas.

Celoročně přívětivé počasí dopřává už i tak rozsáhlému turismu. Přesto je možné zde najít krásná místa, kde budete jen vy a pár ještěrek. Čtěte dál a dozvíte se praktické informace o tomto sopečném ostrově, ale hlavně zde najdete tipy na nejkrásnější místa Tenerife.

Pokud vás zajímá konkrétně třeba park Anaga, v dalším článku zjistíte veškeré praktické info. Stejně tak si můžete přečíst o nočním výšlapu na sopku Pico de Teide na východe slunce.

Užitečné informace, než se vydáte na Tenerife:

Ubytování, jídlo, služby

 • Ubytování je dobré hledat nejen na bookingu, ale i na AirBnB. Od čtyř a více nocí se navíc rapidně snižuje cena za noc. Je dobré volit apartmán, ve kterém si můžete i vařit.
 • Sever ostrova je zelenější, mírně chladnější, nachází se tady většina zajímavých míst a městečka mají historická centra a větší šarm. Na jihu se dočkáte více slunka, resortů a bílých pláží obskládaných slunečníky, východ je zas industriální a vyprahlý. Rozhodně bych jako základnu pro ubytování volila sever, případně západ (ale záleží, co hledáte).
 • Pokud se chcete dobře, levně a lokálně najíst, hledejte guachinche nebo bodegon. Jedná se o místní jídelny, kde většinou kombinují tapas a místní jídla. Nají se zde i vegetariáni, protože v menu nikdy nechybí grilovaný sýr (podobný halloumi) a brambory ve slupce.
 • většina restaurací se otevírá nejdřív ve 12:30, ale spíš ve 13:00. Španělé chodí na oběd většinou ve 14:00, takže pokud půjdete na oběd hezky po česku už ve 13:00, nebudete potřebovat rezervaci a zajistíte si nejlepší stůl.
 • Voda na Tenerife je oficiálně pitná, ale údajně obsahuje látky, na které naše tělo nemusí být zvyklé, což může vést k zažívacím problémům. Balená voda je levná, dá se kupovat v balení až 8l. S ohledem na šílenou spotřebu plastů bych si ale u dlouhodobějšího pobytu promyslela, zda vodě z kohoutku nedat šanci.
 • Toaletní papír se ve většině případů neháže do záchodu, nýbrž do koše, který je vždy nachystaný v koupelně. Možná se situace postupem času mění, vždy je ale lepší se radši zeptat přímo v hotelu.

Plánování a cestování

 • na některá přírodní místa Tenerife je potřeba získat speciální permit či vstupenku, a to s velkým předstihem. Mezi ty nejznámější patří: les v parku Anaga (Path of the senses), vrchol na sopce Pico del Teide, lanovka na sopku Pico del Teide, kaňon Masca, kaňon Barranco del Inferno – více info níže.
 • Tenerfie má navzdory své malé rozloze velké množství zón s mikroklimatem. Mraky se většinou drží v oblasti lesů a v pásmu kolem sopky ve výšce zhruba 1000 m.n.m. Pokud jste pod mrakem nebo přímo v něm, nezoufejte a popojeďte o 10 km dál, pravděpodobně tam na vás čekají sluneční paprsky.
 • Tenerfie má zoufale málo stromů a je velmi skoupé na stín – pocítíte to na pláži, na treku i v autě. Proto je vždy lepší být vybaven plážovým slunečníkem/stanem, kloboukem (který neuletí!), opalovacím krémem a vodou.
 • pokud máte rádi turistiku, pak na důkladné poznání Tenerife potřebujete 8-10 dní, pokud zde jedete hlavně za kulturou, plážemi a sluncem, stačí podle mě týden.

Doprava a logistika

 • nejlepší autopůjčovna je španělský CICAR – vyniká cenami a nekomplikovanými podmínkami. Upřednostňují ji všichni Španělé přijíždějící z pevniny, takže je potřeba rezervovat s předstihem.
 • silnice na Tenerfie jsou ve skvělém stavu, ale často se jedná o šílené kopce. S naším nejlevnějším a nejslabším autem z půjčovny jsme ale nakonec vyjeli na jedničku nebo dvojku za burácení motoru všechno.
 • dálnice kolem Tenerife není zpoplatněná, není potřeba kupovat známku ani platit mýtné
 • parkování je téměř vždy zadarmo, případně ve městech za minimální poplatek (je pouze potřeba dávat pozor na modré zóny). Horší je to s kapacitou, a zvlášť u začátků treků je problém najít volné místo, takže je lepší startovat brzo ráno.
 • Tenerife je líný ostrov, spousta lidí upřednostňuje pláže a když už zavítají do parků, tak jen na nejkratší procházku. Když říkám ,,začněte brzy ráno“, většinou stačí přijet před 10:00.

Můj itinerář s nejhezčími místy Tenerife

 1. den: přílet, Archo de Tajao, ubytování na jihozápadě
 2. den: kaňon Barranco del Infierno, pláž Los Gigantes
 3. den: národní park Teide
 4. den: Masca, přesun na sever
 5. den: Garachico, Buenavista del Norte (golf/procházka), Teno
 6. den: park Anaga, město San Cristobal
 7. den: národní park Teide (noční výstup na sopku), město La Orotava
 8. den: černé pláže a mořské bazény na severu ostrova, město Puerta de la Cruz
 9. den: park Anaga
 10. den: pláž Teresitas, přesun na Gran Canaria

Národní park Teide

Národní park Teide se rozprostírá v centru ostrova Tenerife kolem vulkánu Pico de Teide, což je třetí nejvyšší sopka světa a zároveň nejvyšší bod Španělska. Teide je součástí UNESCO a nejnavštěvovanější atrakcí ostrova.

Do parku se vlní ze všech světových stran dobře udržované silnice plné serpentýn. Cesta k sopce je sama o sobě zážitek, který vás doslova vyveze nad mraky. Následuje rozsáhlé pásmo lesů tzv. Corona Forestal, kdy zelené vrcholky jehličnanů působí v jinak suché krajině jak pastva pro oči. Silnice se přes mnoho vyhlídek dostává až do obrovské kaldery, kde zažijete jízdu unikátní měsíční krajinou. Všechny cesty se střetávají pod sopkou.

Na sopku Pico de Teide je možné si vyšlápnout nebo vyjet lanovkou. Samotný vrchol je omezen speciálním povolením regulujícím počet návštěvníků. V parku je ale celá řada dalších míst, kam není potřeba mít povolení. Západy a východy slunce jsou v této oblasti legendární.

Pro více informací: Kompletní průvodce národním parkem Teide (připravuje se) a Noční výstup a východ slunce na sopce Pico de Teide

Park Anaga

Anaga je rozsáhlé pohoří na severovýchodě ostrova Tenerife. Velká část poloostrova spadá pod Parque rural de Anaga, biosferickou rezervaci UNESCO.

Po zhlédnutí vyprahlé krajiny na jihu ostrova a měsíční krajiny kolem sopky v jeho centru je velmi těžké si představit, že Tenerfie ukrývá zelený ráj, jako je Anaga. Díky mikroklimatu je velká část pohoří pokrytá lesy a zelení. Často se tady zdržují mračna, která dodávají rostlinám potřebnou vodu. Tato mlha jen přidává místu speciální kouzlo.

Nejznámějším místem v parku Anaga je lesní stezka Path of the Senses, na kterou je potřeba několik měsíců předem získat povolení. Pokud se na vás ale nedostane, není potřeba propadat panice, protože v parku existuje celá řada krásných stezek, pláží a vyhlídek, na které povolení potřeba není.

Pro více informací: Kompletní průvodce parkem Anaga

Punta de Teno

Výběžek Punta de Teno se nachází na západě ostrova Tenerife v Parque Rural del Teno. Celý park zahrnuje mnoho atrakcí od fotogenických vesnic zasazených hluboko v horách, monumentálních útesů, zvrásněných hor a hlubokých kaňonů až po pláže s černým pískem.

Parkem Teno se klikatí řada turistických stezek, většina z nich vede kaňony na pobřeží. Jelikož jsou trasy často jednosměrné a zpáteční cesta vede většinou do řádného kopce, považuji turistiku v Tenu za mírně logisticky náročnější. Na druhou stranu budete mít krásné výhledy jen a jen pro sebe. Jedna z těchto stezek vede až k Punta de Teno.

Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Tenu je maják Punta de Teno. Díky své pozici na nejzápadnějším výběžku jsou zde garantované dechberoucí západy slunce. Směrem na jih se otvírá výhled na útesy Los Gigantes. Směrem na sever se pak line malá stezka, která vede hrstku dobrovolníků ke skrytým skalním útvarům podél pobřeží.

U majáku se nachází malá černá pláž a skryté molo s žebříkem vedoucím do vody. Jako všude jinde na Tenerife i zde je obtížné najít stín. Pokud chcete trávit delší čas na pláži, je lepší se vybavit slunečníkem nebo stanem. Stejně tak tady nečekejte ani bar či restauraci a veškeré občerstvení si vezměte s sebou.

Jak se dostat k Punta de Teno

Pobřežní silnice k majáku je pro osobní automobily mezi 10:00 – 20:00 (v zimě mezi 9:00 – 19:00) uzavřená (cesta zpět omezená není). Nejlepší možností jak si užít strašidelnou cestu nad útesy, je podle mě jízda místním autobusem. Autobusy vyjíždí z města Buenavista del Norte, jedna cesta stojí 1 EUR a jízda trvá 15 minut. Jízdní řád zde.

Vesnice a kaňon Masca

Masca je malá, ale velmi turistická vesnice v západní části Tenerife. Leží hluboko v horách v oblasti parku Teno. Parkování je velmi limitované, takže je lepší dorazit před 11:00 (navíc budete mít hezčí fotky, než když bude odpoledne svítit slunce přímo nad vesnicí.)

Ve vesnici Masca začíná jeden z nejvíce populárních výletů na celých Kanárských ostrovech. Stezka vede kaňonem až na pobřeží. Z pláže Playa de Masca bylo dříve možné chytit loď a dopravit se kolem známých útesů nejlépe ještě za doprovodu delfínů zpět do města Puerto de Santiago. Dnes je potřeba se vydat stejnou cestou kaňonem zpět. Celý zážitek je ale podmíněn získáním povolení mnoho měsíců předem.

Pokud nezískáte povolení na sestup kaňonem, přesto se jeďte na Mascu podívat. Horská silnice TF-436 mezi městy Santiago del Teide a Buenavista del Norte je plná serpentýn a je sama o sobě zážitek plný vyhlídek. V Masce si můžete dát kafe nebo oběd (rezervace vám zajistí lepší místa s výhledem) a projít se po okolí.

Los Gigantes

Jak už název napovídá, Los Gigantes jsou gigantické útesy na západě ostrova Tenerife. Jejich rozměry jsou ve skutečnosti ještě mnohem působivější než z fotky a jejich krása nejlépe vynikne ve zlaté hodince, kdy jejich západní orientace dovoluje nízkému slunci ozářit útesy do zlatých odstínů.

Nejlepší způsob, jak si užít výhled na Los Gigantes, je přímo z pláže Playa de Los Gigantes. Neveliká pláž s černým pískem se sice nachází hned vedle města a přístavu a většinou bývá plná lidí, vyznačuje se ale klidným mořem a právě krásnými výhledy.

Alternativní možností je skočit na loď a prozkoumat pobřeží s ohromnými útesy z moře. Lodní výlety mají navíc tu výhodu, že můžete zaplácnout dvě mouchy jednou ranou. Vody okolo Los Gigantes jsou známé výskytem delfínů, které je často možné z lodí pozorovat.

Barranco del Infierno

Barranco del Infierno je kaňon nacházející se v jižní části Tenerife vedle města Adeje. Na konci kaňonu se najdete nejvyšší vodopád ostrova. Současně je tato oblast významné archeologické naleziště.

Návštěvu kaňonu je potřeba předem zarezervovat (v září nám stačilo tři dny předem, ale v sezóně v zimě doporučuji aspoň měsíc). Cena je 8,50 EUR pro dospělé nerezidenty. Od kontrolní brány vyráží v pravidelných intervalech malé skupiny mezi 8:30 a 10:30. K bráně je potřeba se dostavit 15 minut předem, poslechnout si instrukce, vyfasovat mapu a helmu. Stezka totiž vede úbočím kaňonu, ve kterém se nachází několik nebezpečných pasáží a helma vás ochrání před padajícím kamením.

Samotná cesta je velmi snadná – 3 km jedním směrem a stejnou cestou zase zpět, převýšení je minimální (nevěřte mapy.cz, které ukazují převýšení asi 600 m, rozhodně je to sotva 200 m). Na konci stezky vstoupíte do úzké rokle (zde bude další hlídač), kde se nachází vodopád. Vodopád sám o sobě není až tak epický, ale v kombinaci s kaňonem se jedná o hezkou túru.

Arco de Tajao

Arco de Tajao je přírodní arch vytvořený erozí ve východní části Tenerife. Nachází se hned u dálničního sjezdu kousek od vesnice Tajao. V místě najdete malé parkoviště, kde přes léto stojí pojízdný stánek s občerstvením. Z parkoviště to je k archu pěšky sotva pět minut. Doporučuji nazout tenisky a vydat se k archu ze spod (z vrchu jde špatně rozeznat, kde končí skála a začíná převis).

Jedná se o dokonalé instagramové místo a fotogenický kaktus rostoucí kousek od archu, jediná zelená věc v širém okolí, jako by to věděl. Kromě samotného archu od zdejší krajiny moc nečekejte, jen smyslový teleport na divoký západ.

Divila jsem se, že se toto místo neuvádí v žádných průvodcích a taky jsme tu byli úplně sami. Pokud si chcete vyhrát s fotkami, přijeďte k Arco de Tajao dopoledne, protože budete mít slunce v zádech.

Černé pláže a přírodní bazény na severu Tenerife

Na Tenerife platí pomyslné rozdělení – pláže s bílým pískem najdete na jihu, pláže s černým pískem na severu. Dramatičnost černých pláží je většinou umocněna vysokými útesy izolující pláž od zbytku pevniny, mořskými skalními útvary a silným příbojem.

Proč se mi tyto pláže líbili víc? V první řadě, jak už jsem naznačila, je většinou potřeba k pláži sestoupit po úbočí, což vyžaduje nějakou námahu. Díky tomu pláže nejsou tak přelidněné. Zároveň tady nenajdete hotelovou zástavbu ani armádu slunečníků s lehátky, přičemž obě tyto věci oškliví pláže na jihu. V neposlední řadě na členitém pobřeží je pořád co objevovat – jeskyně, tide pools (mořské přílivové bazény alias piscina natural), vyhlídky…

Mezi nejkrásnější černé pláže a přírodní bazény Tenerife patří:

 • Playa de Benijo – tato pláž se nachází v parku Anaga a dostat se k ní vyžaduje asi hodinovou jízdu parkem, průjezd tunelem a vcelku strmý sešup plný serpentýn až dolů k moři. Následně je potřeba sejít po kamenných schodech (5-10 min) až dolů na pláž. Benijo je proslulá svými skalními útvary a západy slunce. Díky své popularitě zde ale může být před obědem a brzy odpoledne problém s parkováním.
 • Playa del Ancón – tato pláž se nachází kousek od města Puerto de la Cruz, ale opět je potřeba vyvinout trochu úsilí. Parkuje se na úzké cestě Camino el Bollullo a odtud se musí dojít zhruba 2 km pěšky.
 • Playa los Patos – tato pláž se mi líbila moc – jednak kvůli své rozloze (je opravdu dlouhá) a jednak kvůli skrytému přírodnímu bazénu (o tom níže). Opět parkujte na cestě Camino el Bollulo, tentokrát ale můžete sestoupit po stezce nad útesy přímo na začátek pláže Patos. Stezka má asi 1 km a v závěru jde po mírně strašidelné prašné cestě zařízlé v útesu (aktuálně se budují schody přímo na pláž, tak snad v roce 2022 bude cesta o něco snazší).
 • přírodní bazén mezi Ancón a Patos – nachází se na výběžku mezi oběma plážemi a vede k němu úzká stezka. Jelikož je stezka trochu nebezpečně zařízlá v útesu a ze strany od Patos je potřeba na jednom úseku použít lano, je lepší vyrazit v teniskách. Na druhou stranu je to neobjevené místo a kromě rybáře a místní rodinky jsme tady byli úplně sami. Najdete tady krytou kamenitou mini pláž a přírodní bazén napájený zatopeným archem.
 • Playa el Bollullo – pláž Bollullo se nachází vedle pláží Patos a Ancón a je ze všech nejlépe přístupná. Parkování (3 EUR) je přímo u restaurace, která vypadala velmi slibně (dobré hodnocení a výhledy). Opět je lepší dorazit před 11:00, protože pak se začíná komplikovat provoz na úzké přístupové cestě a parkování.
 • Playa de los Roques – tato pláž se nachází východně od města Puerto de la Cruz a je oblíbená u plavců, ale hlavně u bodybordistů a surfařů. Bohužel se tady do výhledu vklínily tři ohyzdné hotely. Nicméně ve vodě u pláže se nachází dva mohutné skalní archy, takže místo hotelů se můžete dívat tímto směrem. Kolem Roques vede pěšina až na výběžek nad pláž, kde se dobře pozoruje západ slunce.
 • Charco De La Laja – tento přírodní bazén se nachází na pobřeží města San Juan de la Rambla. Jedná se o poměrně turistické místo se snadným přístupem a několika restauracemi poblíž. Přesto vyhlídka na zkrocený oceán uprostřed vyvřelé lávy a koupání v klidném blankytné vodě, když kolem burácí oceán, stojí za to.
 • Charco del Viento – další laguna na severní straně Tenerife v zemědělské oblasti s dobrým přístupem, tentokrát i s malou plážičkou. Ideální na koupání, pokud se vám nechce do divokého, nechráněného moře.
 • Charco Los Chochos – hned několik malých propojených bazénků se nachází na severozápadě u Puertito de los Silos.

Historická města na severu Tenerife

Oproti jihu má sever ostrova Tenerife zástup malých i větších měst s historickými centry, které oplývají šarmem a kulturou. Projděte si malé uličky, dejte si kafe a naplánujte u toho další den, zajděte si na večeři do bodegonu či guachinche a užijte si zdejší jižanskou atmosféru.

San Criscobal de la Laguna

San Criscobal de la Laguna se nachází na severovýchodním výběžku mezi Anagou a Santa Cruz de Tenerife. Jedná se o třetí největší město a bývalé hlavní město Kanárských ostrovů. Díky tomu tady vyrostla řada historicky významných staveb a centrum dnes patří na seznam UNESCO.

Barevné pěší uličky jsou plné obchodů a kaváren, nechybí ani muzea, kostely nebo univerzita. San Criscobal de la Laguna je považováno za nejkrásnější město Kanárů a nezbývá, než souhlasit. Doporučuji si projít centrum nejznámějšími ulicemi od Plaza del Adelantado, přes C. Obispo Rey Redondo, ke Catedral de La Laguna, a od Plaza de la Concepción zpět přes C. San Agustín nebo C. Bencomo.

TIP, kde se najíst: V tomto muzejním domě (vstup do vnitrobloku zdarma) najdete nejkrásnější kavárnu a tapas restauraci v celém městě: Casa Museo Cayetano Gómez Felipe (rezervace doporučená). A pokud po dnech španělské stravy dostanete chuť na pizzu, tak tady jsme měli tu nejlepší pizzu ever a navíc s lokálními sýry: ISLA Pizza la Laguna.

TIP, kde parkovat: Kolem centra očekávejte hustý provoz a radši co nejdřív zaparkujte. Dobré a velmi levné parkoviště blízko centra je Parking Las Quinteras Muvisa (Google Maps). Nenechte se odradit případnou řadou aut, fronta se rychle posouvá a místa je dost.

Puerto de la Cruz

Středně velké město s hezkým historickým centrem, které leží na pobřeží. V centru se navíc u přístavu nachází kupodivu sympatická plážička.

TIP, kde parkovat: Veliké parkoviště zdarma se nachází hned vedle centra na pobřeží na třídě Explanada del Muelle.

TIP, kde se najíst: Možná už jste zaregistrovali, že restaurace s výhledem na moře přímo v centru nemusí být kvalitou jídla vždy nejlepší. Doporučuji zavítat do čtvrti mezi parkovištěm a náměstím Plaza del Charco a v malých uličkách si vybrat jednu z mnoha místních restaurací. My měli gurmánský zážitek například v Casa Mika.

La Orotava

La Orotava se nachází nad městem Puerto de la Cruz a oblast okolo obou měst patří k nejlepším polohám k ubytování, protože se nachází v centru všeho dění. La Orotava sice nemá přímořskou polohu, o to hezčí má ale historické centrum. Doporučuji zde navštívit například Victoria Garden.

Icod de los Vinos

Icod se opět nachází v kopcích kus nad mořem. Jeho hlavní atrakcí je Drago Milenario, prastarý dračí strom. Do zahrad okolo něj se platí vstupné, nicméně strom je dobře vidět i od kostela San Marcos, který navíc obklopuje celá řada zajímavých botanických kousků. Když si navíc vyšlápnete nad náměstí Plaza de la Pilla, uvidíte další mohutný dračí strom.

Garachico

Garachico se nachází na severozápadním pobřeží. Proslulo díky svému přírodnímu koupališti, která mi ale vůbec přírodní nepřipadalo a jeho návštěvu nemůžu doporučit. Za vstup se platí, v poledne tady stála asi dvacetimetrová fronta (kus za kus), všude bylo hafo lidí a hned za vstupní branou totálně nesympatická restaurace.

Nicméně když se z divoké promenády plné holých pupků a holek v tangách přesunete do ulic výš, objevíte krásné uličky, náměstí, trh a obchůdky.

TIP, kde parkovat: Parkovat se dá zdarma buď podél hlavní silnice, případně na velkém parkovišti Aparcamiento gratuito.

TIP, kde se najíst: V Garachicu jsme vyzkoušeli náš první bodegon (lokální, levnou jídelnu) a s výsledkem jsme byli velmi spokojení – Bodegón Plaza Casa Juan. (Byli jsme překvapení, proč má tolik bodegonů špatné hodnocení a mojí jedinou teorií je, že lidé očekávají za málo peněz hodně muziky. Primárním účelem bodegonů a guachinche je vařit z místních surovin cenově dostupná jídla. Osobně nás bavily i zdejší brambory ve slupce, ale jak se říká ,,sto lidí, sto chutí“.)

+++ Nejlepší roadtrip cesty na Tenerife

1. Cesta přes vesnici Masca
2. Cesta k sopce Pico de Teide
3. Silnice parkem Anaga
4. Silnice na severním pobřeží

Více o Kanárských ostrovech:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *