Mauricius top místa

TOP místa, která navštívit na Mauriciu

Ostrov Mauricius leží u východního pobřeží Afriky hluboko v Indickém oceánu. Západnímu světu je ale už pár-set let dobře známý a za ta léta tady byla vybudovaná vcelku slušná turistická infrastruktura. Díky příznivému podnebí, zajímavé krajině, korálovému útesu ochraňujícímu četné pláže, bezpečnosti ostrova a relativně přijatelným cenám je Mauricius cestovatelský evergreenem. Ať už hledáte klid na pobřeží pod palmou, nebo aktivní dovolenou, tento ostrov sopečného původu určitě mile překvapí.

V tomto článku najdete mapu s top místy, které na Mauriciu nesmíte vynechat, ukázkový 2-týdenní itinerář a přehled nejkrásnějších míst ostrova.

Mauricius přehledně:

Mapa Mauriciu

2 týdny na Mauriciu – itinerář:

Pozn.: Níže je ukázka našeho itineráře, který ale mírně prořídl kvůli vydatnému dešti. Zároveň uznávám, že je rozhodně na míru spíše aktivním cestovatelům, kteří chtějí prozkoumat celý ostrov, brzy vstávají a den končí západem slunce na pláži s pozdní večeří. Kdo preferuje více odpočinku a plážových dnů, stačí proškrtat pár výletů v Black River Gorger NP. Nicméně doporučuji si aspoň na jednu vyhlídku vyšlápnou – bude to stát za to!

Jihozápad (ubytování v okolí Le Mourne, La Gaulette):

#1 – přílet, půjčení auta, check-in, cesta na jihozápad
#2 – Chamarel (Seven Colored Earth Geopark, Chamarel Falls, Ebony Forest trail, Rhumerie de Chamarel)
#3 – Le Morne (Le Morne Brabant trail, pláž Le Morne + šnorchlování)
#4 – jih – Le Morne plavání s delfíny (brzy ráno), Maconde viewpoint, Rochester Falls, pláž Gris-gris, Leon Falls
#5 – ostrov Ile Aux Benitiers, pláž Tamarind
#6 – Black River Gorges NP (Gorges viewpoint, Alexandra Falls + Cascade 500 Pieds, čajová plantáž Bois-Cheri, Plaine Sophie Nature Walk, vyhlídka Trou aux Cerfs)

Severozápad (ubytování v okolí Flic en Flac/ Grand Baie)

#7 – Black River Gorges NP (Machabee trail), Flic en Flac
#8 – 7 Cascades Falls, Flic en Flac – šnorchlování/ potápění
#9 – Le Pouce Hike, botanická zahrada Pamplemousses
#10 – pláž Grand Baie, pláž Trou aux Biches

Severovýchod (ubytování v okolí Belle Mare)

#11 – pláž Belle Mare – šnorchlování/ potápění, cyklo-výlet po pobřeží
#12 – ostrov Ile aux Cerfs

Jihovýchod (ubytování v okolí Blue Bay)

#13 – Blue Bay Marine Park, vodopád Cascade Eau Bleu
#14 – cyklo/pěší výlet jižní pobřeží (pláž La Cambuse – pláž Le Bouchon – Pont Naturel – Le Souffleur),
pláž Blue Bay
#15 – odlet

Nejzajímavější místa Mauriciu:

Chamarel

Chamarel je malá vesnice, která se nachází v jihozápadní části Mauriciu. Z pobřežní od města La Gaulette sem stoupá krátká, ale klikatá silnice (v dubnu 2022 byla zavřená z důvodu sesuvu půdy). Chamarel láká návštěvníky na bohatou přírodní scenérii, endemické rostliny i kulturní zážitek. Mezi nejoblíbenější atrakce patří:

 • vyhlídka Chamarel viewpoint
 • vodopád Chamarel waterfall
 • geopark Seven Colored Earth
 • původní les Ebony Forest
 • vrchol Piton du Canot
 • rumerie Chamarel Restaurant & Rum Distillery

Celý článek: Co vidět a navštívit v oblasti Charamel

Le Morne Brabant

Le Morne Brabant je poloostrov na samém jihozápadě ostrova a jedno z nejvíce navštěvovaných míst na Mauriciu. Dominantou je čedičový monolit Le Morne Brabant Mountain (556 m.n.m.), který je součástí UNESCO. Na vrchol vede relativně krátká, ale velmi strmá a v závěru rozhodně dramatická stezka. Odměnou je ultimátní výhled na poloostrov a velký kus západního pobřeží.

Celý článek: Výstup na ikonickou horu Le Morne Brabant (připravuje se)

Poloostrov lemuje dlouhý lán pláže s bílým pískem. V některých úsecích je vstup do vody vcelku strmý a vlny se lámou hned u břehu. Nejlepší místo na plavání je tak podle mě vedle mola St Regis Pier. Současně se zde jen pár metrů od břehu nabízí nejlepší spot na šnorchlování.

Kromě toho jsou zdejší vody oblíbené mezi potápěči a zároveň je to nejlepší místo na plavání s delfíny. Lodě vyráží za útes brzy ráno, takže nejlepší je si zamluvit výlet den předem – buď aktivně vyhledat cestovní kancelář, nebo počkat, než vás někdo osloví na pláži.

Ve vodách vedle poloostrova Le Morne se taky nachází ikonický ,,podvodní vodopád“ – nejznámější záběr z celého Mauriciu. Nicméně z pláže ani z vrcholu hory tuto optickou iluzi vidět nejde, proto si mnozí připlácí za let helikoptérou.

Rochester falls

Na Mauriciu se nachází nespočet vodopádů, ale Rochester falls na mě udělal asi největší dojem. Rochester falls jsme navštívili po vydatných deštích, které Mauricius sužovaly v dubnu 2022 a k naší úlevě byl nejen otevřený, ale i jaksepatří divoký, svěží a okouzlující. Vodopád spadá zhruba z 10i metrů přes masivní čedičové varhany.

K Rochester falls je možné se dostat ze dvou stran – autem ze západu a pěšky z jihu. Zvolili jsme západní přístup, kdy jsme se vydali po asfaltové polní silnici mezi městy Chamouny a Surinam. Následně záleží, z jaké strany jedete, ale od Chamouny jsme dle cedule s nápisem „Rochester falls,, zahnuli vlevo a jeli pár set metrů mezi domy. Tady silnice končí a napojuje se nezpevněná cesta, po které jsme kousek pokračovali, než jsme usoudili, že necelých 0,5 km raději dojedeme pěšky.

Cesta končí přímo nad vodopádem, ke kterému se dá na levý břeh sejít jednou z mnoha pěšinek. Ve vodopádu se dá plavat. Pozor na místní, kteří nabízejí pomoc s kdečím, nutí ovoce atd. – nic z toho samozřejmě není zdarma, kromě samotného vodopádu.

Black River Gorges National Park

Národní park Black River Gorges se nachází v jihozápadní části ostrova a pokud máte rádi turistiku, můžete tady strávit podstatnou část dovolené. Jedná se o rozlehlé území, které je vyplněné tropickým lesem s endemickými rostlinami a živočichy, a zároveň nejlépe přístupný park na Mauriciu.

Mezi nejoblíbenější zajímavosti a výlety v Black River Gorges NP patří:

 • vyhlídka Gorges Viewpoint
 • Chamarel (Chamarel waterfall, Seven Colored Earth, Ebony Forest, Piton du Canot, Lavilleon Natural Forest + zipline)
 • Alexandra falls & Cascade des 500 pieds (2,8 km, zpáteční) – stezka ke dvěma vodopádům
 • Piton Petite Riviére Noire (6,2 km, zpáteční) – výšlap na nejvyšší horu Mauriciu
 • Macchabée Forest Loop (8,4 km, okruh) – okruh lesem s několika vyhlídkami a vodopádem
 • Macchabée – Colophanes Trail (10,5 km, okruh) – dobře značený okruh s vyhlídkami
 • Boucle de Mare Longue (12 km, okruh) – stezka lesem k vodní nádrži Mare Longue
 • Parakeet Trail (17 km, okruh) – delší okruh srdcem parku lesem s několika vyhlídkami
 • + Sophie Natural walk (2 km, okruh) – jednoduchá stezka lesem plným borovic a přesliček na okraji národního parku

Tamarind (7 cascades) falls

Tamarind falls nebo také 7 Cascades falls je série vodopádů kousek od města Curepipe. Dostat se k vodopádům vyžaduje kus chůze a úsilí, šplhání, zablácené tenisky a trochu potu při výšlapu zpět. Mnozí výlet k vodopádům označují za nejlepší na Mauriciu, a rozhodně je to jeden ze zážitků, který stavím na přední příčky naší cesty.

Obecně se doporučuje využít služby průvodce, nicméně prvních 5 vodopádů je možné navštívit i bez průvodce. Je ale určitě dobré mít vhodné vybavení, počítat s tím, že většinu cesty není k dispozici signál a nechodit sem během deště. Poslední dva vodopády jsou hluboko v údolí a najít je individuálně bude vyžadovat bohaté zkušenosti a přípravu. Naše zkušenost s průvodcem ale byla skvělá a rozhodně to má přidanou hodnotu.

Celý článek: Jak navštívit Tamarind (7 cascades) Falls s průvodcem nebo bez (připravuje se)

Čajová plantáž Bois Cheri

Bois Cheri je největší čajový výrobce na Mauriciu nacházející se v jižní části ostrova. Výroba čaje se zde datuje už od roku 1892. V rámci návštěvy Bois Cheri Tea Factory je možné si prohlédnout továrnu a muzeum, které se nachází hned u hlavního parkoviště. Otevírací doba je zhruba 9:00 – 16:00.

Necelé 2 km jízdy po vcelku vymleté cestě dál se u jezera nachází i restaurace a čajovna, kde je možné si dopřát ochutnávku čaje. Ochutnávka je sice z pytlíkového čaje, ale jedná se o čistě lokální produkt a navíc v krásném prostředí. Výhled z terasy (pokud se nepřižene dešťový mrak, jak nám) je úžasně uklidňující. Cena ochutnávky je 500 MUR.

Areál se nachází uprostřed rozsáhlé čajové plantáže, která stojí za zhlédnutí, i kdyby vás nezajímala výroba ani ochutnávka. Celkově se jedná o dobrý program na případný deštivý den.

Flic en Flac

Často skloňovaný Flic en Flac je jedna z nejhezčích pláží na Mauriciu, která leží na západním pobřeží kousek od hlavního města Port Louis. Jedná se o dobrou volbu, pokud nechcete bydlet ani v obrovském resortu, ani v zapomenuté rybářské vesnici. Flic en Flac má dobrý poměr menších hotelů a guesthousů, z nichž většina je v docházkové vzdálenosti u pláže, restaurací a obchodů. Kdo ale čeká bujarý noční život, bude asi zklamán, a musí si vystačit s jedním barem s živou hudbou.

Flic en Flac je tedy hlavně o dlouhatánském lánu pláže s bílým pískem, snadným vstupem do vody, palmami a stromy zajišťujícími stín a luxusními západy slunce. Je to také ,,place to be“ pro potápěče a ty, kteří chtějí se šnorchlem navštívit pestrý podmořský svět Mauriciu.

Celý článek: Nejkrásnější pláže ostrova Mauricius

Le Pouce Mountain Peak

Výšlap na vrchol Le Pouce řadím mezi top výlety, které jsme na Mauriciu podnikli. Le Pouce (820 m.n.m.) leží přímo u hlavního města Port Louise, takže je na něj z vrchu pohled jak na dlani. Zároveň je odtud úžasný výhled na fotogenický Pieter Both, druhý nejvyšší vrchol Mauriciu s ikonickým kamenem zdánlivě popírajícím zákony gravitace.

Na Le Pouce vede několik tras, včetně stezky přímo z Port Louis (12 km, zpáteční). Mnohem oblíbenější je ale trasa z druhé strany od St Pierre (4,5 km, zpáteční). Krátký, ale intenzivní výstup vede nejdřív přes pole s cukrovou třtinou a následně vstupuje do lesa, takže se jde velkou část cesty ve stínu stromů.

Další úsek vede v úbočí hory a cykcak stoupá po louce plné tropických rostlin a na jaře pestrobarevných květin až k poslední štaci. Závěrečný úsek je kombinace cesty hustou vegetací a opravdu strmým šplháním a doporučuji jej jen pro otrlé. I bez úplného pokoření vrcholu ale Le Pouce nabízí krásné výhledy na oceán i do vnitrozemí a několik typů krajiny na opravdu krátké trase.

Celý článek: Jak zdolat vrchol Le Pouce bez průvodce

Botanická zahrada Sir Seewoosagur Ramgoolam

Mauricius je na rozdíl od převážné většiny pevninské Afriky zásobován pravidelnými dešti a díky tomu se tady vydatně daří tropické vegetaci. Zároveň šel vývoj tohoto izolovaného ostrova svou vlastní cestou a ať už endemité nebo zavlečené exotické druhy rostlin i živočichů zde našli své pevné útočiště. Botanická zahrada Sir Seewoosagur Ramgoolam nabízí kombinaci obojího a jedná se o jedno z nejzajímavějších míst na Mauriciu.

Zahrada Sir Seewoosagur Ramgoolam se nachází ve městě Pamplemousses a návštěva s průvodcem zabere zhruba 1 hodinu. Samozřejmě je možné jít i bez průvodce, ale toto je rozhodně místo, kde se vyplatí si poslechnout odborný výklad. Náš průvodce hýřil humorem, ale hlavně taky zajímavostmi nejen o rostlinách, ale i o životě na Mauriciu jako takovém. Dokonce jsme tady zahlédli i volně žijícího chameleona, takže mějte oči na stopkách.

Vstupné je 200 MUR, cena průvodce je 75 MUR (ve skupině) a otevírací doba je zhruba 8:30 – 17:30.

Pláž Trou aux Biches

Pláž Trou aux Biches určitě není žádná ,,secret beach“, ale díky její rozloze a dostatečné zásobě palem se tady najde místo pro každého. Naštěstí Trou aux Biches zatím nepohltila ani zástavba resortů, což pláži zanechalo převážně přírodní vibes.

Stejně jako na většině pláží na Mauriciu je i tady hodně pozvolný vstup do vody a když člověk dosáhne bójky, které plavce oddělují od lodní dopravy, tak má vodu pořád po jen pás. Pláž je tak ideální pro rodiny s dětmi nebo klidně pro celodenní piknikování a lenošení.

Pláž Trou aux Biches je beze sporu jedna z nejkrásnějších na celém Mauriciu. Plytká azurová voda je vyhřátá od sluníčka a s nasazeným šnorchlem člověk zjistí, jak pestrý zdejší podmořský život může být. Jedná se o velmi dobré místo na šnorchlování, ale i potápění. Rušný život kolem pláže nabízí vše od občerstvení, až právě po lodní výlety. A západy slunce jsou tady neskutečné.

Celý článek: Nejkrásnější pláže ostrova Mauricius

Pláž Belle Mare

Pláž Belle Mare bývá často uváděná mezi nejkrásnějšími plážemi ostrova Mauricius a její místo v žebříčku je rozhodně zasloužené. Pravda je, že severovýchodní pobřeží, kde se Belle Mare nachází, je víceméně celé tvořené plážemi s bílým pískem, světle modrou vodou a navazujícími korály. Pláž Belle Mare je tak dobré místo pro prozkoumání podmořského života, ale i oblíbený výchozí bod pro lodní výlety, ať už za účelem šnorchlování nebo potápění.

Hlavní část Belle Mare se nachází v podlouhlé zátoce. Nicméně doporučuji zaparkovat kousek severně od ní, projít listnatým lesíkem a chvíli jít po pobřeží, kde je možné najít liduprázdné laguny s křišťálově čistou vodou. Tip číslo dva je půjčit si kolo a projet tuto část Mauriciu (od Belle Mare směrem na jih) po pobřeží až k méně známé Palmar Beach, kde vede stezka lesem s výhledem na pláž.

Celý článek: Nejkrásnější pláže ostrova Mauricius

Ostrov Île aux Cerfs

Ostrov Île aux Cerfs je kapitola sama o sobě. Tento ostrov na východním pobřeží je pravděpodobně nejkrásnější ostrov z celého Mauriciu. Kromě několika skvostných pláží se tady nachází i nejluxusnější golfové hřiště Mauriciu a nabízí celou řadu dalších aktivit pro rodiny s dětmi, páry i dobrodruhy.

Île aux Cerfs je možné navštívit v rámci půl- nebo celodenního lodního výletu, kdy je většinou v ceně (od 2000 MUR) kromě dopravy i zastávka na šnorchlování, oběd a návštěva vodopádu GRSE. Druhou možností je naskočit na taxi-loď ve městě Trou d’Eau Douce a navštívit všechna tato místa na vlastní pěst.

Celý článek: Celodenní výlet na exotický ostrov Île aux Cerfs po vlastní ose (připravuje se)

Blue Bay Marine Park

Blue Bay Marine Park je chráněná zátoka na jihovýchodě ostrova. Na mapě uvidíte, že se nachází hned vedle letiště, ale opravdu se jedná o krásné, pohodové místo.

Zátoka dostala název po svých azurových vodách, které omývají zdejší písečné pobřeží. Klidnou vodu zajišťuje vzdálený korálový útes, který v podstatě lemuje celý Mauricius. Uprostřed zátoky se nachází temná hlubina, kolem které to žije a hemží se to tady rybami nejrůznějších velikostí a barev.

Blue Bay je tak ideální místo na šnorchlování. Na břehu nabízí pár stánků výlet lodí s proskleným dnem, díky čemuž výletníkům neunikne jediný korál, kterými je mělká voda zátoky posetá. Výlet většinou začíná cestou k vnějšímu útesu a kapitán popisuje zdejší ekosystém. Následuje asi půlhodinová zastávka uprostřed laguny na šnorchlování, které považuji za jedno z nejlepších, kterém jsem zatím vyzkoušela. V případě zájmu se pokračuje na přilehlý ostrov Ile Des Deux Cocos, což je spíš takové malé zpestření. Cena je od 500 MUR / 1 os.

Jinak jsme teda byli celkem překvapení, že Blue Bay je taková tichá a klidná destinace. Nejlepší restaurace v pěší vzdálenosti je Blue Bamboo, jinak se musí autem do nejbližšího města Mahebourg (tady nevynechejte restauraci Le Bazilic). Mezi Blue Bay a městem Mahebourg se nachází dlouhatánská pláž Pointe d’Esny, která určitě taky stojí za návštěvu. Kvůli vilové zástavbě, které jsou ale většinu roku neobydlené, je na téměř 2 km dlouhou pláž přístup jen třemi průchody – z Blue Bay, ze severního konce pláže a pak zhruba uprostřed – tak ať vás nezaskočí příliv.

Celý článek: Nejkrásnější pláže ostrova Mauricius

Vodopád Eau Bleu

Vodopád Eau Bleu (v překladu modrá voda) patří k nejhezčím vodopádů na Mauriciu, a to kvůli své výrazně azurové vodě. My jsme vodopád navštívili po vydatných deštích, kdy byl jeho průtok masivní a voda přinejlepším hnědozelená.

Tato oblast je velmi málo turistická, čemuž odpovídá i samotné (ne)značení. Nejlepší je dát do GPS Cascade Eau Bleu a sledovat satelitní mapu. Vodopád se nachází přímo u silnice, ale není tady žádné místo k zastavení. O kus výš v kopci se nachází vpravo i vlevo od silnice 2 vcelku punkové stání. Odtud vede nevýrazná stezka křovím k břehu řeky, výhled na ni je ale skrytý tropickou vegetací. Pěšina dále klesá dolů po toku řeky až k samotnému vodopádu. Dostat se k němu dolů ale vyžaduje příkrý sestup po kořenech, nicméně pak tadááá, jste přímo u krásného, burácejícího vodopádu.

Cestou zpět doporučuji prozkoumat i další odbočky k řece. Přímo nad Eau Bleu se nachází další vodopád, ke kterému vede krátká pěšinka podél břehu řeky zasazená v bujné tropické vegetaci. Jediná nevýhoda jsou hejna komárů, takže sprej s sebou. A nešlápnout na žádnou z mnoha žab.

Pont Naturel a jihovýchodní pobřeží

Poslední bod na seznamu mých nejoblíbenějších míst na ostrově Mauricius je zároveň i nejméně turistický. Pont Naturel je kamenný oblouk, který se nachází na divokém jižním pobřeží. Je možné k němu dojet přímo, nebo se projít podél pobřeží ze západu od Le Souffleur, kde se nachází i pár blowhole a další skalní útvary. Bohužel v obou případech vede k pobřeží nezpevněná cesta, která je sjízdná jen pro SUV.

Z mnohem snáze přístupné pláže La Cambuse vede nádherná pobřežní stezka až k pláži Le Bouchon. Cesta vede lesíkem, ale dá se jít i kus po pláži, zbytek vede polem s cukrovou třtinou a vesnicí.

V lagunách se koupalo pár místních, zbytek tvořily místní páry na procházce a jedna skupina cyklistů – jinak jsme nepotkali ani nohu, když nepočítám menší stádo krav. Z pláže La Cambuse se tak dá udělat příjemná procházka. Ideální možností je pak cyklovýlet z La Cambuse přes Le Bouchon, Pont Naturel až do Le Souffleur. Jedinou nepříjemností můžou být potulní psi (přes den ale většinou spí) a pláže nejsou v těchto místech vždycky bezpečné na koupání kvůli proudům.

Mauricius přehledně:

2 komentáře

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *