Lake Waikaremoana

Nejméně navštěvovaný Great Walk Lake Waikaremoana (Nový Zéland)

Pokud hledáte únik před civilizací, neexistuje lepší místo, než národní park Te Urewera. Přestože se nachází na hustěji osídleném severním ostrově, dalo by se snadno mluvit o divočině. A právě v srdci nekonečných lesů se nachází neznámý a nejméně navštěvovaný Great Walk Nového Zélandu – Lake Waikaremoana.

Dostat se na začátek trasy je dobrodružství samo o sobě. Parkem totiž vede 90 km nezpevněná štěrková cesta. Jede se pomalu, v autě se to natřásá, občas se to trochu smýkne a člověk jen doufá, že se autu (nebo jemu samotnému) nepřihodí nějaká závada, protože v této oblasti bez signálu by mohl čekat na pomoc i několik dnů.

Po vystoupení z auta ale čeká návštěvníky jezera Waikaremoana nekonečný klid, ticho, vůně lesů a šum třpytícího se jezera. Pokud jste tedy milovníky přírody, na tomto místě budete v ráji.

Základní infromace o treku kolem jezera Waikaremoana

Délka: 46 km (jedním směrem)
Počet dní: 2-4
Náročnost: jednoduchá
Ubytování: 4 chaty (32$) a 4 kempy (14$)
Začátek a konec: Onetopo Bay Shelter, Hopuruahine (water taxi) – Onetopo Bay Shelter
Mapa: DOC
Lokace: Hawkes’s Bay (severní ostrov)
Parkování: Onetopo Bay Shelter (malé štěrkové parkoviště při sjezdu z hlavní silnice)
Water taxi: podrobné info o cenách, trase a rozvrhu zde

Přehled novozélandských treků

11 nejhezčích vícedenních treků Nového Zélandu
21 nejhezčích jednodenních treků Nového Zélandu

Lake Waikaremoana trek den po dni

K jezeru Waikaremoana doporučuji vyrazit v létě během hlavní sezóny. Davů lidí se bát nemusíte, protože tento Great Walk patří k nejméně frekventovaným. Výlet je lepší absolvovat za hezkého počasí, protože cesta vedoucí přes celý park je nezpevněná a silný déšť by mohl zkomplikovat dopravu na začátek treku. Zároveň v sezóně jezdí water taxi, takže se vyhnete pěšímu návratu po silnici v poslední úseku.

Den 1: Onetopo Shelter – Korokoro Campsite (20 km)

Z Onetopo Shelter se postupně stoupá na útes Panekire Bluff, odkud jsou nejlepší výhledy na jezero Waikaremoana. Následuje nejvyšší místo treku, Puketapu Trig.

K Panekire Hut je to od začátku stezky 8,8 km. Odtud stezka prudce klesá až k Waiopaoa Hut. Cesta pokračuje dál lesem až ke Korokoro Campsite. Odtud je možné si udělat hodinovou odbočku k vodopádům Korokoro.

Den 2: Korokoro Campsite – Whanganui Hut (26 km)

Další den pokračuje cesta převážné lesem a podél jezera. Cestou se míjí kemp Maraunui a chata Marauiti, v jejímž okolí žije kiwi a v noci je velká šance ho tady minimálně slyšet.

K dalšímu kempu Tapuaenui se opět mírně stoupá. Poslední chata Whanganui na treku leží na břehu jezera.

Kousek od chaty funguje water taxi, které je možné si vzít zpět k Onetopo Shelter. V opačném případě se musí pokračovat pěšky až k hlavní silnici, přejít vysutý most a vrátit se na parkoviště pěšky/stopem.

Shrnutí

Lake Waikaremoana patří k nejméně navštěvovaným Great Walkům a celkově park Te Urewera je místo, kde je možné si odpočinout od zástupů turistů. Jedním z důvodů je ten, že přes park vede asi 90 km nezpevněné a celkem dobrodružné silnice.

Tento trek je hlavně o procházce původním pralesem, o rozlehlém jezeře a výhledech na něj. Alternativou je jednodenní výlet jen k Panekire Bluff, odkud jsou nejhezčí výhledy z celého treku.

Další články o Novém Zélandu

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *