Chamarel waterfalls

Co vidět a navštívit v oblasti Chamarel (Mauricius)

Chamarel je malá vesnice, která se nachází v jihozápadní části Mauriciu. Okolí je známé svou unikátní přírodní scenérií, národním parkem Black River Gorges a pro pěstování kávy, cukrové třtiny a ananasu. Přestože se jedná o jedno z nejvíce turistických míst na ostrově, návštěvu si rozhodně nenechejte ujít. Celodenní roadtrip přes hornaté a zalesněné vnitrozemí Mauriciu plné zajímavých zastávek a vyhlídek patřil k top zážitkům naší dovolené.

Mauricius přehledně:

Jak se dostat do Chamarelu

Přístup do Chamarelu je relativně snadný – ze západu (B104), z jihu (B104) i z východu (B103) sem vede asfaltová silnice. Jedná se o hornatou oblast, takže je potřeba počítat s ostrými zatáčkami a stoupáním/klesáním.

Většina zajímavých míst se nachází kus za vesnicí. U vjezdu do areálu parku se musí projet mýtnou bránou a zaplatit vstupné. Silnice následně pokračuje k parkovištím jednotlivých atrakcí.

*Na jaře 2022 byl úsek mezi La Gaulette a Chamarel zavřený kvůli sesuvům půdy.

Kolik stojí vstupné do Chamarelu

Návštěva vesnice Chamarel je samozřejmě zdarma.

Přírodní atrakce zahrnující vodopád Chamarel a Seven Colored Earth se nachází v přilehlém parku, kde se platí vstupné 325 Rs (dospělý) a 175 Rs (děti).

Součástí parku je i Ebony forest, kde se platí vstupné zvlášť (300/180 Rs).

Nejzajímavější místa v okolí Chamarelu

Chamarel viewpoint

První krátkou zastávkou může být Chamarel viewpoint, odkud je dobrý výhled na pobřeží s blankytnou vodou oddělenou korálovým útesem od temných hlubin. Vlevo je možné zahlédnout kousek z ikonického poloostrova Le Morne, uprostřed malý ostrůvek Île aux Benitiers a vpravo Tamarin a okolí.

Parkuje se na blikačky podél silnice.

Chamarel waterfall

Neboli Cascade Chamarel je impozantní vodopád na řece St. Denis a je zároveň první zastávkou za branami parku Chamarel. Se svými 83 metry se jedná o nejvyšší vodopád Mauriciu. Spadá do hlubokého kaňonu a je bohatě obklopen tropickou vegetací.

Vyhlídka na vodopád je velmi snadno přístupná, ale k samotnému vodopádu se sejít nedá. Od parkoviště vede krátká stezka nejdříve ke spodní vyhlídce, ale s focením počkejte o pár desítek metrů dál na druhou vyhlídku.

Seven Colored Earth

Zdaleka největší atrakcí Chamarelu je geopark Seven Colored Earth. Jedná se o lán zbarvené půdy připomínající miniaturní písečné duny. Půda je zbarvená sedmi různými odstíny – s trochou fantazie se jedná o hnědou, červenou, oranžovou, žlutou, zelenou, růžovou, fialovou.

Zbarvená půda je oplocená a podél vede malá pěšina zakončená vyhlídkou. V zahradě pod geoparkem se nachází výběh pro želvy obrovské. Kousek od parkoviště při vstupu do geoparku se nachází restaurace s občerstvením a záchody.

Ebony forest

Další zastávkou v parku u vesnice Chamarel může být Ebony forest. Parkoviště se nachází na konci silnice a vedle visitor centra najdete i malé muzeum, záchody, gift shop a samozřejmě mapu s rozcestníky. K ebenovému lesu je možné se dostat buď krátkým výšlapem (držte se cesty vlevo nahoru), nebo za příplatek jeepem.

Ebony forest je tvořený čistě původními druhy rostlin včetně stromů, které jsou známé pro své vzácné ebenové dřevo. Tento les kdysi pokrýval celou plochu ostrova Mauricius, ale s příchodem Evropanů byl postupně vykácen a dnes na ostrově zbyly pouhé 2 % plochy ostrova. Zaměstnanci parku se v současnosti postupně snaží nahradit zavlečené invazivní druhy těmi původními a obnovit přírodní biodiverzitu.

Doporučuji navštívit les s průvodcem, který hezky přiblíží historii, vývoj a současné snahy o zachování a znovurozšíření původních druhů rostlin a živočichů. Skrz Ebony forest vede vyvýšený chodník a jedná se o velmi krátkou procházku, během které je možné pozorovat i ptáky, ještěrky nebo hmyz.

Vrchol Piton du Canot

U Ebony forest navazuje lesní stezka, která vede na vyhlídku Piton du Canot (540 m.n.m.). Jedná se o krásnou cestu lesem s občasnými výhledy na pobřeží. Stezka následně vede přes první vyhlídku s dřevěnou plošinou, kde se nachází (k našemu překvapení) občerstvení. Cestou zpět jsme si tady dali lokální oběd – smažené kuličky se zeleninovou nebo masovou směsí. K této vyhlídce s občerstvením se dá dojet jeepem z visitor centra.

Dále navazuje krátká, ale rozhodně strmá závěrečná stezka na vrchol kopce. Z Piton du Canot je krásný výhled na západní pobřeží s výběžkem Le Morne a ostrovem Ile Aux Benitiers, který jsme měli jak na dlani a navíc sami pro sebe. Celá zpáteční trasa od visitor centra přes Ebony forest až na výhlídku má zhruba 6 km.

Rumerie Chamarel

Celý výlet do distriktu Black River kolem Chamarelu je možné zakončit v rumerii, kde se vyrábí z místní cukrové třtiny mauricijský rum. U rumerie se nachází velké parkoviště a brána, kde se platí vstupné.

U vstupu je potřeba zaplatit poplatek, jehož součástí je prohlídka s průvodcem, ochutnávka 8 druhů rumu a jak jinak než návštěva gift-shopu.

POZOR: Na Mauriciu je nulová tolerance alkoholu za volantem. V restauraci, která je součástí rumerie, můžete vystřízlivět a zároveň si zkušebně dýchnout:)

Otevírací doba je zhruba 9:00 – 16:30 a vstupné na prohlídku s ochutnávkou stojí 400 Rs.

Mauricius přehledně:

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *