Abel Tasman Coast Track

Pobřežní trek v národním parku Abel Tasman (Nový Zéland)

Abel Tasman je velmi oblíbený národní park na severovýchodě jižního ostrova Nového Zélandu. Parkem vede kolem pobřeží věhlasný Great Walk Abel Tasman Coastal Walk. Tento trek se line z velké části lesem, kolem pobřeží a dokonce v mnoha úsecích přímo po pláži a nabízí neskutečné výhledy na zátoku Golden Bay.

Díky vysoké popularitě je dobré si zajistit ubytování spojené s permity několik týdnů až měsíců předem. Do parku Abel Tasman určitě doporučuji přijet během léta v hlavní sezóně, abyste si užili písečné pláže a osvěžující vodu, kterými je tato oblast přímo posetá.

Čtěte dál a dozvíte se, kde koordinovat trasu s časy přílivu a odlivu, popis treku Abel Tasman den po dni a další praktické info.

Přehled novozélandských treků

11 nejhezčích vícedenních treků Nového Zélandu
21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Základní informace

Délka: 60+ km (jedním směrem, plus mnoho odboček na vyhlídky)
Počet dní: 3-5
Náročnost: jednoduchá trasa (dobře značená, rovinatý terén)
Ubytování: 4 chaty (75$/ 32$ mimo sezónu) a 18 kempů (30$/ 15$ mimo sezónu)
Začátek a konec: Marahau (jižní brána), Wainui (severní brána), Totaranui (třetina treku)
Parkování: Marahau (obrovské parkoviště), Totaranui (malé parkoviště)
Mapa: DOC
Lokace: Tasman

Abel Tasman trek den po dni

Abel Tasman Coastal Walk je velmi populární a v hlavní sezóně je dobré koupit permity mnoho dní předem. Lidé s dobrou fyzičkou by neměli mít problém trek dokončit ve třech dnech. Zkuste se domluvit a nechte jedno auto zaprkované na začátku treku a druhé na konci, případně můžete využít lodní nebo autobusové spojení. !!! Pozor: Některé úseky podléhají mořskému přílivu, proto je dobré si zjistit časy odlivů a plánovat podle toho.

Den 1: Wainui – Awaroa (22,6 km)

Trek Abel Tasman jsem se rozhodla jít ze severu na jih. Jednak se na začátku od Wainui zdolá největší převýšení a trek je pak s každým dnem lehčí a lehčí. Zároveň si tak necháte nejhezčí část nad Marahaou na konec.

Ze strany Wainui začíná stezka prudce stoupat a hned na začátku se zdolává nejvyšší bod trasy. V prvním úseku se nachází například Separation Point, což je vyhlídka s majákem. Na tomto místě se snaží zélandští ornitologové vytvořit novou kolonii terejů (angl. gannet), proto se nelekněte umělých ptáků na útese a reproduktoru vydávající ptačí skřeky. Za zmínku taky stojí hezká pláž Anapai Beach.

V Totaranui, kam se dá dojet autem, je poslední odpadkový koš na trase, zbytek cesty už si musí nést každý vlastní smetí sám. Zároveň tady začíná tak trochu divočina a člověk cítí, že se jde na pár dnů ztratit mimo civilizaci, což je velmi hezký pocit:)

Spala jsem v příjemném kempu Awaroa (venkovní studené sprchy, toalety, altánek, piknikové stoly). POZOR: Před tímto kempem se nachází Awaroa Inlet, a kdo nechce první noc do kempu připlavat nebo si trasu prodloužit o x kilometrů, měl by si naplánovat přechod této zátoky za odlivu (poslední 3 fotky níže ukazují srovnání před a po).

Den 2: Awaroa – Bark Bay (13,5 km)

Druhý den pokračoval v podobném duchu, jak ten první. Stoupání lesem na kopec, mezi stromy sem tam nějaká vyhlídka na pobřeží, klesání dolů lesem a pochod po pláži. Jedna z nejhezčích pláží po cestě byla Onetahuti Beach.

Můj druhý úsek měl jen 13,5 km, ale aspoň jsem si mohla víc užít pláží po cestě. Kempovala jsem v Bark Bay – sice tady nebyla sprcha, ale kempovací místa byla luxusně rozložená na pláži. Kemp se mi moc líbil a skoro nikdo tady nebyl.

Před kempem jsem úplně nestihla odliv, ale i tak jsem prošla úžinou vedle kempu. Šla jsem po pás ve vodě s batohem nad hlavou a ušetřila jsem si tím asi 1,5 kilometr chůze naokolo (viz třetí fotka).

Den 3: Bark Bay – Marahau (23,9 km)

Poslední úsek se mi líbil ze všech nejvíc. Cesta byla rozmanitá, plná vyhlídek, zátok a pláží.

Hned na začátku dne se míjí Medlands Beach s azurovou vodou, později se přechází vysutý most Falls River Swing Bridge. V zátoce Torrent Bay se objevují první známky znovu se blížící civilizace. Vede tudy i odbočka ke Cleopatra’s Pools, celkem hezké malé vodopády.

Tento úsek je nejvíce frekventovaný, protože sem často míří turisté z Marahau i na jednodenní výlety, které často kombinují s kajaky. Každopádně tato část je ze všech nejhezčí a proto je dobré si ji nechat na závěr.

Osobní zhodnocení Abel Tasman treku

Na Abel Tasman jsem se vydala lehce mimo sezónu a celý trek jsem dokončila za tři dny. Nicméně musím přiznat, že některé úseky nebyly tak epické, jak jsem si na základě doporučení ostatních blogů představovala. Na mnoho vyhlídek se musí sejít z hlavní trasy, takže ve výsledku může být celá cesta i o 10 km delší. Hodně času taky blokují výhledy stromy a pobřežní stezka ustupuje do pozadí obyčejné procházce lesem.

Na druhou stranu úseky, kdy se jde po pláži, jsou opravdu nádherné. Příště bych šla radši v hlavní sezóně a přidala si den navíc (4 dny), abych si mohla užít některou ze skvostných pláží. Případně bych zkombinovala chůzi s kayakem, protože z moře je komplexnější výhled na celé pobřeží. Pokud bych si měla vybrat jeden úsek, byla by to první třetina od Marahau. Zpětně vzpomínám samozřejmě jen na to dobré a jsem rozhodně ráda, že jsem trek absolvovala celý.

Ještě bych zmínila, že skvělou alternativou je podobný Great Walk Rakiura trek, který se nachází na jihu Jižního ostrova na Stewart Island. Trek je výrazně kratší (32 km) a má menší převýšení, jedná se o okruh, často se jde po plážích a nádherným pralesem, ubytování je levnější a není zdaleka tak brzo dopředu vyprodané, a je tady velká šance vidět kiwiho.

Další články o Novém Zélandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *