Tre Cime di Lavaredo

Tre Cime: Jednodenní výlet v Dolomitech

Tre Cime di Lavaredo je skalní formace tvořená třemi špičatými vrcholy, díky nimž tato oblast získala své pojmenování. Nachází se v Dolomitech a v létě je to velmi populární turistická destinace.

Jedná se o opravdu nádherné místo, které rozhodně stojí za navštívení. V tomto průvodci najdete všechny potřebné informace a popis cesty krok za krokem.

Hned kousek od Tre Cime se nachází další super jednodenní túra k Lago di Sorapis, případně si můžete vybrat jiný výlet z mého seznamu top míst v Dolomitech. Následně můžete vést vaše jízda přes jezero Lago di Garda a přilehlá městečka a celý výlet lze zakončit v legendárních Benátkách.

Obsah

Základní informace k trase kolem Tre Cime

 • Název: Tre Cime di Lavaredo
 • Začátek a konec: Rifugio Auronzo
 • Délka: 10 km
 • Převýšení: 480 m
 • Náročnost: jednoduchá
 • Typ: okruh
 • Občerstvení: Rifugio Locatelli, Malga Langalm

Přehled trasy kolem Tre Cime (krok po kroku)

Jako záchytné body jsem vybrala hospody nebo chcete-li rifugia, což jsou typické vysokohorské chaty. Kromě bezpečného úkrytu většinou nabízí občerstvení a s rezervací je možné zde přespat.

#1 Rifugio Auronzo (parkoviště) – Rifugio Lavaredo (1,7 km)
#2 Rifugio Lavaredo – Rifugio Locatelli (2,8 km)
#3 Rifugio Locatelli – Malga Langalm (2,9 km)
#4 Malga Langalm – Rifugio Auronzo (2,4 km)

#1 Rifugio Auronzo – Rifugio Lavaredo

Symbolické tři vrcholy se před vámi nebudou nikde schovávat, vlastně jsou viditelné z dalekého okolí. Hlavní parkoviště se nachází přímo pod prvním ze tří štítů. Pokud si ale chcete užít mnohem lepší výhledy a zhlédnout vrcholky z více perspektiv, doporučuji se vydat na okruh kolem Tre Cime.

Osobně si myslím, že je lepší začít proti směru hodinových ručiček. Výhledy se před vámi budou otvírat více dramaticky. Navíc většinu času budete mírně klesat a veškeré převýšení překonáte v jednom úseku v druhé půli cesty.

Z parkoviště se tedy vydejte k Refugio Auronzo, kde hned poprvé vytáhnete foťák na malé kamenné vyhlídce. Odtud vede široká rovná cesta a táhne se přímo pod třemi vrcholy. Zachytit je na jeden snímek je ale pro normální mobily a foťáky z tohoto úhlu téměř nemožné, proto si spíš užívejte pohled na jejich monumentálnost.

Vpravo se otvírá pohled do údolí. Když budete mít štěstí, ranní mlha se bude držet dole, zatímco slunce ozáří okolní hory.

Po chvíli cesty minete malou kapličku a cesta se začne stáčet vlevo. Dva kilometry od parkoviště se nachází další chata, Rifugio Lavaredo. Zde se nabízí možnost vydat se menší pěšinkou vlevo, která vede těsně pod třetím vrcholem Tre Cime. Druhá možnost, kterou jsem si vybrala já, se stáčí mírně vpravo. Zavede vás k vyhlídce na dvě malé jezírka Laghi di Lavaredo.

#2 Rifugio Lavaredo – Rifugio Locatelli

Od chaty si užijete první menší stoupání. Stezka se zužuje, klikatí a vede nahoru do sedla Forcella Lavaredo (2454 m.n.m.).

Jakmile se ocitnete v sedle, otevře se vám nádherný pohled do druhého údolí. Zároveň budete stát na úrovni třetího, nejmenšího vrcholu Tre Cime. Ten v tuto chvíli schovává ostatní dva vrcholy a užívá si výsostní postavení na tisícovkách fotografií, které v tomto místě začnou létat vzduchem. Nicméně nechte si místo na kartě a se svačinou taky doporučuji ještě chvíli počkat. Pokračujeme dál okruhem po široké stezce 101.

Ze sedla cesta převážně klesá po úbočí a jedná se o krátký úsek před dalším záchytným bodem. Cesta je dost široká, dokonce jsme na ní potkali malý náklaďák. Na jeho korbě sedělo pár turistů s batohama a náklaďák vypadal, že jede skoro na kolmo a přední kola se brzy odlepí od země. Turisti asi měli stejný pocit a drželi se zuby nehty.

V této části se začínají nabízet ty nejlepší výhledy na Tre Cime. Každou chvíli jsme se ohlíželi přes rameno a zastavovali.

Výhled směrem vpřed taky nebyl špatný. Na konci krátkého stoupání se dostáváme k Drezinnenhütte (italsky Rifugio A. Locatelli).

Za normálních okolností je možné si v chatě koupit občerstvení a (za včasného bookování) přespat. Za chatou se nachází dvě jezírka Lago dei Piani Superiore a výhled do sousedního údolí. Pokud byste pokračovali stezkou dolů, dostali byste se až do města Sexten těsně u hranic s Rakouskem.

Z přední strany chaty je možné rozjet piknik na kaskádovité skalní plošině. Pod vámi bude ten nejlepší výhled do údolí Valle della Rienza.

Pokud budete mít čas a energii, můžete si udělat malou odbočku k jeskyním nad chatou. Jeskyně jsou velmi populární díky stylovým fotkám Tre Cime, které je z nich možné pořídit.

#3 Rifugio Locatelli – Malga Langalm

Od chaty se vydejte do rozlehlého údolí Valle della Rienza, které před vámi bude ležet jak na dlani. Po levé straně se tyčí Tre Cime. Na právě straně je naopak dominantou skalní masiv Torre dei Scarperi (2683 m.n.m.), který připomíná zubatou pevnost.

Stezka se zpočátku tváří, že vás stáhne až na dno hlubokého údolí Valle della Rienza. S každým dalším krokem se ale pomalu odkrývá její správný směr. Stezka vás opravdu provede jedním menším údolím, se kterým je spojené největší převýšení na celém okruhu. Nicméně většinu cesty se line v mírně stoupajícím svahu těsně pod třemi vrcholky Tre Cime. Když pominu mírně zvlněný terén, tak za mě to byla díky výhledům nejhezčí část trasy.

Jakmile dosáhnete chaty Malga Langalm, budete zároveň v poslední třetině celé trasy. Nebojte, ještě vás čeká spousta krásných výhledů. Pokud vás ale netlačí čas, dejte si zde kafíčko nebo jiné občerstvení. Malga Langalm je totiž autentická vysokohorská chata, výborně tady vaří a jako bonus je zasazená v nádherném prostředí pod Tre Cime s výhledy do údolí Rienza.

Vedle chaty se nachází tři malé jezírka Sorgenti del Rienza. Podle přesného překladu jde o zdroj Rienzy – řeky, která protéká stejnojmenným údolím pod vámi. Od chaty se dál mírně stoupá kamenitou stezkou lemovanou klečí. Když se ohlédnete, můžete si užít jedny z posledních komplexních výhledů na Tre Cime.

#4 Malga Langalm – Rifugio Auronzo

Poslední tři kilometry od chaty Malga Alma velmi mírně stoupají až k výchozímu parkovišti u chaty Rifugio Auronzo. Stezka se brzy stáčí vlevo a vede v úbočí pod prvním ze tří štítů Tre Cime. V této části se otvírá pohled na další údolí Valle di Rimbianco.

Ke konci se na obzoru začíná rýsovat parkoviště. Dole na louce se pásli koně a jen jsem přemýšlela, jestli si uvědomují své štěstí, že se můžou pást zrovna v této dokonalé části světa.

Dostupnost

Tre Cime di Lavaredo se nachází v Dlomitech, v severní části Itálie zvané Jižní Tyrolsko. Největším městem v okolí je Cortina d’Ampezzo, které je se svou širokou nabídkou restaurací, ubytování, obchodů, krásnou architekturou a dokonalou lokací zároveň oblíbeným výchozím bodem pro většinu turistů.

Autem

Z Cortina d’Ampezzo je to na hlavní parkoviště Tre Cime 23 km, časově je třeba počítat se zhruba 45 minutami jízdy. Projíždí kolem malinkého městečka Misurina s krásným jezerem.
TIP: Cestou zpět se doporučuji tady zastavit na oběd a dát nějakou z výborných italských specialit v restauraci Pizzeria Edelweiss.

Kousek za Misurina se z hlavní silnice SP49 odpojuje cesta vpravo. Jedná se o soukromou silnici, která brzy začíná stoupat a vyveze až na vrchní parkoviště. Asfaltová silnice je sice plná serpentýn, ale je ve velmi dobrém stavu.

Hned na začátku silnice se nachází mýtná brána, kde je potřeba zaplatit poplatek 35 € za osobní auto (20 € za motorku a 45 € za karavan). Pokud budete chtít zůstat na některé chatě přes noc, je potřeba zaplatit ještě dalších 15 €. Doklad nevyhazujte, budete ho muset ukázat i cestou dolů.

Autobusem

Cesta autobusem dokáže ušetřit nemalé náklady za silniční poplatek. Od června do poloviny října jezdí na vrchní parkoviště k Tre Cime autobusy. Je možné nastoupit například v Cortina d’Ampezzo nebo v Misurina. Autobusy jezdí zhruba 1-2x za hodinu. Pro bližší informace ohledně časového rozvrhu se ptejte v infocentrech ve zmíněných městech nebo na webu.

TIP: Některé hotely v okolí Tre Cime nabízí shuttle bus v ceně ubytování. Informujte se na vašem ubytování ohledně této možnosti.

Parkování

Nahoře přímo pod třemi vrcholky Tre Cime se nachází velké parkoviště. Parkovné se zde neplatí, jeho cena je zahrnutá v poplatku za soukromou silnici (35€).

Většina lidí přijíždí kolem 9:00, takže pokud si chcete užít výlet aspoň částečně bez davů, doporučuji vyrazit brzy ráno. Brána je otevřená 7:00 – 19:00.

Pokud se budete chtít vyhnout tomuto nemalému poplatku, je možné jet místo toho autobusem. Druhá možnost je jít nahoru pěšky od od jezera Misura. Směrem k mýtné bráně je několik menších parkovišť, ze kterých je možné se napojit na stezku. Trasa vede z velké části lesem a je potřeba zdolat převýšení 450 metrů.

Nejlepší doba, kdy navštívit Tre Cime

Sezóna v Dolomitech trvá od června do října. V květnu a dokonce i v červnu je ještě možné se setkat se sněhem a s ledovými plotnami. Počasí v říjnu je pak hodně nevyzpytatelné a dešťové nebo dokonce sněhové přeháňky by vás neměly překvapit.

Přesto bych nedoporučovala navštívit Tre Cime na vrcholu hlavní sezóny v červenci a v srpnu. Počasí je sice většinou krásné a slunečné, nicméně je v severní Itálii spousta turistů. Nejhorší je pak srpen, kdy mají Italové prázdniny, a Tre Cime je praská ve švech.

Nejlepší je proto podle mě navštívit Tre Cime v červnu nebo v září. My jsme tady byli v říjnu a naštěstí jsme měli slunečno, nicméně jsme s výletem museli pár dní počkat kvůli nečekané sněhové přeháňce.

Mapa

Více o Itálii

3 komentáře

 • Kateřina

  Dobrý den,
  Nemáte větší zkušenosti s dopravou autobusem z Misurina – Genzianella na Tre Cime (chata Auronzo) ? Podle přiloženého odkazu, kde jsem si vyhledala spojení, je potřeba jet přes Toblach a pak zase zpět stejnou cestou. Nějak mi to nedává smysl.
  Předem děkuji za jakoukoliv odpověď 🙂
  Kateřina M.

  • Jana

   Dobrý den, Kači, mrzí mě, ale v tomto příliš neporadím, my jsme cestovali autem. Zkuste napsat třeba na visitor centrum v Cortině. Přeji hezkou dovču, Jana

 • Iva Kovářová

  ahoj, nevite nekdo, jestli mohu doplatit dole u brany parkovne, kdyz jsem zaplatila jen na jeden den a chtela bych se zdrzet az do druheho dne rano? brana vas pusti jen do pulnoci tehoz dne. dekuji. iva

Zanechat Odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *