Kanárské ostrovy: Nejkrásnější přírodní a kulturní místa na Tenerife
Španělské Tenerife je jedním ze sedmi hlavních Kanárských ostrovů. Tenerife nabízí několik naprosto odlišných přírodních scenerií, najdete tady nejvyšší bod Španělska, pláže se zlatým i černým pískem, romantické městečka a nebude chybět ani tapas.
Celoročně přívětivé počasí dopřává už i tak rozsáhlému turismu. Přesto je možné zde najít krásná místa, kde budete jen vy a pár ještěrek. Čtěte dál a dozvíte se praktické informace o tomto sopečném ostrově, ale hlavně zde najdete tipy na nejkrásnější místa Tenerife.
Pokud vás zajímá konkrétně třeba park Anaga, v dalším článku zjistíte veškeré praktické info. Stejně tak si můžete přečíst o nočním výšlapu na sopku Pico de Teide na východe slunce. Nebo prozkoumejte sousední ostrov Gran Canaria.
Praktické informace o cestování na Tenerife
Ubytování na Tenerife
Jídlo a služby na Tenerife
Počasí, plánování a cestování na Tenerife
Doprava a logistika na Tenerife
Náš itinerář – 10 dní na ostrově Tenerife
- den: přílet, Archo de Tajao, ubytování na jihozápadě
- den: kaňon Barranco del Infierno, pláž Los Gigantes
- den: národní park Teide
- den: Masca, přesun na sever
- den: Garachico, Buenavista del Norte (golf/procházka), Teno
- den: park Anaga, město San Cristobal
- den: národní park Teide (noční výstup na sopku), město La Orotava
- den: černé pláže a mořské bazény na severu ostrova, město Puerta de la Cruz
- den: park Anaga
- den: pláž Teresitas, přesun na Gran Canaria
Nejkrásnější místa, která navštívit na Tenerife
Národní park Teide
Národní park Teide se rozprostírá v centru ostrova Tenerife kolem vulkánu Pico de Teide, což je třetí nejvyšší sopka světa a zároveň nejvyšší bod Španělska. Teide je součástí UNESCO a nejnavštěvovanější atrakcí ostrova.
Do parku se vlní ze všech světových stran dobře udržované silnice plné serpentýn. Cesta k sopce je sama o sobě zážitek, který vás doslova vyveze nad mraky. Následuje rozsáhlé pásmo lesů tzv. Corona Forestal, kdy zelené vrcholky jehličnanů působí v jinak suché krajině jak pastva pro oči. Silnice se přes mnoho vyhlídek dostává až do obrovské kaldery, kde zažijete jízdu unikátní měsíční krajinou. Všechny cesty se střetávají pod sopkou.
Na sopku Pico de Teide je možné si vyšlápnout nebo vyjet lanovkou. Samotný vrchol je omezen speciálním povolením regulujícím počet návštěvníků. V parku je ale celá řada dalších míst, kam není potřeba mít povolení. Západy a východy slunce jsou v této oblasti legendární.
Pro více informací: Kompletní průvodce národním parkem Teide (připravuje se) a Noční výstup a východ slunce na sopce Pico de Teide
Park Anaga
Anaga je rozsáhlé pohoří na severovýchodě ostrova Tenerife. Velká část poloostrova spadá pod Parque rural de Anaga, biosferickou rezervaci UNESCO.
Po zhlédnutí vyprahlé krajiny na jihu ostrova a měsíční krajiny kolem sopky v jeho centru je velmi těžké si představit, že Tenerfie ukrývá zelený ráj, jako je Anaga. Díky mikroklimatu je velká část pohoří pokrytá lesy a zelení. Často se tady zdržují mračna, která dodávají rostlinám potřebnou vodu. Tato mlha jen přidává místu speciální kouzlo.
Nejznámějším místem v parku Anaga je lesní stezka Path of the Senses, na kterou je potřeba několik měsíců předem získat povolení. Pokud se na vás ale nedostane, není potřeba propadat panice, protože v parku existuje celá řada krásných stezek, pláží a vyhlídek, na které povolení potřeba není.
Pro více informací: Kompletní průvodce parkem Anaga
Výběžek Punta de Teno
Výběžek Punta de Teno se nachází na západě ostrova Tenerife v Parque Rural del Teno. Celý park zahrnuje mnoho atrakcí od fotogenických vesnic zasazených hluboko v horách, monumentálních útesů, zvrásněných hor a hlubokých kaňonů až po pláže s černým pískem.
Parkem Teno se klikatí řada turistických stezek, většina z nich vede kaňony na pobřeží. Jelikož jsou trasy často jednosměrné a zpáteční cesta vede většinou do řádného kopce, považuji turistiku v Tenu za mírně logisticky náročnější. Na druhou stranu budete mít krásné výhledy jen a jen pro sebe. Jedna z těchto stezek vede až k Punta de Teno.
Jedním z nejnavštěvovanějších míst v Tenu je maják Punta de Teno. Díky své pozici na nejzápadnějším výběžku jsou zde garantované dechberoucí západy slunce. Směrem na jih se otvírá výhled na útesy Los Gigantes. Směrem na sever se pak line malá stezka, která vede hrstku dobrovolníků ke skrytým skalním útvarům podél pobřeží.
U majáku se nachází malá černá pláž a skryté molo s žebříkem vedoucím do vody. Jako všude jinde na Tenerife i zde je obtížné najít stín. Pokud chcete trávit delší čas na pláži, je lepší se vybavit slunečníkem nebo stanem. Stejně tak tady nečekejte ani bar či restauraci a veškeré občerstvení si vezměte s sebou.
Jak se dostat k Punta de Teno
Pobřežní silnice k majáku je pro osobní automobily mezi 10:00 – 20:00 (v zimě mezi 9:00 – 19:00) uzavřená (cesta zpět omezená není). Nejlepší možností jak si užít strašidelnou cestu nad útesy, je podle mě jízda místním autobusem. Autobusy vyjíždí z města Buenavista del Norte, jedna cesta stojí 1 EUR a jízda trvá 15 minut. Jízdní řád zde.
Vesnice a kaňon Masca
Masca je malá, ale velmi turistická vesnice v západní části Tenerife. Leží hluboko v horách v oblasti parku Teno. Parkování je velmi limitované, takže je lepší dorazit před 11:00 (navíc budete mít hezčí fotky, než když bude odpoledne svítit slunce přímo nad vesnicí.)
Ve vesnici Masca začíná jeden z nejvíce populárních výletů na celých Kanárských ostrovech. Stezka vede kaňonem až na pobřeží. Z pláže Playa de Masca bylo dříve možné chytit loď a dopravit se kolem známých útesů nejlépe ještě za doprovodu delfínů zpět do města Puerto de Santiago. Dnes je potřeba se vydat stejnou cestou kaňonem zpět. Celý zážitek je ale podmíněn získáním povolení mnoho měsíců předem.
Pokud nezískáte povolení na sestup kaňonem, přesto se jeďte na Mascu podívat. Horská silnice TF-436 mezi městy Santiago del Teide a Buenavista del Norte je plná serpentýn a je sama o sobě zážitek plný vyhlídek. V Masce si můžete dát kafe nebo oběd (rezervace vám zajistí lepší místa s výhledem) a projít se po okolí.
Útesy Los Gigantes
Jak už název napovídá, Los Gigantes jsou gigantické útesy na západě ostrova Tenerife. Jejich rozměry jsou ve skutečnosti ještě mnohem působivější než z fotky a jejich krása nejlépe vynikne ve zlaté hodince, kdy jejich západní orientace dovoluje nízkému slunci ozářit útesy do zlatých odstínů.
Nejlepší způsob, jak si užít výhled na Los Gigantes, je přímo z pláže Playa de Los Gigantes. Neveliká pláž s černým pískem se sice nachází hned vedle města a přístavu a většinou bývá plná lidí, vyznačuje se ale klidným mořem a právě krásnými výhledy.
Alternativní možností je skočit na loď a prozkoumat pobřeží s ohromnými útesy z moře. Lodní výlety mají navíc tu výhodu, že můžete zaplácnout dvě mouchy jednou ranou. Vody okolo Los Gigantes jsou známé výskytem delfínů, které je často možné z lodí pozorovat.
Kaňon Barranco del Infierno
Barranco del Infierno je kaňon nacházející se v jižní části Tenerife vedle města Adeje. Na konci kaňonu se najdete nejvyšší vodopád ostrova. Současně je tato oblast významné archeologické naleziště.
Návštěvu kaňonu je potřeba předem zarezervovat (v září nám stačilo tři dny předem, ale v sezóně v zimě doporučuji aspoň měsíc). Cena je 8,50 EUR pro dospělé nerezidenty. Od kontrolní brány vyráží v pravidelných intervalech malé skupiny mezi 8:30 a 10:30. K bráně je potřeba se dostavit 15 minut předem, poslechnout si instrukce, vyfasovat mapu a helmu. Stezka totiž vede úbočím kaňonu, ve kterém se nachází několik nebezpečných pasáží a helma vás ochrání před padajícím kamením.
Samotná cesta je velmi snadná – 3 km jedním směrem a stejnou cestou zase zpět, převýšení je minimální (nevěřte mapy.cz, které ukazují převýšení asi 600 m, rozhodně je to sotva 200 m). Na konci stezky vstoupíte do úzké rokle (zde bude další hlídač), kde se nachází vodopád. Vodopád sám o sobě není až tak epický, ale v kombinaci s kaňonem se jedná o hezkou túru.
Sklaní arch Arco de Tajao
Arco de Tajao je přírodní arch vytvořený erozí ve východní části Tenerife. Nachází se hned u dálničního sjezdu kousek od vesnice Tajao. V místě najdete malé parkoviště, kde přes léto stojí pojízdný stánek s občerstvením. Z parkoviště to je k archu pěšky sotva pět minut. Doporučuji nazout tenisky a vydat se k archu ze spod (z vrchu jde špatně rozeznat, kde končí skála a začíná převis).
Jedná se o dokonalé instagramové místo a fotogenický kaktus rostoucí kousek od archu, jediná zelená věc v širém okolí, jako by to věděl. Kromě samotného archu od zdejší krajiny moc nečekejte, jen smyslový teleport na divoký západ.
Divila jsem se, že se toto místo neuvádí v žádných průvodcích a taky jsme tu byli úplně sami. Pokud si chcete vyhrát s fotkami, přijeďte k Arco de Tajao dopoledne, protože budete mít slunce v zádech.
Černé pláže a přírodní bazény na severu Tenerife
Na Tenerife platí pomyslné rozdělení – pláže s bílým pískem najdete na jihu, pláže s černým pískem na severu. Dramatičnost černých pláží je většinou umocněna vysokými útesy izolující pláž od zbytku pevniny, mořskými skalními útvary a silným příbojem.
Proč se mi tyto pláže líbili víc? V první řadě, jak už jsem naznačila, je většinou potřeba k pláži sestoupit po úbočí, což vyžaduje nějakou námahu. Díky tomu pláže nejsou tak přelidněné. Zároveň tady nenajdete hotelovou zástavbu ani armádu slunečníků s lehátky, přičemž obě tyto věci oškliví pláže na jihu. V neposlední řadě na členitém pobřeží je pořád co objevovat – jeskyně, tide pools (mořské přílivové bazény alias piscina natural), vyhlídky…
Mezi nejkrásnější černé pláže a přírodní bazény Tenerife patří:
Historická města na severu Tenerife
Oproti jihu má sever ostrova Tenerife zástup malých i větších měst s historickými centry, které oplývají šarmem a kulturou. Projděte si malé uličky, dejte si kafe a naplánujte u toho další den, zajděte si na večeři do bodegonu či guachinche a užijte si zdejší jižanskou atmosféru.
San Criscobal de la Laguna
San Criscobal de la Laguna se nachází na severovýchodním výběžku mezi Anagou a Santa Cruz de Tenerife. Jedná se o třetí největší město a bývalé hlavní město Kanárských ostrovů. Díky tomu tady vyrostla řada historicky významných staveb a centrum dnes patří na seznam UNESCO.
Barevné pěší uličky jsou plné obchodů a kaváren, nechybí ani muzea, kostely nebo univerzita. San Criscobal de la Laguna je považováno za nejkrásnější město Kanárů a nezbývá, než souhlasit. Doporučuji si projít centrum nejznámějšími ulicemi od Plaza del Adelantado, přes C. Obispo Rey Redondo, ke Catedral de La Laguna, a od Plaza de la Concepción zpět přes C. San Agustín nebo C. Bencomo.
TIP, kde se najíst: V tomto muzejním domě (vstup do vnitrobloku zdarma) najdete nejkrásnější kavárnu a tapas restauraci v celém městě: Casa Museo Cayetano Gómez Felipe (rezervace doporučená). A pokud po dnech španělské stravy dostanete chuť na pizzu, tak tady jsme měli tu nejlepší pizzu ever a navíc s lokálními sýry: ISLA Pizza la Laguna.
TIP, kde parkovat: Kolem centra očekávejte hustý provoz a radši co nejdřív zaparkujte. Dobré a velmi levné parkoviště blízko centra je Parking Las Quinteras Muvisa (Google Maps). Nenechte se odradit případnou řadou aut, fronta se rychle posouvá a místa je dost.
Puerto de la Cruz
Středně velké město s hezkým historickým centrem, které leží na pobřeží. V centru se navíc u přístavu nachází kupodivu sympatická plážička.
TIP, kde parkovat: Veliké parkoviště zdarma se nachází hned vedle centra na pobřeží na třídě Explanada del Muelle.
TIP, kde se najíst: Možná už jste zaregistrovali, že restaurace s výhledem na moře přímo v centru nemusí být kvalitou jídla vždy nejlepší. Doporučuji zavítat do čtvrti mezi parkovištěm a náměstím Plaza del Charco a v malých uličkách si vybrat jednu z mnoha místních restaurací. My měli gurmánský zážitek například v Casa Mika.
La Orotava
La Orotava se nachází nad městem Puerto de la Cruz a oblast okolo obou měst patří k nejlepším polohám k ubytování, protože se nachází v centru všeho dění. La Orotava sice nemá přímořskou polohu, o to hezčí má ale historické centrum. Doporučuji zde navštívit například Victoria Garden.
Icod de los Vinos
Icod se opět nachází v kopcích kus nad mořem. Jeho hlavní atrakcí je Drago Milenario, prastarý dračí strom. Do zahrad okolo něj se platí vstupné, nicméně strom je dobře vidět i od kostela San Marcos, který navíc obklopuje celá řada zajímavých botanických kousků. Když si navíc vyšlápnete nad náměstí Plaza de la Pilla, uvidíte další mohutný dračí strom.
Garachico
Garachico se nachází na severozápadním pobřeží. Proslulo díky svému přírodnímu koupališti, která mi ale vůbec přírodní nepřipadalo a jeho návštěvu nemůžu doporučit. Za vstup se platí, v poledne tady stála asi dvacetimetrová fronta (kus za kus), všude bylo hafo lidí a hned za vstupní branou totálně nesympatická restaurace.
Nicméně když se z divoké promenády plné holých pupků a holek v tangách přesunete do ulic výš, objevíte krásné uličky, náměstí, trh a obchůdky.
TIP, kde parkovat: Parkovat se dá zdarma buď podél hlavní silnice, případně na velkém parkovišti Aparcamiento gratuito.
TIP, kde se najíst: V Garachicu jsme vyzkoušeli náš první bodegon (lokální, levnou jídelnu) a s výsledkem jsme byli velmi spokojení – Bodegón Plaza Casa Juan. (Byli jsme překvapení, proč má tolik bodegonů špatné hodnocení a mojí jedinou teorií je, že lidé očekávají za málo peněz hodně muziky. Primárním účelem bodegonů a guachinche je vařit z místních surovin cenově dostupná jídla. Osobně nás bavily i zdejší brambory ve slupce, ale jak se říká ,,sto lidí, sto chutí“.)
Nejkrásnější roadtripy na Tenerife
Tenerife nabízí nádherné silnice a scenérie ideální pro roadtrip, přičemž každá trasa přináší svůj vlastní unikátní zážitek.
1. Cesta přes vesnici Masca
Na severozápadě Tenerife se odpojuje silnice TF-436 z města Santiago del Teide a klikatí se postupně do hor. Cesta vede přes vesnici Masca, kde se nachází i známý kaňon, a je obklopena dramatickými horskými scenériemi. Po cestě si můžete užít panoramatické výhledy a typickou kanárskou vegetaci. Buďte připraveni na úzké silnice a ostré zatáčky, což vyžaduje zvýšenou pozornost a opatrnost.
2. Cesta přes národní park Teide
Národní park Teide se nachází ve středu ostrova, takže k němu vede hned několik cest. Ze severu stoupá silnice TF-21 od města Puerto de la Cruz, z východu od města San Cristóbal de La Laguna silnice TF-24, z jihu od pobřeží a přes horskou vesnici Vilaflor
silnice TF-21 a ze západu od města Santiago del Teide silnice TF-38. Všechny cesty začínají prudkým stoupáním plným serpentýn. Následně vedou přes pásmo lesů, v jejichž úrovni se často drží mraky. O to epičtější je pak příjezd do parku s vyprahlou vulkanickou krajinou. Každá varianta nabízí řadu neskutečných vyhlídek.
3. Silnice parkem Anaga
Cesta do parku Anaga začíná v San Cristóbal de La Laguna a vede po malé klikaté silnici TF-12. Tato trasa vás provede zelenými horskými lesy, hlubokými roklemi parku Anaga i přes vyhlídky na oceán. Po cestě se nachází řada odboček k turistickým trasám a k malým vesnicím na pobřeží, kde se skrývají černé pláže a další začátky treků. Kvůli úzké cestě a často velkému provozu počítejte s tím, že cesta napříč poloostrovem může trvat více než hodinu.
4. Silnice na severním pobřeží
Nejhezčí úsek silnice na severu vede z města Puerto de la Cruz a pokračuje podél pobřeží až do Buenavista del Norte. Nezapomeňte se zastavit v některém z hezkých městeček po cestě, na jedné z černých pláží nebo v přírodních koupalištích tzv. tide pools. Tato trasa nabízí krásné výhledy na oceán. Buďte připraveni na silnější provoz ve městech. Pokud si roadtrip chcete prodloužit, můžete pokračovat až na výběžek Punta de Teno.